Наталія Левченко: вишивка як елемент арт-терапії
Україна, Дніпропетровська область
- Роки життя 2 червня 1957 |
- Місце народження: м. Кам’янське |
- Вишивальниця
Наталія Левченко – майстриня ужиткової вишивки та вишивки на одязі, авторка майстер-класів з вишивки стрічками, гладдю та бразильською технікою.
Початок творчого шляху
Незважаючи на те, що Наталія Левченко економіст за фахом, творчість завжди була поруч у її житті. Ще у дитинстві Наталочку навчила тримати голку в руках та вишивати хрестиком її бабуся. Пізніше вона самостійно почала оволодівати іншими видами рукоділля: шиттям, в’язанням, виготовленням текстильних іграшок.
2014 рік… Пані Наталія страшенно гостро переживала криваві події в Україні. Щоб «взяти себе в руки», не замикатися в собі, дочка запропонувала їй зайнятись якимось рукоділлям. Після недовгих пошуків, коли побачила в Інтернеті одну з робіт, яка дуже припала до душі, вона вирішила зупинитись на вишивці стрічками. Пані Наталію зацікавила особливість цієї техніки вишивки, яка додає малюнку об’ємності. За допомогою Інтернету вона почала знайомитися з нею.
Традиційно для вишивання використовують шовкові або єдвабні стрічки, шириною від 3 до 25 мм. Вони бувають різних кольорів та відтінків, мають характерний блиск. До стрічок підбирають голки з широким вушком різних розмірів. Замість за схемою багато майстринь вишивають вже готовий малюнок-принт. Працюючи таким чином, легше підібрати стрічки потрібного кольору і уникнути помилок у виконанні візерунка.
Основними мотивами у вишивці стрічками є квіти. Поєднуючи стрічку зі звичайними вишивальними нитками, можна отримати досить цікаву й оригінальну вишивку. Вишивальні нитки знадобляться для вишивання окремих листочків, стебел квітів і тичинок, елементів фону, а також для закріплення стрічки з виворітного боку по закінченню роботи. Також за допомогою поєднання ниток і стрічок можна створювати перспективну вишивку 3D.
Вишивку можна вивчати роками, а можна блискавично: пройти курс, вивчити стібки, зрозуміти, як скласти композицію, спробувати намалювати свою схему, підібрати цікаві стібки і вишивати. В цьому пані Наталії допомогли онлайн-курси Міжнародної Школи об’ємної вишивки під керівництвом естонської майстрині Галини Перової. А потім якось зразу почалася своя творчість, бо освоєна техніка спонукала на нову вишивку.
Перша картина в техніці 3D – «Лебеді» була вишита Наталією Левченко за мотивами картини американського художника Кim Norlien у червні 2015 року. Тут були використані стрічки зі штучного шовку, шовкові нитки, муліне.
Ось як бачить і описує свою картину сама майстриня: «Літній ранок... Стоїть така тиша, що навіть родина лебедів, яка тихенько пливе озером, боїться її порушити. А довкола чудова жива природа: перешіптуються між собою троянди, радіючи новому дню, загадково посміхаються вранці білі кали. І зовсім маленьке лебедя, що загубилося в кущах очерету, чомусь не поспішає наздогнати свою родину. Щось його дуже зацікавило в очеретах. Дивишся на картину і тебе переповнюють почуття спокою, радості, єднання з природою... І навіть зітхнути боїшся, щоби не порушити тиші над озером».
Пошук себе у творчості
Для пані Наталії вишивка стала не тільки засобом заспокоєння, а й надихнула на подальший розвиток творчості.
Вона зацікавилась мініатюрною ужитковою вишивкою. За її словами, вишивка стрічками зараз у тренді, вона має гарний вигляд на комірцях і манжетах, чудово прикрасить блузку, сукню, кофтинку. Крім одягу, пані Наталія вишиває на сумках, косметичках, серветках, гольницях, новорічних прикрасах тощо.
Майстриня постійно вдосконалювалася, не боялася експериментувати, об’єднуючи різноманітні техніки: «Я зрозуміла, що в свою вишивку хочу вкладати не тільки вишивку стрічками, а й інші техніки. Додавати елементи об’ємної, бразильської техніки, або техніки гладдю. На мій погляд, вишивка від цього тільки виграє».
Бразильська вишивка приваблює своєю оригінальністю. Вона не завжди схожа на вишивку, належить до поверхневих видів вишивального мистецтва. Деякі її стібки розташовуються в повітрі й тільки своєю основою спираються на тканину. Основні мотиви цієї вишивки – квіти і листя. Для її виконання можна використовувати не тільки штучний шовк, а і нитки муліне. Техніка виконання передбачає особливі види швів. Голки для вишивки використовують прямі та довгі. Деякі шви бразильської вишивки доступні навіть новачкові. А деякі з них вимагають навичок, майстерності та вправності.
Вишивання гладдю – це техніка, за якої стібками заповнюють усю поверхню тканини, при цьому можуть використовувати різні види швів і методів їх нанесення. Витончена техніка нагадує живопис на полотні, адже майстер виконує стібки подібно до того, як художник пише картину. Та і за допомогою гладі можна якнайкраще передати потрібні відтінки та переходи між ними, а також різницю світла і тіні. Часто техніку використовують для вишивки рослинних мотивів, пейзажів чи портретів, де потрібно максимально тонко передати гру кольорів. Поєднання цієї техніки з іншими робить витвір неймовірно привабливим.
