КЗ «Дніпровська центральна районна бібліотека» Дніпровської районної ради
Україна, Дніпропетровська область, смт. Слобожанське
Сьогодні бібліотека – це не тільки інформаційний центр, а й центр розвитку творчих здібностей, спілкування та організації сімейного дозвілля.
Історія бібліотеки
За ініціативою голови Підгородненської селищної ради Євдокії Таран у 1947 році в селищі Підгородне по вул. Центральна була заснована бібліотека. Першими завідуючими були В.Г. Жеженко і Н.Х. Солодка.
За рахунок колгоспу ім. Молотова для приміщення бібліотеки було придбано «фінський будинок» вартістю 27 тис. крб. Бібліотекарки були частими гостями в червоних куточках тваринників і овочівників, де велося позастаціонарне обслуговування читачів. На урочистих засіданнях, які проводились до державних свят у приміщенні клубу, вони готували і проводили огляди книжкових виставок. Не обходили своєю увагою і хліборобів. Під час збору урожаю зернових культур брали участь у виступах агітбригади на польових станах.
Окрім голови сільської ради Євдокії Таран матеріально допомагав бібліотеці й голова колгоспу ім. Молотова (згодом – колгосп «Червоний лан») Сергій Омелянович Кудим.
У 1965 році після заснування Дніпропетровського району бібліотеці було надано статус Центральної районної бібліотеки, завідувачкою якої стала В.І. Скрипник (1969–1972). У 1973 році директоркою бібліотеки призначено Катерину Дмитрівну Костюк, яка пропрацювала в ній до 1996 року (вийшла на заслужений відпочинок).
У 1978 році бібліотека була переміщена із селища Підгородного на вул. Теплична, 5 (тоді – Підгородне-1, згодом – смт. Ювілейне, нині, з 2016 року – смт. Слобожанське.) У 1989 році в житті книгозбірні сталася подія: вона отримала світле приміщення на вул. Теплична, де перебуває і тепер.
Бібліотека має відділ обслуговування (абонемент, юнацький абонемент, читальний зал і книгосховище), відділ комплектування та обробки літератури, методичний та інформаційно-бібліографічний сектори. Фонд ЦРБ налічує 25 477 примірників книг, брошур і періодичних видань. Категорії користувачів: діти, молодь, учні шкіл, студенти технікумів і ВНЗ, службовці, робітники, домогосподарки, пенсіонери й інші. Як написав у статті «Книжковий храм» кореспондент газети Дмитро Гуденко «…завжди багато відвідувачів: сюди поспішають школярі, абітурієнти, студенти і, навіть, фахові працівники».
Метою бібліотеки завжди було якісно та оперативно обслуговувати населення району на основі широкого доступу до фонду. В бібліотеці є система каталогів, ведеться масова робота з використанням широкого спектру форм і методів популяризації літератури та бібліотечних послуг.
У жовтні 1999 року на посаду директора Дніпропетровської РЦБС була призначена Галина Іванівна Гаврилова, за роки її керівництва заклад перетворився в інформаційний центр, який надавав допомогу всім бажаючим. Згодом бібліотека стала КЗ «Дніпровська центральна районна бібліотека».
Починаючи з 2004 року за виділені кошти з районного бюджету придбано меблі: стелажі, кафедри, столи, стільці, каталожні шафи. Також поступово здійснювався ремонт приміщення і заміна вікон і дверей.
Працівники бібліотеки беруть активну участь у культурному житті району, видали серію випусків «Я хочу Вам розповісти...», які відображають історію населених пунктів району, книгу про відомих людей селища Ювілейного (нині – Слобожанське), «Від щирого серця про друзів словами...», «Коротка історія сільських бібліотек». Укомплектували архівні матеріали районної газети «Дніпровська зоря», починаючи з 1966 року по сьогодення. Щороку бібліографи видають краєзнавчий вісник «Хроніка подій Дніпропетровського району» і «Календар знаменних і пам’ятних дат Дніпропетровського району». Видали буклети про місцевих поетів «Надія Таршин» і «Василь Якович Сельментов – народний художник, поет і письменник», багато інших.
З 2013 року КЗ «Дніпровська центральна районна бібліотека» бере участь у регіональному проєкті бібліотек Дніпропетровщини «Читаємо разом». З 2014 року долучилася до реалізації регіонального корпоративного бібліотечного проєкту «Електронний каталог» і «Електронний краєзнавчий корпоративний каталог «Дніпропетровщина».
З березня 2018 року Центральна районна бібліотека почала співпрацю з відвідувачами денного відділення КЗ «Центр соціальної підтримки «Милосердя» Слобожанської ОТГ для громадян похилого віку та інших соціальних категорій смт Слобожанського. З цього ж року, двічі на місяць у бібліотеці проводяться засідання громадської організації «Ти не сама» для жінок-переселенок із східних областей України, для яких бібліотекарки проводять заходи на замовлення.
