Марина Дьяченко: гра в ляльки, яка стала життям
Україна, Дніпропетровська область
- Роки життя 5 березня 1967 |
- Місце народження: м. Саратов, РФ |
- Педагог, народний майстер України.
Народна майстриня трепетно зберігає унікальну автентичність наддніпрянської вузлової ляльки.
Наші пращури, живучи сам на сам з непереборними силами природи, створили цілий світ родинних і особистих оберегів. Широко відомі українські національні рушники та вишиванки, які останніми роками стали світовими трендами модних подіумів. Особливе місце серед родинних оберегів займає українська народна лялька-мотанка – сильний сакральний предмет, символ тісного зв’язку поколінь, родинного затишку та добробуту і, водночас, забавка для дитини. І хоча ляльці-мотанці вже більше 5 тисяч років, як вважають дослідники, саме зараз інтерес до неї відродився з новою силою.
Родом із дитинства
А коли добре щось вмієте – того не забувайте, а чого не вмієте – того учітеся…
Володимир Мономах
Усі ми в дитинстві захоплено бавилися ляльками, та, подорослішавши, полишили це захопливе заняття лише як теплий спогад про дитинство. Але не всі – дехто обрав це професією. Серед них Марина Павлівна Дьяченко, керівниця гуртка «Народна іграшка» Комунального позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості «Гармонія» Криворізької міської ради, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, членкиня Всесвітнього Об'єднання лялькарів (Ukrainian Association for Handmade Artists/Global Doll Society), аспірантка Криворізького державного педагогічного університету, мистецтвознавчиня, методистка, майстриня-реконструкторка, дослідниця народної ляльки.
Марина Павлівна Дьяченко (Федорова) народилась далеко від України, в мальовничому краї, розташованому на березі великої річки Волга у місті Саратові. Любов до народного мистецтва їй із дитинства прищеплювали бабуся та мама. Свою першу ляльку Марина зробила в п’ять років, у 1972-му. Потім було захоплення музикою. Після закінчення Лисогорської музичної школи по класу фортепіано, вступила до Балашовського музичного училища на відділення «Теорія музики». У 1986 році закінчила училище, отримавши кваліфікацію викладача музики та за направленням чоловіка переїхала до Кривого Рогу. Першим місцем роботи Марини Павлівни стала військова частина № 22527, де вона обіймала посаду керівника музичної дитячої студії по класу фортепіано в офіцерському клубі. «Музичній» професії віддала вісім років, з 1986 по 1994 рік.
Але, народне мистецтво перемогло класичне – з 1994 року й понині працює в комунальному позашкільному навчальному закладі «Центр дитячої та юнацької творчості «Гармонія» Криворізької міської ради керівником гуртка «Народна іграшка». Марина Дьяченко, з родинного кола всотавши любов до народного ремесла, досліджувала витоки, значення, технологію та сакральний зміст української народної ляльки; вдосконалювала свою майстерність вважаючи своїми учителями Людмилу Семенівну Орлову, Олександра Семеновича Найдена, Тетяну Петрівну Пірус, Ангелину Антонівну Бобок. Маючи відповідальне ставлення до діла, яким займається Марина Павлівна в 2005 році вступає до Криворізького державного педагогічного університету, закінчує його з відзнакою та продовжує навчання, вступивши до аспірантури.
Згодом і її напрацювання ставали в пригоді початківцям й досвідченим майстрам – творчі роботи Марини Дьяченко описано в книгах Оксани Скляренко «Українська народна лялька», «Традиційна українська лялька: нова семантика, образи»; видано численні наукові публікації, авторські методичні рекомендації та практичні розробки з виготовлення традиційної української іграшки.
Навчаючи інших
…глибоке спілкування зі світом прекрасного активізує емоції, викликає творчу уяву, стимулює фантазію, пробуджує духовне відчуття, формує елементи образного мислення.
М. Дьяченко
Піднесення національної самосвідомості в сучасному українському суспільстві посилило значення виховання дітей у дусі народних традицій. Саме цій справі присвятила себе Марина Павлівна Дьяченко як керівниця гуртка «Народна іграшка». На заняттях наставниця залучає вихованців до народного мистецтва, ретельно досліджуючи історію української народної іграшки, зокрема, походження, розвиток і технологію виготовлення традиційної української народної ляльки. Вихованці поступово опановують різноманітні техніки, вчаться працювати з різними матеріалами й інструментами, набувають практичних навичок у виготовленні шаблонів, читанні схем, підборі та розкрої матеріалів, пошитті й оздобленні іграшок.
Діти вчаться створювати тематичні композиції, проєктувати й виготовляти оригінальні конструкції іграшок, створювати композиції з іграшок за сюжетами українських народних казок, творів українських письменників, поетів, дитячих мультфільмів. Марина Павлівна не обмежується лише навчанням технології створення ляльки, але й розглядає її в контексті історії, народознавства України, докладає багато зусиль для збереження автентичності саме наддніпрянської вузлової ляльки. Як кваліфікований педагог Марина Дьяченко вважає що «світ декоративних образів, яскравих кольорів, простих і доступних творів декоративно-ужиткового мистецтва захоплює дітей, надихає їх, викликає насолоду, підносить до стану натхнення, створюючи тим самим психологічний комфорт».
Саме тому на заняттях гуртка завжди панує творча доброзичлива атмосфера. Марина Павлівна завжди радіє за своїх учнів – переможців конкурсів різних рівнів і вважає це спільною перемогою. Її вихованці ставали переможцями у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт, Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України, обласному етапі Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтв «Знай і люби свій край» у 2015 році.
