Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей

Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей

Україна, Дніпропетровська область

Історія та сьогодення Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей.

Комунальний заклад культури «Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей» – головна бібліотека області з питань обслуговування дітей, центр читання, спілкування, інформаційного забезпечення та творчого розвитку дітей Дніпропетровщини. Бібліотека має широкий спектр партнерських стосунків із державними установами, громадськими організаціями, письменницькою спільнотою, засобами масової інформації.

Як усе починалося

Наприкінці XIX – на початку XX ст. у Катеринославі функціонувала бібліотека сімейно-педагогічного гуртка. Обслуговувала читачів молодшого та старшого шкільного віку. Користування бібліотекою було платне: 1 книга – 0,25 коп. на місяць, 2 руб. 50 коп. – на рік. Діти робітників користувалися бібліотекою безкоштовно. В 1896 р. на бібліотеку виділялося 250 крб. На придбання книг – 30–40 крб.

У 1922 р. при Центральній міській бібліотеці ім. Жовтневої революції відкрилось дитяче відділення. Читачів-дітей обслуговувало два фахівці. В 1925 р. дитяче відділення було реорганізовано в Центральну міську бібліотеку для дітей та юнацтва. Бібліотека для дітей отримала статус обласної в квітні 1935 р. рішенням бюро Дніпропетровського обкому КП(б)У.

Після вигнання з міста Дніпропетровська нацистських окупантів бібліотека відновила свою роботу. Керівником із жовтня 1943 по лютий 1945 р. була Лариса Михайлівна Туманова. З лютого 1945 по вересень 1949 р. обласну бібліотеку для дітей очолила Галина Арсеніївна Шевченко. Тридцять років (з жовтня 1966 по грудень 1996) бібліотекою керувала Таїсія Гаврилівна Шевченко (Кравченко). Двадцять років (з січня 1997 по лютий 2017) біля керма бібліотеки була Ольга Іванівна Шарабура. З лютого 2017 р. і по теперішний час Дніпропетровську обласну бібліотеку для дітей очолює Ольга Олегівна Прокопович-Ткаченко.

Будівля бібліотеки – пам'ятник архітектури ХІХ сторіччя

Відвідувачів завжди цікавить історія будинку, в якому міститься бібліотека. За історичною довідкою, підготовленою істориком Валентином Старостіним, до «Зони охорони пам'ятника архітектури» (документ зберігається в бібліотеці) територія наріжної садиби, розташованої на перехресті вулиці Сергія Єфремова (кол. Ворошилова) і Крутогірного узвозу (кол. вул. Рогальова), включала в себе ділянки теперішніх володінь по вул. Єфремова, 9 і узвіз Крутогірний, 1. Розподіл ділянок відбувся наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст.

Будинок, побудований наприкінці 1890-х – на початку 1900-х рр., мав адресу: Крутогірна, 1. Архітектура будівлі дозволяє охарактеризувати її як багатий міський особняк. Будинок є єдиним, що зберігся в місті, прикладом раннього романтичного модерну «мавританської стилізації». Збереглися автентичні ажурні огородження балконів, сходів, ліпне декоративне оформлення плафонів та стелі в деяких приміщеннях, двері та вітражне  засклення головного входу  Перші господарі будівлі невідомі. В 1910 р. його господинею була дворянка Анастасія Харченко. В 1911–1912 рр. будинок був переданий як придане її дочці Надії Гаврилівні, яка вийшла заміж за дворянина Івана Галича. В 1912–13 рр. будинок ремонтували та виділили з ділянки Крутогірна, 1 на адресу Потьомкінська, 9.

У Громадянську війну будинок не постраждав. В 1920-х – на початку 1930-х рр. використовувався під житло. З середини 1930-х рр. – дитячий садок № 74.

До війни бібліотека була розташована за адресою: вул. Дзержинського, 2 (нині вул. Володимира Вернадського, приміщення Академії митної служби). Після повернення з евакуації (жовтень 1943 р.) бібліотека розмістилася в уцілілому після війни приміщенні за адресою: вул. Ворошилова, 9 (на той час вул. 40-річчя Жовтня).

До 1958 року в приміщенні розміщалося дві бібліотеки – для дорослих і дітей. В 1958 році бібліотека для дорослих отримала приміщення по вул. Ю. Савченка, а це приміщення передали на баланс обласної бібліотеки для дітей. Було проведено ремонт, засклено відкриті веранди, облаштовано автономну котельню, проведено перепланування приміщення. В 1996 році обласна рада віднесла будинок до категорії пам'ятників архітектури, йому присвоєно охоронний № 56, поставлено на державний облік як пам'ятник історії № 6403. Охоронне свідоцтво видане у жовтні 1997 року.

