Алла Михальчук – художниця, яка покращує наш світ

Алла Михальчук – художниця, яка покращує наш світ

Україна, Дніпропетровська область

  • Роки життя 08 лютого 1968 |
  • Місце народження: м. Кам’янське |
  • Художник-живописець, головний художник академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки

Художниця з Кам’янського Алла Михальчук є авторкою понад 100 картин, учасниця семи персональних і понад сорока колективних виставок.

Життєвий і творчий шлях

Алла Михальчук – особистість творча, неординарна, вона не лише вміє бачити красу навколишнього світу, а й дарувати її всім, хто поруч.

Михальчук Алла Альбертівна народилась у місті Дніпродзержинськ (зараз Кам’янське) у сім’ї інженерів. Малювала з дитинства. Батьки з розумінням ставилися до бажання доньки малювати на всьому, що потрапляло під руку, і навіть заохочували. Навчалася у загальноосвітній школі № 8 та художній школі Дніпродзержинська.

Про своє дитинство художниця згадує так:

– Навчалась я добре. Як тільки перейшла в п’ятий клас, так мене тато відразу ж записав в дитячу художню школу. Тато Альберт Іванович, працював на ПХЗ. Він добре малював, та й у брата в принципі це непогано виходить. Тому татове захоплення передалось і мені. У «художці» я була посидюща, мені подобалось осягати ази малювання. Художня школа запам’яталася найкращим проведенням часу. Чотири роки пролетіли дуже швидко, залишивши незабутні і яскраві спогади. У червні у нас завжди була двотижнева практика. Ходили на дніпровські пленери, катером переправлялися на острови, багато малювали.

Після закінчення школи Алла отримала вищу освіту на архітектурному факультеті Дніпропетровської будівельної академії. Зараз працює головним художником в академічному музично-драматичному театрі ім. Лесі Українки. Освіта архітектора допомагає художниці в малюванні. Подорожуючи по містах Європи, знаменитих своєю архітектурою, вона переносить побачене на полотна своїх робіт. 

Зі всесвітньовідомих майстрів живопису Аллу з дитинства захоплював Мікеланджело. Вона навіть їздила в Італію дивитися його роботи. Ще подобається Ботічеллі. На перше місце своїх уподобань вона ставить також Рафаєля Санті, Архипа Куїнджі, Івана Айвазовського. З сучасних художників їй імпонує Владислав Шерешевський, який нині входить в топ-десятку найуспішніших художників України. 

   

Алла Михальчук володіє майже всіма техніками живопису та графіки, але переважно працює олією. Художниця дуже любить невибагливі польові квіти. На її картинах розквітають маки, повертаються до сонця соняшники, тягнуться до неба блакитні квіти цикорію. Недарма так багато саме цих картин зберігається у приватних колекціях. Деякі роботи виконані яскравими олійними фарбами, але не пензлем, а мастихіном. Ця техніка дозволяє створювати дуже виразні, об’ємні та живі картини.

Дуже добре у майстрині виходить малювати сніг. Мабуть тому, що вона обожнює зиму.

За словами художниці, писати портрети складніше, вони дуже багато енергетики вимагають. Але буває, що іноді щось підштовхує намалювати чийсь образ. Так було і з портретом балерини Галини Германівни Афанасьєвої, яка працювала в Дніпродзержинському російському драматичному театрі ім. Л. Українки та в Дніпропетровському оперному театрі в першій половині 1980-х років. Коли художниця побачила її очі, то відразу ж загорілася написати портрет. І впоралася з ним досить швидко.

Велике місце у творчості Алли Михальчук займає Україна та рідне місто.

Участь у виставках

Перша виставка її робіт відбулася ще в її юному віці… на заводі ПХЗ. Батьки виставляли малюнки своїх дітей, і Аллин тато приніс малюнки своєї доньки. Перша ж персональна виставка відбулася в юнацькому відділі центральної міської бібліотеки імені Т.Г. Шевченка м. Кам’янське, і  називалася вона «Європа очима Алли Михальчук». 

«А більш серйозна виставка моїх картин, з легкої руки художника Олександра Чегорки, відбулася на Всеукраїнському історико-культурологічному фестивалі “Мамай-fest” в 2012 році», – згадує художниця. Зараз картини Алли Михальчук щорічно виставляються на цьому фестивалі, який  проводиться у Кам’янському. Олександр Чегорка колись зазначив: «Роботи майстрині знаходяться в цікавому місці: трикутнику – театр-бібліотека-музей, де твориться мистецтво. А те, що вона архітектор, дає можливість не дотримуватися канонів, а шукати свої шляхи». 

