«Джерело»: газета педагогічної спільноти
Україна, Дніпропетровська область
З історії заснування педагогічної газети «Джерело» при управлінні освіти обласної держадміністрації.
«Джерело»
Не може бути! Прямо в центрі міста
Усім вітрам, всій нечисті на зло,
Ввібравши в себе дзвони Благовісту,
Забило в небо чисте джерело!
І хоч це місто чавуну і криці,
Й повітря чисте тільки на зорі –
Ідуть сюди напитися водиці
Учителі, студенти, школярі.Воно дитя могутньої «Просвіти»,
Що живить соками вишневий гай.
Для нас ти є найкраще в цьому світі,
Заглиблене корінням в рідний край.
Огранимо до блиску кожне слово,
Освятимо всі пера на столі,
Щоб наша рідна українська мова
Співала і дзвеніла в «Джерелі»!Віктор Начиняний
Третій освітянський часопис в Україні
У грудні 2023 року Дніпропетровська обласна педагогічна газета «Джерело» відзначає своє 30-ліття.
Засновник педагогічного видання – управління освіти обласної державної адміністрації, котре тоді очолював Олександр Удод. Його наступник Володимир Долгополий був першим шеф-редактором «Джерела». Начальник загального відділу управління Микола Бабай оформив усю документацію, зареєстрував нове видання. Йому належить ідея назви: «Джерело» – це символ життєдайності. До цього в Україні обласні педагогічні газети були лише в Івано-Франківську – «Поліття» та у Києві – «Основа».
Обійняти посаду редактора запросили журналіста з газети «Зоря», котрий висвітлював освітянські теми, – Леоніда Ясинського. Газета мала 4 шпальти, де розміщувалися повідомлення Укрінформбюро, корисна інформація, матеріали про відомих людей краю, розповіді про педагогів та їхні здобутки, методичні розробки тощо. Наклад 7000 примірників розсилався у навчальні заклади безкоштовно. Фінансування було з обласного бюджету. Вчителі отримали можливість друкуватися в обласній газеті, де йдеться про їхні проблеми, відбувається обмін думками.
Цікавість до видання зростала, чимало живих, репортажних матеріалів надходило зі шкіл. Обов’язковими на той час для висвітлення були теми патріотичного виховання, трудового навчання; робота класних керівників, директора школи, батьківських комітетів. Ну і, звичайно, враховували той факт, що більшість вчителів – жінки і тому вони завжди мають знайти для себе цікаву рубрику, використати інформацію у повсякденному житті.
Із 1996 року газету очолювали редактори Тамара Собка, Зоя Марчишина, Надія Антоненко.
Як розвивалося «Джерело»
У 1996 році напередодні серпневих нарад мені, методисту Дніпропетровського інституту освіти (нині КЗВО «Дніпровська академія неперервної освіти» ДОР»), доручили зробити тематичний випуск газети (на 16 шпальтах!). Оскільки не було інших працівників, окрім редактора (обов’язки якого поклали на мене), я з матеріалами, що отримала з інституту, звернулася до своїх колишніх колег із газети «Зоря». Вони радо допомогли; всі співробітники – від відповідального секретаря до коректора – працювали дружно, продуктивно, в дуже швидкому темпі. Теж «зорянка» – завідувачка відділу культури, науки і шкіл Зоя Нікольникова (на той час – редактор газети «Пульс» ДМА) зробила макет. Верстали, друкували номер у видавництві «Зоря». Видали газету за три дні, хоча за тих умов (друкарська машинка, друкарський верстат, лінотип тощо) це було неймовірно!
Поступово склався колектив редакції, нам надали приміщення, в якому ми почали самі верстати газету на комп’ютері. Збільшився обсяг видання від 4 до 16 сторінок, його наповненість і якість, розширилась мережа розповсюдження.
Газета була внесена до каталогу передплатних видань. Першими передплатниками стали 138 охочих. Серед них є віддані газеті читачі, котрі й зараз з нами. Ми пишаємося цим! «Джерело» отримували Міністерство юстиції України, Державний комітет інформаційної політики країни, Національна парламентська бібліотека, Національна бібліотека імені В.І. Вернадського, Книжкова палата України, Управління у справах інформаційної політики, Міністерство освіти і науки України, облдержадміністрація та обласна рада, Дніпропетровська обласна універсальна та інші бібліотеки, всі заклади освіти – від обласного центру до найвіддаленішого села.
На шпальтах газети постійно друкувалися найактуальніші освітянські новини, які ми отримували від Міністерства освіти і науки, облдержадміністрації, обласної ради, управління освіти (нині департамент освіти і науки ОДА), обласного інституту післядипломної освіти. Газета стала популярною й авторитетною.
