КЗК Криничанської районної ради «Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих»

КЗК Криничанської районної ради «Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих»

Україна, Дніпропетровська область, смт. Кринички, Криничанський район

Бібліотека – це місце, де людина може знайти осередок бібліотечних інновацій і актуального досвіду.

Історичне минуле бібліотеки

Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих – інформаційний, культурно-просвітницький, методичний центр для бібліотек Міністерства культури і мистецтв, центр накопичення та збереження краєзнавчих документів та поширення знань серед мешканців громади.

Бібліотека розташована в центральній частині селища міського типу Кринички по вулиці Михайла Грушевського, буд. 3. Завдяки сучасним підходам до організації діяльності та бібліотечно-інформаційного обслуговування читачів, запровадженню новітніх інформаційних технологій, вона створила позитивний імідж серед мешканців територіальних громад, організацій та їхнього керівництва.

Витоки започаткування бібліотеки сягають початку ХХ століття, діяльність якої була розпочата у 1924 році з хати-читальні, де проводилися бесіди, читання, лекції, випускалися плакати, стінгазети. Багато уваги приділялось писемності громадян. А у 1926 році розпочалось спорудження приміщення клубу, де згодом і розмістилась бібліотека із початковим фондом у 200 примірників. Наприкінці 20-х років уряд України прийняв низку постанов і заходів, що сприяли покращенню бібліотечної справи. Фонд бібліотеки поступово збільшувався і у 1933 році склав уже 12 тис. примірників, постійно поповнювався творами письменників-класиків української та російської літератури. 

У роки перших п’ятирічок до бібліотеки прийшли нові читачі – трудівники підприємств селища, лікарі, вчителі, представники органів влади.

Після визволення Криничок в 1943 році було відбудовано приміщення клубу (вул. Центральна, буд. 13), де в 1946 році поновила свою діяльність і бібліотека, першою завідуючою якої стала О.З. Петренко. Починаючи з післявоєнних років і до централізації на посаді керівників бібліотечного закладу працювали: О.З. Петренко, М.Д. Грицай, С.П. Грицай, В.Ф. Люлька. 

Книгозбірня працювала, ставала центром культурно-освітньої роботи. Із середини 70-х років до неї приходять спеціалісти по закінченню інститутів культури та культурно-освітнього училища. З 1975 року бібліотеку очолює фахівець із вищою освітою Людмила Леонідівна Загородня. Вона ж очолює і створену в 1980 році централізовану бібліотечну систему зі штатом у 50 чоловік. До складу ЦБС увійшло 40 бібліотек із єдиним керівництвом і фондом. З’явилися нові відділи: методико-бібліографічної роботи, комплектування та обробки літератури, організації та використання єдиного бібліотечного фонду. Продовжує працювати та розширюватися відділ обслуговування читачів (абонемент, читальна зала), який був відокремлений та переведений до нового приміщення районного Будинку Культури на другий поверх. У районній бібліотеці працює 19 фахівців бібліотечної справи. Число читачів сягнуло майже три тисячі осіб. Це був період великого розквіту закладу.

Переломні 1990-ті роки були складними як для держави, так і для Криничанської районної бібліотеки. У 1992 році відбулася децентралізація. В цьому ж році відділ обслуговування районної бібліотеки для дорослих переведений з балансу районного відділу культури на баланс Криничанської селищної ради. Рішенням Голови районної ради в грудні 1994 року Криничанській бібліотеці для дорослих надається статус районної з покладанням на неї функцій методичного центру з питань бібліотечно-інформаційного та бібліографічного обслуговування. Бібліотека працює і знову стає центром культурно-освітньої роботи селища Кринички.

Сучасна бібліотека – сучасному користувачу
 
З квітня 1997 року та по сьогодні бібліотеку очолює Тетяна Іванівна Бобошко.
 
У листопаді 2002 року депутати районної ради приймають рішення про створення комунального закладу «Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих» із затвердженням статуту комунального закладу та призначенням директора. В грудні 2002 року рішенням сесії районної ради вирішується питання про переведення всіх відділів бібліотеки, які розташовувалися в різних місцях, до приміщення Будинку побуту (3-й поверх). Площа відведена під бібліотеку – майже 200 м² із просторими світлими приміщеннями, зручними для обслуговування користувачів і проведення різних форм заходів.
 
2003 рік – рік відкритості у діяльності органів виконавчої влади району. З січня цього року розпорядженням голови районної державної адміністрації визначається районна бібліотека для дорослих центром збору, зберігання та надання у користування громадянам копій нормативно-правових актів стосовно їхніх прав, свобод та інтересів. Починає роботу пункт доступу громадян до офіційної інформації.
 
З 2003 року при районній бібліотеці організований та розпочинає активну роботу клуб за інтересами «Червона калина» краєзнавчого напрямку, який діє і сьогодні. У межах клубу проводяться зустрічі з відомими людьми краю, місцевими поетами, письменниками, що згодом надихнуло на створення друкованого збірника «Краю мій – Криниця для душі». І сьогодні він містить матеріали наших творчих земляків.
 
У 2004 році отримано перший комп’ютер, багатофункціональний принтер, підключено Інтернет. З районного бюджету виділяються кошти на придбання нової літератури, передплати періодичних видань, оновлюються бібліотечні меблі.
 
