Васильєва Надія Юріївна
Квіткове руно майстрині з Кам’янського Надії Васильєвої
Україна, Дніпропетровська область
- 13 травня 1960 |
- Місце народження: м. Няндома, Архангельска область |
- директорка Кам’янського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Валяння, або фелтінг – один із популярних серед сучасних майстрів напрямок рукоділля.
Це ремесло робить світ
прекраснішим, а людей – добрішими.
Нині такий вид рукоділля як валяння з вовни набуває неабиякої популярності. Володіючи секретами цього хенд-мейду, можна створювати цілковито приголомшливі речі: одяг, аксесуари, красиві вироби для оздоблення дому, іграшки і навіть меблі.
Вовна – дуже піддатливий матеріал, з якого можна зваляти і маленьку намистинку, і величезне панно. Багато майстринь валяють із вовни чудові елементи інтер’єру – килимки, сувеніри, абажури. А нашій героїні найбільше подобаються вовняний одяг і прикраси. І самій приємно вдягнути таку річ, а ще ліпше подарувати комусь красу, створену власноруч.
Її девіз: робити все з любов’ю, або взагалі не робити
Надія майже 20 років сумлінно працювала на керівних посадах в органах місцевого самоврядування у напрямку реалізації в місті державної політики стосовно сімей, дітей, жінок, молоді та спорту, за що багаторазово відзначена на рівні керівництва міста та області. Зараз вона успішно очолює Кам’янський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Свою самовіддану працю у соціальній сфері Надія вдало поєднує з народною творчістю – валянням з вовни (фелтингом). Вовна в руках художника-дизайнера перетворюється на неповторні авторські вироби.
Музика петриківського розпису
Свого часу Надія Юріївна успішно закінчила Петриківське училище, адже любила малювати з самого дитинства. «Мені дуже подобається петриківський розпис, і я завжди мріяла надати йому іншого сенсу». Захопившись валянням із вовни, майстриня вміло поєднала особливу техніку рукоділля з оздобленням своїх авторських виробів унікальним самобутнім мистецтвом та безцінною культурною спадщиною людства – петриківським розписом, чим втілила у життя давню мрію. Протягом восьми років вовна в її руках перетворюється на неповторні, насичені українським колоритом вироби (одяг, взуття, аксесуари). За цей час створено не одну колекцію одягу, але найбільше майстрині запам’ятався її перший показ авторської колекції «Мальовнича Україна», яку вона продемонструвала на подіумі Міжнародної виставки «Золоті руки майстрів» (Київ, 2013 р.).
– Це перша моя ідея, створити яскраву колекцію в техніці 3D, і перший показ на такому рівні. Колекція зайняла в мене багато часу, спочатку треба було зробити викройки, зваляти з вовни вироби, нанести об’ємні квіти та знову валяти їх до потрібного розміру та якісної структури матеріалу. Кожна річ робиться вручну, я не використовую жодних пристосувань. Для мене творчість – це спосіб вираження моїх почуттів і стану душі. Квіти в моїх роботах не просто так, адже я бажаю, щоб в світі було більше фарб і добра, – каже Надія Юріївна.
Показ першої колекції був успішним і примножив шанувальників творчості майстрині. Зрозумівши що її роботи цікаві та мають попит, Надія щороку навесні та восени успішно демонструвала свої нові колекції на міжнародних виставках. Вона створила безліч яскравих виробів, які залюбки носять жінки України та ближнього і дальнього зарубіжжя. Авторські вироби із колекції одягу майстрині двічі брали участь у показі мод на ексклюзивному майданчику «The Soho Hotel» у Лондоні, де знайшли своїх прихильників.
У 2018 році Надія взяла участь та здобула перемогу у міжнародному конкурсі «Арт-королева» (Київ), на якому особисто представила дизайнерський образ «Чирвова дама». За це була нагороджена головним призом – сертифікатом на участь у наступній міжнародній виставці, а також спеціальним призом від члена журі, головного редактора журналу «Кукольный мастер», виконавчого директора Міжнародного фонду «Кукли мира» Ольги Лахіної – безкоштовним дефіле колекції одягу на виставці-ярмарку рукоділля та творчості «Крафт-базар» у Виставковому Центрі Союзу художників Санкт-Петербургу та публікацію фото у журналі «Кукольный мастер».
Також мала персональну виставку на міжнародному подіумі думок «Економіка, духовність і культура – драйвери розвитку регіонів» (Білорусь, 2019 р.) Справжньою окрасою конгресу «Подіум думок», який проводився в Гомелі, стала виставка робіт художниці-дизайнерки з Кам'янського Надії Васильєвої. Авторські роботи, валяні з вовни, викликали справжній фурор. Білоруські організаторі виставки надали запрошення майстрині на розміщення її авторських колекцій у виставковому центрі на постійній основі.
Також майстриня не оминає запрошень на участь у благодійних заходах. Так, у межах благодійного проєкту «BeautyDay» (2020 р.) Надія передала свої авторські вироби для реалізації на аукціоні, організувавши персональну виставку «Квітуча моя Україна» та показ дизайнерської колекції «Усе життя – гра».
Творчий процес
Валяння, або фелтінг (від англ. felt – повсть, збивати повсть) – один із популярних серед сучасних майстрів напрямок рукоділля. Люди виявили здатність вовни звалюватися близько 8000 років тому. Є навіть легенда, що перший валяний килим з'явився в Ноєвому ковчезі. Вівці, що пливли в ньому, трималися купи, і коли їхня шерсть падала на підлогу і намокала, вони збивали її копитами. Коли ж всі покинули ковчег, то побачили, що на підлозі лежав гарний валяний килим.
