«Феєрія Дніпра»: яскравий фестивальний бренд

«Феєрія Дніпра»: яскравий фестивальний бренд

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

Всеукраїнський театральний фестиваль – це відомі зірки, улюблені спектаклі, майстер-класи з акторської майстерності, море позитиву та яскравих вражень.

Театр формує смак

Театр – це така кафедра, з якої 
можна багато сказати світу добра.

Микола Гоголь

Як зайняти свій вільний час? Серед варіантів заповнити дозвілля можна назвати прогулянки, посиденьки в кафе, відвідування концертів, а також – похід до театру.  Глядачі разом із героями вистав отримують великий заряд емоцій, вступають у справжній діалог, ставлять гострі питання та знаходять порозуміння. Сучасний театр це завжди взаємодія й активне втручання в реалії життя, осмислення фактів і формування перспектив, він співзвучний із ритмом сучасного суспільства. Сама парадигма театру сьогодні істотно змінилася під впливом сучасного візуального мистецтва, філософських дискурсів, цифрових технологій і мас-медіа.

Театральні фестивалі є неодмінною складовою культурного процесу в країні. Вони мають три чудові інструменти та завдання – передчувати, діагностувати та пророкувати ті процеси й настрої, які є нині у суспільстві. Багато років український театр був відірваним від світового процесу, тому кожен фестиваль, який відбувається в Україні, є певним проривом і важливим засобом познайомити світ з Україною, її мистецтвом і культурою. Без фестивального руху розвиток театрального процесу не може відбутися, мистецтво мовби консервується та відстає від світових надбань. Фестиваль – це завжди дуже насичена й емоційна подія, яка приносить багато позитиву та відкриттів. Глядачі за кілька фестивальних днів мають можливість дізнатися про улюблений вид мистецтва більше ніж за роки глядацького досвіду. Молоді актори рівняються на іменитих метрів, спільна робота з якими дозволяє їм розкрити таланти ще ширше та глибше. У місті Дніпро є досвід організації фестивалів театрального мистецтва. Наприклад, не один рік проводився міжнародний фестиваль молодіжних театрів «Рампа», який в останні роки, на жаль, узяв перерву. 

У 2017 році стартував грандіозний Всеукраїнський театральний фестиваль «Феєрія Дніпра», в якому взяли участь неперевершені майстри з усіх регіонів України. Наче ракетний прискорювач розвитку українського театру, фестиваль став майданчиком для спілкування та розвитку різних верств населення, громадян різних вікових груп, а також для творчих колективів, які працюють у різних театральних жанрах і напрямках. Протягом десяти днів на одній сцені тут виступають як колективи академічних визнаних театрів, так і зовсім молоді колективи, які мають можливість вчитися фундаментальності, класичним підходам, натомість академічні – новим тенденціям у театральному житті. 

Фестиваль готується протягом року. Одразу після завершення чергового театрального дійства організатори починають перемовини з партнерами й потенційними учасниками наступного заходу, готують програму фестивалю, працюють над залученням ресурсів. Організовується розміщення учасників, сценічний простір і обладнання сцени. Проводиться розгорнута промо-компанія в місцевих ЗМІ, готується яскрава візуальна реклама. Організатори фестивалю бачать Україну в майбутньому країною, де культура й мистецтво посідатимуть належне їм місце, де з дитинства людина знайомитиметься зі світовими культурними надбаннями. Вони намагаються об'єднати навколо фестивалю відданих театру акторів і їхніх керівників, які володіють безмежною театральною фантазією, і охочих разом співпереживати й обмінюватися цікавими свіжими думками вголос. Організатори намагаються створити експериментальний майданчик для режисерів, композиторів, хореографів, фахівців, які діють у галузі театрального мистецтва. 

Головна місія фестивалю «Феєрія Дніпра»: надати прискорення розвиткові театру в Україні, познайомивши глядача з надбаннями національної сцени, а також прокласти українському театру шлях до відкритого світу. Цей культурний захід є синтезом мистецтв та інновації, співтворчості й співпереживань. Однією з його відмінностей можна вважати поєднання просвітницької, соціальної та мистецької складових. Тут панує особлива доброзичлива атмосфера обміну досвідом через марафон творчих лабораторій, майстер-класів і концертів. Оскільки фестиваль відбувається не один рік, він уже набув певного авторитету в театральному середовищі, постійних партнерів і учасників, що раді презентувати свою творчість дніпровському глядачеві. Він уже став вагомим культурним явищем України, яке неможливо проігнорувати.

Мистецтво дозвілля 

Театр має бути таким, яким 
суспільство має бути завтра.

Лесь Курбас

Фестиваль щороку чимось дивує поціновувачів театру, кожна вистава має свій особливий почерк і завжди викликає цікавість у публіки та дискусії серед критиків. На театральній сцені Дніпра демонструються вистави найвідоміших театрів України, які отримали найкращі відгуки театральних критиків, які завжди збирали аншлаги, лауреати різних театральних фестивалів і конкурсів не лише в Україні, а й за кордоном. Наприклад, вистава «Порцеляновий кролик» отримала перемогу у номінації «краща режисура» на регіональному фестивалі «Січеславна». Дніпровський театр «Віримо!» завжди у мистецьких пошуках нових театральних шляхів, ведення неординарного, щирого діалогу з глядачем. Чарівна казка за мотивами книги Кейт ДіКамілло «Дивовижна подорож кролика Едварда» є жанрово цілісною, музично виваженою та філософською за змістом. А головне, вистава є чудовим прикладом розповсюдженого в театрі жанру сімейного перегляду. 