Марина Дьяченко щедро ділиться своїм талантом і вміннями не тільки з юними учениками, але й з усіма, кому не байдужа краса та українське коріння. Майстриня – учасниця міжнародних і всеукраїнських конкурсів, тематичних виставок і фестивалів народного мистецтва, неодноразовий їх лауреат і переможець. Вона брала участь у Всеукраїнському мистецькому проєкті – конкурсі народного мистецтва НСМНМУ «Кращий твір року» 2013–2018 років; Міжнародному фестивалі ляльок (Веліка Британія, 2018 рік); у виставці «Феномен традиційної селянської ляльки», яку проводили в мистецькій галереї Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара»; Міжнародному салоні ляльок і ведмедиків «Модна лялька» 2013–2018 років; щорічній конвенції (Конгресії) GIobal Doll Sosiety на виставці ляльок і ведмедиків Тедді «SONNEBAD» (Німеччина, 2014 рік); Міжнародній виставці у м. Алітус, 2015 рік; у Міжнародному фестивалі Ляльковий Світ «ETNO'лялька» (м. Львів, 2013, 2014 рр.); Міжнародній виставці-продажу художніх ляльок «Весняний бал ляльок на Ветошном» (м. Москва, 2014 р.); у Міжнародній виставці авторської ляльки «Панна DOLL'я» (м. Мінськ, Білорусь, 2014 р.); Мистецькій акції «Петриківка у Києво-Печерській Лаврі» тощо.
Марина Павлівна – переможець Всеукраїнської виставки авторської ляльки «Сузір’я ляльок» у номінації «Традиційна обрядова лялька, лялька-оберіг» (2013 р.), віртуального Міжнародного конкурсу «З любов'ю до України» (2014 р.). Майстриню постійно запрошують на міські інтелектуальні та творчі конкурси як висококваліфікованого члена журі.
Творчі та педагогічні досягнення
Творчі та педагогічні досягнення майстрині відзначені численними нагородами та відзнаками. Їхній перелік займе не одну сторінку, варто назвати лише деякі, аби скласти уявлення про рівень майстерності Марини Дьяченко: нагородження почесним знаком «За заслуги перед містом» ІІІ ступеню; звання «народний майстер»; Подяка від Міністерства культури України за участь у підготовці та проведенні Всеукраїнського науково-методичного семінару з проблем розвитку початкової мистецької освіти, 2017 рік; Грамота департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації за сумлінну творчу працю, високий рівень професіоналізму, реалізацію новітніх освітянських програм, вагомий особистий внесок у справу навчання та виховання підростаючого покоління; Грамота департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації за особистий внесок, багаторічну й плідну працю з виховання дітей та учнівської молоді засобами народної культури, 2013; Диплом переможця ІІ Всеукраїнської виставки авторських ляльок «Сузір'я ляльок»-2013; Подяка Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради за допомогу у проведенні обласного благодійного етнофестивалю-ярмарку «Петриківський Дивоцвіт», м. Дніпропетровськ, 2014; Грамота департаменту освіти і науки облдержадміністрації за особистий внесок та плідну працю з виховання підростаючого покоління засобами народного мистецтва й підготовку переможців у обласному етапі Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтв «Знай і люби свій край» у 2015 році. Вражаюче!
Кожна робота народної майстрині створювалася з індивідуальною особливістю. У кожну вона вклала невичерпне багатство душі та почуттів.
Українці можуть пишатися своєю іграшкою та майстрами, які відроджують це давне ремесло. Усвідомлюючи значення народної іграшки як невід’ємної складової національної культури, безумовно, хочеться не втратити її у суперечливих ритмах XXI ст.
Редакція від 10.04.2021
Відроджені традиції: виставка Криворізького осередку НСМНМУ.– Кривий Ріг: Б. вид-ва, 2017.– 44 с.: іл.
Дьяченко М.П. Графічна підготовка студентів-першокурсників як передумова формування професійної готовності до організації гурткової діяльності // Графічна підготовка як складова професійної освіти вчителя трудового навчання і технологій: зб. наук. праць. – Вінниця: тов «Меркьюрі Поділля», 2018.– Вип. 1.– С. 40–43.
Дьяченко М.П. Формування інтересу школярів до народного мистецтва у процесі ознайомлення з традиційною вузловою лялькою // Художні практики початку ХХІ століття: новації, тенденції, перспективи: матеріали всеукр. наук.-практ. конф., 24 листопада 2017 р., Київ.– К., 2017.– С. 375–379.
Дьяченко М.П. Вузлова лялька середньої Наддніпрянщини: методична розробка плану-конспекту заняття.– Кривий Ріг, 2020.– 12 с.
Скляренко О. Традиційна українська лялька: нова семантика, образи: [монографія].– Deutschland / Німеччина: LAB LAMBERT Academik Publishing, 2018.– 155 с.: іл.
Скляренко О. Українська народна лялька.– К.: Навчальна книга-Богдан, 2019.– 72 с.
***
Выставка кукол // Саксагань.– 2013.– № 1.– С. 20–21.
***
Зустріч з народним майстром-лялькаркою М.П. Дьяченко [Електронний ресурс].– Режим доступу: kdpu.edu.ua› proforiientatsiia
Методична розробка плану-конспекту заняття:«Вузлова лялька Середньої Наддніпрянщини» [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://marinadyachenko.blogspot.com/2016/01/48.html
Dolls by Marina Dyachenko [Електронний ресурс].– Режим доступу: marinadyachenko.blogspot.com