Картина «Кіт у гамаку» виконана Н. Левченко 2017 року за курсом Галини Перової в техніці об'ємної вишивки 3D з використанням шовкових ниток і муліне. В цій картині майстриня зосереджує увагу на спокою і гармонії природи: «Спекотний полудень... Ситий задоволений Кіт Рижик спить у гамаку. Тихо шелестить листя яблуні, гойдаються гілки, заколисуючи гамак. Поруч продзижчала бджілка і сіла на подушку, але Рижик навіть не почув її. Ніхто і ніщо не потурбує його сон, оскільки природа, підігруючи йому, приглушила навколо всі звуки та мелодії».
Пані Наталія вважає, що освоїти техніки різноманітних вишивок не так вже й складно. Головне, щоб досягнути результату, необхідні терпіння і наполегливість.
З 2017 року вона почала створювати відеоогляди своїх робіт і виставляти на Youtube-каналі та Facebook. Дуже хотілося поділитися своєю творчістю та дізнатися думку інших про неї.
Подальша творчість
Живі квіти, що приносять нам стільки позитивних емоцій і настрою, є невід'ємною частиною життя творчої людини. Завдання майстра – відобразити їх у своїх роботах так, щоб вони були якомога реалістичніші, захоплювали своєю красою, приносили радість. Саме цього прагне у своїй творчості пані Наталія.
У майстрині багато картин з трояндами, вишитими шовковими та єдвабними стрічками. Вони є прикрасою будь-якого букету. Тонування фарбами по вишивці передає всю різноманітність кольорів та красу цієї квітки.
Восени 2021 року Наталія почала вишивати картину «Міський дворик» за курсом Галини Перової. Сам процес вишивки приносив майстрині естетичне задоволення. Але через російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року робота над картиною була призупинена. Жінка деякий час не могла вишивати. Але навіть під час війни потрібні позитивні емоції, що виводять людину з депресії. Саме творчість вдруге допомогла їй вийти з цього стану. Наталія Миколаївна повернулася до вишивки і закінчила цю чудову картину, сповнену надією на мирні дні, з вірою у перемогу. Їй дуже хотілося б побачити такий сонячний мирний ранок з квітучими балконами в містах України, як у цьому європейському дворику.
Творчість, дійсно, не дає майстрині в цей нелегкий для України час «опускати руки»: «Вишиваю ...навіть коли дуже боляче за Запоріжжя, Дніпро, Нікопольщину, Миколаїв... Вишиваю попри постійні повітряні тривоги і молюся, щоб не долетіло і не принесло нікому ще більшого лиха. Вишиваю, щоб не плакати від безвихіддя, що не можу нічого змінити в цьому житті... А проте можу, своєю Вірою, Надією, Любов'ю до всього прекрасного...»
Протягом 2022 року були створені нові картини – «Квіти України», «Соняхи», «Літній букет», «Маки», «Польові квіти», «Букет квітів» за мотивами картини американської художниці Lena Liu.
Конкурси, презентації, виставки…
Перший конкурс, у якому брала участь пані Наталія, проводився в Києві 2015 року в межах міжнародного інтернет-проєкту «Совушка». Мастриня зайняла перше місце у конкурсі з вишивки стрічками «Стрічка на щастя». Ще одну перемогу вона отримала в жовтні 2022 року. Міністерство культури та інформативної політики України проводило 10-й Міжнародний фестиваль-конкурс «УКРАЇНА ЄДНАЄ СВІТ», в якому Наталія Левченко брала участь у категорії «Професіонали» в номінації «Декоративно-ужиткове мистецтво. Вишивка стрічками». Взагалі майстриня не часто бере участь у творчих конкурсах, але в цьому випадку її мотивувало те, що кошти учасників конкурсу будуть направлені на підтримку ЗСУ.
27 жовтня 2022 року у Кам’янській центральній міській бібліотеці ім. Т.Г. Шевченка відбулася презентація виставки Наталії Левченко «Вишивка стрічками: нове дихання давнього мистецтва», де були представлені її картини, вишиті брошки, каблучки, новорічні кульки, саше-гольниці тощо.
Неодноразово в Центральній міській бібліотеці пані Левченко проводила майстер-класи, щоб поділитись не просто технікою вишивки, а ідеєю творчості як засобу «взяти себе в руки» під час війни. На думку майстрині, саме вишивка, як один із різновидів мистецтва, є свого роду арттерапією. Це один із методів заспокоєння та прийняття виважених рішень. Такі майстер-класи дуже об’єднують і дають обмін позитивними енергіями.
Наталія Миколаївна також створює та проводить онлайн-курси, марафони, флешмоби, що дозволяють легко навчитися вишивці або поновити свої знання людям дуже різних професій. Вона радіє, що на таких заходах присутні вишивальниці не тільки з України, а й з інших країн. Кожна з учасниць своєю зацікавленістю, своїм бажанням освоїти щось нове надихає майстриню на створення вишивки знову і знову. Найближчі плани пані Наталії – вишити з українських квітів Вінок Перемоги.
Редакція від 11.07.2023
У Центральній бібліотеці Кам’янського відбулася презентація нової виставки //
Вишивка з Наталією Левченко //
Вишивка стрічками, як засіб «взяти себе в руки» для мешканців та гостей Кам’янського //
Відеоогляди творчості Наталії Левченко //
Телеграм канал "Про вишивку простими словами" //