Сердюковська Людмила Валентинівна
Людмила Сердюковська – сучасна авторка сучасної книги
Україна, Дніпропетровська область
- 15 червня 1977 |
- Місце народження: м. Дніпро |
- Сучасна авторка повістей і оповідань, які розміщує в електронному форматі в мережі, продукує новий формат друкованої книги. Започаткувала новий жанр жіночого виробничого роману. Лауреатка Міжрегіонального літературного конкурсу «Кальміюс»
Людмила Сердюковська – авторка сучасної прози, яка створює книги нового формату, зокрема і фотокниги.
Пролог: незвичний формат друкованих книг
…для читачів друкована та електронна книга – це принципово різні продукти. Електронна – про сучасність, функціональність та практичність, в той час, як друкована – це емоції читачів, взаємодія з виданням і почуття власності.
Сабріна Гелм
У наше візуальне століття все частіше з’являються нові формати книг та інновації у просуванні книги та читання. Поряд із віртуальними виданнями, книгами з аудіоефектами друкована книга набуває нового інноваційного формату. Вона трансформується, об’єднуючи друковане слово та мобільні технології – це книги з доповненою реальністю, текст і фото – фотокниги. Багатотиражні – фліпбук і фанбук, видавничий хендмейд – зін (езін), скрапбук, смешбук та його різновиди: артбук, тревелбук, джанкбук, кукбук, дрімбук, альтербук, скетчбук, софтбук та інші «буки».
Створюються нові, авангардні друковані видання, які сприймаються по-іншому. На меті – відродити інтерес до книги, щоб процес читання став цікавим способом розваги та освіти. Продукувати моду на читання, поміняти ставлення до книги як до артефакту, що приносить естетичну та інтелектуальну насолоду.
Першою в Україні книжкою з доповненою реальністю стала книга Л. Керрола «Аліса в Країні див». Ринок інтерактивної книжки для дітей ширший – це – книжки-картинки, picture book, інклюзивні книжки та книжки з мобільними додатками. Для дорослішої аудиторії – це книга Макса Кідрука «Доки світло не згасне назавжди» з елементами доповненої реальності: за допомогою спеціального додатку для смартфона читач зможе побувати на місцях, описаних у творі, ознайомитися з історіями життя героїв і навіть поспілкуватися з одним із персонажів книги онлайн.
Кожен письменник прагне знайти власний шлях продукувати свої твори, привабити до них свою читацьку аудиторію. Дніпровська письменниця Людмила Сердюковська знайшла такий шлях до читача, ожививши книгу, створила її новий формат – це фотокнига.
Знайомимось із авторкою та її творами.
Письменниця книг нового формату
Любіть життя, вірте в себе і...слухайте своє серце.
Л. Сердюковська
Людмилу Сердюковську можна з упевненістю назвати сучасною авторкою книг нового формату. Вона переконана прихильниця електронних книг і віддає перевагу електронним публікаціям власних творів. Книги викладає в Інтернет-магазинах, також на своєму власному сайті з іронічною назвою «книги для великих дівчат». Людмила створила свою читацьку аудиторію через блог, портал, ФБ, Інстаграм. Таким чином утворюється швидкий зворотній зв'язок. Читачі мають змогу обговорювати, критикувати чи схвалювати події, описані в творах авторки на спеціально створеній сторінці, до того ж і їхня історія може потрапити до проєкту – одним словом, інтерактивність.
Людмила Сердюковська – письменниця з м. Дніпра. Народилася 15 червня 1977 р. у сім’ї інженерів. З дитинства займалася літературною творчістю. Короткі оповідання семирічної авторки публікувалися в газеті «Днепр вечерний» (3 оповідання). З дитинства полюбляє музику, співала і грала в дитячому вокально-інструментальному ансамблі «Мастерок», захоплюється східними та соціальними танцями, спортом. В 1999 році закінчила Дніпропетровський державний університет за спеціальністю «міжнародні економічні відносини». Працює фінансовою директоркою комерційної фірми. Закінчила школу письменницької майстерності Вікторії Наріжної «Курс молодого графомана» при книгарні «Чорна ящірка» в м. Дніпро. Є учасницею студії при обласному літературному об’єднанні ім. Павла Кононенка.
