Ганна Самарська – майстриня народного декоративного живопису

Самарська Ганна Миколаївна
Ганна Самарська – майстриня народного декоративного живопису

Україна, Дніпропетровська область

  • 1 грудня 1941 (за паспортом 15 січня 1942) |
  • Місце народження: с. Богданівка, Яготинський район, Київська обл. |
  • Майстриня народного декоративного живопису та петриківського розпису, народна художниця України

Творчість Ганни Самарської: індивідуальність і неповторність стилю.

Квітуча наша Україна всіма барвами грає на Ваших картинах! Ваша творчість надихає мене як поета.
Микола Москалець

Ганна Самарська – українська художниця, майстриня народного декоративного живопису та петриківського розпису, старанна учениця уславленої Катерини Білокур, чиї роботи здобули світове визнання, натхненна послідовниця Марфи Тимченко та інших видатних художників Петриківки, заслужена майстриня народної творчості України (1974). Г.М. Самарська нагороджена орденом «Знак Пошани» (1974); вона лауреатка премії імені Катерини Білокур; членкиня Національної спілки художників України (1977); народна художниця України (2009).

З 1967 року Ганна Самарська – постійна учасниця вітчизняних і зарубіжних виставок, серед них 11 персональних. У 1977 р. представляла Україну на міжнародній виставці в США (м. Лос-Анжелес). Найкращі твори художниці експонуються в музеях України та мистецьких галереях світу.

Ганна Миколаївна є почесною громадянкою селища Петриківка Дніпропетровської області, де мешкає нині, і почесною жителькою села Богданівка Київської області, де народилася.

Душа квітуча й жива

...мати-природа сипле свої дари одні за другими – одні других чудовіші, одні других прекрасніші!.
Катерина Білокур

Ганна Самарська, в дівоцтві Ганна Косяченко, народилася в селі Богданівка Київської області 1941 року. Її дитинство припало на важкі роки Другої світової війни та повоєнні роки. Але, всупереч усім негараздам, дівчина мала ніжну душу, вміла щиро милуватися довколишнім світом, відкриваючи для себе дива довколишньої природи, дивуючись її незвичайній красі. Мальовничі Богданівські краєвиди, творче оточення – все село шило, ткало, вишивало, й це було звичайним, традиційним – впливали на чутливу дівчину, пробуджували уяву. Хату прикрашали вишиті мамою Олександрою Косяченко рушники. Змалку Ганна дуже любила малювати. Нестримна фантазія створювала в її уяві чудовий нескінченний світ, наповнений красою мрій, сподівань, любові до всього живого та прекрасного. «З дитинства мої рідні побачили в мені таку тягу і зраділи. Мама з ранку до ночі була в колгоспі на роботі, а зі мною залишалася її старша сестра. Вона кожний малюнок сто разів подивиться і сто разів похвалить», – зі спогадів Ганни Самарської.

У десятирічному віці доля піднесла Ганнусі чудовий дарунок – знайомство з односелицею Катериною Білокур, яка стала для неї справжньою наставницею, її «духовною ненькою». Зустріч із цією самобутньою художницею в 1952 році надала нового змісту всьому подальшому життю Ганни Миколаївни. Любов до малювання переросла в справжнє захоплення, сенс життя, без чого дівчина вже не мислила свого існування. «Ми з першої зустрічі зрозуміли, що вона – моя доля, а я – її надія», – згадує Г.М. Самарська. Вона з захопленням стала відвідувати уроки малювання легендарної майстрині. Взаємна прихильність, що виникла між талановитою і допитливою дівчинкою та завзятою мисткинею, продовжувалася все життя Катерини Білокур. Вчителька Ганни дбала не тільки про розвиток малярської майстерності, працьовитості своєї учениці. Їхнє спілкування сприяло ще й духовному розвитку дівчинки, вмінню бачити та відчувати прекрасне, співпереживати кожній билинці, квіточці, відтворюючи свої уболівання на полотні. Майже десять років перебувала дівчина під щирим опікуванням геніальної Катерини Білокур, захоплено  вбираючи ази малювання. З теплотою згадує Ганна Миколаївна навчання в знаменитої художниці: «…нічого не правила, тільки словами переконувала… Катерина Василівна хотіла, щоб ми (її учні) до всього доходили самотужки, як і вона…».

