Колісник Наталія Станіславівна
Наталія Колісник. Відсвітлення долі
Україна, Дніпропетровська область
- 15 квітня 1972 |
- Місце народження: м. Новоказалінськ, Казахстан |
- Доцент кафедри внутрішньої медицини і фтизіатрії Дніпропетровської медичної академії, завідувачка кафедри (2014–2019)
У неї міра відповідальності поєднана із професіоналізмом, котрі, як лакмус проявляють медичне середовище, його професійну та людську якість.
Змалечку вона зовсім не мріяла та не прагнула бути лікарем. Хоча по жіночій лінії всі передумови та запити для цього були: бабуся Наталя Григорівна акушерка, мати Галина Яківна Полянська – фахова хірургічна медсестра. Наталочка ж відверто лікувати ляльок не поспішала, ремонтувала, так, і розбирала машинки. Батько Станіслав Олександрович працював машиністом вантажних, а згодом – пасажирських поїздів. З цікавістю займалась донька фізикою та хімією, перемагаючи на Олімпіадах різних рівнів. Вабила робототехніка і мотивувала нестримне бажання вступати на фізико-технічний факультет. Дослідження з цієї теми надсилала вона до ДНУ та МГУ, дістала гідні відгуки, результати, оцінки, займалась за спецпрограмами. Музика ще була присутня у її житті – творчою натхненною ниточкою, необхідним диханням.
Сестра Оксана зараз мешкає у Дніпрі, працює завідуючою виробничої лабораторії «Інтер Керама», брат Олександр у Пологах Запорізької області займається комп`ютерним забезпеченням компаній з бухгалтерського обліку. У дитинстві захоплювався шахами, переможець відповідних турнірів в області, Україні, у малій Академій з програмування. Ці невеличкі, але для певного віку – значущі перемоги Наталії та її близьких сповнювали життя змістом. Були своєрідною репетицією входження до життя дорослого.
Старшенька стала готуватись на «лікувальний» факультет, фізика була профілюючою. Але несподівано перший іспит з цього предмету, склала на «4» і далі не пройшла. Кмітливу дівчинку помітила ректорка Дніпропетровського медичного інституту, докторка медичних наук, професорка, член-кореспондент Національної академії наук України і член-кореспондент Національної академії медичних наук України Людмила Усенко-Новицька пропонувала перейти на педіатричний факультет, але абітурієнтка відмовилась.
Але ж справжнє, нагадаю, трапляється всупереч.
Стати студенткою медичного вона намагатиметься три роки поспіль, постійно відмовляючись від педіатричного факультету. «Я зараз заздрю студентам, які здають ЗНО, отримають високі бали, справжню оцінку знань та проходять на престижні факультети та спеціальності незалежно від зовнішніх факторів. – Каже Колісник. – В мене такої можливості не було, батьки прості, ані зв’язків, ані можливостей. У 1991 році я вступила до Вітебського державного медичного інституту на лікувальний факультет за спеціальністю «лікарська справа». Навчання у Вітебську залишило на все життя у пам’яті найбільші трепетні спогади. Неймовірно красиве місто, чудовий ВНЗ, країна, любов до якої назавжди у серці… У Вітебську я навчалася всього два роки. Вчилася на відмінно, та після першого курсу вийшла заміж. Наприкінці другого народилася донька, було прийняте рішення повернутися до України, де мешкав чоловік. Перевелася до Запорізького державного медичного університету, який закінчила на відмінно, потім і магістратуру із такою ж оцінкою. Значна частина моєї медичної та педагогічної діяльності була пов’язана саме з цим навчальним закладом, який є одним із найпотужніших вищих медичних навчальних закладів України».
У Вітебському медичному інституті є унікальні анатомічні музеї, великі можливості осягати спеціальність, постійно хотілося вдосконалюватись. Обожнювала фундаментальні дисципліни, перш за все, біохімію, відвідувала науковий гурток. Під час навчання у Запоріжжі на четвертому курсі записалася до хірургічного гуртка. Вмотивували до хірургії навчання на попередніх курсах топографічної анатомії, загальної хірургії. Стали вивчати, як тримати гачки, робити загальні вузли при накладанні швів, бувала на операціях, все було цікаво. Під час літньої практики хотілося лишитися саме у хірургії, викладачі бачили, що є знання й потенціал.
– Як же виникла фтизіатрія, коли з одного боку хірургія, а з іншого – кардіологія?
– У Казахстані, де я народилась, туберкульоз був розповсюдженою хворобою. Сусідські родини мали десятеро та більше дітей, спозарання я бігала пити чай у двір до сусідів, де більшість дітей зі шмарклями та інфіковані паличкою Коха, оскільки батьки хворіли на туберкульоз. Взагалі, у тій місцевості палав не лише туберкульоз, то була й область епідеміологічної зони лепри (можливо, більшість читачів знають це захворювання як проказу). До речі, збудники лепри і туберкульозу належать до одного сімейства. Мама дивувалась, як я лишилася здоровою.