Сучасний театр не статичний, він перебуває в постійному пошуку нового змісту і форм для їхнього вираження. Навіть класика переосмислюється, бо режисерам важливо, щоб глядач її сприймав як актуальну. Незвичайну версію твору І. Карпенка-Карого «Безталанна» представив на фестивалі Сумський академічний театр драми і комедії ім. М. Щепкіна. Українська п’єса, написана півтора століття тому, у сумчан звучить цілком сучасно. Вистава «Хто винен?» – історія про протистояння добра та зла, кохання і зневаженого самолюбства, несправедливості й милосердя. Режисер показав сільську молодь, яка не має свого обличчя, живе за старими звичаями, бездумно підкорюється усталениму ладу, охоче пліткує. І хоча зараз молодь більш незалежна та самостійна, доля кожної людини залежить від її характеру та сприйняття світу. Привернуло увагу глядачів метафоричне оформлення сцени – ланцюги, дошки, за якими не видно людей, весільний рушник, який ніби зв’язує руки. 

Сучасний «Ревізор» Дніпровського Академічного театру драми та комедії вразив глядачів гострими жартами, українським колоритом і людськими страхами. Ця відома класична п’єса про чиновників, політиків і суспільство сьогодні як ніколи на часі. Театр завдяки видовищним і яскравим засобам виразності змушує замислитися над актуальними темами, які стосуються кожного.

Вимоглива дніпровська публіка гідно оцінила історичну драму Дніпровського Національного Академічного музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка «Свіччине весілля». У виставі режисер показує, як із боротьби за право на світло розгорілася пожежа народного повстання. Але живий вогонь свободи та справедливості у серцях народних – вічний, незгасний, всесильний. 

Актори Івано-Франківського театру привезли на фестиваль одну з найсокровенніших вистав зі свого репертуару. Драма-реквієм «Нація» за однойменною книгою Марії Матіос є молитвою за всіх невинно вбитих українців і покликана об’єднати всіх в єдину націю. Актори тримали дніпровських глядачів у надзвичайній емоційній напрузі від першої й до останньої хвилини вистави. Хтось плакав одночасно з героями твору, а хтось нерухомо не відводив очей зі сцени, пропускаючи крізь себе всі емоції акторів, проте байдужим не лишився ніхто. Глядачі стоячи аплодували акторам, а згодом вони нестримно ділилися своїм захопленням від талановитої гри та пронизливого сюжету драми.

У програмі фестивалю немає вистав, які тільки б розважали публіку, або лише щось декларували, залишаючи тільки поверхневий сенс, так саме немає постановок, які проголошували б лозунги. Сьогодні театральні колективи повернулися до роздумів про сенс кожної хвилини існування людини. Вони не дають рецептів, не вчать, а говорять про реальне життя, конкретних людей і мотивують до переосмислення певних речей. 

У межах Всеукраїнського фестивалю «Феєрія Дніпра» організовуються низки безкоштовних майстер-класів із акторського та режисерського мистецтва. Відбулися театральні уроки народних артистів України Віталія Малахова, Богдана Бенюка та Ади Роговцевою. Зустрічі проведено у формі діалогу, де зазначали основні методики акторської гри, розглядали впровадження й вивчення різноманітних практик акторської школи. Актори зазначали, що пошук інтерактивної взаємодії з глядачем, поєднання різноманітних мистецьких форм, сучасних технологій, точних і гуманітарних дисциплін з класичною практикою є пріоритетним напрямком сучасних театральних лабораторій. На майстер-класі з режисерського мистецтва студентська молодь цікавилась нетрадиційними методиками для створення відкритіших театральних експериментальних постановок і сценаріїв. Режисер Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка Станіслав Мойсеєв акцентував увагу на роботі з креативним простором, відмінним від традиційної сцени, сценографією, візуальними елементами вистави. Зацікавив відвідувачів літературними текстами, їхньою інтерпретацією та дослідженням сценічної мови.

У межах свята на площі організовується театралізоване дійство з привітаннями від представників влади, духовенства, професійних співаків, самодіяльних колективів, підприємств. Для гостей свята проводяться ярмарки українських сувенірів і тематичні майстер-класи. Всі охочі мають можливість взяти участь у безпрограшній лотереї та аукціонах. На вулицях міста глядачів розважають ростові ляльки й живі скульптури. Фестиваль заряджає відвідувачів новою енергією, дає натхнення, щоб мати сили рухатися вперед, адже сила мистецтва – величезна. «Феєрія Дніпра» доводить, що театральне мистецтво в Україні – дуже розвинене, багате талановитими акторами, режисерами та авторами.

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Абрамова Т. Яскравості «Феєрії Дніпра» // Наше місто. – 2017. – № 41 (12.10). – С. 14.
Рекуненко Н. «Феєрія Дніпра» – майстер-клас для театралів // Вісті Придніпров'я. – 2017. – № 77 (5.10). – С. 9.
Сопільняк М. «Феєрія Дніпра»: від драми до трагедії // Вісті Придніпров'я. – 2019. – № 81/82 (24.10). – С. 6.
Створено: 02.07.2020
Редакція від 10.09.2020