Після закінчення середньої школи Ганна в 1960 р. поїхала до Києва, де працювала і набиралася мистецького досвіду на фабриці художніх виробів. Там вона знайомиться з видатними майстринями петриківського розпису, зокрема зі славнозвісною Марфою Тимченко, чиїми роботами дівчина давно щиро захоплювалася. А в 1961 р. дев’ятнадцятирічна Ганна переїхала на Дніпропетровщину, до Петриківки, де працювала на фабриці петриківського розпису «Дружба» до 1991 р., була членкинею художньої ради фабрики та керівницею бригади майстринь. Розписувала сувеніри на папері, дереві, металі, а ще працювала в техніці настінного розпису. Так, у 1976 р. Ганна Самарська розмалювала петриківським розписом піч і сіни меморіального Музею-садиби в с. Богданівка, де жила її наставниця.

Не зважаючи на численні знайомства з талановитими митцями, невпинно навчаючись у них малярським технікам, Ганна Самарська винайшла свій неповторний стиль малювання, який значно вплинув на розвиток петриківського розпису, збагативши його окремими елементами. Великої популярності набула створена нею стилізована квітка, а її манера вимальовувати «пухнасті» хвости пташок використовується багатьма іншими майстрами цього напрямку мистецтва. Вироби майстрині вирізняються з-поміж інших своєю індивідуальністю та неповторністю: з одного боку дотримання напуття Катерини Білокур «вчись у природи», з іншого – традиційний петриківський орнамент. Через притаманний лише їй особливий стиль розпису, її творчість так і почали називати: живопис Ганни Самарської. Її роботам характерні довершеність композицій, гармонійність кольорових поєднань, своєрідна техніка письма з ретельним виписуванням численних дрібних деталей. Починаючи з 1967 р., твори майстрині регулярно експонуються на виставках.

Настінний розпис: сіни меморіального Музею-садиби в с. Богданівка, де жила Катерини Білокур, розмальовані Ганною Самарською. Фото: https://is.gd/pp2A7tНастінний розпис: піч меморіального Музею-садиби в с. Богданівка, де жила Катерини Білокур, розмальовані Ганною Самарською. Фото: https://is.gd/pp2A7t

Квітковий світ Ганни Самарської

Ой, не зоря в небі запалала,
То на землі квітка розквітала…
Ой то цвіла та не квітка красна,
Ой то душа, що шукала щастя,
Квітка-душа, ніжна і жива…
Діана Гольде

Вийшовши в 1996 р. на пенсію, Ганна Михайлівна залишилася жити в улюбленій Петриківці. Весь свій час майстриня присвячує живопису. Вона відома на весь світ не тільки чудовим петриківським розписом, а ще й дивовижними квітковими композиціями, які вона виконує в самобутній, тільки їй притаманній манері. Її творчість – це своєрідне поєднання двох мистецьких світів: декоративний живопис Богданівки та традиційний розпис Петриківки, які збагатили та доповнили один одного, завдяки чому зародилась особлива, більш вишукана, не схожа на інші, квітка. «Квітка – це досконалість. І портрет, і пейзаж трохи малюю, але квітка – найголовніша в моєму житті», – Ганна Самарська. 

Тверде переконання, що «квітка не належить якомусь часу, вона вічна», спонукає художницю продовжувати «квіткову» традицію своєї наставниці Катерини Білокур. Ганна Миколаївна створює чудові композиції, зосередившись на малюванні «живих квітів», щиро вважаючи, що зірвані квіти втрачають частину свого внутрішнього сяйва. Відчути його, пройнятись його величчю, сповнитися натхненням, можна лише пильно прислухаючись до квітки, й тоді вона сама підкаже, як її краще виписати. Так вчила її легендарна вчителька, малюючи квіти безпосередньо в саду або в полі. «Сиджу біля кожної квіточки – з натури малюю. Бо зірвана квітка – це вже не квітка! Це величезна різниця, коли тобі «позують» бідні, що вмирають квіти або розкішні, доглянуті, обласкані», – з листів Катерини Білокур.

