«ШЕЛТЕР+» – це свобода творчості. Ч. І
Україна, Дніпропетровська область
Нетипова для України інституція створює середовище, культурний простір, де мешканці та гості Кривого Рогу відчувають себе вільно і безпечно.
Про культурно-громадський центр «ШЕЛТЕР+» як неформальну незалежну культурну інституцію міста Кривий Ріг, про рівень довіри громади, про яскраві успішні культурно-просвітницькі, мистецькі проєкти – про все це в розмові з Романом Морозовим, співзасновником, програмним директором культурно-громадського центру «ШЕЛТЕР+».
– Почнемо з назви культурно-громадського центру. Чому саме така назва «ШЕЛТЕР+»?
– В назві нашого центру використано англійське слово «shelter» в перекладі українською дослівно звучить як «схованка», «безпечне місце». Як суспільно активна спільнота ми намагаємося створити середовище, культурний простір, де мешканці та гості нашого міста відчувають себе вільно і безпечно, незважаючи на вік, стать, переконання, соціальний і матеріальний стан.
Слово «культура» в нашій назві присутнє не лише тому, що проводимо заходи, пов'язані з кіно, театром, музикою, фотографією, а й тому, що сприймаємо слово «культура» в його первісному значенні – «виховання, обробка». Наша команда творчо і ненав'язливо спілкується з бажаючими брати приклад з найкращих зразків поведінки, творчості і людських взаємин, пропонуємо кожному жити небанальним життям, прагнути до красивого і гармонійного, шукати нового і справжнього. Також наша назва говорить про громаду, розвивати й гуртувати яку ми прагнемо.
– Ваша візія «ШЕЛТЕР+» одним реченням.
– «ШЕЛТЕР+» – це свобода творчості.
– Декілька слів з історії створення вашого центру. Чи ви прийшли з готовими «рецептами»?
– Перші кроки «ШELTER+» зробив ще в 2002 році як центр спілкування і підтримки підлітків з метою допомагати їм зростати цілісними, гармонійними, креативними особистостями. Спочатку працювали на базі ЗОШ № 46 міста Кривий Ріг. Згодом прийшли до розуміння того, що для ефективної та системної роботи потрібний власний фізичний простір. Майже 20 років тому ми в’їхали в занедбану будівлю колишнього дитячого садочка і почали поступово перетворювати її на Культурно-громадський центр «ШELTER+». Ми шукали себе, адже створювали нетипову для України інституцію, зберігали свою незалежність, бо це давало нам можливість бути гнучкими і невпинно шукати, як можна бути корисними для криворізької громади. Реалізовували проєкти і програми для дітей, підлітків, молоді, сімейних пар, спортсменів, молодих митців, дітей з особливими потребами. Проводили концерти, на яких грали криворізькі дебютанти і джазові зірки з Європи. Ми брали прості ідеї, наприклад, Фотоквест, – і перетворювали їх на масштабні дійства з сотнями учасників. Привозили в місто цікавих гостей зі всього світу, які надихали нас і давали нові ідеї для розвитку. Ми підтримували ініціативи одинаків-ентузіастів, які потім перетворювалися на великі структури, як це було з футбольним клубом «Пенуел».
З 2004 року «ШELTER+» – це власна будівля, в якій є кіноконцертна зала, студія звукозапису, гончарна майстерня, тренажерна зала, кімнати для тренінгів, музична репетиційна база та інші приміщення, що дозволяють нам втілювати в життя багато різноманітних ініціатив і бути максимально корисними для громади.
– Місце центру на культурній мапі міста, країни.
– Сьогодні Культурно-громадський центр «ШELTER+» – некомерційна ініціатива небайдужих мешканців Кривого Рогу й унікальний яскравий приклад того, як маленька ініціатива кількох молодих людей може вирости в досить масштабну, а головне – довготривалу цілеспрямовану діяльність.
Ми – неформальна, незалежна культурна інституція, адже творчість повинна народжуватись щиро, в свободі, розкриваючи внутрішній світ людини і бути доступна всім. Реалізовуючи культурні проєкти та програми, ми намагаємося гуртувати людей навколо гарної атмосфери, мистецьких цінностей. Окрім гуртування людей на місцевому рівні, ми будуємо стосунки з однодумцями зі всього світу. Благодійні фонди, громадські організації, бізнес-структури, митці і культурні інституції, державні структури і просто небайдужі люди приєднуються до нас, щоб реалізувати ті чи інші проєкти. Наприклад, наш проєкт «Музика без кордонів» спільно з Лондонською організацією Roundhouse зібрав 30 молодих музикантів в одному місці на 5 днів для того, щоб працювати над створенням нових, якісних пісень з метою популяризації музичної культури України.
