Георгій Невечеря: живий рух пензля митця

Невечеря Георгій Аврамович
Георгій Невечеря: живий рух пензля митця

Україна, Дніпропетровська область

  • 22 лютого 1905 – 19 листопада 1968 |
  • Місце народження: с. Гупалівка Новомосковського р-ну Катеринославської губ. |
  • Художник-реаліст, майстер пейзажу та натюрморту

Георгій Невечеря, працював у галузі побутового жанру та пейзажу, викладав творчу майстерність майбутнім митцям, активно займався музейною справою.

Його пейзажі, такі добрі і поетичні, художня цінність яких
не викликає сумнівів. Натюрморти – живописне феєричне видовище, з натхненням створене. Дивлячись на них, відчуваєш живий рух пензля митця, його теплу руку, що з такою любов’ю
і знанням дарувала нам красу…

Л.В. Богданова, мистецтвознавець

Портрет Г.А. Невечері роботи художника І.І. Тартаковського
 

Говорячи про мистецьке обличчя нашого міста, про роботу Дніпропетровської організації Спілки художників ми називаємо тих, хто був біля його джерел. Ціла плеяда художників-ентузіастів своєї справи, класиків дніпровської мистецької школи постає перед нами. Ці люди творили, навчали молодь, створювали музеї у нашому місті.

Один із них – художник-живописець Георгій Невечеря, що працював у галузі побутового жанру та пейзажу, викладав творчу майстерність майбутнім митцям, активно займався музейною справою. 

Народився Георгій Аврамович 22 лютого 1905 р. у селі Гупалівці Новомосковського району Катеринославської губернії. Почав свою педагогічну і творчу діяльність напередодні Другої світової війни.

У 1935 році закінчив Харківський художній інститут.

З 1936 до 1952 року викладав у Дніпропетровському державному художньому училищі. Викладацькій діяльності він віддавав душу, знаходячи натхнення у спілкуванні з талановитою молоддю.

У перші повоєнні роки самовіддано працював у Художньому музеї, відроджуючи його з руїн і героїчно поповнюючи його колекцію. Був впевнений, що змучена війною країна, незважаючи ні на що, має плекати прекрасне мистецтво. Це було особливе покоління, яке пройшло героїчними та трагічними шляхами війни, але не втратило тяжіння до краси, до творчості. Це вони в повоєнні роки славили землю, звільнену від фашистських варварів, працю вчорашніх воїнів, що відроджували країну, повертали людям віру в світле та духовне.
 
Найвідоміші твори художника: "Шкільне свято", "Жнива", "Море. Хмарний день", численні натюрморти та пейзажі, що вражають дивовижною прозорістю і чистотою кольору. 

Член Спілки художників СРСР з 1946 року.

З 1947 року художник брав участь в обласних виставках, а в 1955 році у Дніпропетровську з успіхом відбулася персональна виставка його робіт. 

Помер художник 19 листопада 1968 року в Дніпропетровську.

Твори митця зберігаються в Дніпровському державному художньому музеї та Дніпровському історичному музеї ім. Д.І. Яворницького.

 

Тетяна Сівач
Бібліографія:

Невечеря Георгій Аврамович // Художники Дніпропетровщини.– Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2004.– 383 с.– С. 82–83.
Невечеря Георгий Абрамович // Художники Днепропетровщины: Биобиблиографический справочник.– Днепропетровск, 1991.– С. 132–133.
Невечеря Георгій Аврамович // Художники Дніпропетровщини.– Дніпропетровськ, 1958.– С. 38.
Моє Придніпров’я. Хроніка пам’ятних дат і подій області на 1995 рік: Бібліографічний покажчик.– Дніпропетровськ, 1994.– С. 27–29.
Кокошко Ю. Мастер возвращается в картинах // Днепр вечерний: Всеукраинская ежедневная газета.– 2017.– № 47 (11.07).– С. 9: фот.
Москаленко Н. Творческими успехами встретить всесоюзный съезд художников: [Упоминаются работы Г.А. Невечери] // Днепровская правда.– 1955.– 11 дек.
Персональная выставка работ члена Союза советских художников Украины Г.А. Невечери: Каталог.– Днепропетровск, 1955.– 18 с.
Створено: 26.11.2018
Редакція від 30.09.2020