 Серія робіт Моя Україна. https://petrykivkapaint.livejournal.com/11296.htmlПортрет Катерини Білокур, виконаний її ученицею  Ганною Самарською. https://kp.ua/dp/71044-anna-samarskaia-uchyt-kak-stat-tsvetkomСерія робіт Моя Україна. https://petrykivkapaint.livejournal.com/11296.html

Щедро «засіває» майстриня свої полотна садовими та польовими квітами рідної землі: мальвами, жоржинами, барвінком, крученими паничами, ромашками, чорнобривцями, колоссям пшениці, калиною. Вона пише квіти, вважаючи їх вінцем краси, «очима планети». Дивний світ її картин викликає захват, подив, зачарування.

І квіти в любові ясніли,
Плелися в небачену казку,
То сном з полотна паленіли,
То сипали сонячну ласку…
Тетяна Чорновіл

«З роду в рід кладе життя мости...»

Діти – моя династія і продовження, хоч у кожного з них своя творчість, своя дорога.
Ганна Самарська

Дорога бабусю, ти просто диво! Рівняємося на тебе, пишаємося тобою... Ти у нас надзвичайна, неймовірна, геніальна й особлива.
Олеся Вакуленко

Ганну Миколаївну називають засновницею родинної династії. Сім`я – мати, чоловік, діти – завжди щиро її підтримувала, завдяки чому в їхній оселі «в усі пори року квітнуть злагода й любов». Ганна Самарська і своїх доньку Тамару й онуку Олесю вчила сприймати природу, відчувати чудовий світ казкових образів – птахів, квітів, дивовижних істот.

Майстрині є чим пишатися. Дочка Ганни Миколаївни – Тамара Олексіївна Вакуленко закінчила Дніпропетровське художнє училище (1982), потім – Харківський художньо-промисловий інститут (1988). Разом із чоловіком Олександром Вакуленком працює в галузі монументально-декоративного мистецтва та станкової графіки. Подружжя Вакуленків – майстри петриківського розпису, члени Національної спілки майстрів народного мистецтва України, постійні учасники обласних, всеукраїнських і міжнародних виставок з 1985 р.: в Києві, Харкові, Запоріжжі, Чигирині, Дніпропетровську, Ліоні (Франція, 1996), Нюрнбергзі (Німеччина, 2009), Нагої (Японія, 2005), Гонконзі (Китай, 2015), Ізраїлі, (2017).

Ганна Самарська з онукою Олесею Вакуленко. Фото: https://www.pressreader.com/ukraine/ukrayinska-kultura/20200222/281505048810479Подружжя Вакуленків (дочка й зять). Фото: http://lib.knukim.edu.ua/proekti-biblioteki/proekt-skarbi-nacii/petrikivskiy-rozpis/suchasni-maystri-petrikivki/

Онука Ганни Самарської – Вакуленко Олеся – художниця, дизайнерка, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2013 р.), закінчила Харківську державну академію дизайну та мистецтв, була відзначена стипендією Президента України для молодих майстрів народного мистецтва. Працює в жанрах українського декоративного розпису, книжкової та станкової графіки, витинанки, батику, графічного дизайну. Її персональні виставки відбулися в Україні, Франції, Німеччині, Польщі, Словаччині, Сербії, Казахстані. Дівчина створила творчу майстерню, одним із напрямків роботи якої є авторський одяг з ручним розписом. Колекція суконь «Дерево життя» здобула перше місце на Міжнародному етнічному марафоні в межах міжнародної виставки «Експо-2017» в Астані (Казахстан).

