Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка «ЦБС м. Кам’янського»

Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка «ЦБС м. Кам’янського»

Україна, Дніпропетровська область, м. Кам'янське

Одна з найстаріших культурно-просвітницьких установ м. Кам’янського

Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка «ЦБС м. Кам’янського» – головна книгозбірня міста з універсальним бібліотечним фондом, центр культурного і духовного спілкування, методичний і координаційний центр для бібліотек усіх систем і відомств. Вона є головним ідеологом бібліотечної політики в місті, ініціатором найважливіших і найцікавіших соціальних і культурно-просвітницьких акцій, має свою місію, стратегію та філософію розвитку.

Сьогодні Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка – це близько 100 тисяч документів. Її послугами щорічно користуються сім тисяч користувачів, яким бібліотечні працівники видають протягом року 120 тисяч примірників книг, газет, журналів, інших документів.

Сторінки історії бібліотеки

У 1934 році відбулось відкриття міської бібліотеки, у фондах якої налічувалося 20 000 книг та 63 назви газет і журналів. У першій рік роботи бібліотеку відвідувало 13 000 читачів, яких обслуговувало чотири бібліотекаря, і вона стала центром культури й освіти міста.

У 1939 році бібліотеці було присвоєно ім’я великого українського поета Т.Г. Шевченка, а  під час окупації міста німецькими загарбниками 1941–1943 р. бібліотека продовжувала обслуговувати своїх читачів.

У 1952 році бібліотека переїхала на нове місце по вулиці Сировця, 14 і вже майже 60 років розташовується в цьому унікальному історичному будинку. Сучасна адреса: пр. Тараса Шевченка, 14.

У 1953 році за ініціативою активістів бібліотеки Володимира Сіренка, Леоніда  Стоянова був організований літературний гурток, який переріс у міське літературне об’єднання.

У 1979 році створюється Централізована бібліотечна система бібліотек Міністерства культури. Бібліотека ім. Т.Г. Шевченка отримує статус центральної і стає організаційним і методичним центром для бібліотек усіх систем і відомств міста, мережа яких зараз об’єднує 10 бібліотек. Дві центральні: дитяча та доросла, і 8 бібліотек-філій розташовані для зручності користування в різних мікрорайонах міста.

На початку 2000 років бібліотека ім. Т.Г. Шевченка працювала у традиційному режимі, хоча її працівники давно відчували необхідність змін. 

Тому перемога в конкурсі проектів «Інтернет в публічних бібліотеках», оголошеному Посольством США, була останньою можливістю стати бібліотекою сучасного типу. І цього шансу бібліотекарі не проґавили. 2010 рік – перемога у конкурсі «Дружній інтернет для літніх» додала сучасного обладнання: ноутбук, цифровий фотоапарат, екран, проектор.

У 2011 році бібліотека здобула перемогу у конкурсі проектів програми «Бібліоміст», завдяки чому відбулося повне перезавантаження Інтернет-центру та додатково відкривається ще п’ять Інтернет-центрів.

Сучасні послуги бібліотеки

Зараз бібліотека має 23 сучасних комп’ютери, розташованих у читальній залі, відділі абонементу, юнацькому відділ, секторі краєзнавства, безкоштовний доступ до Інтернету, WI-FI.

За підсумками реалізації проекту «Бібліотека об’єднує громаду» у 2012 р. Українська бібліотечна асоціація визнала Центральну міську бібліотеку ім. Т.Г. Шевченка «Бібліотекою року 2012». Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка є двічі лауреатом премії Кам’янської міської ради в галузі культури.

У 2016 році бібліотека набула юридичного статусу. У зв’язку з перейменуванням міста на Кам’янське отримала нову офіційну назву Комунальний заклад «Централізована бібліотечна система м. Кам’янського» Кам’янської міської ради.

Протягом останніх років відбувається  активне  позиціювання бібліотек у соцмережах, створено сайт, блог «Бібліопазли», бібліотекарі намагаються ширше представляти діяльність бібліотеки в друкованих та Інтернет-ЗМІ.

Соціальні медіа – сучасний інструмент просування бібліотеки, книги та читання у веб-середовищі.

Для бібліотеки соціальні медіа є ефективним способом формування її позитивного іміджу та налагодження комунікацій з користувачами, спосіб для просування книги та ресурсів бібліотеки у віртуальному середовищі.

Бібліотека поступово трансформується в навчальний і презентаційний простір для багатьох митців, оскільки надає можливість художникам, письменникам, фотографам, вишивальницям і багатьом іншим майстрам використовувати її як презентаційний майданчик.

