Валентина Мартинюк – «Титан» музичного життя Дніпра!

Мартинюк (Брондзя) Валентина Миколаївна
Валентина Мартинюк – «Титан» музичного життя Дніпра!

Україна, Дніпропетровська область

  • 26 грудня 1958 |
  • Місце народження: «смт. Сокіл Південно-Сахалінської обл., РФ» |
  • композитор, викладач Дніпропетровського музичного училища консерваторії ім. М.Глінки.

Мартинюк (Брондзя) Валентина Миколаївна – композитор, викладач Дніпропетровського музичного училища консерваторії ім. М.Глінки.

Є люди, які визначають розвиток історії, хід подій. Однією з таких людей в музичному світі Дніпропетровщини є Валентина Миколаївна Мартинюк (Брондзя), яка не тільки своїм талантом, але й викладацькою діяльністю, прославляє наш край на всю Україну.

Валентина Миколаївна народилась 26 грудня 1958 року на Сахаліні (смт. Сокіл  Південно-Сахалінської області), в сім’ї українців з Дніпропетровщини. Батько композиторки Микола Іванович Брондзя – військовий, мати Раїса Микитівна – викладач історії, української мови та літератури. Матір Валентини гарно співала та самостійно опанувала гру на баяні, тож саме від неї донька дістала хист до музики.

Музичну освіту Валентина Мартинюк (Брондзя) здобувала в різних музичних школах через часті переїзди родини. В 1974 р. закінчила ДМШ № 2 у м. Краснодарі. Продовжила навчання в Краснодарському музичному училищі ім. М.А. Римського-Корсакова (зараз – Краснодарський музичний коледж), яке закінчила у 1978 р. за двома спеціальностями: теоретик і піаніст. 

Валентина Мартинюк – учениця видатного 
українського композитора А.Я. Штогаренка

1983 року В.М. Мартинюк (Брондзя) вступила до Київської консерваторії до класу А.Я. Штогаренка (15.10.1902–15.09.1992) – видатного українського композитора. Під час навчання в консерваторії почала виявляти інтерес до оркестрової музики, написання власних творів. У цей період Валентина Миколаївна працювала головою студентського клубу композиторів і концертмейстером у дитячому хорі Жовтневого палацу.

У 1983 році, у віці 23 років, Валентина Миколаївна повернулася на Батьківщину батьків – до Дніпропетровська. З 1983 по 2002 рік працювала відповідальним секретарем Дніпропетровської організації Спілки композиторів України. З 2002 року – викладач композиції та музично-теоретичних дисциплін у Дніпропетровському музичному училищі консерваторії ім. М. Глинки.
 

Творчий портрет
 

Валентина Миколаївна Мартинюк (Брондзя) працює з різними напрямками музики, створюючи неповторні твори з яскравими образами та вражаючою музикою. Серед робіт композиторки є твори для музичних комедій і театральних вистав, симфонічного оркестру, музика до балетів. Є серед робіт композиторки і камерно-інструментальна музика (створювалась для Дніпропетровського будинку органної та камерної музики та музичного училища в період 1987–2007 рр.).

На сьогодні Валентина Миколаївна працює над створенням хорових, вокальних та інструментальних творів для бандури – для бандуристок гурту «Чарівниці». Для бандурних творів В. Мартинюк (Брондзя) притаманне поєднання традицій і новаторства (розмаїття стилів від бароко до сучасних, нові засоби звукоутворення та інші цікаві риси). Її твори для бандури видані у двох збірках: «Твори для голосу та бандури» (Дніпропетровськ, 2006), та «Твори для бандури» (Тернопіль, 2011).

Але найбільше серед її робіт саме хорових творів. При їх створенні композиторка звертається до народних мотивів. Наприклад: хорова поема для мішаного хору та фортепіано «Там над шляхом матуся стояла» (слова народні) наближається до української ліричної пісні. У хорі «Радуйся, земле» використовуються творчо переробленні інтонації різдвяних колядок. «Мова золота» на вірші А. Малишка, пронизана духом ритмів музики Західної України. В основі хору «Чистий кришталь» на вірші Г. Сковороди – традиція українських скоромовок. Хор «Яблунева, солов’їна » на вірші Ю. Рибчинського об’єднує в собі різножанрові фольклорні інтонації.

Духовні твори Валентини Мартинюк 
виконують у діючих церквах Дніпропетровщини

За кілька останніх років з ініціативи І. Нещерета композиторка створила багато духовних творів на канонічні тексти: «Антифони степенні восьми гласів», «Ірмоси канону вербної неділі», «Ірмоси канону Великої суботи», «Ірмоси воскресних канонів», «Янголи ликують» та інші. Всі вони виконуються у діючих церквах Дніпропетровщини.

У 2016 році вона написала хор «Монастирський острів. Візантійський хрест», який з великим успіхом виконав Академічний камерний хор «Хрещатик» (художній керівник і диригент – Павло Струць) у Свято-Михайлівським Золотоверхим Соборі 1 жовтня 2016 року в межах XXVII міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест». Прем’єра весни 2017 року – поема на вірши Ліни Костенко «Маруся Богуславка» для мішаного хору та інструментального ансамблю.

Валентина Миколаївна створює вокальні твори в співпраці з дніпропетровськими поетами, такими як В. Зоренко, М. Потійко, Ж. Бондаренко, О. Завгородній, Л. Степовичка, М. Патрік, Ю. Кібцець.

Комп’ютерні п’єси композиторки розкривають завтрашній день музики

Вражає комп’ютерна музика Валентини Мартинюк (Брондзя), записана нею в період активної співпраці зі студією «Ріка». Комп’ютерна п’єса «Вічний шлях», діалог «Сотворіння», написаний у співавторстві з поетом Олександром Вікторовим, розкривають перед нами завтрашній день музики.

Валентина Миколаївна пише різноманітну музику: їй підвладні симфонії, вокальні твори великих і малих форм, інструментальні твори та театральна музика. Причому вона може бути простою, мелодійною, а може – й гостро сучасною.

Важко перерахувати всі заслуги Валентини Миколаївни, охопити всю повноту її таланту та працьовитості, незгасаючої жаги творити. Вона одна з провідних особистостей в музичному світі Дніпропетровщини і своєю творчістю не тільки прославляє наш край, але й надихає нове покоління на невтомну та нестримну творчість.

 

 

Шевцова Анастасія
Створено: 30.10.2017
Редакція від 30.09.2020