Здавна славиться Петриківка чудовим народним мистецтвом, таємниці якого передаються з покоління в покоління. Багато таких осередків майстерності розсипано по Україні. Кожен регіон має свою неповторність. «Так для мене Петриківка – моя батьківщина, для моєї мами, Ганни Самарської, – Богданівка на Київщині, прославлена великою Катериною Білокур, для мого чоловіка, Олександра Вакуленка, – місце народження місто Новоросійськ, для нашої доньки Олесі – Харків, і всі разом ми маємо Петриківку в серці», – Тамара Вакуленко.

Вміння творити таке диво – петриківську мальовку – передається з роду в рід, за віком вік. У серпні-вересні 2001 р. у  Харкові в мистецькій галереї АВЕК відбулася родинна виставка «Ми діти твої, Україно», присвячена 10-й річниці Незалежності України. На ній був представлений живопис Ганни Самарської, декоративний розпис Олександра і Тамари Вакуленків, малюнки дванадцятирічної Олесі, а невдовзі відбулася й персональна виставка дівчинки. Причетність до творчості, родинних традицій, звичаїв, мабуть, найміцніше гуртує, єднає покоління, допомагає вихованню шанобливого ставлення до духовних і творчих надбань, історії та культури рідної землі.

«...і ти побачиш шлях у життя. Шлях, на якому найповніше розкриються твої здібності. Ти даси йому продовження, вторувавши стежину, із тієї стежини вже рушили у життя твої нащадки».
Григорій Сковорода

Земле моя, Україно!

Квітка – це досконалість буття, яку мені хочеться бачити в усьому. Мені хочеться, щоб саме це бачили всі люди... стати квіткою це так велично. Геть зло і бруд! Люди, будьте квітами! Адже квіти – це символ раю. І наша Україна – дуже гарна Квітка.
Ганна Самарська

Ганна Миколаївна наділена унікальним даром сприймати та відтворювати світ, писати картини, які хвилюють, дивують і вражають глядачів і своєю скромністю, і розкішшю. Її творчість, наповнена квітами, травами, пташками, – наче величний гімн рідній природі, її красі та різноманіттю. Це – майстриня, чиїми роботами милується весь світ. Вона не працює на замовлення і не продає своїх робіт, а, натхненно працюючи, створює цілісні творчі колекції, які демонструються в різних виставкових залах України та світу. Кілька разів виходили альбоми з репродукціями робіт художниці, представлених не тільки квітковим живописом, але й новими роботами в жанрі петриківського розпису.

Петриківські сувеніри. Фото: https://petrykivkapaint.livejournal.com/11296.html Петриківські сувеніри. Фото: https://petrykivkapaint.livejournal.com/11296.html

Усі, хто близько знає Ганну Миколаївну, вважають її доброю, відкритою та позитивною людиною. В її майстерні завжди панує якась особлива легка атмосфера гармонії, спокою, життєвої мудрості. Її картини – наче коштовності, в яких просвічують паростки всього світлого й теплого, що можна назвати щастям жити. Недаремно для всіх своїх робіт Ганна Миколаївна придумала єдину спільну назву: «Моя Україна». В полотнах майстрині – досконалість кожної квітки, калини, соняшника – усього, що одвічно пов’язане з Україною та її народом.

Чорнобривці, мальви, грона калинові,
Паничі з крученими і тонкими вусами
Щедро розливають пахощі медові,
На світ із полотен дивлячись бабусиних.
Олеся Вакуленко

Живопис Ганни Самарської – це скарб всієї України! Її полотна розійшлися по всьому світові, милуючи око, зігріваючи душі та хвилюючи людські серця!

«Доземно вклоняюся тобі, мій рідний народе, кохана моя Україно, прекрасна, благословенна Батьківщино, краю Придніпровський! Бо ж творчість моя – для Вас і святе – Ім`я Ваше. Бо ж райська врода ваша надихає на все нові й нові твори, традиції Духу кличуть вірно й чесно служити Богу й Красі. Я все життя своє пишаюся тим, що мені пощастило стати краплинкою Вашої вічності, Вашої Правди, Вашої Долі. І служитиму Вам, допоки серце роститиме в уяві нові квіти для нових картин», – Ганна Самарська. 