Авторка повістей і оповідань у жанрі сучасної прози. Лауреатка Міжрегіонального літературного конкурсу «Кальміюс» (2017 р., ІІІ місце), увійшла до лонг-листа Міжнародної літературної премії ім. Бабеля (2018 р.)
Шлях до читачів був складним, робота з видавництвами, Інтернет-магазинами, Інтернет-сайтами, де авторка публікує свої твори в електронному варіанті. Повісті «Італійська віолончель», «Елеватор», «Мийник» (також друкована фотокнига з обмеженим накладом – 300 примірників). Пише вірші для дітей, оповідання «Зупинити своє серце», «Щасливий костюм», «Латте-арт», «Emotions», «Снігова історія» (публікувалася в «Літературному альманахі», Вип. 2, 2017–2018 рр.), оповідання «Кравець», яке ввійшло до збірки для дітей «Абетка професій».
Її книги – історії про сучасних людей, які нас оточують, книги про стосунки між людьми, жінкою і чоловіком, друзями, колегами, про події, які відбуваються щодня. Музика, танці, спорт, бізнес – світ, який добре відомий авторці. Вона спостерігає життя і створює історії, які одночасно й реальні, й вигадані. Її герої мріють і досягають успіхів нелюдською працею. Л. Сердюковську надихає проза Діни Рубіної, а також відчувається вплив професійних романів Артура Хейллі, з додаванням в своїх романах ноток життєвого психологізму.
Книги, які надихають
Я завжди роблю тільки те, що мені подобається,
що мені до душі і за що мені не буде соромно.Такаши Сімамура з книги «Мийник»
Книги Людмили Сердюковської спонукають читача створювати щось нове, змінювати існуюче і надихати цим інших. Може вони саме для вас?
Сучасна жіноча проза відрізняється сьогодні розгалуженою системою жанрів (детектив, роман-алюзія, трилер, роман-мелодрама, «жіночий роман», виробничий роман) та різноманіттям малих прозових жанрових форм (повість, оповідання, новела, вірш прозою, тощо).
Людмила шукає нові теми, персонажів, започатковує новий жанр в українській літературі, зокрема на Придніпров’ї – це перший виробничий жіночий роман. Жінка, яка перебуває в робочих обставинах, поєднує їх із іншими аспектами жіночого життя. Це реалістично. Письменниця сама добре обізнана зі сферою бізнесу і знає її з середини. Також авторка створила новий креативний формат книги – фотокнигу, об’єднавши літературу і фотомистецтво. Повість Людмили Сердюковської «Мийник» з електронної книги, яка кілька років продавалася в Інтернет-магазинах, перетворилася на фотопроєкт. Людмила Сердюковська разом з командою однодумців: сама авторка, фотохудожник Марк Мілов та художній редактор Михайло Кислов реалізують фотопроєкт, де на фотографіях-ілюстраціях оживають герої та сюжет повісті.
Герої твору – успішна бізнес-леді, комерційна директорка великої фірми і звичайний мийник машин, якій захоплюється паркуром. Випадкова зустріч, зародження почуттів змінюють їхнє життя. А як же амбіції, чи здійсниться мрія героя?
Треба читати, а ще гортати фото, на які перенесено сюжет книги, а також підписані фрагментами тексту і тонко передають образи та характери героїв.
Учасники проєкту працювали над його втіленням більше місяця, підшукували виконавців ролей головних героїв. Одним із них став паркур-атлет Віталій Бороденко, який і виконав всі трюк. Зйомки відбувалися в локаціях міста Дніпра. Книга ожила, передаючи атмосферу ділового світу, динамічність і видовищність паркуру, силу почуттів та емоцій героїв. А поміж рядків і …своя власна історія.