Сучасність

Бібліотека є методичним центром для міських, районних спеціалізованих бібліотек для дітей, а також сільських і селищних бібліотек ОТГ з питань обслуговування дітей, постійно надає консультативну та практичну допомогу бібліотекам і закладам, що обслуговують дітей і займаються їхнім вихованням і навчанням.

Щорічно обласна бібліотека для дітей обслуговує понад 16 тисяч читачів, які відвідують бібліотеку близько 120 тисяч разів на рік, їм видається більше 320 тисяч примірників видань. Бібліотечний фонд налічує близько 150 тис. документів, в тому числі близько 800 аудіокниг, щорічно передплачується близько 100 назв періодичних видань.

Робота бібліотеки базується на творчому партнерстві з закладами освіти, культури, центрами розвитку дітей, державними установами, громадськими організаціями. Пріоритетними напрямками діяльності бібліотеки залишаються заохочення дитини до читання, популяризація найкращої української та світової літератури для дітей, розвиток творчих здібностей підростаючого покоління.

Поряд із традиційними формами надання інформації користувачам-дітям, бібліотека впроваджує сучасні новітні технології. Отримавши в 2004 році доступ до всесвітньої мережі «Інтернет», бібліотека активно продовжує свій розвиток на шляху комп'ютеризації бібліотечних процесів. В бібліотеці діє Інтернет-центр, в якому обладнано 10 комп'ютерних місць для надання безкоштовного доступу до Інтернету та отримання сучасних інформаційних послуг. Бібліотека має власний логотип і гімн.

Бібліотека пропонує читачам нові послуги

Допомога у виконанні домашнього завдання. Бібліотека підтримує учнів, впроваджуючи програми консультування щодо виконання домашньої роботи. Волонтери або бібліотекарі допомагають дітям робити домашні завдання, пояснюють, як користуватися бібліотечними ресурсами для підвищення шкільної успішності. Настільні, карткові та відеоігри – це чудовий спосіб проведення часу у бібліотеці.

Обласна бібліотека для дітей пропонує послугу вільного обміну книгами (буккросинг): у фойє бібліотеки розміщені декілька полиць із книжками, і будь-яку з них можна взяти, щоб почитати вдома або в приміщенні бібліотеки. Для цього не треба ні реєстрації, ні оплати, ані читацького квитка – треба тільки принести свою книжку і залишити взамін для того, щоб полиці не залишалися порожніми.

Широке поширення у бібліотеці отримали різні майстер-класи – особлива форма роботи, що являє собою оригінальний метод або авторську методику, яка спирається на свої принципи і має певну структуру. Це – ефективний прийом передачі досвіду навчання і виховання, тому що центральною ланкою є демонстрація оригінальних методів освоєння певного змісту за активної ролі всіх учасників заняття. Бібліотекарі проводять майстер-класи з паперопластики, витинанки, оригамі, кармейдингу тощо.

При бібліотеці працюють клуби раннього розвитку дитини «Моє серденько» та «Білий лелека». Заняття для найменших: із розвитку мовлення, дрібної моторики, мислення, малювання, ліплення, хореографія, ляльковий театр, іншого.

Щоб розвивати навички спілкування англійською мовою, бібліотека організувала розмовний клуб «Happy english». Розмовний клуб – це заняття, створені для того, щоб діти різного віку і рівнів могли спілкуватися на різноманітні життєві теми англійською мовою, без утисків і скутості, практикуючи використання усної англійської мови. Спікінг клаб проводить наш фахівець, але ми також запрошуємо й інших професіоналів і цікавих людей для того, щоб наші користувачі отримали корисний досвід спілкування і попрактикувались у розмові англійською.

Бібліотечний психолог проводить заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО, з дітьми з особливими потребами. Психолог працює безпосередньо з дитиною, яка має особливості психофізичного розвитку, для збереження її здоров’я, пошуку та реалізації засобів оптимального розвитку, формування позитивної мотивації та стимулювання інтенцій до розвитку. 

Ще один напрямок роботи бібліотеки – це підвищення рівня обізнаності наших читачів у правових нормах, як дієвий засіб профілактики скоєння правопорушень серед підлітків. Спільно з Головним територіальним управлінням юстиції та Регіональним центром із надання вторинної правової допомоги у Дніпропетровській області були обговорені питання недопущення насильства в усіх сферах життєдіяльності, булінгу та передбачене чинним законодавством покарання до кривдників за вчинення актів агресії та насильства. Сподіваємося, що підвищення рівня обізнаності підлітків у правових нормах і наслідках їх порушення і надалі сприятиме викоріненню негативних стереотипів поведінки та зниженню рівня підліткової злочинності в регіоні.

