Софія Жернових – талановита зірочка-гітаристка з Нікополя

Жернових Софія Михайлівна
Софія Жернових – талановита зірочка-гітаристка з Нікополя

Україна, Дніпропетровська область

  • 17 серпня 2007 |
  • Місце народження: м. Нікополь, Дніпропетровська область |
  • гітаристка, переможниця багатьох конкурсів, володарка кількох Ґран-прі

Її ім’я занесене до Національного реєстру рекордів України, вона переможиця та лауреатка багатьох міжнародних конкурсів і фестивалів.

Гітара – це оркестр в мініатюрі.
Л. Бетховен

Ім'я цієї дівчинки з грайливим кучерявим волоссям і допитливим поглядом, вихованки Нікопольської міської школи мистецтв, занесене до Національного реєстру рекордів України. Вона – стипендіатка Президентського Фонду Леоніда Кучми «Україна». Вже в одинадцять років вона грає на гітарі найскладніші музичні твори і  грає так, як зуміє не кожен дорослий віртуоз. Вона – володарка Ґран-прі VІІІ Міжнародного конкурсу гітарного мистецтва «ГітАс», володарка Ґран-прі VІІ міжнародного конкурсу гитарного мистецтва «Гітас», лауреатка І ступеню ХV відкритого Міжнародного конкурсу «Акорди Хортиці» у м. Запоріжжя, посіла перше місце у регіональному конкурсі «Україно моя» у м. Кривий Ріг, лауреатка І ступеня Міжнародного конкурсу ім. Євгена Станковича, лауреатка другого ступеню Міжнародного конкурсу-фестивалю музики «Золотий зорепад», лауреатка третього ступеня фестивалю-конкурсу «Музика любви», лауреатка першого ступеню шостого Всеукраїнського конкурсу-фестивалю мистецтва та творчості «Новорічна феєрія», лауреатка третього ступеня фестиваля-конкурсу «Музика любви», занесена до Національного реєстру рекордів України, переможиця конкурсу «Гордість міста» у номінації «Юний талант».

Софія Жернових почала навчатись грі на гітарі з п'яти років і цей інструмент вона обрала сама. Мама каже: «У нас вдома двері до музики відкриті для дітей завжди, а зайти туди чи не зайти, діти вирішують самі» Її першим і поки єдиним учителем став тато – Михайло Жернових. Він багато років викладає гру на гітарі та баяні в Нікопольській міській школі мистецтв. Соня зростає в сім'ї музикантів. Тут для кожного музика – це цілий Всесвіт, стиль життя та основне заняття. Мама – викладачка гри на фортепіано, тато – на гітарі та баяні, з бабусь одна викладає гру на фортепіано, інша грає на баяні. Прадід був реґентом у церковному хорі, старший брат – студент Сінгапурської консерваторії, а дядько – гітарист зірок української естради, таких як Іво Бобул, Серьога (Сергій Пархоменко), Наталя Могилевська та інших.

До гітари Софія прийшла не відразу: спочатку була скрипка. На скрипці грав брат, який є авторитетом для дівчинки. Потім були спроби грати на баяні. Гітару в руки вклав батько. Починала Софія, як і всі, з простих творів, які відповідали її віку, але дуже швидко з’ясувалося, що дівчинка здатна на більше. Є у неї ще один талант – вона дуже швидко запам’ятовує твір, який їй належить грати. Як говорить сама Софія: «Якщо я один раз подивлюся, один раз програю, то я вже запам’ятаю і гратиму».

  

Перемоги та досягнення

Незважаючи на такий юний вік, дівчинка своєю цілеспрямованою  і невтомною працею досягла чудових результатів і вже має багато нагород. У 5 років взяла участь у відкритому Міжнародному фестивалі музики й академічного вокалу «Золотий зорепад» у місті Дніпро. Серед більш ніж 1000 учасників, які з'їхалися з усієї України і не тільки, були і дві вихованки Нікопольської міської школи мистецтв: Єва Страшевська і Софія Жернових.

