Сад Світлани Кульбашної: територія яскравих вражень

Сад Світлани Кульбашної: територія яскравих вражень

Україна, Дніпропетровська область, Солонянський район, с. Військове, вул. Дніпровська, б. 14

Прекрасний рекреаційний простір із мальовничими краєвидами, де можна насолодитися участю в мистецьких заходах, танцювальних і музичних вечорах, майстер-класах.

Солодка казка саду

Сад цветущий, подруга и чаша с вином –
Вот мой рай. Не хочу очутиться в ином.
Да никто и не видел небесного рая!
Так что будем пока утешаться в земном.
                                                   Омар Хайям

Кожній людині просто необхідні позитивний настрій, рівновага, натхнення. Де ж їх черпати? Відповідь відома – вирушити у ландшафтну подорож. На сьогодні в Україні ландшафтний туризм тільки починає свій розвиток. Але є вже кілька пропозицій туристичних організацій із розширеною програмою – відвідуванням знаменитих садів і парків. Вирушивши у спеціалізований тур, можна не тільки прогулятися кращими садами й парками, але й познайомитися з їхніми творцями, поставити питання, дізнатися тонкощі та секрети.

Останні кілька років у тренді в туристів природний, екологічний сад, де висаджують рослини, що ростуть у природному оточенні ділянки. Вони легко і просто адаптуються в саду і мають дуже природний і гармонійний вигляд. Сад приваблює птахів, метеликів, жаб, корисних комах – отже зберігається природне середовище на окремо взятій площині.

В Україні багато красивих садів. Декоративний сад одночасно таїть у собі чарівність і магічність, тишу і спокій, красу й радість життя. Відволікає людину від життєвих турбот і суєти, тому що в ньому своє життя – поетичне й мелодійне, таємниче й захоплююче, мирне і спокійне. Подорож екостежками сприятливо впливає на емоції та почуття, воскрешає найкращі спогади.

Окрасою нашого краю є розкішний авторський сад Світлани Кульбашної в історичному селі Військове за 50 км від міста Дніпро. Село має стратегічне розташування на високому березі річки Дніпра, приблизно посередині 20-ти кілометрової ділянки знаменитих Дніпровських порогів, поблизу найбільшого й найстрашнішого з них – Ненаситця. Поріг був дуже важким для судноплавства. Річкові судна перетягували через пороги до 14 м волоком, а товари вивантажували на берег, де вони ставали легкою здобиччю лихих людей. Тому не дивно, що саме тут було організовано військове укріплення – Ненаситецький ретраншемент, який і дав початок селищу.

А тепер у Військовому з’явилася ще одна яскрава пам’ятка – це сад. За своєю красою він може посперечатися з відомими квітковими оазами Європи! Сад Світлани Кульбашної – єдиний у регіоні приватний парк, відкритий для відвідувань із 2013 року. Садиба й парк пройшли категоризацію, а Світлана Володимирівна стала членом Спілки сприяння розвитку сільського туризму в Україні. На площі близько гектара розкинулися прекрасні квіткові композиції, створені власницею саду.

Світлана Кульбашна – ландшафтний дизайнер із міста Дніпра. Закінчила Придніпровську державну академію будівництва та архітектури, художню школу, прослухала курс ландшафтного проектування при Київському політехнічному інституті. Має величезне бажання вдосконалюватися в професії, бере участь у семінарах із ландшафтного проектування, у майстер-класах, конкурсах. Працювала в проектних інститутах, проектувала дороги, мости, будинки та споруди. Ландшафтним дизайном зацікавилася облаштовуючи власний сад. Створила ландшафтне бюро RainGarden і відтоді має задоволення допомагати людям розгледіти потенціал ділянок, які їм належать. Посіла перше місце в конкурсі проектів на представлення українського ландшафтного дизайну французьким фахівцям у цій галузі – княгині Марісоль де Ла Тур д’Овернь і графині Алікс де Сен-Венан, організованому Міжнародним союзом творців ландшафтів.

Перлина Наддніпрянщини

Художник-чародей умеет восхитить – и обмануть людей.
Играя красками, владея перспективой,
Он может с помощью работы кропотливой
Все видоизменить: приблизить к вам одно,
Другое отдалить иль скрыть ему дано,
Смягчить все линии, скруглить углы и даже
Заставить видеть то, чего и нет в пейзаже
                                                                    Жак Делиль

На відміну від садівництва та городництва, основне завдання яких має сільськогосподарську спрямованість, ландшафтний дизайн – мистецтво, яке створює гармонію між архітектурою, ботанікою та філософією. Крім того, це не тільки озеленення та упорядкування територій, а й згладжування конфліктності між урбанізаційними формами та природою.

