Фестиваль «Яскрава арена Дніпра»: шалені емоції та неймовірний настрій
Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Січеславська Набережна, 33
Міжнародний фестиваль-конкурс естрадно-циркового мистецтва – змагання молоді у майстерності за звання найкращого на професійній арені.
Мистецтво, сповнене радості
Цирк – це культура часів, яка об'єднує мільйони.
Цирк! Цирк! Цирк! Змалку знайоме слово і, почувши його, нема різниці, скільки вам років – перед очима виринають казкові картинки: повітряні кульки й морозиво, веселий у барвистому вбранні блазень, майстерні жонглери, міцні акробати і, звичайно, безстрашні та майже невагомі повітряні гімнасти, які під самісіньким куполом цирку виробляють фантастичні трюки, від яких серце починає шалено битися. З упевненістю можна сказати, що циркове мистецтво зачаровує, навчає та розважає людей різних поколінь. Існуючи вже дуже багато часу, цирк залишився гнучким і сучасним, точніше сказати, своєчасним у всі роки проявом мистецтва. Стиль виступів у цирку та його жанри це – немов концерт на замовлення глядачів. Кожен артист дуже тонко відчуває, що потрібно публіці саме сьогодні. А якщо зібрати кращі виступи світу на одній арені, то вийде справжній фестиваль циркових мистецтв.
Проведення фестивалів циркового мистецтва сприяє не лише творчому обміну між професійними артистами та підвищенню майстерності артистів цирку, а й дає можливість виявляти та підтримувати обдаровану молодь. Такі заходи виховують у неї любов і повагу до спадщини поколінь майстрів вітчизняного циркового мистецтва. Глядацький попит на проведення фестивалів циркового мистецтва продиктований як громадським резонансом видовищних проєктів, так і тенденціями світового арт-ринку. Для створення різноманітних циркових програм завжди залучають спеціалістів, пов'язаних із різними видами мистецтва: театральних і циркових режисерів, балетмейстерів, композиторів, акторів, музикантів-виконавців, сценографів, декораторів, бутафорів, костюмерів. Тож, поспішаючи на яскраве свято цирку, глядачі очікують світу, сповненого небезпеки та ризику! Артисти на арені дивуватимуть своєю винахідливістю та вражатимуть унікальною майстерністю володіння тілом. Запальні та ритмічні номери неодмінно стануть до вподоби найвибагливішим поціновувачам циркового мистецтва.
Сьогодні фестивалі циркового мистецтва стають дуже популярною формою мистецьких проєктів, оскільки вони показують стан світового сучасного цирку, створюють особливе культурне середовище для творчого обміну. Як популярна форма репрезентації актуального мистецтва, вони мають власну стратегію, організаційну структуру, моделі фінансування та унікальну історію.
Так, з 2010 року у м. Дніпрі проводиться Міжнародний дитячий та юнацький фестиваль естрадно-циркового мистецтва «Яскрава арена Дніпра». Участь у фестивалі на арені Дніпровського державного цирку беруть сотні юних майстрів із багатьох областей України, а також представники зарубіжних країн. Протягом кількох днів конкурсанти демонструють свої таланти та вміння в традиційних циркових жанрах: повітряній і партерній гімнастиці, жонглюванні, еквілібруванні, каучуку, акробатиці та пантомімі. Більшість молодих артистів вперше отримують можливість виступити на професійній цирковій арені перед кількатисячною аудиторією. За підсумками конкурсу всі учасники отримують пам’ятні призи від організаторів і партнерів фестивалю, а найбільш талановитий конкурсант отримує найвищу нагороду – Гран-прі фестивалю.
Фестиваль яскравих емоцій
Фестиваль – це своєрідний іспит виконавської
майстерності, сценічної виразності та досягнень
мистецьких колективів і окремих виконавців.
Грудень – казковий місяць, сповнений святкової атмосфери. Саме напередодні зимового свята Дня Святого Миколая проводиться фестиваль дитячого циркового мистецтва, який вражає, захоплює та надихає тисячі глядачів. Участь у ньому беруть сотні артистів із різних країн світу, представляючи десятки номерів, частина з яких визнана свідченням неперевершеної майстерності їхніх виконавців. Запам’яталися глядачам юні артисти з Угорщини, Німеччини, Фінляндії, Молдови та Єгипту. Професійні й аматорські циркові виконавці та колективи, студенти спеціалізованих навчальних закладів, талановита молодь представляють на манежі яскраві перфоманси з ефектними декораціями, захопливим сюжетом і приголомшливими світлом і звуком. Цікавий факт: наймолодшому учасникові фестивалю виповнилося п’ять років, найстаршому – двадцять п’ять.
Фестиваль проводиться в декілька етапів: відбірковий тур, конкурс і гала-концерт. Міжнародне журі фестивалю складається з видатних діячів культури і мистецтва України, керівників цирків, директорів циркових фестивалів, світових фахівців у сфері циркового мистецтва. Критеріями оцінювання молодих учасників завжди були рівень професіоналізму виконавців, оригінальність виконання, складність трюкового репертуару, оригінальне режисерське рішення та новаторство. Професійна основа фестивалю стимулює прагнення кожного учасника до найкращого результату, стає поштовхом до активізації творчої, інтелектуальної активності усіх людей, які захоплюються цирком.
