Дніпровський телетеатр: вдалий синтез мистецтв

Дніпровський телетеатр: вдалий синтез мистецтв

Україна, Дніпропетровська область, узвіз Крутогірний (Рогальова), 9, м. Дніпро

Дивовижний світ театра й кіно, музики й живопису в одному втіленні — телевізійному театрі.

Телетеатр об’єднує в собі чотири види мистецтв: театр, кіно, музику й живопис. У залі для глядачів телетеатру регулярно проводяться спектаклі. Відеостудія знімає фільми в ігровому й документальному жанрах. Студія звукозапису створює фонограми й записує музикантів. Школа-студія академічного малюнка й живопису запрошує молодих художників.

З історії Телетеатру

Міський комунальний заклад культури «Дніпровський міський телевізійний театр (або просто «телетеатр») створений у 2002 році рішенням Дніпропетровської міської ради та працює під керівництвом управління культури та мистецтв Дніпропетровської міської ради.

Директор та художній керівник телетеатру — Ольга Волошина, лауреат театральної фестивалю «Січеславна», дворазовий лауреат кінофестивалю «Кінологос», член Спілки театральних діячів України, член Спілки Журналістів України.

Головна мета телетеатру полягає в створенні нового типу фільмів, сплаву театральної виразності вистав і кінематографічних засобів. Для постановок фільмів залучалися актори театрів Дніпропетровська і Дніпродзержинська. Основні теми сценаріїв: реконструкція подвигів наших земляків, біографії видатних особистостей дніпропетровців, талановиті сучасники, казки й освітні програми. Телетеатр виробляв художні, документальні та освітні фільми. Характерні жанри фільмів телетеатру — історична реконструкція, казка, біографія, телеспектакль, документальне кіно, мелодрама.

У 2003 році поставлено фільм-казку «Сіверко» за оповіданням Дніпропетровської письменниці Надії Тубальцевої. Творчим колективом у 2004 році створено повнометражні стрічки за участю народної артистки України Л. Вершиніної («Газетний роман»), заслуженої артистки України А. Пуліної («Ретроспектива в майбутнє?», «Здрастуй, мамо»).

У 2006 г. за підтримки Генерального консульства республіки Польща в Україні було створено відеофільм за п’єсою всесвітньо відомого Іоанна Павла II (Кароля Войтили) «Біля лавки ювеліра», який є базою для виховання духовної культури будь — якого громадянина, який поділяє християнські цінності. Фільм неодноразово було відзначено на всеукраїнських та міжнародних телевізійних фестивалях.

Телетеатр починався як звичайна «домашня» відеостудія, поступово розвиваючись у відеостудію із сучасною виробничою базою та власним залом для глядачів. Глядацька зала призначена на сімдесят місць, обладнана сценою, екраном, звуком і сценічним освітленням. Є гримерки, гардероб, санвузол і просторий вестибюль.

У 2007–2008 рр. створено цілу низьку телефільмів про Почесних громадян міста Дніпропетровська, визволителів нашого міста: В. Хоменко, Н. Сарана, Я. Штанєва, О. Потьомкіна, І. Гордієнко, Г. Костроміна, І. Ялового. Цикл фільмів про героїв Другої Світової війни, іменами яких названі вулиці Дніпропетровська, розширює знання (насамперед дітей шкільного віку) про подвиги наших земляків та допомагає патріотичному вихованню покоління, що підростає. Це фільми про генерала Ю. Пушкіна, льотчиків П. Гусенко, М. Столярова, піхотинця М. Панікаху.

Окремою сторінкою в створенні фільмів просвітницько-патріотичного спрямування є фільми про наших славетних у всьому світі земляків: Д. Яворницького, О. Гончара, В. Підмогильного, О. Поля; фільми неодноразово відзначалися на міжнародних телефестивалях у м. Києві та Одесі.

Фільм за щоденниками та романом «Собор» О. Гончара «Велетень степів» отримав Гран-прі на Міжнародному телефестивалі в Куяльнику (2008 р.) та диплом Міністерства культури України на Міжнародному телефестивалі «Відкрий Україну» (м. Київ, 2009 р.).