«ШELTER+» вже давно став надійним партнером для різних українських і міжнародних кіноініціатив, серед яких «Нове Британське кіно», «100 фільмів за 100 хвилин», Фестиваль американського кіно «Незалежність», Мандрівний Docudays UA, Oscar Shorts Animation, Манхеттенський кінофестиваль, Відкрита Ніч, Чілдрен Кінофест, Лондонський міжнародний фестиваль анімації, Travel Days.
– Найпопулярніші методи роботи в культурному секторі «ШЕЛТЕР+». Чому?
– Фестивалі, шоу-програми, вистави, театралізовані дійства просто неба. Це яскраво, масштабно, можливість навчання новим корисним вмінням, надихаюче. Як приклад, масове вуличне театралізоване свято «Різдвяний вертеп» у двох районах міста. Це було незвичайне шоу, що поєднало в собі ляльковий театр у справжній вертепній скрині, яку допомогли створити місцеві майстри, акробатичні трюки та яскраві костюми з декораціями. Давня традиція по-справжньому знайшла собі місце в сучасному Кривому Розі. Ми пішли туди, де нас не чекали, туди, де комусь складно, а також туди, де на нас чекали і пригощали: ми несли Добру Звістку всім людям у Будинку нічного перебування безхатьків, у розважальному центрі «Union», у «Сонячних дітей» із синдромом Дауна, у Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей, у торгівельно-розважальному центрі «Terra» та на багатьох інших локаціях.
Щоб зробити наше місто живим і цікавим, ми започаткували фестиваль вуличної музики «Наживо», головна ідея якого – подарувати простим перехожим культурний відпочинок. Можна було просто йти вулицею й опинитись на концерті живої музики. У всьому світі на вулицях міст проводяться такі концерти, збираючи натовпи людей.
На цікаві неформальні культурні події: від настільних ігор до нестандартного кіно, від літературних читань до яскравих музичних виступів збираються бажаючі в EVENT-кафе «Осередок».
Проєкт «Пісочниця» зібрав на дружнє змагання молоді гурти, що грають наживо. Загалом проведено 6 конкурсів, кожен із яких відкривав нові імена і давав можливість переможцям записати кілька пісень у студії звукозапису «ШELTER+.
Яскравий приклад вдалої міжнародної співпраці «ШELTER+» – це Школа жонглювання з Джоном Селіком. Простий 18-річний канадець, що приїхав до України на півтора місяці, за допомогою наших волонтерів створив чудовий проєкт, який дав новий досвід, враження і допоміг знайти нових друзів кільком десяткам молодих криворіжців.
– За роки своєї діяльності «ШЕЛТЕР+» реалізував багато культурно-мистецьких проєктів. Якими здобутками найбільше пишаєтесь?
– По-перше, це інклюзивний мистецький проєкт «Краще разом», який об'єднав 35 молодих людей з інвалідністю і без, щоб показати суспільству, що творити може кожен.
Учасники цього проєкту зустрічаються щотижня на репетиціях, під час яких створюють виставу, щоб показати її великій аудиторії. «Краще разом» – це і просто гарне неформальне спілкування та проведення часу в дружній атмосфері. Адже для більшості учасників з інвалідністю цей проєкт – єдина можливість вийти з дому і відчути себе потрібним і важливим для громади.
«Полювання на Снарка», під такою назвою відбулася вистава інклюзивного мистецького проєкту «Краще Разом» в Театрі на Подолі (м. Київ) за мотивами поеми Льюїса Керролла. Це була особлива гастроль нашого театру. «Краще Разом» – це яскраві незабутні гастролі в найкращих театрах Маріуполя, Києва та Львова. Крім театральних показів були інформаційні зустрічі, десятки інтерв’ю на місцевих і всеукраїнських телевізійних та радіостанціях. Усе це вдалося завдяки партнерству з Канадським Фондом підтримки місцевих ініціатив (Embassy of Canada in Ukraine), Посольством Великої Британії в Україні (British Embassy Kyiv), завдяки спільнокоштовій підтримці небайдужих громадян (через підтримку платформи «Велика Ідея. Big Idea») та Міжнародного фонду «Відродження». Окрім гастрольних театральних поїздок презентували наш досвід на всеукраїнському рівні на Форумі інклюзивності: Місто щасливих людей від Доступно.UA та на Форумі «Відкритий простір» від Міністерства соціальної політики України.
Нова вистава «Перед дверима» відбулася завдяки підтримці Українського культурного фонду і House of Europe. Концепція вистави побудована на байках, філософських трактатах і стилі життя видатного українського філософа-містика, богослова, композитора та мандрівника – Григорія Сковороди. Він вважав байку «мудрою ігрушкою, яка приховує в собі внутрішню силу», так само і наша вистава має вигляд тієї іграшки з глибокими внутрішніми підтекстами, що дозволить пірнути глибше за думки, щоб відшукати вимір всередині себе. Бо ж ми знаємо багато зайвого, та не знаємо найпотрібнішого: самих себе.