Відвідувачі фестивалю завжди завмирають, коли під куполом цирку з’являються приборкувачки повітря. Вони виконують сміливі гімнастичні трюки, причаровуючи глядачів відвагою та жіночністю водночас. Від запаморочливих трюків тендітних артисток кожної миті перехоплює подих! З легкістю, наче пташки, вони підкорюють висоту, не втрачаючи ні координації, ні орієнтації у повітряному просторі. Захоплюючі номери повітряних гімнасток можна сміливо вважати окрасою фестивальної програми. Виступи еквілібристів і жонглерів – це справжнє яскраве шоу. Артисти здійснюють на дроті запаморочливі стрибки, піднімаються по сходах, що стоять на канаті, проявляючи при цьому чудеса рівноваги та витримки. На манежі вони жонглюють найрізноманітнішими й навіть екзотичними предметами, демонструючи елементи національних народних ігор. Глядачів захоплює уважність і спритність рук жонглерів, які високо підкидують одночасно по десять кульок, концентруючи свою увагу на кожній з них.
Треба зауважити, що Дніпровський цирк на сьогодні єдиний в Україні цирк з репетиційним манежем. І це чудовий бонус для учасників «Яскравої арени Дніпра», бо тут вони можуть готуватись до виступів на професійній арені легендарного цирку. Якщо зазирнути за завісу циркових залаштунків, то можна побачити багато цікавого: артисти відшліфовують трюки, тренери роблять останні ремарки, повітря бринить від напруження, адреналіну, в передчутті яскравого виступу.
Глядачами Гала-вистав «Яскравої арени Дніпра» щороку стають тисячі дітей, школярів, студентів, а також всі, хто любить циркове мистецтво, незалежно від віку. Це найбільш демократичний вид культурного заходу, спрямований на сімейний відпочинок із дітьми. Циркова арена стала місцем показу успішних досягнень, демонструючи можливості людини, її силу, сміливість, відвагу та красу. З кожним роком зростає рівень виконавської майстерності учасників, поповнюється репертуар, урізноманітнюються виступи, які глядачі сприймають як кращі світові зразки циркових номерів і супроводжують бурхливими оплесками.
Ніч у цирку: творчий експеримент
Цирк – це останній притулок чистого мистецтва.
Франсуа Моріак
Фестиваль «Яскрава арена Дніпра» проводиться вже багато років, найменші артисти почали брати участь у віці 6–7 років, тож зрозуміло, що з часом вони подорослішали, підвищили свою майстерність. У їхніх номерах з'явилися моменти чуттєвості, пристрасті, настав час їм перейти до дорослої ліги артистів. Тож цілком закономірно, що за підтримки програми Бориса Філатова «Культурна столиця», у місті відбувся творчий експеримент нового формату «Ніч у цирку». Аналогів такого масштабу в Україні немає. Дніпровське шоу готують спеціально для ексклюзивного вечора. Це віртуозне поєднання циркового мистецтва, хореографії, вокалу і музики, справжня естетика та краса сильного тіла, частування для глядачів і креативні фотозони.
Організатори шоу зламують стереотипи, перевертають все з ніг на голову та презентують глядачам відвертий і чуттєвий цирк для дорослих. Учасників заходу зацікавило незвичне поєднання двох видів мистецтв: музичного і циркового. Вони додали до своїх виступів екстрим, спецефекти та інтриги. Лише за один день учасники зробили всю постановочну роботу та створити спільний творчий простір, де головним героєм є цирк, який усіх об’єднує навколо себе. Кожен номер шоу, доводить, що цирк – це дуже відповідальне мистецтво, де люди ризикують іноді навіть життям, показуючи свою майстерність.
Тож, коли над містом запалюються вогні, а в повітрі віє атмосфера кохання, під склепінням Дніпровського цирку вас чекає щось несподіване та запальне, чарівне і справжнє. Приходьте в цирк і подивіться живу виставу. Саме на цирковому майданчику можна творити дива в прямому та переносному сенсі, створювати такі незабутні шоу.
Елисеева, Н. Будь смелей, акробат! // Горожанин.– 2016.– № 51 (22-28.12).– С. 19.
Кокошко Ю. Колоритные ребята // Днепр вечерний.– 2012.– № 167 (21.12).– С. 15.
Космодемьянская Ю. Цирк – искусство смелых: // Зоря.– 2015.– № 98 (18.12).– С. 1, 9.
Пожарська О. Ю. Фестивалі циркового мистецтва як форма культурної взаємодії // Культура і мистецтво у сучасному світі.– 2018.– Вип. 19.– С. 79–86.
Похвалитова В. Будущее цирка // Горожанин.– 2016.– № 50 (15–21.12).– С. 18.
***
Всеукраїнська асоціація цирків України: [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://circus.net.ua/
Яскрава країна: [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.y-k.com.ua/
Редакція від 07.10.2020