Петропавлівська центральна районна бібліотека Петропавлівської районної ради
Україна, Дніпропетровська область, смт. Петропавлівка
Інформаційний центр для задоволення потреб користувачів, невід’ємною частиною роботи якого є співпраця з органами місцевого самоврядування.
Історія бібліотеки – це частинка історії краю. Це яскраве свідчення його розвитку, росту прагнення населення краю, свідчення і того як створювалися невичерпні можливості для росту культури і, зокрема, бібліотечної справи.
1936 рік. Відкриттю бібліотеки сприяла постанова від 26 липня 1934 року «Про роботу масових бібліотек»,в якій наголошувалося про необхідність перенесення масових роботи хоча би в районних селах та про необхідність перенесення роботи з книгою на вирішальні ділянки виробництва, шляхом створення пересувних бібліотек. Організовується бібліотечний похід «Книгу – в маси».
На місцях, в районних центрах, зокрема, і Петропавлівському районі, при райвідділі освіти створюється бібліотечна інспектура, яка на виконання постанови порушила клопотання про відкриття бібліотеки в районі.
Для бібліотеки була виділена кімната при відділі освіти, з книжковим фондом до 200 книг. Першим бібліотекарем було призначено працівницю відділу освіти Марію Семенівну Тимченко.
На початок Другої Світової війни фонд бібліотеки досяг 2000 примірників книг, відвідували бібліотеку 500 читачів.
Діяльність бібліотеки перервала війна. В кінці 1941 року приміщення перейшло в культову споруду, церква відновила своє служіння. Частину книг розібрали жителі, частина залишилась в церкві, частина була знищена німцями.
Лише в 1944 році в приміщенні колишніх складів райспоживспілки силами молоді був обладнаний клуб. Активісти , на чолі з Немирею Варею, організували бібліотечний похід молоді по збиранню книг для бібліотеки. Так стала працювати при клубі бібліотека на громадських засадах з фондом до 1000 книг. Активісти по черзі працювали вечорами по 2 години в день по обслуговуванню читачів.
В 1945 році наказом по відділу культурно – просвітницької роботи бібліотека переміщується в кімнату при райвиконкомі, а у 1946 році завідуючою призначається Немиря Варвара Порфилівна. В цей час Рада Міністрів України приймає постанову «Про заходи по зміцненню районних і сільських бібліотек», згідно якій бібліотеці присвоюється статус районної.
В жовтні 1952 року працівники бібліотеки отримали дві чудові кімнати , прибудовані до будівлі будинку культури, в яких знаходилась бібліотека до 1957 року.
Завідуючою районною бібліотекою для дорослих стає Годун Ганна Савеліївна. Вводяться штатні одиниці: бібліотекаря, на яку призначається Корж Леонід Дмитрович, та завідуюча пересувним фондом , на яку призначається жінка – фронтовичка Шпак Марія Петрівна. За період з січня 1952 по жовтень 1958 року бібліотека значно покращила як матеріально – технічну базу, так і діяльність бібліотеки по обслуговуванню населення книгою. Особлива увага приділялась просуванню книги у маси політичної, технічної, сільськогосподарської книги.
Бібліотека уже мала абонемент та читальний зал.
В цей час до послуг жителів Петропавлівщини бібліотека мала 12 758 примірників книг.
Дороговказом в розвитку бібліотечної справи стала постанова Ради Міністрів УРСР «Про заходи щодо поліпшення роботи масових бібліотек»(1952 року).
В серпні 1957 року закінчили уже за виділені державою кошти фойє, вестибюль будинку культури та другий поверх з кімнатами для районної бібліотеки: з читальним залом, кімнатою абонементу та кімнатою книгосховища. Місцеві майстри виготували бібліотечне обладнання. Бібліотека стала дійсно зручним місцем для читачів. Нею користувалося 698 читачів.
В 1958 році звільняється Годун Г.С., на посаду призначається Тупіка Любов Іванівна.
З 1961 року в районній бібліотеці для дорослих склався стабільний колектив бібліотекарів – однодумців: Бугай Олена Андріївна, Діденко Раїса Олександрівна, Руднєва Алла Іванівна на чолі з завідуючою Безрукавою Клавдією Володимирівною.
В 1966 році колектив поставив діяльність бібліотеки на такий рівень, що виїздна комісія Міністерства культури УРСР, на чолі з начальником бібліотек Міністерства З.А. Печнізькою, перевіривши стан бібліотечної справи в районі, порушила клопотання про присвоєння районній бібліотеці звання «Бібліотека відмінної роботи», яке й було їй присвоєно в цьому ж році.
28 вересня 1976 року районна бібліотека стала центральною районною бібліотекою на чолі Петропавлівської районної централізованої бібліотечної системи.
З цього часу почався новий відлік центральної районної бібліотеки, з новим штатом, новими кадрами, новими структурними підрозділами: відділ обслуговування (з читальними залами, абонементом, сектором по обслуговуванню працівників сільського господарства; відділ комплектування, відділ організації та збереження єдиного фонду з сектором обслуговування по МБА та групою позастаціонарного обслуговування населення району; методико – бібліографічним відділом; група адміністративно – господарського персоналу та 27 сільських бібліотек – філіалів. Всього в штаті нараховувалось 76 штатних одиниць. Створено єдиний книжковий фонд близько 311 017 одиниць.