2010 рік – у бібліотеці з’явилася перша комп’ютерна техніка. В 2013 році бібліотека стала переможцем ІV туру конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету в межах програми «Бібліоміст-Україна», і в грудні цього ж року відбулося урочисте відкриття Інтернет-центру. 
 
Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих бере участь у конкурсі «Сучасний бібліотекар-2». Бібліограф відвідала 2 етапи тренінгів, які проводились у регіональному тренінговому центрі на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія. Лучка В.В. стала фіналісткою проекту «Сучасний бібліотекар-2», та була запрошена на двотижневу конференцію, яка відбулася в м. Києві з 13 по 24 липня 2014 року. Такі конкурси дають поштовх в плані професійного зростання.
 
За підтримки голови районної ради бібліотека отримала гуманітарну допомогу для оснащення закладу від Криничанської районної ради в Дніпропетровській області філії громадської організації «Товариство Ветеранів АТО».
 
Рішенням Криничанської районної ради 8-6/7 від 29. 04. 2016 схвалено проект «Сучасна сільська бібліотека – центр місцевих комунікацій та ініціатив» для участі в обласному конкурсі проектів і програм розвитку місцевого самоврядування, який було підготовлено апаратом районної ради. Відповідно до розпорядження голови обласної ради «Про визначення переможців обласного конкурсу проектів і програм місцевого самоврядування у 2016 році, цей проект визнано переможцем. Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих отримала подарунки. Завдячуючи участі в проектах значно поліпшилась матеріально-технічна база закладу. Діяльність бібліотеки в цілому стала  креативною, що сприяє іміджу серед громади.
 
У 2016 році почалося формування електронного каталогу в інформаційно-пошуковій системі «ІRBIS». КЗК Криничанської районної ради «Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих» бере участь у корпоративному краєзнавчому каталозі «Дніпропетровщина», в регіональних проектах «Бібліотечна Дніпропетровщина» та «ДніпроКультура». 
 
У межах регіональної кампанії «Павло Загребельний – письменник якого читають» в травні 2018 року був створений жіночий салон «Роксолана».
 
На базі КЗК Криничанської районної ради «Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих» неодноразово проводились обласні заходи з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, ініціатором яких є обласна наукова бібліотека, в тому числі друга обласна літня школа молодого бібліотечного лідера «Молодий бібліотечний лідер Дніпропетровщини-2018». 
 
Бібліотека має свій фірмовий стиль – емблему та логотип «У майбутнє разом з бібліотекою», веде блог «Бібліотечна Криничанщина» (krinbibl.blogspot.com), та сторінку у Facebook (https://www.facebook.com/krinbibl122/), де висвітлює роботу закладу. Тісно співпрацює з органами місцевого самоврядування, із засобами масової інформації – районною газетою «Нові рубежі», громадою, школами, районним Будинком культури, громадськими організаціями, Радою ветеранів, школою естетичного виховання.
 
Сьогодні КЗК Криничанської районної ради «Криничанська центральна районна бібліотека для дорослих» є сучасний бібліотечний заклад із читальною залою, Інтернет-центром і комфортними умовами для користувачів. Це місце, де читачі продовжують свою освіту, отримують доступ до інформації, проводять дозвілля, спілкування з однодумцями, реалізують свої творчі здібності. Бібліотека є гостинним затишним домом для кожного, хто любить книжку.
Тетяна Бобошко
Бібліографія:

Бобошко Т. Щастя людини – в її руках [Текст]/Т. Бобошко//Нові рубежі. – 2015. – 17 січня. – с. 3.
Бобошко Т. Дивовижний світ бібліотек[Текст]/Т. Бобошко//Нові рубежі. – 2015. – 26 вересня.
Панасенко Т. Бібліотечне покликання [Текст]/Т. Панасенко //Нові рубежі. – 2015. – 12 грудня. – с. 5.
Бобошко Т. Завжди поруч з книгою[Текст]/Т. Бобошко//Нові рубежі. – 2015. – 11 червня. –с.4.
Мазуренко Н. Ти у серці нашім, Україно [Текст]/ Н. Мазуренко //Нові рубежі. – 2016. – 3 вересня. – с. 4.
Панасенко Т. Її бібліотечна нива [Текст]/Т. Панасенко //Нові рубежі. – 2016. – 1 жовтня. – с. 4.
Бобошко Т. Улюблені поети Придніпров’я [Текст] / Т. Бобошко // Нові рубежі.-2017.-18 лютого.-с.1
Бобошко Т. Мультимедійна техніка для бібліотек [Текст] / Т. Бобошко // Нові рубежі.-2017.-25 березня.-с.2
Бобошко Т. Віддана професії [Текст] / Т. Бобошко // Нові рубежі.-2017.-8 квітня.-с.1
Панасенко Т. Електронна презентація[Текст] / Т. Панасенко // Нові рубежі.-2017.-8 квітня.-с.3
Бобошко Т. Для людей, для громади [Текст] / Т. Бобошко// Нові рубежі.-2018.-13 січня.-с.7
Завгородня О. Краєзнавча подорож з нагоди 95-літнього ювілею [Текст] / О. Завгородня // Нові рубежі.-2018.-10 березня.-с.2
Бобошко Т. Весняний ювілей колеги [Текст] / Т. Бобошко // Нові рубежі.-2018.-24 березня.-с.1
Бобошко Т. Бібліотека нас єднає [Текст] / Т. Бобошко // Нові рубежі.-2018.-7 липня.-с.4
Створено: 03.04.2019
Редакція від 23.09.2020