Литовський культурно-діловий центр «Гінтарас»

Литовський культурно-діловий центр «Гінтарас»

Україна, Дніпропетровська область

Литовці Дніпра створили при обласній науковій бібліотеці культурно-діловий центр «Гінтарас» – «Бурштин», де вони могли би відчути дух своєї далекої батьківщини.

Сьогодні, як і завжди, Литва – великий друг і надійний партнер  України.  Про це свідчать історичні зв’язки та стосунки між нашими народами. В Україні збереглися архітектурні пам’ятники  та конфесійні об’єкти, котрі свідчать про унікальні зв’язки між Литвою та Україною. У 1990 році, коли Литва стала суверенною державою, в Києві утворилося литовське товариство імені Майроніса. Сьогодні литовці з десяти областей Україні об’єдналися у Всеукраїнське товариство литовців України. До його складу входить і Дніпропетровський «Литовський культурно-діловий центр «Гінтарас».

А почалося все з того, що 10 литовців Дніпропетровщини вирішили в травні 2002 року організувати литовське товариство Дніпропетровської області і 4 червня того ж року Литовський культурно-діловий центр «Гінтарас» («Бурштин») був офіційно зареєстрований. 

Засновниками товариства стали Йонас Шейкус, який з 2007 по 2012 рік був головою ЛКДЦ «Гінтарас», Ляонас Рімкус, Олександр Лобанов і Роман Шейкус. Членами товариства можуть бути ті, що або  мають литовське походження, або раніше жили в Литві. 

Литовський культурно-діловий центр «Гінтарас» // https://dnepr-lt.com.ua/lytovske-tovarystvo/

Мета центру – збереження литовської мови, національних звичаїв, традицій і культури. Члени ЛКДЦ «Гінтарас» прагнуть якомога більше зустрічатися та спілкуватися, разом збиратися  на вечорах, присвячених державним святам: Дню незалежності Литви (16 лютого) та Дню відновлення державності Литви (11 березня). Святкують разом і Різдво, і Великдень, і Новий рік, і народні свята (Йонінєс, Жолінєс). Із задоволенням долучаються до міських і обласних, державних і громадських заходів.

На початку 2003 року був організований ансамбль «Рамунєлє» («Ромашка»). Керівником ансамблю є Лариса Анатоліївна Семенова. У репертуарі колективу литовські народні та популярні пісні, а також відомі українські пісні. У 2004 році «Рамунєлє» дебютував на VII фестивалі пісні і танцю литовців України в місті Києві. Також були концерти до Днів Європи в Україні, на фестивалях національних громад Дніпропетровщини. 

Ансамбль «Рамунєлє» // https://dniprorada.gov.ua/uk/articles/item/35511/

У місті Кам’янське, де працює філія литовського товариства, є хоровий колектив «Гєсмє» та дитячий танцювальний колектив «Саулєгража» («Соняшник»). Ці колективи беруть участь в різних культурних заходах міста. В листопаді 2008 року в м. Кам’янське на базі школи мистецтв було проведено перший фестиваль литовської та української музики. У 2016 році духовный хор «Canticum novum» (керівники Альберт Роже та Генріетта Роже) з м. Кам’янське взяли участь в Месі миру, яка проводилася в костелі св. Иосипа (м. Дніпро) під час святкування Днів Литовської республіки. У 2008, 2010, 2017, 2018 роках представники литовського культурно-ділового центру «Гінтарас» підготували та провели три фестивалі-конкурси литовсько-української класичної музики, поезії та художньої творчості.

Святкування Днів Литовської республіки у м. Дніпро // https://disk-sport.com/index.php/kultura/3673-kamenskoj-dukhovnyj-khor-cantikum-novum-prinyal-uchastie-v-dnyakh-litovskoj-respublikiСвяткування Днів Литовської республіки у м. Дніпро // https://disk-sport.com/index.php/kultura/3673-kamenskoj-dukhovnyj-khor-cantikum-novum-prinyal-uchastie-v-dnyakh-litovskoj-respubliki 

Серед постійних культурних заходів слід відзначити творчу роботу Галини Хмель-Дунай, яка є членом правління литовського товариства та членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Її художні твори (вишитий одяг, капелюшки, скатертини тощо) були представлені на виставках різного рівня – від обласних, всеукраїнських до міжнародних. Персональні виставки мали місце в КЗК Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія. Ці заходи сприяли популяризації народної культурної спадщини. Пані Галина також ініціювала проєкт «Литовська національна спадщина. Традиційне мистецтво литовського костюму», яке втілило в життя у 2012 році Посольство Литви в Україні.

Галина Хмель-Дунай // https://most-dnepr.info/news/press/90703_prezentatsiya_knig_natsionalnosti.htm Роботи Г.М. Хмель-Дунай // https://www.dnipro.libr.dp.ua/Chmel_Dunay

При Литовському культурно-діловому центрі «Гінтарас» 2 жовтня 2002 року було відкрито літуаністичну недільну школу. Велика заслуга в створені та роботі школи належить Галині Миколаївні Хмель-Дунай. В школі навчалися дорослі та діти, люди, яких пов’язують з Литвою наукові, виробничі, особисті стосунки. 

Велику увагу Литовське товариство «Гінтарас» присвячує співпраці з іншими національними товариствами та громадськими організаціями. Від 2011 року воно долучилось до об’єднання національних товариств Дніпропетровщини «Єдність». Сьогодні Литовський культурно-діловий центр «Гінтарас» охоплює литовців Дніпра, Кам’янського, Павлограда, Новомосковська, Нікополя.

Члени товариства активно співпрацюють із обласною науковою бібліотекою, проводять тут свої зустрічі та заходи, беруть участь у житті книгозбірні.

 

Титульне фото: Представники Литовського культурно-ділового центру
«Гінтарас» в почесному консульстві Литовської республіки у м. Дніпро

 

Олександра Прокоф’єва
Бібліографія:

Новый год в семье народов: [О новогодних праздниках представителей народов мира, проживающих на Днепропетровщине] / Г. Н. Хмель-Дунай [и др.]; подготовила О. Гречишкина // Зоря.– 2015.– № 1 (6.01).– С. 11: фот. цв.
Пивняк, В. "В Литве работает принцип верховенства права": [О помощи детям и раненным военным из зоны АТО, о литовской диаспоре в Днепропетровске] // Вісті Придніпров'я.– 2015.– № 19/20(12.03).– С. 1,5 : фот.
Мирошниченко, Д. Благодійна акція від лікарів: [Литовські лікарі організували благодійну акцію та передали Дніпропетровській обласній дитячій клінічній лікарні сертифікат на медичне обладнання] // Вісті Придніпров'я.– 2015.– № 33 (28.04).– С. 2 : фот.
Литовські бізнесмени передали нашим медикам карету швидкої та 58 тис. грн. на лікування поранених: [Благодійність литовських бізнесменів] // Зоря.– 2015.– № 17(6.03).– С. 2.
Большой фестиваль: [III фестиваль литовско-украинской музыки в Каменском] // Вісті Придніпров'я.– 2017.– № 94(5.11).– С. 5 : фот.
Відкриття Центру литовського права: [Відкриття Центру литовського права у Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ] // Сільські новини.– 2018.– № 8 (1.03).– С. 1.
Шишков С.М. Останнє відлуння "литовських віків": [До питання розселення літовців в Україні і краї за часів козацтва] // Спадщина. Краєзнавство: розвідки, знахідки, дослідження / С. М. Шишков, Ю. Вілінов.– Запоріжжя: Кераміст, 2017.– Кн. 1.– С. 226-230.
Створено: 23.08.2023
Редакція від 24.08.2023