Жовтоводська битва міняє місце дислокації
Україна, Дніпропетровська область
Результатом двадцятирічних досліджень воєнного історика Івана Стороженка стало точне визначення місця славнозвісної Жовтоводської битви і туристичний маршрут.
16 травня 2018 року виповнюється 370-та річниця битви на Жовтих Водах 1648 року, першої баталії Визвольної війни за становлення української державності під керівництвом Богдана Хмельницького.
Загальновідомо, що Визвольна війна, або Національна революція українського народу середини XVII ст. розпочалася битвою на Жовтих Водах 29 квітня – 16 травня 1648 р. між українською та польською арміями, які очолювали відповідно Богдан Хмельницький і Стефан Потоцький. У складі української армії участь у битві брала союзна кримськотатарська кавалерія, якою командував побратим Богдана Хмельницького – татарський мурза Тугай-бей. Історичні джерела не залишили інформації про те, де і як вона відбулася, то ж ці питання потребували вивчення.
Упродовж понад 140 років робились неодноразові спроби пошуку місця проведення битви. Польські історики Маріан Дубецький (1838–1926) і Веслав Маєвський, а також українські історики Дмитро Яворницький (1855–1940) та наш сучасник Іван Стороженко – в різний час намагалися поставити крапку в цьому історичному питанні. Лише останньому вдалося дослідити та реконструювати, як насправді все відбувалося. Головна проблема полягала в тому, що на території нашого краю в зазначені історичні часи існувало кілька річок із назвою «Жовта» та «Жовтенька», що давало простір для численних версій та інтерпретацій стосовно визначення району битви, з появою, у своїй крайній, «радянській» формі, такої конструкції як «битва ПІД Жовтими Водами».
Одним із найголовніших результатів двадцятирічного історичного дослідження, проведеного І. Стороженком стало визначення місця розташування укріпленого табору польського війська на р. Жовтій (Комісарівській), на північній околиці м. П’ятихаток. Саме тут відбулася зустрічна баталія – битва на Жовтих Водах 1648 р. двох армій польської й української, які рухалися Саксаганським (Запорозьким) шляхом назустріч одна одній. Назва битви утворилась від того, що районом «Жовтих Вод» поляки називали територію біля сучасного м. П’ятихатки, де протікала р. Жовта (притока Комісарівки) та її притока Жовтенька.
Отже, місце облоги польського війська і місце його розгрому підтверджені серйозними археологічними дослідженнями. Остаточно визначено, що битва відбулася не біля міста Жовті Води (ніякого населеного пункту тут тоді ще не було), а під П’ятихатками (перший етап), з відступом польського війська з боєм (другий етап), і остаточним його розгромом на балці Злодійка в районі Княжих Байраків (завершальний етап).
Бажаючі вже зараз дізнатися, де і як відбулася Жовтоводська битва, мають можливість прочитати уривок із монографії: Стороженко І.С. Битва на Жовтих Водах 29 квітня – 16 травня 1648 р. у світлі нових досліджень.– Дніпропетровськ: ЛізуновПрес, 2013.– 184 с.: іл.
Також пропонуємо здійснити віртуальну подорож, переглянувши «Проект туристичного маршруту «По місцях битви на Жовтих Водах 1648 р.» з додатком: Історична довідка до опису об’єктів туристичного маршруту «По місцях битви на Жовтих Водах 1648 р.»
Особливо зацікавленим автор пропонує спілкуватися за електронною адресою: storozhenko.i@gmail.com
Уривок з книги Битва на Жовтих Водах
Storozhenko_Zhovti Wody [turystychnyj marshrut]
Storozhenko_Zhovti Wody [turystychnyj marshrut]_Ist.Dovidka (2)
Створено: 18.09.2018
Редакція від 01.10.2020
Редакція від 01.10.2020