Другий проєкт, яким ми пишаємось, це перша в Україні міжнародна школа «Вуличного театру» у співпраці з партнерами зі Словенії, Бельгії, Італії в межах міжнародного проєкту «TANDEM» (іШУТ – [international] Школа вУличного Театру).
Реалізовуючи цей проєкт, ми переконалися, що вуличний театр – це те, що робить європейські вулиці, а тепер і українські, яскравими. На нашу думку, це найдемократичніший з видів театрального мистецтва: стираються межі між акторами та глядачами, немає квитків і традиційної сцени, повна імпровізація і контакт з публікою виходять на перший план. Це все робить вистави максимально живими, динамічними й інтерактивними. Промовиста вистава «Кольорові» вуличного театру «Брови» знайшла прихильників на міжнародному фестивалі вуличних театрів «My ФУТ in Koktebel» і стала закономірним успіхом і своєрідними підсумком першого етапу розвитку нашого вуличного театру. Успішними були й закордонні гастролі вуличного театру «Брови» на фестивалі «Ana Desetnica» в Словенії. Учасники театру наполегливо працюють і стають реально цікавими не тільки Кривому Рогу, Україні, а й за кордоном.
– «ШЕЛТЕР+» – це команда волонтерів? Чи створено робочі місця? Які якості у співробітника для вас важливі? «ШЕЛТЕР+» – «драйвер змін» у Кривому Розі?
– На сьогодні команда «ШЕЛТЕР+» – це 10 працівників-менеджерів проєктів, програм і 50–70 осіб волонтерів, які допомагають в організації заходів, тренінгів, у роботі гуртків.
«ШELTER+» – це згуртована креативна команда яскравих особистостей – художників, музикантів, фотографів, спортсменів, журналістів, психологів, педагогів і просто активних та небайдужих людей. В творчому доробку нашого центру не одна сотня проведених видовищних заходів, реалізованих міжнародних проєктів, концертів, фестивалів, вистав, тренінгів, розвиваючих занять для дітей та підлітків тощо.
Ми у захваті, що сьогодні багато з цих людей лишаються в нашій команді і ми рухаємось далі. Ми щасливі, що багато з них сьогодні, хоча і роз’їхалися по світу, продовжують розповсюджувати ідеї і цінності «ШELTER+». Ми маємо надію, що на багатьох тих, з ким втратили зв'язок, нам вдалося вплинути, і посіяні нами зерна проростають і дають плоди.
Жукова Д. Уличные театры – это по-европейски: В мае в Кривом Роге состоится беспрецедентная культурная акция: будет проведена школа уличного театра // Домашняя газета.– 2012.– 4 апр.– С. 23.
Затульний Т. На сцені – ментальні асоціації // Червоний гірник.– 2013.– 20 черв.– С. 8.
Затульний, Т. «Молодь за свідоме життя» набирає обертів // Червоний гірник.– 2010.– 20 берез.– С. 2.
Ткачук В. Відкритий єдиний поки що в місті критий спортмайданчик // Червоний гірник.– 2012.– 14 берез.– С. 4.
***
В Кривом Роге уникальный культурно-общественный центр «Шелтер+» отпраздновал свое 15-летие [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://www.0564.ua/news/2527021/v- HYPERLINK "https://www.0564.ua/news/2527021/v-krivom-roge-unikalnyj-kulturno-obsestvennyj-centr-selter-otprazdnoval-svoe-15-letie-foto-video" (дата звернення: 31.01.2023).– Назва з екрану.
Культурно-громадський центр ШELTER+ [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Культурно-громадський_центр_ШELTER%2B.– Назва з екрану.
У криворізькому Культурно-громадському центрі ШELTER+ продовжується проєкт «Осіння пригода ТУТ» [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://www.0564.ua/news/3494352/u-krivorizkomu-kulturno-gromadskomu-centri-selter-prodovzuetsa-proekt-osinna-prigoda-tut-foto.– Назва з екрану.
ШelteR+. Корисне з приємним [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://shelter-plus.com/whatwedo HYPERLINK "https://shelter-plus.com/whatwedo%20/".– Назва з екрану.
ШЕЛТЕР+: культурно-громадський центр [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://shelter-plus.com/ .– Назва з екрану.
ШELTER+. Новое поколение Кривого Рога [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ukrainer.net/shelter-novoe-pokolenye-kryvoho-roha/ .– Назва з екрану.
Редакція від 08.11.2024