Алла Михальчук бере участь в колективних виставках. Так, 5 листопада 2017 року на міжнародній виставці живопису та скульптури «Високий Замок» у Львові художниця презентувала свою картину «Бог вогню Сварог. Холодний Яр-2017», яку написала під враженнями від відвідування Холодного Яру. Полотно виконане у традиційній для художниці манері, що виділяє його серед інших творів. Вимоги для учасників виставки були досить суворими, тому надзвичайно приємно, що ця робота пройшла конкурсний відбір і потрапила на виставку творчих робіт художників із багатьох областей України.

 

У 2017 році в Києві, у кулуарах Верховної Ради, відбулася персональна виставка живопису Алли Михальчук. На неї завітали народні депутати, журналісти, громадські активісти. Основу експозиції склали роботи патріотичної тематики: «Ми є… Омріяна Україна», «Коло життя», триптих «Козаки». Зображені на інших полотнах затишні європейські вулички запрошували до мандрівок, а очі радували букети ніжних польових квітів. Виставка викликала захоплення у гостей, які спілкувалися з художницею та відзначали високий рівень її майстерності. А закінчилася вона дуже несподівано: народний депутат Олександр Шевченко викупив усі картини на виставці та подарував їх школам Кам’янського.

У 2017 році вийшов друком каталог виставки «Український тиждень мистецтв», яка відбулася в Києві у листопаді 2016 року. Каталог «Нові обличчя в мистецтві» складається з двох частин – весна та осінь 2016 року. У ньому можна побачити і роботи художниці з Кам’янського Алли Михальчук «Коло життя» та «Козак Мамай у просторі й часі». Обидві вони виконані олією на полотні. Виставка одночасно є конкурсом. Картина Алли Михальчук «Козак Мамай…» здобула перше місце в номінації «Експериментальний живопис». 

12 березня 2018 року у Посольстві Латвійської республіки в Україні відбувся захід у межах святкування 100-річчя Незалежності Латвійської республіки та популяризації українського мистецтва. На нього було запрошено п’ятнадцять художників, чиї картини були представлені на виставці у Посольстві. Серед запрошених на прийом була й Алла Михальчук. На виставці була представлена її картина «Зимове диво». 

 З 15 по 24 вересня у київському Будинку художника відбулась виставка «Я – Митець», організатором якої виступило громадське об’єднання «Фарби життя». Учасниками виставки стали художники з різних куточків України. Картини Алли Михальчук «Мамай: Дух Степу та Волі» та «На зустріч...» безпосередньо стосуються тих подій, які відбуваються у нашій країні та хвилюють кожного українця. Традиційний образ українського воїна – козака Мамая постає у сучасному виконанні. За підсумками виставки надруковано каталог «Я – Митець», до якого увійшла докладна інформація про творчість Алли Михальчук.

Наприкінці вересня того ж року в м. Дніпрі в межах міжнародного Книжкового фестивалю Book Space 2018 відбулася виставка «Якби вона писала спогади». Україна останніх років, часів Майдану та війни очима жінок була представлена перед глядачами. Автори картин –митці з Дніпра, Кам’янського та вимушені переселенці зі сходу України. Серед 25 творчих робіт були і картини Алли Михальчук. Її героїні – жінки, що несуть у цей світ силу і волю, надію і любов, жертовність і саме життя. Організаторами виставки виступили БО БФ «Карітас Донецьк» у місті Дніпро та Дніпровська обласна державна адміністрація.

У 2019 році участь у виставці «Барви світу. Словаччина» у Києві принесла художниці не тільки перше місце, а й поїздку до чарівної країни, яку як нагороду презентувало переможниці Посольство Словацької республіки в Україні. 

   

У вересні 2021 року Громадська організація «Барви життя» за підтримки Посольства Турецької Республіки в Україні організувала виставку «Фарби світу. Туреччина – Аланія». Захід відбувся у Київському Будинку художника. До експозиції увійшли дві роботи Алли Альбертівни: «Літнє місто Аланія» та «Море. Сонце. Аланія». Картини народилися із чудових спогадів, які залишилися після відвідин художницею цього старовинного міста. 