Колектив поповнився молодими спеціалістами: Лязімець Валентина Вікторівна, Лисенко Людмила Іванівна, Нещеретня Валентина Григорівна, Опанасенко Тетяна Володимирівна, Коробська Віра Никифорівна Гелетій Наталя Григорівна, Романькова Катерина Герасимівна, Застава Надія Олександрівна, Рябченко Світлана Петрівна,Павлова Галина Григорівна, Земляна Лідія Кирилівна.
В 1976 році районна рада виділила додаткові кошти в сумі 70 тисяч карбованців на добудову центральної районної бібліотеки. Районна бібліотека отримала прекрасне двоповерхове приміщення.
При централізації центральна районна бібліотека комплектувалася з таким розмахом, якого не знала за всю історію свого існування. Щорічно виділялися кошти на комплектування по 400 – 500 тисяч карбованців . Щомісячно відділ комплектування отримував по 30 тисяч примірників друкованих одиниць.
Наступним завданням стало вирішення проблеми матеріально – технічного забезпечення. За стелажами, столами їздили в усі куточки України: Ужгород, Донецьк, Херсон.
Самим дорогим подарунком того часу було придбання бібліобусу за рахунок додаткових бюджетних коштів району. За спеціально складеним графіком кожного дня здійснювали рейси бібліотекар групи позастаціонарного обслуговування Наталя Іванівна Жмуренко з водієм Шибченко Миколою Івановичем, а пізніше бібліотекар Рябченко Світлана Петрівна з водієм Сабатович Миколою Івановичем.
1996 рік – рік смутку і втрат. Скоротили 9 бібліотек – філіалів. Скритим і просто скороченням пішло з системи 38 працівників.
2000 – 2006 роки…
Ці роки відзначаються високою майстерністю і культурою обслуговування користувачів. Значна увага приділялася питанню використання бібліотечного фонду. Відділом формування та упорядкування фонду (завідуюча Застава Н.О.) щоквартально видається бюлетень «Нові надходження».
Колектив районної бібліотеки завжди ставив пріоритетним завданням серед інших інформаційно – бібліографічне забезпечення користувачів. Кваліфіковано надавали послуги група працівників О.Козинець, Н.Міщенко, Ю.Заліська, на чолі провідного бібліографа Коробської Віри Никифорівни.
Методичну службу очолила провідний методист Ляхімець Валентина Вікторівна.
1 червня 2006 року на посаду директора Петропавлівської ЦБС призначено Поляновську Людмилу Валентинівну, молодого спеціаліста, з вищою бібліотечною освітою, енергійного, допитливого, розумного, молодого керівника. Вона не зупиняється на досягненому, має натхнення на подальшу наполегливу роботу з пошуку нових форм і методів бібліотечної роботи з інформаційного обслуговування наших користувачів.
Завдяки перемозі в конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг у використанні вільного доступу до інтернету» у рамках програми «Бібліоміст» бібліотека отримала 7 комп’ютерів. Колектив пройшов всі етапи розвитку, від звичайної бібліотеки до комп’ютерного центру.
Комфортним для відвідувачів став абонемент бібліотеки. З`явилися територія для молоді і звичайно, куточок для сімейного читання .
На базі Петропавлівської районної бібліотеки створений молодіжний інформаційний центр. Робота тут здійснюється за тематичними програмами «Мій рідний край», «Сімейне коло», «Щоб в домі нашім злагода була», «Доповнюючи шкільний підручник».
Методичним відділом Петропавлівської бібліотеки видається щоквартальник «Хроніка подій» .
У 2013 відбулось відкриття на базі центральної бібліотеки Центру слов’янської писемності і культури.
Бібліотека є інформаційним центром, що задовольняє потреби користувачів у наданні інформації різного характеру. Отже співпраця з органами місцевого самоврядування на території району є невід’ємною частиною роботи бібліотеки.
Станом на 1 січня 2018 року фонд Петропавлівської центральної районної бібліотеки склав 33596 примірників, книговидача – 67413 примірників.
Валентина Ляхімець
Бібліографія:
Волинкіна Л.В. Переступайте цей поріг, беріть скарби нетлінні в руки.[65 –річчя утворення центральної районної бібліотеки][Текст] //Степова зоря.- 2001.-№82.-13 жовтня.- С.2, 4.
Поляновська Л.В. Скарбниці знань – 70.[ Текст ] //Степова зоря. - 2006.- №67.- 5 вересня.- С.1-2.
Ірина Ситник Спасибі тим, хто відкриває читачам красу і силу слова! [70 –річчя утворення центральної районної бібліотеки] [Текст] //Степова зоря. - 2011.- №41.-С.3
Михайлова Ю. Інтернет – центр - початок нової ери розвитку Петропавлівської бібліотеки.[ Про відкриття Інтернет – центру в бібліотеці ] [Текст] //Степова зоря .- 2012. - № 45.- 3 листопада.- С.12
Поляновська Л.В. Районній бібліотеці – 80.[Текст] //Степова зоря .- 2016.- №40.-6 жовтня .- С.2.
Ляхімець В.В. День народження бібліотеки [ до 80–річчя утворення центральної районної бібліотеки] [Текст] //Степова зоря.- 2016..- №45.- 10 листопада .- С.12.
Створено: 30.07.2018
Редакція від 01.10.2020
Редакція від 01.10.2020