Виконуючи завдання з морально-етичного виховання та підвищення культурного рівня наших громадян Телетеатром було створено фільми про життя і творчість Л. Українки, цикл програм «Про час та про себе» зі світочами українського та російського театрів: народної артистки України Л. Вершиніної, заслуженої артистки України А. Пуліної.
До 70-річчя Дніпропетровського академічного симфонічного оркестру створено фільм «Гармонія всесвіту», до 75-ої річниці Голодомору на Дніпропетровщині на замовлення управління культури та туризму облдержадміністрації — фільм «Чорна сповідь».

Срібним призером повернувся творчий колектив «Дніпропетровського міського телевізійного театру» з 3-го Міжнародного кінофестивалю документальних фільмів «Кінологос», який проходив із 26-го по 28-е серпня 2011 року в Одесі.

За часи відсутності власного приміщення телетеатр більше уваги приділяв створенню аудіовізуальної продукції та її показу в школах, вишах та каналах ТБ. З 2012 р. у відремонтованому глядацькому залі театру (вул. Рогальова, 9) почалися здійснюватися театрально-візуальні та театральні проекти, що відповідає основній меті діяльності закладу відповідно його Статуту. Так, побачила світ театральна вистава заслуженого діяча мистецтв України режисера В. Денисенко «Пат или Игра королей», у якій задіяні провідні майстри сцени Дніпропетровського академічного театру російської драми ім. Горького, Л. Вороніна та актори Дніпропетровського молодіжного театру: Ю. Мокрецов та О. Максяков.

У 2013 році Телетеатр створив фільм про нашого славетного земляка, Героя радянського Союзу, відомого під ім’ям Майор Вихор — Євгена Березняка. Влітку цей фільм було урочисто вручено в місті Києві самому Євгену Березняку. На Міжнародному фестивалі документального кіно «Кінологос-2013» в м. Одесі фільм отримав Гран Прі. У 2013 році здійснено постановку вистави «Аз есмь тварь» за п’єсою В. Понізова.

Усі телевізійні, театральні та інші проекти Телетеатру, проекти культурно-мистецького спрямування, мають соціальний складник, оскільки спрямовані на просвітницьку, виховну діяльність серед громадян міста та України (трансляції на каналах «Культура», «Рада», «Всесвітня служба УТР», які мають вихід на супутникову трансляцію іноземним державам — безоплатні).

Фільми Театру визнані культурно-мистецькою елітою України, що підтверджено отриманими дипломами та призами міжнародних фестивалів «Відкрий Україну» (м. Київ), «Кіноголос» (м. Одеса), «Моє місто — моє життя» (м. Луцьк), «Дніпро-сінема» (м. Дніпропетровськ) та інших — загалом понад двадцяти відзнак, серед яких два гран-прі, диплом Міністерства культури України, дві срібні відзнаки.

До 70-ї річниці з дня визволення м. Дніпропетровська від німецько-фашистських загарбників було створено фільм «Дніпропетровськ: окупація та визволення», прем’єру якого відбулася в жовтні місяці в дні відзначення цієї дати. У 2014 році на Міжнародному телефестивалі «Кінологос» фільм отримав диплом «За збереження історичних цінностей».

У відео архіві закладу зберігаються фото та відеозаписи святкування Дня міста за останні 7 років та майже 100 фрагментів вистав театрів Дніпропетровська, Кривого Рогу, Запоріжжя, Дніпродзержинська, Павлограду, зйомки яких було здійснено при підготовці церемонії нагородження переможців на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна».

Творчо-адміністративною частиною театру ведеться велика робота з виховання в дітей потреби в здоровому способі життя. Фільми, в основу яких покладені життєві ситуації: «Скажи «ні» наркотикам та тютюнопалінню», короткометражні фільми на кшталт «Єралашу» під назвою «Безпека життєдіяльності» та ігрова телепрограма на знання правил дорожнього руху «Світлофорчик»; «Чорнобиль — час останній»; «Афганістан, ти біль у моїй душі»– хронікально-документальна стрічка, створена на замовлення Спілки ветеранів Афганістану; «Урочище краси: Таромське».