 

Лариса Гусак
Бібліографія:

Ганна Самарська. Земле моя, моя Україно [Текст] : альбом. - Дн-ск : Арт-Прес, 2008. - 182 с.
Земле моя, моя Україно! Альбом творчих робіт Ганни Самарської, частина II / Автори-упорядники: О. С. Вакуленко, О. О. Вакуленко. - Київ: ТОВ "Конві принт", 2020. - 200 с.
Белоусов Е. Петриковка — жемчужина Украины. — Днепропетровск: ИМА-пресс, 2014. — 160 с.
Петриківка: Альбом репродукцій. — Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2001 (перевидання 2004). — 216 с.
Петриківський розпис: Книга-альбом / упорядник О. І. Шестакова. — Київ: Мистецтво, 2016 (2015). — 240 с.
Самарська Ганна Миколаївна // Словник художників України. – К., 1973. – С. 201
Самарська Ганна Миколаївна // Художники Дніпропетровщини. – Дніпропетровськ, 2004.– С. 232-235
Самарська Ганна Миколаївна // Художники Днепропетровщины: Библиографический справочник. – Днепропетровск: Ред. отд. обл. упр. по печати, 1991. -– С. 164-165
Самарська Ганна Миколаївна: [Біографія та творчість майстра петриківського декоративного розпису, художниці Г.М. Самарської] [Текст] // Художники Дніпропетровщини. - Дн-ськ : Дніпрокнига, 2004. – С.232-235
Тверська Л.В. Мистецтво художників Дніпропетровщини в 70-90-х роках: [Із історії мистецтва художників краю в 70-90-х років] [Текст] / Л. В. Тверська // Художники Дніпропетровщини. - Дн-ськ : Дніпрокнига, 2004. - С. 124-143
Художні промисли України. — Київ: Мистецтво, 1979. — 256 с.
Періодика:
Алексеєва А. Як зима стала літом: [Про виставку відомої художниці, заслуженого майстра народної творчості Г.Самарської] / А. Алексеєва // Наше місто : Газета для жителів Дніпропетровська. / Засновник і видавець: Дніпропетровська міська рада : Видавництво "Зоря", 2009. - № 19(13.02). - С. 24
Андрющенко Н. У квітучому саду...: [Про виставку "Стати квіткою..." майстра народної творчості Г.Самарської] / Андрющенко Н. // Зоря : Народна газета Дніпропетровщини / Засновник Обласна державна адміністрація, колектив газети. - 2009. - № 12(5.02). - С. 11
Бондар Л. Живая солнечность земли: Наши сукровища: [Об одной из художниц петриковки А. Н. Самарской рассказывает гл. хранитель Днепропетровского художественного музея , искусствовед В. Куличихин] //Днепровская правда. – 1982. 1 мая
Кокошко Ю. Она придумала свои особые цветы: [О творчестве нашей землячки Анны Самарской] / Кокошко Ю. // Днепр вечерний : Всеукраинская ежедневная газета / Учредитель и издатель: ООО "Юридическая Фирма Правовед" : ООО "Юридическая Фирма Правовед", 2009. - № 17(4.02). - С. 10
Кравец В. Здесь рождается красота: [О Петриковской фабрике художественных изделий "Дружба"] [Текст] / В. Кравец // Днепровская правда : Областная общественно-политическая газета. / Учредитель и издатель: ООО "Днепровская правда". - 1977. - № 26(6.02). - С. 4
Кравец І. Традиції і пошук: [Серед інших розглядається майстерність Г. Самарської] // Образотворче мистецтво. – 1977. № 2 – С. 25
Кравец І. Художні промисли: здобутки і перспективи [Про розпис петриківських майстрів в укр. Фарфорі. Відзначається Г. Самарська] // Образотворче мистецтво. – 1975. - № 3. – С. 20 – 21
Литвиненко В. Хотіла б я художницею стати...: [Спогади художниці Г. М. Самарської] / В. Литвиненко // Зоря. - 2007.- Ст.№ 114. - 18 жовт. - С. 6