Єва освоює фортепіано під керівництвом Анни Жернових, мами Софії. На конкурсі вона виконувала «Менует» Доменіко Ціполі і «Скінчилося літо» Олександра Нежигая, та отримала статус дипломанта. Її колега Соня виконала «Фантангільо» Бартоломея Калатауда і «Андантино» Матео Каркасі й стала лауреаткою другого ступеню. Усі перераховані твори досить непрості технічно, але обидві конкурсантки відрізняються величезною працьовитістю, старанністю, що в поєднанні з талантом, приносить відмінні результати. Програму вчили протягом двох місяців. Багато сил та часу витратили не тільки самі учениці, але і їхні педагоги та батьки. 

Ще, крім гітари, Софійка навчається грі на фортепіано. Дівчинка брала участь у трьох міжнародних конкурсах із гри на фортепіано, де стала лауреаткою другого та третього ступенів, а в шість років здобула диплом лауреата першого ступеня у відкритому Міжнародному фестивалі-конкурсі «Золота ліра» у місті Дніпро. У сім років отримала диплом лауреата першого ступеня на відкритому Міжнародному конкурсі «Акорди Хортиці» у місті Запоріжжя. У вісім років посіла перше місце у регіональному конкурсі «Україно моя», який проводився у Кривому Розі та перше місце у обласному конкурсі «Музичний калейдоскоп». Також стала лауреаткою першого ступеня в Міжнародному інструментальному конкурсі ім. Євгена Станковича, що проводився в Києві за підтримки Міністерства культури України, Київської міської державної адміністрації, Національної спілки композиторів України, Міжнародної музичної організації ЮНЕСКО. У ньому брали участь представники країн Балтії, Південної Кореї, Китаю, Канади, Білорусі, Вірменії, Ізраїлю, Польщі, США та України. Свою майстерність показували учасники різних вікових груп і в різних номінаціях: фортепіано, струнні, духові, ударні, народні інструменти, а також фортепіанні, камерні, струнні, народні ансамблі й оркестри. За словами її тата Михайла, цей конкурс був найскладнішим, оскільки є міжнародним і вирізняється дуже серйозним і авторитетним журі. Але, незважаючи на властиві будь-якому конкурсу моменти хвилювання і наявність сильних суперників, Софія зіграла практично на тому рівні, який вона ставила перед собою. А один із членів авторитетного журі був дуже здивований, що дівчинці всього вісім років, а вона вже показує майстерність, властиву старшим музикантам. 

У дев’ять років Софія отримала Ґран-прі на  Міжнародному конкурсі гітарного мистецтва «ГітаАс» у місті Києві. Продемонструвати майстерність у престижному конкурсі з'їхалися близько 100 гітаристів від семи років і до пенсійного віку з України, Білорусі, Литви, Угорщини та інших країн. Але міжнародне журі та глядачів найбільше вразив виступ дев’ятирічної нікопольчанки Софії Жернових. Вона виконала твір Доменіко Чимарози «Соната» А-dur і варіації на тему української народної пісні «Ой, не світи, місяченьку» в обробці Аліни Бойко. Коли Бойко почула свій твір у виконанні дівчинки, то сказала: «Це найкраще з усього, що я чула». А угорський гітарист, член журі Ференц Бернат сказав: «Ця маленька дівчинка буде підкоряти великі концертні зали».

 

Щоб вивчити один твір, потрібно працювати декілька місяців. Це ж не математика – вирішив задачу і все. Для того, щоб красиво і технічно виконати музичний твір, потрібно постійно репетирувати. Цього разу на конкурсному прослуховуванні були учасники чотирьох вікових категорій, і Софія виступала у наймолодшій. Але вийшло так, що Ґран-прі та головний приз фестивалю «ГітАс» – майстрова гітара Олександра Момота, вартістю 2500 євро – дісталися саме їй, нашій землячці – Сонечці, котрій гаряче аплодували та наговорили багато теплих слів.

У квітні 2019 року у Запоріжжі проводився Міжнародний конкурс виконавської майстерності «Акорди Хортиці». Він вважається одним із найпрестижніших конкурсів, які проводяться в Україні. 12-річна гітаристка Софія за своє виконання сонати Домініка Скарлатті та балади Ференца Берната отримала диплом першого ступеня. Але ж учасників було аж 700 осіб! Для Софійки це вже друга першість на цьому конкурсі.