На створення свого ландшафтного парку Світлану надихали подорожі Європою. На берегах Луари у Франції вона побачила прекрасні парки в замках і по-своєму чарівні сади в садибах простих людей. Майже всі вони були відкриті для вільного відвідування. Така відкритість, готовність людей ділитися красою, ідеями, часом, залишили в її душі незабутнє враження. Перед очима сплила улюблена картина Клода Моне «Сад», репродукцію якої в дитинстві подарував їй батько. Тож, коли родина придбала земельну ділянку, Світлана Володимирівна почала створювати сад своєї мрії.

Перед тим як братися до проектування ландшафтного дизайну саду, вона повністю вивчила ділянку, визначила: які куточки найбільш сонячні, а де переважає тінь, з якого місця відкривається гарний вид. Була мета – створити сад, де було б затишно, комфортно та стильно. Наче неповторні пейзажі вона малювала кожен куточок саду, використовуючи все буйство фарб і гру світла й тіні.

Розмірковуючи над образом саду, дизайнеру не довелося шукати домінанту. Вже на початку всі компоненти були спроектовані на річку, що заповнювала собою приблизно третину видимої перспективи. Весь інший простір ділився на те, що вело до річки і було паралельним їй. Вміло скориставшись підказкою природи, Світлана зробила її концептуальною. Пейзажі, що відкриваються у видових точках, асоціюються у відвідувачів із хвилями річки, які розмірено несуть свої води та плавно впадають у Дніпро, з колами, що розходяться від кинутого у воду каменю. Ритмічність «хвильового» малюнка майстерно підкреслена мережею звивистих доріжок, які переплітаються між собою та органічно вписуються в навколишній ландшафт. Шляхом організації розкішних букетних посадок білої тополі був дотриманий баланс висоти та розміру, дерева неначе схилилися над уявною річкою та візуально наближують далекий план до спостережливого глядача.

Естетичний ефект знаходить повноту завдяки яскравим нотам постійно квітучих чагарників і багаторічників. Будинок, що стоїть на березі, гармонійно закінчує загальну композицію, задає висоту і структурує простір, не переважаючи водночас над природним середовищем, а, навпаки, намагаючись до нього пристосуватися.

Гігантські пінні хвилі білих тополь доповнюють декоративні властивості пурпурової скумпії та багряні зарості розлогої сливи Піссарді, яка відрізняється еліптичною формою листя з інтенсивним забарвленням. Цікаво, що насичене темно-червоне листя цього сорту сливи не вигоряє ціле літо й не вицвітає в осінній час.

Для оформлення рожевих садових доріжок вдало використана група пухироплідника калинолистого. Цей сорт низькорослих кущів має ефектний вигляд на фоні зелені та є прекрасним фоном для інших декоративних рослин. І, що важливо, зберігає високу декоративність впродовж усього вегетаційного періоду. До речі, хоча суцвіття медоносних квіток не настільки привабливі, як винно-червоні плоди на фоні виразного темного листя, проте популярність його в майстрині ландшафтного дизайну цілком виправдана.

Шовковий газон, обмежений насадженнями декоративних хвойних рослин, має вигляд розливу річки. Й острівцем на ньому є ефектна композиція ажурних сумахів, що мають яскраве осіннє вбрання, а красиві малюнки гілок і плодів роблять їх одним із кращих прикрас зимового саду. Треба зауважити, що це рослина з незвичайним листям. Перисті, з простими частками на округлих або крилатих черешках, з непоказними квітками, зібраними в ефектні суцвіття й колоски-свічки суцвіть і яскраве осіннє забарвлення крони роблять сумах одним із найбільш імпозантних деревних порід. Вони вимагають великих площ і не люблять тісного сусідства, тож їм більше пасує роль солістів. Відвідувачі саду дерева сприймають ледь не як родичів пальм – екзотичними, помітними та ефектними.

Працюючи над проектом, Світлана Кульбашна завжди пам’ятала, що сад має тішити око не тільки навесні та влітку, але й у холодну пору року. Зміна сезонів у саду налаштовує на радісні та повні надії думки про щастя. Дизайнер професійно підійшла до вибору рослин. Навесні зміна вражень і акцентів відбувається доволі часто. Колірна гамма змінюється від жовто-біло-червоних квітів завдяки цвітінню плодового саду та груповим посадкам півонії, спіреї, іберісу, білих нарцисів, тюльпанів і японської айви до оранжево-жовто-синіх, коли на зміну приходять троянда, галявини флокса, незабудки, яснотки та соковиті відтінки рододендронів.

