Діорама «Битва за Дніпро»
Україна, Дніпропетровська область, Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 16
Історія створення та сьогодення Діорами «Битва за Дніпро» (відділ Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького).
Історія Діорами
Роботи зі створення Діорами «Битва за Дніпро» в Дніпропетровському історичному музеї почалися у серпні 1971 р. Старший науковий співробітник В.С. Прокудо, автор сценарію діорами, спрямував тоді свою науково-дослідну роботу на вивчення матеріалів про форсування Дніпра восени 1943 р. на території Дніпропетровської області з метою визначити найбільш значиме місце форсування для увічнення в діорамі. Було прийняте Рішення № 93 виконкому Дніпропетровської міськради депутатів трудящих від 23.02.1972 р. «Про створення у місті Дніпропетровськ діорами форсування Дніпра військами радянської армії в районі села Військове при Дніпропетровському історичному музеї ім. Д.І. Яворницького»
Архітектори інституту «Дніпроцивільпроект» під керівництвом В.О. Зуєва створили проект добудови приміщення під діораму до вже існуючого будинку історичного музею. Художники студії військових художників ім. Б.М. Грекова, народний художник М.В. Овечкін і заслужений художник М.Я. Бут почали пошуки композицій зображення бойових дій і роботу над етюдами. Вони виїздили на місце бойових дій і створили більше 100 етюдів і макет художньої картини діорами до того, як почали працювати над самою діорамою.
Полотно Діорами
«Спеціальне освітлення та звук – все це створює ефект присутності на місці штурму р. Дніпро у 1943 році».
На діорамі відтворена одна з героїчних сторінок війни – битва за Дніпро на одному з 23-х плацдармів, якими оволоділи радянські війська восени 1943 р. Форсування Дніпра і захоплення плацдарму на південь від м. Дніпропетровська біля сіл Військове-Вовниги відіграло важливу роль у розгромі німецько-фашистських військ і визволенні великих промислових районів – Дніпропетровська, Дніпродзержинська, всієї Правобережної України. Спираючись на оригінальні документи та свідоцтва очевидців і учасників подій, художники відобразили переправу через Дніпро, картини повітряного бою, численні бойові подвиги радянських солдат, пред¬ставників різних національностей, які пліч-о-пліч билися на плацдармі, це: гвардії капітан Василь Древаль, санінструктор Неля Кожухова, сапер Михайло Балашов, артилерист Хасан Каландаров, автоматник Манули Бадрутдинов і багато інших. За героїзм і мужність, виявлені під час форсування Дніпра та в боях на плацдармі, 84 найхоробріших солдат і офіцерів були нагороджені зіркою Героя Радянського Союзу, їх імена викарбувані на меморіальній стіні діорами.
Сьогодення Діорами
«Діорама «Битва за Дніпро у історичному музеїім. Д.І. Яворницького придбає сучасний вигляд.Експозиції минулого та сучасності повинніперегукуватися і відображати громадянськийподвиг українського народу»
Література
Бондарчук О. Унікальність діорами «Битва за Дніпро» // Семь дней.– 2010.– № 2.– С. 8.
Диорама «Битва за Днепр» – история на полотне // Громадська сила.– 2015.– № 6.– С. 11.
Диорама «Битва за Днепр» // Днепропетровск: Промінь, 1987.– 14 с.
Мороз В.С. Над Днепром и над веками: фотоочерк.– Днепропетровск: Промінь, 1987.– 18 с.
Редакція від 18.09.2020