Мистецькі здобутки художників, скульпторів, іконописців були представлені на виставці «Нескорена Україна», що 23 червня 2022 року відкрилася у Центральному будинку художника у Києві. Художники сказали своє слово. На їхніх полотнах постали герої новітньої війни, «діти війни» XXI століття, вулиці та площі «міста Марії», сторінки оборони Маріуполя, які вже увійшли у світову історію. Саме образ давньої та водночас сучасної України, трагічної та прекрасної, втілила у своїй картині «Велика богиня війни та перемоги Слава. Слава Україні» Алла Михальчук. Жінка на полотні вбрана у традиційний український одяг, але вона однаково органічна й у вишиванці, і у «пікселі». Організатором виставки стала Національна спілка художників України за сприяння Міністерства оборони України та Міжнародної благодійної організації «Фонд Добра та Любові».

За творчість і розвиток мистецтва Алла Михальчук отримує дипломи та нагороди. Так, у 2019 році вона стала лауреатом щорічного міського конкурсу «Кам’янське мистецьке перевесло» – за значний особистий внесок у розвиток національної культури і образотворчого мистецтва, творчі здобутки, професійну майстерність, активну участь у культурному житті міста, області, України.

Інші захоплення художниці

Аллі Михальчук подобається не тільки мистецтво. Цим вона ділиться в інтерв’ю:

– Крім мистецтва, мені подобається возитися на дачній ділянці, а потім заготовляти на зиму консервацію. Це приносить задоволення. Тобто, поєдную приємне з корисним. Це прикольно, коли ти спостерігаєш як ростуть рослини.

– У вільний час люблю слухати гарну сучасну музику і, звичайно, українські пісні.

– Що стосується літератури, то вірші Ліни Костенко у мене на першому місці. Але не в плані читання, а в плані їх прослуховування. Цікаві письменниці Марія Матіос, Ірен Роздобудько, Дзвінка Торохтушка, Тамара Горіха Зерня.

– Обожнюю подорожувати і малювати побачене. Мене ваблять вузькі та криві вулички маленьких загадкових східних містечок, архітектурні ансамблі великих історичних центрів із їхнім неповторним колоритом. В Італії натхнення однозначно отримую від архітектури, просоченої духом історії. Люблю пейзажі старої Європи. Але наша природа краще. Під час подорожей роблю якісь начерки. Можу намалювати пару етюдів. А потім вдома починаю працювати над картиною. Навіть, якщо у тебе досить і часу, і можливості, але тягнути все за собою не комільфо. Тому робота все одно доробляється в майстерні. 

  

Плани на майбутнє

– Ви мрієте відкрити свою студію?

– Мені завжди хотілося відкрити в Кам’янському художню галерею. Про це я мрію давно. Мені пропонують давати  майстер-класи. І  багато хто просить, а давайте ми візьмемо у вас уроки. Так, я погоджувалася і проводила майстер-класи, наприклад, для молоді у бібліотеці. Але мені не дуже цього хочеться. Я сама ще не написалась. Хочеться самій, самій, самій творити, а не вчити!

Художниця мріє відкривати для себе нові куточки України, побувати в тих країнах, де ще не була, політати повітряною кулею та багато, багато іншого. Та найголовніша мрія сьогодення – це перемога України. Всі інші мрії обов’язково будуть здійснені у мирний час. Нові картини Алли – «Вітрильник» і «Вічний оберіг. Українська Мадонна».

Створено: 13.09.2018
Редакція від 26.10.2022
Олена Пост
Бібліографія:

Алла Михальчук // Я – Митець. Дніпропетровськ: СТ-друк, 2018.– С. 5.
***
Подорож у фарбах // Відомості.– 2014.– 30 (23.07).– С.16
Куленко В. Персональная выставка художницы Аллы Михальчук // Событие.– 2014.– 29 (23.07).– С. 6.
Лунева С. Награда художнице из Каменского // Знамя Дзержинки.– 2016.– 48 (1.12).– С. 13.
***
http://lcity.dp.ua/?p=29451
https://gorod.dp.ua/news/109533
https://www.fotik.top/alla-mihalchuk-hochetsya-samiy-samiy-samiy-tvoriti-a-ne-vchiti/
http://bibliopazlu.blogspot.com/2012/02/blog-post_15.html
https://sobitie.com.ua/novosti/kamenskaya-hudozhnica-predstavila-svoi-raboty-na-vystavke-v-kieve
https://vesti.dp.ua/roboti-xudozhnici-z-kamyanskogo-uvijshli-do-prestizhnogo-katalogu-foto/
http://disk-sport.com/index.php/kultura/2459-v-dneprodzerzhinske-otkrylas-vystavka-podorozh-z-farbami-khudozhnitsy-ally-mikhalchuk
https://mis.dp.ua/ru/kultura-ru/kamenskaya-hudozhnicza-prinyala-uchastie-v-vystavke-kraski-mira-turcziya-alaniya/