Логуш И. Просто стати квіткою...: [Про виставу "Стати квіткою..." Г.Самарської] / И. Логуш // Днепровская правда : Областная общественно-политическая газета. / Учредитель и издатель: ООО "Днепровская правда". - 2009. - № 5(6.02). - С. 12
Міщенко В. Квіти говорять... Репортаж з виставки Ганни Самарської: [Про майстра петриків. розпису] / Міщенко В. // Петриківські вісті. - 1995.- Ст.17 лют.
Мороз А. Нести людям радість: [Про майстрів Петриківки. Серед інших – Г. Самарська] // Образотворче мистецтво. – 1975. - № 4. – С. 12 - 14
Народные художники Украины Анна Николаевна Самарская и Андрей Андреевич Пикуш [Текст] // Петриковка - жемчужина Украины / Е. В. Белоусов. - Дн-ск : ИМА-пресс, 2014. - С. 92-101
Нестеренко О. Изменила, но не предала: [О выставке художницы Анны Самарской в музее "Литературное Приднепровье"] [Текст] / О. Нестеренко // Громадська сила : Сила громади- сила слова : Днепропетровская областная общественная организация "Громадська сила". , 2009. - N 4(6.02). - С. 13
Пікуш А. Тарас Шевченко в народному мистецтві петриківського декоративного малярства: [Поезія Т.Г. Шевченка в творчості петриківських майстрів] [Текст] / А. Пікуш // Шевченкіана Придніпров'я. Статті, нариси, поезія, проза, есеї, інтерв'ю / упорядник Л. Степовичка. - Дн-ськ : АРТ-ПРЕС, 2008. - С. 395-396
Проблеми Петриківки: [Згадується худож. Г. Самарська] // Образотворче мистецтво. – 1981. - № 4. – С. 5 – 11 – 13
15 січня - 70 років тому (1942 р.) народилась Ганна Миколаївна Самарська, художниця, заслужений майстер народної творчості: [Про художницю Г.М.Самарську] [Текст] // Моє Придніпров'я : Календар пам'ятних дат Дніпропетровської області на 2012 рік : у 2-х ч. / Дніпропетровскька обласна універсальна наукова бібліотека. - Дн-ск : ДОУНБ, 2011. - Ч.1 : I півріччя. - С. 11
Склярська М. Провідна тема – труд людини: [Серед інших аналізується творчість Г. Самарської] // Образотворче мистецтво. – 1981. - № 6. – С. 5 – 13 – 16
Смолій Ю. Ганна Самарська: [Майстриня петриків. розпису - лауреат премії ім. Катерини Білокур] / Ю. Смолій // Народне мистецтво. - 1999.- Ст.№3-4(7-8). - С. 22-23
Старюк Н. Стати квіткою: [Про творчість художниці Ганни Самарської] / Н. Старюк // Свічадо. - 2006. - № 2. - С. 105-109
Степовий М.Усі кольори степу: [Про народну художницю з Петриківки Г. Самарську] // Прапор юності. – 1980. 8 березня
Терентьева Н. Зачарована квітами: [Про виставку картин Г.Самарської] / Терентьева Н. // Вісті Придніпров'я : Обласна інформаційно-громадська газета : Засн.: Управління внутрішньої політики облдержадміністаціії. Комітете інформації облдержадміністрації, 2009. - № 11(10.02). - С. 7
Цветущая Украина Анны Самарской: [О выставке А.Самарской] // Уик-энд : Рекламно-информационный журнал. Туризм. Отдых. Развлечения. - Днепропетровск : ТОВ "РВД", 2009. - № 2. - С. 3
Шматенко Л. Диво самобутнє: [Персон. виставка Ганни Самарської у Петриків. експерим. цеху] / Л. Шматенко // Зоря. - 1995.- Ст.7 берез.
Ячмінь В. Квіти - її життя: [55 років петриків. художниці Г.М.Самарській] / В. Ячмінь // Петриківські вісті. - 1997.- Ст.31 січ.
Створено: 10.11.2021
Редакція від 17.11.2021