Обласна бібліотека для дітей проводить різноманітні культурні заходи: библіоквест, бібліо-кешин, бібліозанурення, бібліобродилки, бібліотечний non-stop, літературний хепенінг, де бібліотекар виступає в ролі аніматора.

Нова послуга біліотечно – краєзнавчий туризм – здійснюється у таких напрямках роботи як організація і проведення цікавих екскурсій вулицями рідного міста, культурно-краєзнавчих заходів і організації краєзнавчого простору в стінах бібліотек – краєзнавчих експозицій.

Сучасною є послуга студії «Мультиварка», спрямована на залучення дітей і підлітків до створення мультфільмів і фільмів. У бібліотеці працюють творчі майстерні з фото і відеозйомки, відеомонтажу, з написання сценаріїв, пошуку фонограм для музичного оформлення.

У клубі вихідного дня «Book weekend» здійснюється організація дозвілля у вихідні для дорослих і дітей. Клуб вихідного дня пропонує: змістовне дозвілля дітей, інтеграційні ігри, творчу діяльність із задоволенням, пізнавальні заняття та розвиткові майстер-класи.

До бібліотеки тепер йдуть не тільки за книгою, але і на подію: зустрічі з письменниками, художниками, композиторами, спортсменами, іншими цікавими людьми; фестивалі літератури, флешмоби, буккросинг, «Бібліосумеркі» і багато іншого.

Бібліотека представлена у мережі Інтернет, має свій сайт http://biblio-child.dp.ua/ і в соцмережах: Фейсбуці та Інстаграмі. 

Сторінки на Фейсбуці: «Знайлики Читайлики» – відділу обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку https://www.facebook.com/profile.php?id=100015519422901 

«Book Shelf» – відділу обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку https://www.facebook.com/bookshelfodb

«Мистецтво Одб» – відділу мистецтв https://www.facebook.com/profile.php?id=100049764882716

В Інстаграмі: https://www.instagram.com/book_child_family/?hl=ru

You Tube https://www.youtube.com

Діє Wi-Fi-зона. До послуг користувачів бібліотеки – мультимедійне обладнання та копіювально-розмножувальна техніка. Працівники бібліотеки є членами Української бібліотечної асоціації та Дніпропетровської бібліотечної асоціації.

Сьогодні Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей є унікальною книгозбірнею, яка володіє потужним інформаційним потенціалом, доступним кожній дитині області.

Тетяна Дороніна
Бібліографія:

Високий статус обласної: Спогади, роздуми, документи.– Дніпропетровськ: Видавничо-творчий центр «Гамалія», 2006.– 88 с.
Комунальний заклад культури «Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей» (КЗК «Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей») // Будівлі українських бібліотек: матеріали бібліотекознав. дослідж. / уклад. В.М. П'ячніна.– Київ, 2017.– С. 105–107.
Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей: стисла інформ. про заклад // Дніпропетровськ на рубежі тисячоліть. – Дніпропетровськ: Проспект, 2001. – С. 249.
***
[Фотофакт]: Ольга Олеговна Прокопович-Ткаченко (замдиректора Днепропетровской областной библиотеки для детей) / М. Яшина, Д. Яновский (фото) // Как пройти в библиотеку: самые полезные, удобные и незаменимые читальни… // Афиша Днепропетровска. – 2008.– № 105. – С. 33;
***
Історія діяльності Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей: ретроспект. покажч. для ОДЧ / упоряд. Л.В. Тараненко, О.Б. Буц, О.Л. Орлова, А.Ю. Король. – Дніпропетровськ, 2017. – 56 с.
Шарабура Ольга Іванівна (1961–2017): біографія і діяльність директора Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей // Дитячі бібліотеки України. Сто кращих / держ. закл. «Нац. б-ка України для дітей». – Київ, 2012. – С. 56–57.
***
Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей: Історична довідка https://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=3876
Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей https://ube.nlu.org.ua/article/%D0%94%D0%BD%D1%96%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%20%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B0%20%D0%B1%D1%96%D0%B1%D0%BB%D1%96%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0%20%D0%B4%D0%BB%D1%8F%20%D0%B4%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%B9
Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей https://www.barabooka.com.ua/dnipropetrovs-ka-oblasna-biblioteka-dlya-ditej/
Створено: 28.10.2021
Редакція від 28.10.2021