Як ми пишались тим, що свої доробки пропонували нам відомі науковці, автори підручників, вчителі-новатори, знані краєзнавці, працівники культури і спорту, письменники. Скільки цікавих людей стали нашими дописувачами і друзями!
А як ми раділи за новопризначених учителів, вихователів, керівників шкільних і позашкільних закладів та їхніх учнів і вихованців, яких освітяни помітили через газету і оцінили на змаганнях, конкурсах від обласного до всеукраїнського та міжнародного рівнів!
Серед наших дописувачів – фахівці всіх освітянських ланок (дошкільної, позашкільної, середньої, професійної, вищої).
Для професійно-технічної освіти в «Джерелі» відведена тематична сторінка, оскільки всі ПТНЗ були нашими передплатниками і постійно надсилали свої матеріали. Спочатку натхненно творила цю шпальту Елеонора Гуткіна, нині відповідає за її випуск Світлана Головченко – методисти Навчально-методичного центру ПТО у Дніпропетровській області.
Постійну колонку «Моє Придніпров’я», яка користується великим попитом у наших читачів, майже всі 30 років ведуть фахівці краєзнавчого відділу ДОУНБ. Матеріали з однойменного альманаху про історію ріднокраю надавали бібліотекарі Надія Тітова, Ірина Голуб, Марина Шилкіна, Світлана Жилінська та відомі історики й краєзнавці Ганна Швидько, Валентина Лазебник, Микола Чабан, Валентин Старостін, Ігор Кочергин.
Прикрасою газети є матеріали співробітників обласного історичного музею та його відділів: музею «Літературне Придніпров’я» (автори Олена Аліванцева, Світлана Мартинова, Наталя Василенко, Ірина Мазуренко) і Меморіального будинку-музею академіка Д.І. Яворницького (Віктор Єкшов, Яна Тимошенко), а також Дніпровського будинку мистецтв (Валентина Слобода, Валентина Орлова).
Цікаво наповнювали свої сторінки вищі навчальні та інтернатні заклади, обласний еколого-натуралістичний центр дитячої молоді, обласний центр міжнародного туризму «Колобок», обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді, Дніпровське відділення Малої академії наук та інші.
Першу сторінку для юні «Проба пера» започаткував у нас відомий журналіст Володимир Січкарчук. Вихованці юнацького прес-центру «Погляд» при Міському палаці дитячо-юнацької творчості «Горицвіт» м. Кривого Рогу під керівництвом Людмили Зубко – редакторки підліткової газети «Погляд», створювали у «Джерелі» тематичні сторінки про Голодомор, патріотичні, профорієнтаційні тощо.
Багато років ми співпрацюємо з обласним дитячим кіноцентром «Веснянка», вихованці якого кілька разів на рік готували «розгортки» (суміжні сторінки газети) на певну – і головне – цікаву для всіх тему. То був свіжий подих, неповторний настрій і незвичність верстки. Згодом ці творчі здобутки високо оцінили викладачі у приймальних комісіях Дніпропетровського національного університету та інших вищих навчальних закладів, куди вступали колишні «веснянківці» – і не лише на факультет журналістики. У тематичних спецвипусках вперше друкувались твори тепер уже відомих членів Національної спілки письменників України Наталки Дев’ятко, Ліни Зеленської, Інни Завгородньої та багатьох інших.
Нашим читачам ми презентуємо найкращі твори письменників України та області – цьому допомагає плідна співпраця із Національною спілкою письменників України. Ми тісно співпрацювали з головами Дніпропетровської філії НСПУ – Віктором Савченком, Лесею Степовичкою, Володимиром Луценком, а нині – з Фіделем Сухоносом та його заступницею Еліною Заржицькою. Ці та інші відомі письменники були частими гостями редакції, з ними ми готували підбірки до ювілеїв поетів і прозаїків та визначних подій літературного життя краю. Людмила Левченко, організаторка літературної студії творчої молоді «Лілея», згуртувала національно свідомих учнів – і їхні дебюти відбулися на шпальтах нашого видання, а тепер її вихованці з вдячністю приносять і передають нам свої книжки з автографами.
«Дорогесеньке, ріднесеньке, любесеньке моє «Джерело»!»
Такими словами зверталася до газети талановита школярочка із с. Личкового Магдалинівського району Вірочка Гладких (літературний псевдонім Горицвіт). Рідною вважають газету і тепер вже поважний військовий Кирило Гринько, і юна поетка, композиторка, а нині ще й чудова організаторка творчої молоді, директорка видавництва «Дружко», керівниця молодіжного літературно-мистецького клубу «Віварт» Марійка Дружко – чиї перші вірші відібрав для газети найкращий у світі літературний редактор, письменник Олесь Сергійович Завгородній.