Як зазначив її тато і педагог Михайло Жернових, розвиток культури і мистецтва потрібно підтримувати не тільки духовно, а й матеріально. Тому сім'я дякує президентському фонду Леоніда Кучми «Україна» за постійну підтримку.

Дізнавшись про свою перемогу, сама Софійка із острахом прокоментувала перемогу: «Так і має бути. Це моя не перша і, сподіваюся, не остання перемога». Вона намагається репетирувати всюди, де тільки можна: і в школі мистецтв, і вдома, і навіть на природі. Все це для того, щоб, потрапивши на той чи інший конкурс, відчувати себе цілком комфортно.

Наймолодша гітаристка України

У 2019 році ім’я дівчинки занесене до книги Рекордів України та її визнано наймолодшою гітаристкою нашої країни, що виконує твори світової класики! Це результат напруженої роботи. Просто так, без оцінки іменитих гітаристів, її не назвали б рекордсменкою. Проте, Софія зуміла переконати всіх, що досягла високого рівня виконання, причому складних класичних творів. У травні в Національному ботанічному саду в Києві відбувся пікнік рекордсменів. Там зібралися люди, які завдяки своїм умінням і досягненням занесені до Національного реєстру рекордів України. У цьому році їх було двадцять.

Звичайно ж, чарівна дівчинка, яка так вправно володіє гітарою, звернула на себе увагу преси. У Софії брали інтерв'ю «5 канал», «112 канал», НТН. І тепер вона – маленька телезірка! Нею зацікавились представники телеканалу UATV телекомпанії FUTUR UA, що знімають фільми про юні таланти в межах проєкту «Майбутнє України», і зняли фільм «Гітаристка Софія Жернових».

Наприкінці вересня 2019 року у місті відбулися підсумки конкурсу «Гордість міста». Софія Жернових стала переможецем у номінації «Юний талант».

 

Вподобання та захоплення

Ще у Соні багато інших захоплень. Три роки вчилася балету, потім почала ходити на танці. Відвідує вокальну студію «Справжні дівчата», яка працює в середній школі №13, де вона навчається. Зараз захопилася великим тенісом, місяць вмовляла батьків, щоб вони її туди записали. Полюбляє грати в шахи з братом, коли він приїжджає додому, допомагає мамі в кухні, катається на роликах і велосипеді, а ще плете іграшки з різнокольорових гумок. Якщо раптом пропустить петлю або щось їй не сподобається, то обов'язково розпустить і переплітатиме до тих пір, поки іграшка вийде ідеальною. А ще мріє відвідувати студію живопису. А ось грати в комп'ютерні ігри тато не дозволяє категорично, вважає це безглуздим заняттям.

Побажаємо талановитій зірочці натхнення, успіхів, завзятості та перемог! Зухвалі і талановиті, сміливі та невгамовні, самостійні та щасливі, вони – наше майбутнє!

Людмила Позднякова
Бібліографія:

О звездочке из Никополя сняли фільм // Вісті Придніпров’я: [Сайт] // https://vesti.dp.ua/o-zvezdochke-iz-nikopolya-snyali-film
Щербова Е. София Жерновых: «Я люблю музыку, ролики и волков» // Вісті Придніпров’я: [Сайт] // https://vesti.dp.ua/sofiya-zhernovyx-ya-lyublyu-muzyku-roliki-i-volkov
Гран-при на международном конкурсе // Репортер.– 2019.– 4 апр.– (№»26).– С. 9: фото
Косенко А. Телеканал UATV снимает фильм о талантливых детях Никополя // Проспект Трубников.– 2018.– 6 дек.– (№49).– С. 1: фото.
10-річна гітаристка потрапила до книги рекордів України // Репортер.– 2018.– 22 мая.– (№37).– С. 3: фото.
Рехлицкая П. София Жерновых покорила «Аккорды Хортицы» // Репортер.– 2018.– 5 апр.– (№26).– С. 9: фото.
Створено: 31.08.2020
Редакція від 31.08.2020