У той же час у Запоріжжі зорганізувався новий протитуберкульозний диспансер, чесно, навіть подумати не могла, і для родини це була повна неприємна несподіванка… Як людина із червоним дипломом і раптом – фтизіатрія. Мені запропонували вакансію дільничного лікаря-фтизіатра, на яку я погодилась. Впевнена, кожна спеціальність має свої принади, родзинку, і ти можеш у цьому бути найкращим.
Мене завжди цікавили різні напрямки терапії. Невдовзі запросили на навчання в очній аспірантурі на кафедрі фтизіатрії та пульмонології Запорізького державного медичного університету. Після закінчення захистила дисертаційну роботу на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. З 2005-го почала працювати викладачем (асистентом) на вище зазначеній кафедрі, з 2008-го – отримала посаду доцента кафедри, у 2011-му – наукове звання доцента кафедри. У 2014-му – очолила кафедру фтизіатрії Дніпропетровської медичної академії, а з вересня 2019-го по теперішній час працюю доцентом кафедри внутрішньої медицини і фтизіатрії.
– Гадаю, на жаль, він буде супроводжувати людство всю його історію. Актуальності не втрачає, хворіють люди незалежно від статусу та комфорту життя. Шлях зараження – повітряно-крапельний і проблеми з недовиявленням лишаються. Паличка Коха не прощає байдужості, вона може затаїтися на якийсь час, та, як стиснута пружина, завжди готова нагадати про себе. Зараз ми говоримо про епідемію лікарсько-стійких форм цієї недуги, тобто мова не про кількість, а про якісні зміни або не якість хвороби, коли вона не здатна сприймати ліки.
– Ви пам`ятаєте той момент, коли сказали собі: «Так, я недарма займаюсь цією справою, це – моє…»
– Від довіри залежить результат.
– Медики кажуть, що всі пацієнти особливі. Ваші які?
В попередні роки вкрай негативним показником роботи лікаря-фтизіатра були випадки рецидиву туберкульозу, тобто повторного захворювання у людини, яка вже перехворіла та вилікувалась від туберкульозу. Коли я працювала над кандидатською дисертацією, мені було складно знайти хворих з рецидивами у своїй практиці, настільки добре було поставлено профілактичну роботу з своєчасного обстеження, превентивного лікування серед тих, хто перехворів. Ми бачили справжній ефект.
– Ви чомусь навчаєтесь у своїх пацієнтів?
Маю приклади чудових пар, справжніх стосунків, підтримки одне одного, впевненості, що впораються, і все буде добре. Я, як і будь-яка людина, теж боюся різних хвороб, й не приховую цього. І, коли бачу, що мій пацієнт окрім туберкульозу має інші тяжкі захворювання, наприклад, онкологічні хвороби, вимушений проводити хіміотерапію, має ускладнення, побічні реакції, але лишається непереможним оптимістом – це настільки заряджає тебе енергією, додає віри в успіх справи. У такі хвилини ти глибоко розумієш, що не маєш права на сумніви, тим більше, впадати у відчай. Ти віриш разом з хворим ще більше, і ця спільна віра допомагає в одужанні. Пацієнти в мене терплячі, є й похилого віку під вісімдесят: «Я так хочу жити, допоможіть!» – кажуть. Коли чую такі речі, сказані з великою любов`ю та жагою, це додає неймовірної впевненості у прагненні допомагати. Я розумію, що є люди з чималими проблемами та труднощами, але вони не скаржаться та не скиглять.
– Ви мали авторитетів у професії?
– Є в Вас якісь «нірки», окрім роботи?
Полюбляю подорожі, природу, в цьому році їх, звісно, менше. А раніше – Західна Україна, Хмельницька, Чернігівська області, Харків, Запоріжжя, Київ, Чернівці, Львів… Обожнюю Крим та Хортицю. Можу подорожувати сама або ж із друзями. Кожного року ми підіймались на якусь більшу чи меншу вершину. Захоплююсь рукоділлям, вишивкою, є вірним фанатом футбольного клубу «Динамо», української збірної, граю у настільний теніс. Взагалі, спорт був завжди присутнім у моєму житті ще з перших шкільних років. Справжнім святом і гарною традицією в нашій медичній академії є щорічні зимові змагання серед викладацького складу. Неперевершені емоції, вболівання, дружня атмосфера, спілкування з колегами поза навчальним процесом, чудова спартакіада!
– Гадаю, що на кожному етапі життя щастя особливе та по-різному відчувається. Зараз для мене щастя в одному, і про це я не можу говорити без сліз, це моя донька Ганночка та моє янголятко, онучок Георгій. Мова про велику частину серця, про те, що змушує мене у складних життєвих і людських умовах не зупинятись, не опускати руки, перебувати у стані шляху. Онук хворіє, і коли я бачу та чую його нові рухи, звуки – розумію заради чого живу.
– Вона втілює Ваші нереалізовані творчі мрії?