Фотокнигу презентували на Міжнародному книжковому фестивалі Book Space у червні 2019 року, вона має лімітований тираж, а кожний примірник має свій унікальний номер. Інтригуюча, як і сама історія магічних слів книги! Повість була написана у 2013 році про 23-річного Павла Коваленка, українського хлопця, який мріяв виступати на міжнародному фестивалі на грецькому острові Санторіні й таки виступив, став знаменитим. Яке ж було здивування, коли у жовтні 2017 року перше місце на міжнародному змаганні з паркуру-фрірану, яке відбувалося на острові Санторіні, перемогу здобув 23-річний Олександр Титаренко! Збіг? А чому б і ні! Магія книги!
Фотокнига «Мийник» – це повне занурення в сюжет і атмосферу твору, це яскраві враження від поєднання літератури та фотомистецтва в одному проєкті.
«Я вижу, как мои строки проявляются на фотографиях, и проживаю все заново. Я снова пишу повесть «Мойщик», уже написанную пять лет назад, и не меняю ни единого слова. Завороженно наблюдаю за трюками главного героя, восхищаюсь героиней, переживаю и увлекаюсь. И в какой-то момент замечаю, что фотографии прекрасного фотохудожника Mark Mylov рассказывают уже свою отдельную историю. Она читается между строк, между лиц и фрагментов. Где каждый поворот головы что-то досказывает, где нет случайных жестов, предметов и символов. У нас получилась удивительная книга: в ней каждый прочтет свою историю».
Л. Сердюковська
Твори Людмили Сердюковської щирі, зворушливі, відчуті авторкою, а можливо і пережиті. Вони несуть свою життєву філософію, хоч і легко читаються, на перший погляд, але наштовхують на роздуми про вічне і про буденне.
Три повісті «Мийник», «Елеватор», «Італійська віолончель» різні та водночас схожі, бо про людей, які рухаються до успіху з надією, що все вийде і тут відчувається життєвий досвід авторки. Реальність та вигадка переплелися. Коротке оповідання «Снігова історія» – це новела про кохання і взаємовиручку, про приємні сюрпризи і складні характери. Оповідання «Щасливий костюм» змушує повірити в щасливий одяг, який приносить удачу і здійснює мрії. Тепла історія «Латте-арт» дозволяє побачити силу почуттів і натхнення, які допомагають створювати химерні малюнки на поверхні кави. «Зупинити своє серце» – оповідання про романтичний «живий» автомобіль, який розуміє людей краще, аніж вони самі.
Дописи авторки на Фейсбуці – це окремий літературний жанр. У Людмили це – шедевр! Зворушливі та чуттєві маленькі історійки, спостереження, спогади. В неї можна навчитися радіти найменшому. Захоплення викликає опис танців, природи, музики, навіть гарної погоди, бузку, цікавої зустрічі. Тонке сприйняття дійсності, віра в якийсь вищий посил, навіть приємне слово у звичайному касовому чеку, хвилинки гламуру – то її окрема родзинка як жінки і письменниці – сприймати дійсність на тонкому рівні.
Твори письменниці Людмили Сердюковської для читачів, які бажають захопитися цікавим сюжетом, поспівчувати головним героям, зарядитися енергією автора та книг, в якому б форматі вони не були. Попереду нові ідеї. Можливо книги Л. Сердюковської стануть озвученими, можливо це будуть ретро-романи, хто знає, життя підкаже. А її книги будуть завжди в тренді, отримуючи «друге життя» в різних форматах.
Фото надані авторкою з власного архіву
Сайт письменниці Людмили Сердюковської
Про книгу «Мийник»
Людмила Сердюковська (facebook)
Людмила Сердюковська (instagram)
Рецензія на повість Л.Сердюковської "Мийник»
Проза Людмили Сердюковської: книги, в які занурюєшся
Платон Бережний. Повість Людмили Сердюковської «Мийник»: як електронна книга стала фотопроектом // Інформатор
Платон Бережний. Історії, які дарують емоції: про книги письменниці з Дніпра Людмили Сердюковської // Інформатор
Презентація книги «Мийник» на Букфесті 2019 м. Дніпро. Ч. 1
Презентація книги «Мийник» на Букфесті 2019 м. Дніпро. Ч. 2
Презентація книги «Мийник» на Букфесті 2019 м. Дніпро. Ч. 3
Книжковий фестиваль Book Space у Дніпрі, 2019 р.
Редакція від 20.05.2021