Знаходимо цікавих авторів і серед освітянської спільноти Дніпропетровщини. Наші постійні дописувачі Олена Федіна, Валентина Пустова, Оксана Сундукова, Іван Гусаров, Олександр Басанець, Віктор Гриценко та багато інших вже мають свої книжки.
Дякую долі за щастя жити в колективі однодумців. У різні роки, працюючи в газеті, ми всі, були залюблені в свою справу: письменники Віталій Старченко, Надія Тубальцева, Олесь Завгородній, Віктор Начиняний, кореспонденти Тетяна Єрьоменко, Валентина Шабетя, журналіст і літературознавець Людмила Брега, вчитель, історик і знавець мови Євген Шульга, верстальники і комп’ютерні дизайнери Наталія Білокриницька, Євген Прокопчук, Юлія Долгова, Ольга Івасенко, Юлія Гуріна, Вадим Манюк.
І, мабуть, найвідданіша з усіх – моя шкільна учениця, працьовита, наполеглива і невтомна Надія Антоненко, моє дитя і дитя «Джерела».
Два покоління фотокореспондентів родини Крюченків незмінно співпрацювали з нами, відтворюючи на шпальтах освітянські події: Георгій Іванович та Георгій Георгійович Крюченки.
Ми щиро вдячні видавництвам «Зоря», «Поліграфіст», «Книга», «Ліра» та Укрпошті, з якими так легко і комфортно працювалося та від яких наша газета (чорно-біла і в кольорі, на газетному та крейдованому глянцевому папері) потрапляла до читачів.
Сучасне «Джерело»
2012 року у «Джерела» з’явився сайт (https://gdjerelo.jimdofree.com), на котрому розміщено електронну версію газети та її архів, важливу освітянську інформацію. Архітектура вебсторінки досить зручна, там представлені всі ланки освіти, християнська етика, є рекомендації методистів, краєзнавча та літературна сторінки тощо і, звісно, інформація про видання.
Із 2014 року газета виходить в електронному форматі і безкоштовно, що робить її доступнішою для освітян. Завантажити числа можна на сайті в розділі «Випуски-газети». 2018 – створено сторінку газети у мережі Фейсбук (https://www.facebook.com/gazetaDjerelo), де публікуються освітні новини Дніпропетровщини, України та світу.
«Джерело», відповідаючи своїй назві, – у постійному русі, змінюється за вимогами часу. Із 2018 року відбулися певні зміни й у редакційній колегії. Нині за долю і наповненість газети відповідають відомі в області та за її межами освітяни: директор департаменту освіти і науки ОДА Олексій Полторацький, ректор Дніпровської академії неперервної освіти, професор Віктор Сиченко, професор Михайло Романенко, директор НМЦ ПТО Віктор Василиненко та інші.
Із 2018 року і донині очолює і творить газету Надія Антоненко (в «Джерелі» з 2000 р.), яка поєднує в собі чимало професій: вона – редактор, коректор, журналіст, верстальник, дизайнер і фотограф, а ще – має безмежну любов до рідної газети.
Колишніх джерелян не буває. Кожен, хто колись працював у газеті, продовжує перейматися її долею. Наприклад, я і Надія Тубальцева і сьогодні маємо тісні зв’язки з «Джерелом» та залюбки допомагаємо вичитувати числа видання перед його випуском у світ Інтернету.
За 30 років «Джерело» об’єднало навколо себе позаштатних працівників, постійних авторів, зацікавлених людей і дописувачів, фундаторів кінофестивалів, ініціаторів проведення виставок, навчальні й дослідницькі центри, заклади культури та різні організації. І сьогодні «Джерело» з усіма продовжує конструктивно і плідно співпрацювати, збагачено зміст і «обличчя» газети, яка має бути цікавою і корисною всім освітянам.
У цей важкий для нашої країни час із номера в номер в рубриці «Хоч іскру кожен. Іскру – кожен. Всі разом – буде Україна» (Наталка Нікуліна) ми подаємо матеріали про наших Героїв-захисників України та всіх, хто своєю працею (дорослі і діти) наближає таку бажану Перемогу!
У кожної газети, як і в кожної людини, є своя доля. Безліч людей доклали й продовжують докладати зусиль до того, щоб доля «Джерела» була щасливою.
Усіх працівників, друзів, дописувачів і симпатиків газети вітаємо з ювілеєм «Джерела»! Будьмо молодими – нам 30!
Про створення редакційної колегії газети «Джерело» // Джерело.– 1995.– № 4–5.
«Джерело»: 20 років творчості // Джерело.– 2013.– № 45–48.– С. 8–9. URL: https://gdjerelo.jimdofree.com/випуски-газети/архів-2013-2015/
«Джерелу» – 25! // Джерело.– 2018.– № 47–48.– С. 6–7. URL: https://gdjerelo.jimdofree.com/випуски-газети
Редакція від 25.12.2023