Кубишкіна Світлана Василівна
Вірність бібліотеці та університету
Україна, Дніпропетровська область
- 10.10.1937 |
- Місце народження: с. Царичанка, Царичанського району Дніпропетровської області |
- директор наукової бібліотеки ДНУ імені Олеся Гончара
Трудова діяльність Світлани Василівни Кубишкіної, директора наукової бібліотеки ДНУ імені Олеся Гончара.
Справжній керівник невідокремлений від об’єкту свого керівництва. Щоб керувати, треба знати свій предмет, щоб успішно керувати, треба бути основною частиною цього механізму. Розповідаючи про директора наукової бібліотеки ДНУ імені Олеся Гончара Світлану Василівну Кубишкіну, не можна обійти тему бібліотеки, тому що це вже один організм, одна сутність, одне єдине ціле. Любов до її Величності Книги стала змістом всього життя С. В. Кубишкіної. Високий професіоналізм, наполегливість, відповідальність, працелюбність, щедрість душі, доброзичливість та людяність - це невід’ємні складові характеру Світлани Василівни.
В бібліотеці Дніпропетровського державного університету Світлана Василівна почала працювати з 1961 року, присвятивши їй своє життя. А почалося все з прийняття важливого рішення: ким бути? Після 7 класів Царичанської середньої школи, юна Світлана подала документи на бібліотечне відділення Дніпропетровського технікуму з підготовки культурно-просвітніх працівників, який закінчила у 1955 році на «відмінно», і була направлена до Харківського бібліотечного інституту. Після одержання диплома у 1959 році за спеціальністю «бібліотекознавство і бібліографія» випускниця почала працювати бібліотекарем в с. Жовтень Цебриковського району Одеської області.
Активна, розумна, енергійна дівчина, крім роботи в бібліотеці, брала участь у художній самодіяльності, була членом сільської агітбригади, піонервожатою у школі–інтернаті та диктором місцевого радіовузла. Керівництво району зацікавилося молодим спеціалістом з вищою освітою та запропонувало їй очолити районну бібліотеку у Цебриково. Але Світлану вабило велике місто. Вона розуміла, що сільське життя – не її покликання. Хотілося роботи з великими цікавими книжковими фондами, вимогливими читачами, хотілося втілити в реальність усе набуте за роки навчання. Та місто зустріло колишню «селяночку» не дуже ласкаво. Треба було на ділі довести, що ти чогось варта, але знайти «діло» було нелегко. Мріяла тільки про бібліотеку, бо це вже стало метою життя.
Довгі пошуки привели до бібліотеки Дніпропетровського державного університету, але це була тимчасова робота, через два місяці Світлана перейшла до Обласної бібліотеки для дорослих. Та професійні якості молодої бібліотекарки запам’ятались директору бібліотеки ДДУ Н. А. Гайворонській і в січні 1961 р. вона запросила Світлану Василівну на постійну роботу. Саме тут почалось її професійне сходження: старший бібліотекар, завідуючий відділом, заступник директора з методичної роботи. З 1975 р. почалося будівництво нового окремого корпусу бібліотеки, яка спочатку планувалась як міжвузівська, та брак коштів та інші перешкоди унеможливили цей проект, і університет самостійно довгі роки будував свою рідну книгозбірню. У 1987 р. багаторічний очільник бібліотеки Н. А. Гайворонська з пошаною передає Світлані Василівні посаду директора, вгадавши в своєму заступнику потенціал справжнього керівника. Вже директор Кубишкіна С. В. бере участь у завершенні будівництва нового корпусу, готує бібліотеку до переїзду, котрий був завершений у 1990 р.
Переїзд 2 млн. фонду – це окрема пісня, радісна і сумна, бо то важка праця і дуже відповідальна робота. Світлана Василівна в ці непрості періоди життя колективу бібліотеки завжди поруч з людьми: в’яже пакунки книг, завантажує, стоїть на конвеєрі. Крім фізичних навантажень, на директорові ще й величезна відповідальність за організацію транспорту, за переміщення фонду, за безпеку людей. Було дуже важко, та директор все подолала. Тонка, інтелігентна, толерантна жінка витримала робочі оперативки, спілкування з будівельниками, організацію переїзду. Треба віддати шану колективу бібліотекарів, що підтримували свого керівника, провели переїзд чітко, без втрат, і у 1991 р. оновлена бібліотека відкрила двері своїм користувачам.
Керівник – це складний і відповідальний статус. Працювати з людьми завжди важко, керувати жіночим колективом – то подвійний клопіт. Це організм складний, емоційний, багатобарвний, різновіковий, різнохарактерний – така собі вибухова суміш і порохова бочка. Але мудрість та делікатність директора допомагає запобігати конфліктам.