За участю акторів Театру ім. Шевченка та Театру ім. М. Горького для дітей молодшого шкільного віку демонструвалися телеказки «Сіверко» та «Елена Премудрая», які мають величезну популярність серед дитячої аудиторії. У 2014 році здійснено постановку вистави «Ночь святого Валентина» за п’єсою О. Марданя. На сцені Телетеатру також знаходять підтримку в рамках театрально-художньої студії проекти молодих театральних діячів: до дня народження О. С. Пушкіна було створено моновиставу «Дар случайный, дар напрасный?», дитячий театр під керівництвом досвідченого педагога М. Соколовської показав у 2014 році низку нових театральних постановок за участю дорослих та дітей. Це вистави «Пеппі Довгапанчоха», «Привіт листоноша», «Чорна курка», «Остров Солнца и Луны». Молодіжна група театрально-художньої студії театру здійснила постановку за творами Р. Бредбері «Чикагська безодня», виставу «Санітаріум» за п’єсою Ф. Дюрренматта «Фізики». На базі телетеатру свою творчість оприлюднили: театр «Сучасна пантоміма» показав виставу «Я хочу жить», ляльковий театр «Скрипіріч» показав лялькову виставу «Жемчужинка», театр-студія «Даримена» показав виставу «Вторая смерть Жанны д’Арк».

Співпраця з клубом авторської пісні дала можливість організовувати концертні програми за участю авторів-виконавців, провести фестиваль авторської пісні «Червоні вітрила». Протягом 2015 року в Телетеатрі було проведено більш ніж двадцять творчих зустрічей із діячами культури України. Почесними гостями стали піаніст-віртуоз із Києва Майк Кауфман-Портніков, письменниця та перекладач Дзвінка Матіяш, Шріла Бхакті Бібудха Бодхаян Махараджа, гуру ведичної культури з Індії, заслужений діяч мистецтв України Алла Мігай із народним артистом України Олександром Василенком та письменниця Ірен Роздобудько.

На Міжнародному фестивалі документального кіно в м. Одеса фільм за твором К. Войтили «Біля лавки ювеліра» отримав відзнаку «За високе морально-етичне наповнення». Тричі представники телетеатру брали участь у мистецькій телепрограмі «Арт-зона» на обласному телебаченні, що значно розширило глядацька аудиторію Телетеатру та сприяло підняттю рейтингу заходів, що організував колектив.

Під час проведення Дня міста працівники телетеатру взяли участь в організації роботи театрального майданчика на Європейській площі. Особливою подією було створення фільму «Музи Дніпра» про історію та сьогодення культурно-театрального простору нашого міста, презентація якого відбулася в грудні.

Телетеатр був співорганізатором дитячого фестивалю — «Казка 2015», фестивалю документального кіно «Кінологос — 2015». У кінці театрального сезону 2014–2015 рр. відбулася прем’єра вистави за п’єсою А. Курейчика «Обережно — жінки!», а в листопаді — дитячої казки «Вінні Пух та його друзі». Вистави Телетеатру взяли участь та стали дипломантами регіонального театрального фестивалю «Січеславна» та XVIІ Міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії 2015» в м. Херсон.

Телетеатр разом з агенцією подій «Артполе» став співорганізатором та учасником акустичної майстерні для дітей «Велике Вухо», що працювала в рамках міжнародного фестивалю MitOst в місті Івано-Франківськ із 23 по 27 вересня. Партнерами проекту також стали Центр сучасного мистецтва Івано-Франківська, Світлиця Мулярова та студія звукозапису Frost Magnetic. Майстерня працювала над озвучуванням казки Дзвінки Матіяш «Велике Вухо». Пошуки тривали чотири дні, у проекті взяли участь діти з України, Польщі та Грузії. 26 вересня діти записали казку на студії Frost Magnetic.

