Кінний клуб «Срібна підкова»: позитивні враження та користь для здоров’я
Україна, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Обухівка, вул. Вознесенська, 62
Кінний клуб – це подорож у казкові краєвиди та неповторний світ загадкових тварин – коней.
Вершники знають, де рай
Яке це щастя – мчати на коні,
Яке це щастя – бути молодим.
В. Сосюра
Кінний туризм – невіддільна частина екологічного туризму. Він стає все популярнішим і до відомих кінних маршрутів постійно додаються нові, більшість яких пролягає по лісових і гірських стежках, степах, полях, ярах, по берегах річок і озер. Цей напрямок туризму з кожним роком набуває все більшої популярності по всьому світові. Він позитивно впливає на здоров’я людини та є доступним для людей будь-якого віку. Це хороший спосіб відволіктися від суєти великого міста і відчути себе частинкою природи. Вихідні або відпустка в сідлі є прекрасним вибором, що дозволяє отримати незабутні враження, відчути гармонію в душі, а також стан безтурботності та радості.
У селищі Кіровському Дніпровського району, недалеко від місця впадання річки Орелі в Дніпро та Дніпровсько-Орільського заповідника, розташований Екологічний центр, на території якого працює дитячо-юнацький клуб верхової їзди «Срібна підкова». На сьогодні він є одним із найстаріших приватних кінних клубів Дніпра, діяльність якого не обмежується тільки навчанням верховій їзді під керівництвом досвідчених інструкторів. А починалося все 26 червня 2004 року із купівлі одного старенького коника на ім’я Сержант Заєць. На сьогодні кінний склад клубу налічує семеро сильних, красивих, швидких і дуже добрих коней різних порід, класів і мастей.
Кінний клуб «Срібна підкова» організовує для туристів кінні походи та пробіги. Кожен учасник перед початком змагань отримує карту з позначеним маршрутом й усіма обов’язковими зупинками та перешкодами. Неодмінною частиною кінних пробігів є суровий ветеринарний контроль, оскільки пробіги − це не лише перевірка швидкості коня, а і його витривалості. Тут потрібна постійна підготовка і глибоке взаєморозуміння і взаємодовіра між вершником і конем. Навіть у тому випадку, якщо вершник вклався у відведений час, акцент робиться на хороший стан коня, а не на те, що він прийшов першим.
Кінні прогулянки займають особливе місце за популярністю серед прихильників активного відпочинку, бо допомагають ближче поспілкуватися з дивовижними тваринами. Це відмінний спосіб навчитися навичок верхової їзди не в манежі, а на природі. Тож більшість кінних маршрутів розраховані на людей, що не мають жодної попередньої підготовки у верховій їзді. У кінному клубі досвідчені інструктори проводять підготовку новачків за спеціально розробленими програмами. Пройшовши навчання, кожен відвідувач набуває навички в догляді за конем, навчається сідлати та запрягати його, керувати ним.
Кінні подорожі в клубі «Срібна підкова», проводяться в мальовничому та затишному місці. Туристів чекає маршрут протяжністю 20 кілометрів. Подорожуючи кіньми, туристи мають можливість не тільки насолодитися чудовою природою, але й впритул поспілкуватися з розумними тваринами – неймовірно гарними друзями й помічниками людей. Частина маршруту вздовж доріг вимагає від вершника уваги та техніки в управлінні конем, інша частина – по заливних луках над Оріллю – дає можливість розслабитися і відпустити повід. Потім пролягає лісова траса, де можна прискоритися, промчав риссю або галопом уздовж протипожежних смуг. Наступним етапом для вершника стануть солончаки, які теж долаються галопом. Скориставшись можливістю взяти участь у кінній прогулянці, відвідувачі практикуються в мистецтві їзди верхи та отримують задоволення від прогулянки на свіжому повітрі.
Клуб організовує унікальні кінні походи в нічний час, коли можна помилуватися зоряним небом, сходом сонця та відчути незабутню романтичну атмосферу. Справжнє задоволення отримає кожен, хто зважиться поплавати разом із конем в найчистішій воді річки Оріль. Катання верхи – це один із найкращих способів розслабитися фізично, підвищити концентрацію вольових якостей, навчитись утримувати рівновагу та отримати позитивний емоційний заряд.
Найяскравіші моменти кінної прогулянки можна зберегти на фото. У сімейному архіві з’являться кадри, які стануть теплим спогадом про чудово проведений час. Також у переліку послуг клубу є цікаві та незабутні фотосесії з кіньми. Чудові фото ідеально підходять для весіль, Love Store, дня народження або ж подарунка для своїх близьких.
Вірний друг із буйною гривою
Табун коней, яка краса,
Яка чудова грація коняча,
На волі, з-під копит – роса
Виблискує рубінами неначе.Спокійний поступ – шия-тятива,
Пасуться коні, роблять крок за кроком,
Легкий туман їм спини покрива,
Трава духмянить незабутнім соком.
Віталій Назарук
У давні часи вважали, що вміти їздити верхи на коні – це важлива вправність, що має бути притаманна всім без винятку. З роками ця думка дещо модернізувалась, проте любов до шляхетних і гордих тварин – коней залишилась, а верхова їзда стала елітним заняттям. Прудкий галоп коней, стукіт їхніх копит і адреналін від кінного ходу принесуть щасливі миті любителям верхової їзди на природі та подарують гарну можливість стати чудовим вершником.