Цвітіння тамариксу, для якого навіть зроблено спеціальне коло з мармурової крихти на центральній клумбі – своєрідне свято для шанувальників природної краси, на яке чекають цілий рік. Тамарикс відкриває бузково-рожевий період у житті саду, слідом за ним цвітуть бузок, іриси та чайна троянда. Щоби створити ефект сонячних відблисків, під деревами вдало висаджені рослини з жовтими квітками. Взагалі літо – це період багаторічників, злаків і гортензій. І, звичайно ж, це зоряний час для троянд. Восени сад набуває своєрідної магічності. Золото дерев та пахощі хризантем створюють тут особливу атмосферу. У цей період на сад опускаються тумани з їхніми особливими запахами та шерехами. А взимку відвідувачів вражає дивовижна графіка стовбурів і гілок дорослих дерев, радують чіткі форми куль піраканти, вічнозелені піраміди ялин і вертикалі туй, лапи ялівців зі сніговими шапками. Тож різноманітна палітра фарб створює в саду особливу ауру вишуканості та ґрунтовності.

Місце, де зустрічаються люди, ідеї, мистецтво

Не чекайте, що хтось принесе вам квіти.
Вирощуйте власний сад і прикрашайте
вашу власну душу.
                                     Шрі Шрі Раві Шанкар

Для Світлани Кульбашної парк уособлює її життя, дарує їй свою енергію, пропонуючи безперервний потік вражень та емоцій. Їй подобається спостерігати, як її творіння намагається сподобатися гостям, і як змінюються люди, що прийшли сюди. Напевно тому дизайнерка потрапила до числа переможців конкурсу садів на стипендію всесвітньо відомого ландшафтного дизайнера Розмарі Александер (Велика Британія).

Тут проводять екскурсії та фотосесії, виїзні весільні церемонії, конференції, фестивалі, знімають телепередачі та кліпи. Прогулянка чудовим садом дасть можливість дізнатися про історію місця та створення саду, пройтися туристичним маршрутом, зупиняючись біля квітників, малих архітектурних форм, скульптур та інших споруд.

У кожного куточка в парку своя історія. Її чоловікові хотілося жити в сосновому бору – так на ділянці з’явилося 150 сосен. Господиня ж віддає перевагу берізкам – і поруч розташувався березовий гайок. Під потреби молоді створили оригінальне вогнище, стилізовану барну стійку в лісі та колоритний будиночок хоббітів у балці. Знайомий художник допоміг оформити грубу на веранді у вигляді снігової шапки. Цікаво, що спочатку макет груби зліпили зі снігу, а вже потім практично один в один втілили її з декоративного бетону.

Музиканти, художники, архітектори, артисти, фотографи, декоратори, письменники, поети, лікарі й викладачі знаходять місце в парку та отримують можливість проявити себе у творчій взаємодії. У межах благодійного фестивалю P.Os.Pelov-fest була організована виставка-прогулянка. Її відвідувачі отримали справжнє задоволення від музики, природи та живопису. Картини Світлани Кульбашної та художні полотна її друзів прикрашали дерева, вони тонко взаємодіяли із садом, з людьми і з птахами в небі.

Парк у Військовому – творча платформа, у якої є безліч застосувань, тут створюється та впроваджується нова культура відпочинку! Літній карнавал «Музы & арбузы», осінній карнавал «Музы & куклы» отримали великий культурний і суспільний резонанс. Такі події дають людям свободу вираження та пересування, налаштовують їх на відвертість і відкритість. Капелюшна вечірка «Crazy Hat Picnic» вимагала дотримуватися дрес-коду. Це була справжня циркова вистава, де всі охочі майстрували костюми, робили грим для перфомансу та заряджалися шаленим позитивом.

У кожного саду своя історія, свій неповторний стиль, своя аура. Світлана Кульбашна вигадала образ свого Саду і вписала його в навколишній світ, забезпечивши декоративність у різні сезони, вдало використала енергетику цього історичного місця та дала можливість ландшафту дарувати свою енергію людям. Недаремно в цьому місці хочеться затриматися, щоби якомога довше насолодитися мальовничими краєвидами, просто відпочити, подихати свіжим повітрям, зробити селфі та влаштувати пікнік!

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Зубченко Е. Хозяйка ландшафтного парка // Частный предприниматель.– 2016.– № 16.– С. 4.
Кокошко Ю. Достопримечательности Днепропетровщины // Днепр вечерний.– 2016.– № 79.– С. 7–8.
Кульбашна С. Разговоры с садом // Ландшафтный дизайн.– 2015.– № 2.– С. 74–81.
Авторский сад Светланы Кульбашной // [Электронный ресурс].– Режим доступа: http://raingarden.dp.ua/avtorskii-sad-svetlany-kulbashnoi
Ландшафтный парк Светланы Кульбашной в пос. Войсковое // [Электронный ресурс].– Режим доступа: https://www.facebook.com/avtorskiisadsvetlanykulbashnoi/
Створено: 01.04.2019
Редакція від 12.09.2020