Швидько Петро Васильович
Петро Швидько – відданий син України
Україна, Дніпропетровська область
- 14 квітня 1947–11 серпня 2014 |
- Місце народження: м. Гадяч Полтавської обл. |
- Вчений, інженер, винахідник, керівник Науково-виробничого комплексу урану і освоєння підземних просторів.
Видатний вчений у галузі гірничих наук Петро Швидько, дніпрянин, відданий син України, брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС.
Петро Васильович Швидько – кандидат технічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, автор 55 винаходів, член-кореспондент Академії гірничих наук України. Народився Петро Васильович у місті Гадячі Полтавської області 14 квітня 1947 року.
Після закінчення школи вступив до Дніпропетровського гірничого інституту і в 1971 році закінчив його, отримавши диплом за спеціальністю «Технологія і комплексна механізація підземної розробки родовищ корисних копалин, гірничий інженер».
З середини 70-х Петро Швидько керував галузевою лабораторією Мінчормета УРСР із проблем підземного відпрацювання родовищ із твердою закладкою виробленого простору.
«Дріб'язкове» новаторське відкриття
«10 травня 1986-го мене викликали до Москви, до Держкомвинаходів СРСР, де отримав по загривку за те, що як автор способу великотоннажного захоронення радіоактивних відходів не доповів членам урядової комісії про своє технічне рішення. Цього ж дня, а саме через дві години, мені було видано позитивне рішення на винахід (авторське свідоцтво № 1426295), а за добу я вже був у Києві, у приймальні академіка Ігоря Походні, який очолював у Національній академії наук штаб із ліквідації наслідків аварії (ЛНА) на ЧАЕС з фізичних проблем».
Петро Швидько вийшов із чорнобильського пекла, відпрацювавши в епіцентрі аварії понад 1500 годин. Сьогодні в це важко повірити, але він витримав опромінення в понад 100 рентген.
Перемога над обставинами і над самим собою
Вивчаючи проблему використання українськими підприємствами тротиловмісних вибухових пристроїв у промислових цілях, вчений запропонував реалізувати ідею, як використовувати водно-гелієві вибухові речовини. На Павлоградському хімзаводі й технологічні потужності, й висококласні спеціалісти є. Залежність від поставок російського тротилу стала нульовою проблемою для України.
На Миколаївщині в Добровеличківському районі, де свого часу в суворо засекречених 110-ти шахтах стояли на бойовому чергуванні міжконтинентальні ракеті типу СС-18, прозвані «сатаною», протягом останніх років відбувається знищення цих майже тридцятиметрових шахт – унікальних високотехнологічних споруд. Спостерігачі подій згадують, як патрони, начинені павлоградським гелексом, легко шматували півтораметрову бетонну оболонку ракетних систем. Журналіст Михайло Скорик згадує: «Я бачив гарне обличчя Петра Васильовича з теплими світлими очима, які ніби раділи успіху, свого успіху в житті. Що може бути радісніше перемоги, перемоги всупереч усьому, перемоги не тільки над обставинами, а й над самим собою».
У 2014 році Петра Васильовича Швидька не стало. Ми пишаємось, що ця людина жила серед нас – талановитий вчений, кмітливий і заповзятливий інженер, відданий син України!
Прокопчук С. «Я працював у «команді смертників». Мій радіопозивний був 216-й» // Урядовий курєр.– 2013.– 17 квіт.– (№72).– С. 8–9. (https://ukurier.gov.ua/uk/articles/petro-shvidko-ya-pracyuvav-u-komandi-smertnikiv-mi/)
Савинова М. Рубикон энергетической независимости // Украинская техническая газета.– 2010.– 1 июня.– С. 3.
Скорык М. Оптимист Швыдько // Наше місто.– 1997.– 1 квіт.– С. 2.
Шумкова Н.Ю. Атомно-промисловий комплекс України: стан та проблеми розвитку // Вопросы атомной науки и техники.– 2009.– № 6.– С. 21.
***
Прокопчук С. «Я працював у «команді смертників». Мій радіопозивний був 216-й» // https://ukurier.gov.ua/uk/articles/petro-shvidko-ya-pracyuvav-u-komandi-smertnikiv-mi/
Швидько П. Чорнобиль мій, душі нестерпний біль... // http://www.litsa.com.ua/show/a/12763
Редакція від 11.07.2023