Тим, хто не вміє, але мріє навчитись їздити верхи, кінний клуб «Срібна підкова» пропонує брати індивідуальні уроки, які проводять досвідчені інструктори на спокійних, доброзичливих та не полохливих конях. Навчання проводиться в найближчому сосновому лісі та спрямоване, перш за все, на отримання задоволення. І, якщо охочий займатися кінним спортом не ставить перед собою за мету досягнення спортивних висот, то навчати його будуть, враховуючи його побажання. Навчання верховій їзді це як практичні, так і теоретичні навички. Тож зайвим не буде інформаційна складова занять, де досвідчені фахівці ознайомлять з теорією та історією верхової їзди, навчать розуміти мову коней, проконсультують, як правильно піклуватися про них.
Мистецтво верхової їзди – це не тільки майстерне виконання складних трюків, це, в першу чергу, гармонійне спілкування, узгоджені дії людини та коня, під час яких людина і тварина стають єдиним цілим. Інструктори кінного клубу володіють величезним досвідом досягнення взаєморозуміння між людиною та конем, і з радістю поділяться своїм досвідом із новачками. У процесі навчання головне не тільки навчитися впевнено триматись у сідлі, але й отримати унікальний досвід взаємодії, дружби та співпраці з конем в будь-яких ситуаціях. Велика увага приділяється створенню партнерських стосунків між вершником і конем, заснованих не на підкоренні та приборкування, а на принципах добровільного співробітництва. Головним визначальним успіхом взаємодії людини та коня є впевненість вершника, спокійне, лагідне, не грубе, але тверде і наполегливе управління.
Завжди треба пам’ятати, що кінь – це особистість, яка володіє індивідуальними рисами, своєрідним характером, яскравим темпераментом, лагідним або енергійним характером. Тільки зрозумівши її, людина зможе встановити міцні й дружні взаємини.
Саме козацька культура поводження з конем стала основою філософії клубу. Бо запорозькі козаки, які проводили більшу частину свого життя у походах, цінували своїх коней і любили їх. У думах, що співали кобзарі, кінь був найріднішою істотою для козака:
А я бідний сиротина,
Степ широкий – то ж мій сват,
Шабля, люлька – вся родина,
Сивий коник – то ж мій брат.
Зазвичай січовики ставилися до своїх коней з великою ніжністю, довіряли їм найбільш заповітні таємниці, ділилися з ними душевними переживаннями. Тож цінність коня у клубі визначається не спортивними заслугами та регаліями, а його душевними якостями.
Коні-психотерапевти
Сядеш на коня і відчуваєш: летиш!
І всі тяготи життя забуваються.
В.В. Горбатко
Про те, як лікують коні, письмово згадував ще в часи Давньої Греції античний лікар Гіппократ, який стверджував, що безпосередній контакт із цими тваринами допомагає хворим людям одужувати набагато швидше і результативніше. На його думку, верхова їзда звільняла хворих від темних думок і викликала світлі, веселі та позитивні емоції.
Кінь вміє любити та своєю любов’ю лікує не тільки тіло, а й душу господаря чи друга. Іпотерапію як метод лікування почали активно застосовувати ще у XVIII столітті. Спілкування з кіньми допомагає досягти фізичної та психологічної гармонії, а верхова їзда розвиває координацію, покращує фізичну форму, не кажучи вже про її дивну здатність виліковувати безліч захворювань.
Кінний клуб «Срібна підкова» почав роботу в галузі іпотерапії ще у 2005 році. Керівник клубу Анжела Науменко відома як провідний фахівець у регіоні з цього альтернативного напрямку лікування. Вона має численні дипломи за даною спеціальністю і пройшла сертифікацію в Міжнародній школі іпотерапії. Програма лікувальних занять розробляється суто індивідуально і будується, виходячи з потреб людини та допомагає розвинути такі особистісні якості як уважність, чуйність, швидкість реакції, набуття впевненості. На заняттях із кожним відвідувачам одночасно працює і лікар, і дипломований інструктор з іпотерапії. Лікування складається не тільки з верхової їзди, але також із безпосереднього спілкування та догляду за конем, що дозволяє зняти стресовий стан, позбутися напруги, відчуття страху чи тривоги.
Концентрація уваги при верховій їзді, зосередженість, зібраність і самоорганізація активізують психічні процеси вершника. Людина отримує можливість відчути себе здатною долати труднощі та перешкоди. Розширюються її уявлення про тварин, про природу й про власне місце в ній. Поступово світ людини, що контактує з конем, наповнюється новими відчуттями, барвами, емоціями. У людини повертається інтерес до себе самої та світу, з’являється бажання виявляти активність не лише у спілкуванні з тваринами, але й у повсякденному житті. Кінь у такому випадку дає позитивний енергетичний заряд і допомагає людині знову відкривати для себе світ почуттів і емоцій.
Сильні, красиві, розумні, ласкаві, довірливі – коні дарують справжню ніжність людині, яка їх любить. Додайте до цього задоволення від верхової прогулянки, від запаху трав, вітру в обличчя, захоплення від швидкого руху – і про турботи та тривоги можна забути. Ті, хто хоч раз прийшовши до клубу «Срібна підкова» займається верховою їздою, назавжди залишаться палкими її прихильниками.
Бібліографія:
Зеленый туризм с «Серебряной подковой» // Уик-энд.– 2009.– № 6.– С. 20–21.
Ларіна О. У місті продовжує розвиватися іпотерапія // Козацька вежа.– 2016.– № 29 (15.07).– С. 3.
Кінний клуб «Срібна підкова» // [Електронний ресурс].– Режим доступу: www.sribna-pidkova.dp.ua
Редакція від 17.09.2020