На посаді директора Світлана Василівна була постійним членом Республіканської науково-методичної бібліотечної комісії в секції зберігання фондів та головою Обласного методичного центру бібліотек ВНЗ. Як голова Методичного центру бібліотек Світлана Василівна, спостерігаючи нові форми роботи, впроваджує їх у процес роботи своєї бібліотеки і вузівських бібліотек регіону. Піклуванням директора у 1987 р. представники бібліотеки брали участь у Першому Київському антикварно-букіністичному аукціоні. Завдяки її талановитому керівництву бібліотека отримала Гранти МФ «Відродження» та МФ «Євразія», з ініціативи Світлани Василівни бібліотека успішно співпрацювала із МФ «Сейбр-Світло». У 1988 році бібліотека отримала звання Наукової, а у 1996 році – I бібліотечну категорію. У 1992 р. С. В. Кубишкіну делегували на I Всеукраїнський конгрес бібліотекарів, що проходив у Києві.
Активне, творче, багатопланове життя бібліотеки ДНУ було призупинено у 2003 р. стихійним лихом капітального ремонту. Знову на директора звалилася велика відповідальність і важка праця: страждали від будівельних матеріалів фонди, нервували бібліотекарі, сварилися будівельні майстри, багато днів та ночей будівля була без вікон і дверей. Після закінчення ремонту оновлена наукова бібліотека під керівництвом С. В. Кубишкіної гостинно відкрила двері для користувачів.
Світлана Василівна Кубишкіна зробила значний внесок у розвиток бібліотеки: підтримка інновацій у бібліотечних процесах та перетворення бібліотеки на сучасний заклад, що відповідає потребам сьогодення. За роки її керівництва наукова бібліотека розширила свою структуру: відкрито відділ рідкісних та цінних видань з фондом 33 тис. примірників різними мовами, комп’ютерний клас, читальну залу для викладачів. Завдяки зусиллям Світлани Василівни продовжується процес впровадження новітніх технологій у поєднанні з традиційними, зокрема створення персонального сайту бібліотеки, електронного каталогу та репозитарію. С. В. Кубишкіна підтримує творчі ідеї та інноваційні підходи до створення сучасного інформаційно-культурного центру університету.
Науково-дослідницька діяльність бібліотеки відзначилась виданням п’яти випусків «Каталога старопечатных изданий» Є. М. Самінського, що побачили світ у 2003 – 2011 рр. та захистами кандидатських дисертацій співробітниками бібліотеки. Усе це, як мудрий керівник, завжди підтримувала С.В. Кубишкіна.
За роки керівництва Світлани Василівни у стінах бібліотеки побувало чимало високоповажних гостей: Президент України Л. Д. Кучма, Голова Верховної Ради України В. М. Литвин, надзвичайний повноважний посол Латвійської республіки в Україні Аргіта Даудзе, директор Австрійського культурного форуму Якуб Форст-Баттаглій, представники польських видавництв.
За трудову діяльність, професійні якості, знання всіх методів роботи з книгою, широку ерудицію, прагнення до удосконалення бібліотечних процесів, вивчення і впровадження в практику нових сучасних форм роботи, педагогічний досвід С. В. Кубишкіна відзначена багатьма нагородами: почесне звання «Заслужений працівник культури України», Почесна грамота Міністерства освіти і науки, Подяка Кабінету Міністрів України «За багаторічну сумлінну працю», Подяка Прем’єр-міністра України «За особливий вклад в розвиток вітчизняної освіти»; Грамота благословення Митрополита (традиція до свята Днів слов’янської писемності і культури).
Рідна Аlma-mater гідно оцінила діяльність Світлани Василівни як керівника вагомого структурного підрозділу почесною медаллю «За вірну службу ДНУ» до 90-річчя університету та присвоєнням почесного звання «Заслужений працівник університету». Вся її діяльність на чолі найбільшої бібліотеки ВНЗ Дніпропетровської області направлена на забезпечення науково-обґрунтованого, повного, якісного комплектування фондів. Світлана Василівна – людина знана в університеті: член ректорату, Вченої ради, бере участь у всіх заходах, спрямованих на розвиток ДНУ імені Олеся Гончара.
За всіма досягненнями бібліотеки стоїть наполеглива праця, самовідданість, душевна щедрість, оптимізм, сміливі рішення, педагогічні здібності, професійні навички, досвід, чесність і порядність директора однієї з найбільших бібліотек області з багатим універсальним фондом – Світлани Василівни Кубишкіної.
Редакція від 10.09.2020