Зараз бібліотека надає для користувачів такі бібліотечні сервіси та послуги для користувачів:

  • Електроннй каталог
  • Безкоштовний Інтернет, WI-FI
  • Бібліоковоркінг
  • Креативні виставки
  • Допомогу у виконанні домашнього завдання
  • Авторські пішохідні екскурсії
  • Доставку книжок до дому
  • Цікаві книжки, свіжу пресу
  • Арт-галерею
  • Корисні тренінги, семінари, школи, культурно-просвітницькі акції
  • Перегляд кінострічок
  • Інтелектуальні ігри
  • Бібліоняню

У 2017 році бібліотека започаткувала фестиваль сучасної української поезії «Материк». На три дні місто стало центром сучасної української поезії. На перший «Материк» з’їхалися поети Уляна Галич із Тернополя, вінницький поет і художник Сергій Татчин, поетеса з Дніпра Анастасія Теплякова, тернопільська поетеса і художниця Ганна Осадко. Наше місто представляли поети і письменники: Сергій Злючий, Марія Дружко і Михайло Яровий.

Для прийдешніх поколінь миттєвості старанно карбують фотолітописці Віктор Куленко, Сергій Могила та Валентин Фіголь. Засновником мистецького об’єднання «Кам’янська фотографічна ініціатива» та незмінним ведучим всіх її заходів є фотограф, член Національної спілки фотохудожників України Андрій Заїка.

Найстарішій літературно-мистецький клуб для обдарованої молоді «ВІВАРТ», створений в червні 2005 року під керівництвом члена національної спілки письменників України Марією Дружко, видає літературний альманах «Віварт», започаткував літературний конкурс «Віварт», який у 2017 року набув статусу обласного, виховав двох членів Національної спілки письменників України.

Саме тоді бібліотека отримала чимале фінансування на закупівлю нового комп’ютерного обладнання і вийшла на якісно новий рівень роботи: у бібліотеці розпочалася робота над електронним каталогом і корпоративним електронним каталогом «Дніпропетровщина».

Проектна діяльність – шлях до успіху
 
Найбільш перспективним напрямком роботи  бібліотеки є проектна діяльність.
 
З поміж 400 претендентів на участь у Всеукраїнському проекті «Сучасний бібліотекар» два бібліотекаря «ЦБС м. Кам’янського» стали його фіналістами.
 
У грудні 2014 року бібліотека перемогла в проекті на створення регіонального PR-офісу сучасних бібліотек, і стала одним із його 26 учасників. Відбір відбувався між 95-ма претендентами з усієї України.
 
2016–2017 роки стали надзвичайно сприятливими для бібліотеки. Завдяки участі у грантових програмах лише у 2016–2017 рр. бібліотека інвестувала  в економіку міста понад 1 000 000 грн. і реалізувала проекти:
  • «Бібліоковоркінг» за фінансування німецької федеральної компанії GIZ.
  • «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського союзу.
  • «Інформаційно-ресурсний центр для внутрішньо-переміщених осіб та приймаючої громади» за фінансування ООН.
  • Всеукраїнський освітній IT проект technology nation – безкоштовний курс з основ програмування за підтримки фонду brainbasket.
  • «Міняю бібліотекаря» – проект, підтриманий платформою національних обмінів (Львів).

Розроблено 40 авторських бібліотечних проектів і програм.

Розпочата робота над електронним каталогом, який зараз має 1600 записів.
 
Разом із громадськими організаціями «Сила громади» та «Івент-простір» реалізовані проекти «Конкурс на кращий арт-об’єкт м. Кам’янського» і «Невідоме Кам’янське».

Бібліотека ім. Т.Г. Шевченка взяла участь у Всеукраїнському конкурсі соціальних проектів Social Project Awards(Одесса). Проект «500 квадратних метрів нового життя» увійшов до фіналу.

Впроваджені новітні бібліотечні практики з використанням елементів гри: Кеш-флоу, «Країна гідності», «Світ громад».

У 2017 році відбулося офіційне відкриття двох безкоштовних коворкінг-центрів для переселенців зі східних областей – на базі Центральної міської бібліотеки та бібліотечної філії №9, розташованої поряд із модульним містечком. 

Вже втретє бібліотекарі беруть участь у проекті з обміну досвідом «Міняю бібліотекаря». Попередні зустрічі були з колегами зі Львова та Івано-Франківська, пізніше мінялися  бібліотекарі Запоріжжя і Кам’янського.

Родзинкою 2017 року став скайп-зв’язок «Запоріжжя-Кам’янське» та сеанс одночасної гри «Країна гідності», що відбувся у бібліотеках за участі міського голови м. Кам’янського Андрія Білоусова, депутатів Кам’янської міської ради, громадських діячів.

Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка є унікальною книгозбірнею, яка володіє потужним інформаційним потенціалом, доступним кожному мешканцю міста, платформою для культурного розвитку місцевої громади. 

Колектив має, свою філософію, місію, чітку мету і завдання, свою персонал-стратегію. Кредо сучасної бібліотеки: «Бути корисними та затребуваними для своєї громади».