У 2016 році підготовлена моновистава до ювілею Франка «Жінка, яка йшла поруч». У центрі вистави за п’єсою київського драматурга Тетяни Іващенко — особиста історія Івана Франка і його дружини Ольги Хоружинської, її непроста доля. У 2017 році на новорічні свята для дітей була організована спільними зусиллями театру та приватною студією «Квадра Плюс» шоу-програма «Космическая одиссея звездочета Новогодкина» з просвітницькою метою ознайомлено дітей зі складом планетарної Системи Всесвіту.

Сьогодення Телетеатру

Театр під керівництвом Ольги Волошиної представляє камерні вистави «Аз есмь тварюка», «Жінка, яка йшла поруч…», «Кохання на 4 персони», «Ніч святого Валентина», «Пат или игра королей», «Хочеш, анекдот розкажу?». Режисер телетеатра Людмила Колосович пропонує увазі глядачів комедію «Обережно — жінки!», дитячі п’єси «Вінні Пух та його друзі», «Прогулка с Дженни Дорсет».

Відеостудія з режисером і сценаристом Наталією Огородньою працює над фільмами пов’язаними з історією Дніпра. Фільми беруть участь у кінофестивалях та демонструються на національних каналах України. Телетеатр здійснює виїзні покази своїх фільмів. Подібні заходи організовуються в школах Дніпра.

У Школі-студії академічного рисунку та живопису працює досвідчений художник-викладач, член Національної Спілки художників України Валерій Іванович Сосна. Школа-студія академічного малюнка й живопису пропонує курси з малювання та живопису за такими напрямами: курс для абітурієнтів, які вступають у художній коледж або ВНЗ України та Європи, експрес-курс для підготовки вступу до мистецькі заклади України, СНД і Європи, уроки малювання для дорослих, курс навчання академічному малювання й живопису для початківців, уроки малюнка й живопису для дітей, майстер-клас із живопису, майстер-клас малювання.

У рамках творчих зустрічей щомісяця відбувалися концерти студентської молоді в «Музичній гостинній» під керівництвом кандидата мистецтвознавства А. Тулянцева.

До календарних та професійних свят колективом театру проводяться заходи за певним сценарієм із залученням акторів дніпропетровських театрів, творчо обдарованої молоді. Це Новий рік, Різдво, День театру, Великдень, День Перемоги, Трійця, День Конституції, День незалежності України, День міста, День українського козацтва (Покрова), День визволення міста від німецько-фашистських загарбників, День інвалідів, День Святого Миколая. Усі ці заходи для громадян проводяться безкоштовно.

Плани на майбутнє

Директор та художній керівник телетеатру Ольга Волошина поділилася планами на майбутнє — це передусім, розширити репертуар дитячих вистав, щороку брати участь у різних міжнародних і всеукраїнських театральних конкурсах, продовжити проведення Відкритого театрального фестивалю української драматургії «Дніпро.Театр.UA» в Дніпрі.

«В рамках фестивалю, у Дніпро будуть приїжджати драматурги, популярні в Україні й за кордоном. Вони будуть проводити творчі зустрічі, будуть читати свої п’єси. Ми хочемо зв’язати в єдине ціле драматургів і театральних діячів, завдяки яким народжуються вистави. Запрошуємо всіх відвідати фестиваль. Адже він проводиться насамперед для глядачів. Приходьте, скористайтеся можливістю переглянути вистави з усієї України» — говорить Ольга Волошина.

За матеріалами сайту «Телетеатр» http://teleteatr.com.ua/

Тетяна Дороніна
Бібліографія:

Дакументы і споведзі // Мастацтва. — 2018. — № 7. — С. 40 — 41.
Дзве Марыі // Мастацтва. — 2018. — № 2. — С. 40 — 41.
Клетка для «Бешеной голубки» // Наше місто. — 2018. — 10 березня.
http://nashemisto.dp.ua/2018/03/10/kletka-dlya-beshenoj-golubki/#
Кокошко Ю. Большие успехи маленького театра http://teleteatr.com.ua
Створено: 20.12.2018
Редакція від 06.10.2020