Для дітей у бібліотеці діє Клуб дитячого дозвілля «Питайлики». На засіданнях клубу проводяться майстер-класи «Чарівні сніжинки. Сніжинки з рису», «Вибух смаку попкорн», «Подаруночки», «Чудові валентинки своїми руками» та інші; бесіди й години запитань і відповідей «Китайський Новий рік», «Вікінги і фестиваль вогню», «Метелики-монархи», «День яблука». Цього року діти самостійно оформили виставки-інсталяції «Вишнева Україна Тараса Шевченка» та «Садок вишневий коло хати».
Бібліотека має сторінку в Facebook: «Дніпровська центральна районна бібліотека» та власний блог.
Сучасність
З 2019 року КЗ «Дніпровська центральна районна бібліотека» очолює Тетяна Степанівна Журавель.
Бібліотека має тісний контакт із педагогічними колективами КЗ «Слобожанська загальноосвітня школа І ступеню № 2 Слобожанської селищної ради» та КЗ «Навчально-виховний комплекс № 1 «Слобожанська загальноосвітня багатопрофільна школа ІІ–ІІІ ступенів – Центр позашкільної освіти Слобожанської селищної ради», для яких проводяться бібліотечні, краєзнавчі та народознавчі уроки, організовуються літературні години, конкурси, вікторини. У квітні для учнів 5-А класу Навчально-виховного комплексу № 1 відбувся тиждень дитячого читання, який завершився бенефісом книголюбів «Кращий читач». Участь у конкурсах і вікторинах показали обізнаність дітей в художній літературі.
У вересні 2019 року яскравою подією стала участь у презентації-бенефісі «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення». Тоді ж у бібліотеці відбувся конкурс професійної майстерності серед бібліотечних працівників «Кращий бібліотекар року», в якому взяли участь шестеро бібліотекарів. Переможці отримали пам’ятні подарунки. Щороку до Всеукраїнського дня бібліотек працівники районної бібліотеки проводять бібліотечний флешмоб.
У співпраці зі Слобожанською школою естетичного виховання бібліотека протягом багатьох років проводить літературно-музичні вечори, присвячені ювілеям відомих письменників і композиторів, на яких звучить «жива» музика у виконанні учнів школи. Також бібліотека тісно співпрацює з дошкільним навчальним закладом «Червона шапочка» Слобожанської селищної ради, для дітей проводяться різноманітні цікаві заходи.
Одним із видів роботи бібліотеки є видавнича діяльність. З метою популяризації літератури та інформування про визначні історичні дати і події працівники бібліотеки готують брошури, буклети, методичні рекомендації, бібліографічні списки, нові надходження до бібліотеки тощо. Серед видань, надрукованих останнім часом, є інформаційні буклети «Голокост – шрам на серці людства», «Вірність. Відвага. Честь – Крути» (до дня пам’яті Героїв Крут), «Розкрилена свобода духу» (до 80-річчя від дня народження Івана Сокульського), «Небесна Сотня. Герої не вмирають» (до Дня Героїв Небесної Сотні), «Професія: бібліотекар» та інші; методичні рекомендації «Організація книжкової виставки» тощо. Ознайомитися з ними можна на блозі КЗ «Центральна районна бібліотека» в розділі «Видавнича продукція».
Центральна районна бібліотека є методичним центром для всіх публічних бібліотек району. Проводячи заходи з підвищення фахової майстерності, працівники бібліотеки мають за головне – навчити бібліотекарів самостійно визначати пріоритети розвитку установи, орієнтуватися на запити користувачів, а також доносити до них кращий досвід бібліотек України. У результаті в системі підвищення професійної компетентності використовуються нові форми професійного навчання. В практику роботи увійшли колективні наради з професійних тем, творчі лабораторії, професійні презентації бібліотек-філій.
Для тих працівників, котрі недавно прийшли працювати до бібліотеки і не мають відповідних знань чи практики роботи в закладі, працює школа молодого бібліотекаря.
Бібліотеки – це не тільки користувачі та книги, але і люди, віддані улюбленій справі, читачам, щедрі душею. Люди – захоплені, творчі. І сьогодні, без перебільшення, можна стверджувати, що наша бібліотека – справжня духовна скарбниця, яка свідомо поширює сферу своєї діяльності, беручи на себе функції інформування, дозвілля, додаткової освіти, соціальної адаптації.
Коротка історична інформація про бібліотеки Дніпропетровського району : [із серії випусків «Я хочу Вам розповісти…»] . – Сел. Ювілейне: ЦРБ, 2012. – 140 с.
Історія публічних бібліотек Дніпропетровського району : Архівні довідки. Історичні хроніки. Персоналії бібліотекарів. – Сел. Ювілейне: ЦРБ, 2010. – 110 с.
Омельченко, Л. Людина з легенди [про Є.В.Таран] // Дніпровська зоря. – №87 (23.11.1996). – С. 2.
Гуденко, Д. Книжковий храм //Дніпровська зоря. –№28 (16.07.2010). – С. 6.
Таран Євдокія Василівна https://www.dnipro.libr.dp.ua/index.php?route=information/project&prj_id=416
Редакція від 14.07.2020