Кіпріч Юлія Станіславівна
Юлія Кіпріч. «До самої суті…»
Україна, Дніпропетровська область
- 6 травня 1975 |
- Місце народження: село Скаржинці Хмельницького району Вінницької області |
- вчитель української мови та літератури КЗО «Середня загальноосвітня школа № 49» ДМР
Вона й досі вчиться у своїх учнів, не соромлячись цього, і хоче бачити та спостерігати думки дітей на порозі їхнього дорослого життя.
Полька за родоводом, українка за покликанням долі та власними переконаннями. «Во всем мне хочется дойти до самой сути», — ці рядки з поезій Бориса Пастернака якомога точно ілюструють її прагнення.
Три роки та життєва освіта на «ви»
Її мама й тато на прізвище Вільонтко із села Скаржинці Хмельницького району Вінницької області, де жили навпіл українці та поляки. Ще до народження доньки батьки переїхали до Дніпропетровська, де, як їм здавалося, було легше жити. Працювали вони в друкарні «Дніпро» — мати Ірина Едуардівна складачем вручну, батько Станіслав Цезорович — водієм. Юлії не було ще й рочку, коли вона тяжко захворіла на запалення легенів, лікарі виявилися безсилі, уколи робити було вже нікуди, а дитина не одужувала. Свого житла в місті не було, винаймалася така собі «времяночка», де взимку бурульки висіли на стелі й пеленала мати доньку виключно під ковдрою. Отже, дивлячись на всі ці обставини, батьки дали розписку і відвезли дівчинку до Скаржинців. Виходжували її бабуся та тітка матері, а виживе дівчинка чи ні зрозуміло не було. Саме на Вінниччині минули перші три роки Юліного життя, саме там, була отримана перша життєва освіта з відтінком католицтва. Повага до старших у родині починалася зі звернення, батьків було прийнято називати лише на «ви» від покоління до покоління. І, коли зараз Юлія Станіславівна викладає дітям літературу й у творах трапляються такі подробиці, то пояснювати учням «незрозумілості», що увійшли до її життя з дитинства, легше.
Мати читала доньці багато казок і поки вони йшли з дитячого садочку до дому, дівчинка виучувала всі задані вірші напам’ять. В останній день «садікового життя» завідувачка дарувала кожній дитинці щось на згадку й запитувала, хто ким хоче стати. Багато хто мріяв, звісно ж, про космос та лікарську практику, а ось Юля відповіла тоді впевнено: «Вихователькою».
Ліхтарик під ковдрою та «фільм всередині»
Вона майже напам’ять знала «Наталку Полтавку», і до уроків їй не потрібно було готуватися ретельно. Дівчинці достатньо було прочитати твір один раз, уявити собі все, що відбувається, прожити все з героями та пропустити через кожну частку душі й серця й цей «фільм» органічно залишався в ній назавжди.
Осип Мандельштам, Борис Пастернак та прагнути більшого
Коли синові тільки-но виповнилося рік і два місяці вона відправилася до Кривого Рогу вступати на заочний філфак до університету. Чотири роки — і бажану вищу освіту було отримано. Повернутися до школи, де вона працювала до народження сина, не вдалося й ще навчаючись вона намагалася знайти роботу самотужки, просто ходячи по школах. Але ж маленька дитинка на руках, заочне навчання — роботодавці не погоджувалися на такого співробітника. Наполегливості нашої героїні можна лише позаздрити й одного чудового дня, її все ж таки запросили на співбесіду до середньої школи № 49.
«Їх просто потрібно любити»…
Цього року на практиці у Юлії Станіславівні була чудова дівчинка Ольга Сидоренко, випускниця філфаку ДНУ, справжнісінький «діамант». Ніяких додаткових настанов та навчань вона не потребувала і проводила дуже цікаві уроки, інтерактивні ігри, втілюючи на практиці апробацію сучасних освітніх методик. Діти не люблять «пиріжки ні з чим», їх потрібно в себе влюбити і юній дівчинці це вдалося, а Юлія Станіславівна дивилася на неї й бачила себе у свої двадцять. Вона багато чого навчилася в практикантки, вона й досі вчиться у своїх учнів життю, не соромлячись цього. Коли в Кіпріч був перший випуск, вона так і сказала дітям: «Будемо навчатися разом». Могла заспівати на уроках українські пісні, щоби донести сутність та душу свого народу, щоби діти відчували серцем їхній зв’язок із цією землею. І зовсім прогнозовано та невипадково, що коли десять років тому, до школи прийшов лист з Америки від вдячного учня, який висловлювався на адресу улюблених вчителів рідної школи, там були рядки і про нашу героїню. «Пам’ятаю й досі уроки Юлії Станіславівни, як вона горіла бажанням донести до нас красу рідної мови та рідного слова», — йшлося в рядках. Отже, зараз у далекій країні живе людина з усвідомленням українського коду нації, завдяки тендітній із тихим голосом вчительки, з неймовірно потужним українськім наповненням і душею.
Як голова шкільного методичного об’єднання учителів гуманітарного циклу Юлія Станіславівна бере участь майже у всіх творчих конкурсах, що проходять у школі, даючи дітям можливість проявити себе. Три роки тому, заручившись підтримкою директора школи, Наталії Миколаївни Грабовської, наша героїня починає роботу над відродженням вертепного дійства — синтеза історичних, народознавчих, творчих контекстів.
На початку 2016 року, у межах міського конкурсу-фестивалю української народної пісні «Різдвяні дзвіночки» в «зразковому художньому колективі» Центрі української культури «Коло калинове», Міського палацу дітей та юнацтва міста Дніпро вперше було з успіхом представлено вертепне дійство за участю школярів одинадцятикласників, які виступили акторами, з усіма необхідними деталями, костюмами та співом колядок. Нагородою стало почесне ІІ місце.
Звісно ж, для уяви справжнього вертепу весь цей час вивчалися різні джерела й дослідження, зокрема Івана Франка, але хотілося лялькове дійство бачити «вживу». І тоді Юлія Станіславівна звернулася до режисерки львівської вистави Марти Каліняк, відомо ж, що дійство це прийшло саме з Західної України. Марта відгукнулася й люб’язно надіслала відео того, як це сьогодні відбувається на вуличках міста Лева зі збереженням усіх традицій. Переглянувши, Юлія Станіславівна зрозуміла, що власний вертеп буде не гірший, до того ж потрібен не єдиний персонаж казкар, а можна задіяти багато дітей, що, звісно, є перевагою. Отже, усе склалося, як найкраще. Прем’єра відродження лялькового вертепу відбулась у приміщенні міського Будинку вчителя знов у межах міського дитячо-юнацького конкурсу-фестивалю української народної пісні «Різдвяні дзвіночки», зразка 2018 року.
Мета, спокійно та впевнено, найбільше щастя
Нещодавно її четверокласники (зараз Юлія Станіславівна працює і з малими, і з дорослими) писали невеличкі есе на тему «Що я знаю про прикметник». Здивування було великим тому, що учні створили на аркушах маленькі казки, де фігурували, наприклад, графиня «Морфологія», графства «Іменники» та «Прикметники» й таке інше. Читати та занурюватися в цей неймовірний творчий потік було захоплююче.
Під час підготовки матеріалу використані фотографії з архіву Юлії Кіпріч
Редакція від 18.09.2020