Майстриня Надія Васильєва захопилася валянням з вовни у 2012 році. Відтоді її роботи користуються популярністю, а багатьом приносять радість та задоволення.
– Уперше вовна потрапила до мене в руки в 2012 році. Відтоді я не мислю себе без улюбленого заняття – валяння і малювання вовною. Вовна – це благодатний матеріал, безмежні творчі простори, можливість кожен день створювати щось незвичайне і неповторне. Для мене валяння – це вид творчості, який допомагає реалізувати себе як майстра, як художника... І якщо майстер самобутній, його роботи стають пізнаванними і незабутніми... Це і є творчість...
– З натуральною вовною дуже приємно працювати», – каже Надія. – Вона тепла, жива, м'яка, різнобарвна. Вона просякнута любов'ю й позитивом. Не дивно, що Надія Юріївна обрала саме цей матеріалі для свого хобі.
– Я почала валяти невеликі вовняні вироби, потім виникла ідея малювати вовною.
Спочатку майстря шила ляльки, які одягала у валяні речі, оформлені в українському стилі. Поступово почала пробувати виготовляти жіночі сумочки, а потім одяг і взуття.
– Першу сумку я вирішила виготовити з двох видів вовни, – розповіла Надія Васильєва. – Коли почала працювати, побачила, що вона не звалюється. Я так засмутилася, що у мене не вийшло, тим більше, було шкода вовни, адже вона коштує не дешево. Трохи подумавши, я вирішила все переробити і відокремила один вид вовни від іншого та з однієї частини я виготовила картину, а з іншої все ж таки зваляла гарну сумочку.
– До речі, ця картина мені стала дуже дорога, на ній я відтворила український пейзаж з жінкою і чоловіком, а коли придивилася, зрозуміла, що вони дуже схожі на моїх батьків у їхні молоді роки. Так, методом проб і помилок я вчилася цієї майстерності.
Одяг, створений власноруч, Надія не лише дарує та продає клієнтам з усього світу, але й із задоволенням носить сама.
І сама може вчити особливостям валяння
Надія розповідає, що для створення виробу необхідно всього три речі: вовна, мило і пухирчата плівка, яка використовується як для викройки, так і підкладки для створення необхідної форми. І ще, звісно, натхнення і терпіння. На плівку кладеться викройка на яку викладається вовна, після чого її треба обприскати водою з додаванням мила (миючого засобу) та прикрити знову плівкою, а далі притирати руками та, накрутивши на дерев’яну палицю, прокачувати не менше кількасот разів. Потім виріб дістається з плівки та пальцями перебирається кожен його міліметр, аби ніде не було нерівностей. Тоді ще виріб вибивають, по кілька разів обливають контрастною водою (холодною, гарячою), сушать. Врешті за 2–3 дні з’являється якась нова краса. І кожна річ в єдиному екземплярі й унікальна – повторити точно таку саму не вдасться ніяк.
– Валяння – дуже копітка праця, – каже пані Надія. – Вовна – це настільки благодатний матеріал, з якого можна зваляти все, що завгодно, від рукавичок до взуття, але це непростий і трудомісткий процес, який займає багато часу. Більш того, вона потребує чималих фізичних зусиль і матеріальних витрат. Це і розкладний стіл дуже великого розміру, манекени, відповідні інструменти. Працювати потрібно з мокрою вовною, яка стає важкою, а від постійного розтирання починають боліти суглоби, але я вже не можу зупинитися. Попри всі труднощі я отримую велике задоволення від валяння, бо маю можливість радувати себе та прихильників моєї творчості новими авторськими виробами.
А ще майстриня освоїла техніку малювання на готовому валяному виробі. Це робиться шляхом вбивання віхтиків вовни різних кольорів голкою або привалювання клаптиків шовку (можна й шифону) до поверхні виробу. Результат такої роботи просто приголомшливий і чимось нагадує акварельну картину.
– Зазвичай люди думають, що за таким одягом важко доглядати, та насправді валяні речі надзвичайно практичні, їх можна носити, прати, – стверджує пані Надія.
– Я не маю на меті матеріального збагачення, тому не приймаю замовлення, валяю тільки коли є натхнення і задля свого задоволення та втілення творчих задумів. Тому всі мої вироби неповторні, насичені любов’ю, теплом і позитивом. У мене є своя сторінка у «Фейсбуці» (MakivkaWool https://www.facebook.com/profile.php?id=100007540238077), де розміщую світлини, розповідаю про свою роботу, нові речі, плани.
Визнання
У 2015 році Надія взяла участь у Всеукраїнському проєкті «Успішна жінка».
– Я дійсно успішна жінка, щаслива дружина, любляча мати і донька, була, і, сподіваюся, ще буду принциповим, компетентним, чесним, вимогливим керівником.
Надія Васильєва естет у широкому розумінні цього поняття. Її оточують лише красиві речі: вбрання, меблі, посуд, кабінет. Вона стильна жінка. Стиль притаманний їй у всьому: як вона пригощає свої рідних і друзів, як готує їжу, як відпочиває. І як це поєднується з твердим, бійцівським, владним, майже чоловічим характером, самодисципліною, вмінням працювати з великою кількістю людей, відомо лише їй і Богові.
Сделано в Каменском: валяная одежда // Событие.– 2017.– 12 червня
***
https://sobitie.com.ua/novosti/sdelano-v-kamenskom-valyanaya-odezhda
Редакція від 28.08.2020