 
 
 
Тетяна Герасюта
Бібліографія:

«Каменское-Днепродзержинск» – лучшее краеведческое общество Днепропетровской области отметило свое восьмилетие // Событие.– 2017.– № 1.– 4 янв.– С. 2: фот. цв.
Викимарафон в библиотеке // Событие сегодня.– 2017.– № 5.– 1 февр.– С. 5: фот. цв.
Библиотечному киноклубу Каменского – 6 лет // Наш репортер.– 2017.– № 6.– 8 февр.– С. 24.
В центральной городской библиотеке открыли информационно-ресурсный центр // Событие сегодня.– 2017.– № 12.– 22 марта.– С. 6 фот.
У бібліотеці відкрили інформаційно-ресурсний центр // Відомості.– 2017. – № 12.– 22 марта.– С. 2: фот.
Герасюта Т. «Еще древние говорили: библиотеки – лечебницы наших душ» // Любимый город.– 2017.– № 16.– 20 апр.– С. 5.
У центральній бібліотеці Кам’янського відкрився коворкінг-центр // Відомості.– 2017.– № 22.– 31 трав.– С. 5.
Результат перемоги в конкурсі // ДМК: Деятельность. Мнения. Комментарии.– 2017.– № 22.–1 черв.– С. 6: фот. цв.
Підсумки літературного конкурсу «Віварт» // Відомості.– 2017.– № 24.– 14 черв.– С. 2: фот.
Подвели итоги VI литературного конкурса «Виварт» // Событие сегодня.– 2017.– № 24.– 14 черв.– С. 6: фот.
Молодь Кам’янського разом з міським головою будувала «Країну гідності» // Відомості.–2017.– № 35.– 30 серп.– С. 66 фот.
Доронина Т. О правах человека в библиотечном киноклубе // Знамя Дзержинки.– 2016.– № 8.– 25 февр.– С. 11: фот.
Я люблю українську мову // Знамя Дзержинки.– 2016.– № 9.– 3 берез.– С. 24: фот. цв.
Терентьева Л. Шевченковские дни // Знамя Дзержинки.– 2016.– 10 (10.03).– С. 7: фот.
Слоневский А. Нетипичная Татьяна Ивановна // Событие.– 2016.– № 11.– 16 марта.– С. 2.
Лунева С. Библиотекарь – профессия будущего или прошлого? / Знамя дзержинки.– 2016.– № 11.– 17 марта.– С 9: фот.
Все родители должны читать детям сказки // Знамя Дзержинки.– 2016.– № 13.– 31 марта.– С. 7: фот.
Радзиевская Т. В юношеском отделе Днепродзержинской центральной городской библиотеки им. Т.Г. Шевченко внедрен социально-волонтерский проект «Школа выживания», к работе которого привлекаются профильные специалисты города // Знамя Дзержинки.– 2016.– 23 (9.06).– С. 10: фот.
Герасюта Т.І. Дивовижна Тисьмениця // Cобытие.– 2016.– №30.– 27 лип.– С. 20: фот.
Финская С. Языковый барьер – надуманная помеха... уверены в библиотеках Каменского // Cобытие.– 2016.– № 29.– 20 авг.– С 2: фот. цв.
Спивак И. В библиотеке вручили сертификаты первым участникам курса программирования // Наш Репортер.– 2016.– № 37.– 14 сент.– С. 8: фот.
Бугаева И. Библиотеки Каменского: все своими силами // Наш Репортер.– 2016.– 40.– 5 окт.–с. 26: фот.
Терентьева Л. Библиотечные гранты //Знамя дзержинки.– 2016.– № 40.– 6 окт.– С. 6.
Достоевский с итальянским акцентом // Знамя Дзержинки.– 2016.– № 42.– 20 окт.– С. 24: фот.
Премиум-партнер // Знамя Дзержинки.– 2016.– № 52.– 29 дек.– С. 6: фот.
Отметили лучших // Наш Репортер.– 2015.– №2.– 14 янв.– С. 4: фот. цв.
Лысенко А. Неделя белорусской культуры в библиотеке // Событие.– 2015.– № 12.– 25 марта.– С. 5: фот.
Лысенко А. Днепродзержинцев учили безопасному поведению в Интернете // Событие.– 2015.– № 12.– 25 марта.– С. 23.
Учимся общаться // Событие.– 2015.– №49 (9.12).– С. 13: фот. цв.
Урочисте вручення міської премії в галузі культури, мистецтва та літератури // Відомості.– 2014.– № 3.– 15 січ.– С. 9.
Шевченкіана дніпродзержинської родини // Відомості.– 2014.– № 4.– 22 січ.– С. 8: фот.



Створено: 15.02.2017
Редакція від 18.09.2020