Напевно, все ж таки, музика не моє покликання. Подруга є викладачем у Львові, ми разом вступали до музичної школи. Але для мене все ж більше слухати та насолоджуватись, аніж грати. Моя сестра, брат теж навчались у музичній школі. Звісно, це було нелегко для батьків, жили ми нужденно. Знайомі дивувалися, що нам всім дали таку можливість. До речі, саме заняття музикою дозволили Олександрові вилікуватись від заїкання. Гармонійний лікувальний ефект нотного стану підтверджено неодноразово. Донька готувалась до конкурсу, коли в неї виявили міокардит, госпіталізували, не дозволяли навантаження. Забирала її дому, запрошувала викладача і, коли вона грала, а їй чіпляли цілодобовий апарат моніторингу серця, найкращий ритм та тони серця були саме під час занять. І посіла вона тоді на конкурсі перше місце.
– Ви друзі із донькою?
– Свого часу з нею були пов`язані певні засмучення, непорозуміння. Вона в мене неформатна. Такі люди мають особливе світосприйняття, в них відсутній раціоналізм, їхній всесвіт інакший. Зараз ми близькі не лише на рівні родинному, а й так, на рівні подруг. Я вже авторитет для неї і як фахівець. Вона й раніше розуміла, що я добрий лікар, але ж коли це стосувалось її здоров`я, завжди у відповідь лунало: «Я сама!». Зараз прислухається.
Мій племінник і онук позначають мій душевний стан, його комфорт, радість, моя душа лікується від них. Можливо є й інші речі, але для мене саме це зараз домінанта.
Є в родині Наталії Станіславівні історія з серії «Чекай на мене…». Яка знову підтверджує отой ланцюжок невипадковостей, позначених, як на її власній долі, так і на долях близьких.
Матусину тітоньку було вивезено до Німеччини у 1941-му, де перебувала вона у таборі та після чого загубилася. Знайти рідну сестру сердечно просив дідусь – у ті часи капітан міліції. Пошук її у радянські роки за обставин такої посади, як це не здається нелогічним, був неможливий. Згодом шукали рідні саме Галину. Власне, мати Наталі Станіславівни названа на її честь. Як з`ясувалося пізніше, тітонька в офіційних документах була записана як Ганна. З часом дізналися інші подробиці. Тітонька у німецькому таборі працювала в кухні, інші ж подружки-односельчанки – на заводі, де умови праці та годування були гіршими. Вона приносила з їдальні для них їжу. Ганна сподобалась одному бельгійцю, який, прагнучи взаємності, став шантажувати, що викриє її. Для німців вчинок дівчини щодо їжі був і дійсно смерті подібний.Коли все наближалося до перемоги, та зайшли війська визволителів, силою, як кажуть свідки, до яких їздили у Запорізьку область, тітоньку вивезли до Бельгії. Із бельгійцем вона швидко розлучилася, мешкала у Будинку для самотніх жінок. Дуже любила фотографувати, працювала у відповідній студії. У 1959-му році саме тут познайомилася зі своїм другим чоловіком – Генрі. Все, що мала відчути щаслива жінка з новим обранцем, Ганна відчула.
За десятки років пошуків неодноразово зверталась родина Наталії Станіславівни до різних організацій, але відповідали, що архів знищений, і вдіяти нічого не можуть. Допоміг один із пацієнтів матусі у 2008-му через Асоціацію дітей, чиї батьки були вивезені до Німеччини. В 2010 році з`явилися перші новини. На той час дідуся, інших сестер, братів вже давно не було на світі. Галина-Ганна теж не дожила до моменту зустрічі та з’єднання родини. Про все розповів її другий чоловік – Генрі. Й про те, як дружина сумувала за батьками, страждала за Батьківщиною теж. Походження Ганни було таємницею для її сина, лише чоловік знав правду, але клятвено зберігав цю інформацію. Розказати правду, поділитись із сином подробицями зі свого життя мати змогла лише, коли впала Берлінська стіна. Страх пережитого оселився глибоко. Онука Ганна назвала, як звали власного батька – Семеном. Сина – Олександром, особливим для її козацького родоводу ім`ям. До речі, брат Наталії – теж має ім`я у перекладі з грецької – «захисник».
«Згодом я приїздила до Брюсселя, – згадує Наталія Станіславівна. – Ми й досі підтримуємо теплий зв’язок із сином Ганни, Олександром, його родиною. Особливі емоції для всіх, коли вони приїздили до Запорізької області, саме у те село, ту хатинку, де жила до 16 років його мама Ганна, відвідування кладовища, де захоронено дідуся Семена та бабцю Олександру. Генрі взаємно та щиро кохав тітоньку, розумів її життя, прожили вони щасливо. Помер він у 2015-му.
До речі, народилася вона, не, як ми вважали 12 липня, а 5-го… Моя донька з`явилася на світ у той же день роки потому і назвала я її Ганною, тоді ще не знаючи всіх подробиць цієї дивовижної родинної історії…».
Фото з родинного архіву Наталії Колісник
Редакція від 18.12.2020