Страусина ферма: дивина села Майське

Страусина ферма: дивина села Майське

Україна, Дніпропетровська область, с. Майське, Синельниківський район

Найкраща в Україні страусина ферма пропонує пізнавальні екскурсії, популяризує знання про страусівництво, розведення птахів та інші цікавинки.

Страус – птах не схожий на інших

Африканських страус – птах примітний з усіх боків. Перш за все, він є найбільшим представником пернатих, досягаючи 2,7 м у висоту й більше півтора центнера ваги. Крім того, це безкілевий птах, який геть позбавлений можливості літати. Очевидно, здатність літати у предків страуса зникла настільки давно, що крила птах використовує лише під час шлюбних ігор, для залякування супротивників і при захисті дітлахів від сонця. Незважаючи на свою назву, африканський страус мешкає не тільки в Африці, але й на Близькому Сході. Також, його можна зустрітися в Іраку та Ірані, але тільки в місцевості, де немає густої рослинності.

Через моду на пір’я, м’ясо і яйця страусів наприкінці XVIII століття ці птахи опинилися на межі вимирання. Але від сумного кінця їх врятувала інша мода – на страусині ферми. У середині XIX століття бум на розведення страусів виправив катастрофічну ситуацію. Зараз птахів розводять у п’ятдесяти країнах. Тільки в Україні налічується більше шістдесяти страусиних господарств, де фермери не тільки вирощують птахів, а й консультують початківців щодо організації високоприбуткового бізнесу з мінімальними ризиками.

У селі Майське в Синельниківському районі кожен зацікавлений турист може відвідати найкращу в Україні страусину ферму. З 1996 року в Майському почав свою діяльність ПМТЗ «Агро-Союз» і його праця стала корисною місцевій громаді. Організація побудувала тут молочний комплекс і нові зерносховища, придбала багато нової техніки, створила свій аналітичний центр. Історія розведення страусів у селі починається з 2001 року, коли були закуплені всього 12 страусенят у межах хобі. Вже у 2003 році ферма стала функціонувати як господарське підприємство. Привезені навесні двісті страусів із Греції вже через рік почали давати приплід. Сьогодні на фермі живуть тисячі страусів, а також у міні-зоопарку можна подивитися на антилоп, козликів і баранів. Цікаво зауважити, що за весь час існування підприємства в селі Майське побували всі колишні президенти України та безліч туристів.

Враховуючи, що страусам потрібно багато простору для бігу, фермі виділили велике пасовище, завжди яскраво освітлене сонцем. Екскурсія для відвідувачів ферми починається з інкубатора. На світ страусенята з'являються майже кілограмовими пташенятами, яких покриває чорно-біле м’яке пір’я, малюки-курчата мають коричневе оперення, яке з часом темніє. Ходити починають уже на наступний день. Особливістю пташенят є те, що в перші три дні свого життя вони не потребують ні  води, ні їжі, використовуючи поживні речовини з так званого жовчного мішечка. Співробітники підтримують в інкубаторі теплу температуру та вологе повітря.

Далі маршрут туристів пролягає через загороди з дорослими чорними африканськими страусами. Їхня середня вага – 90 кілограмів, а зріст майже під три метри. Самець відрізняється від самки червоним дзьобом і ногами. Відвідувачі з близької відстані мають можливість спостерігати за поведінкою цих дивовижних птахів. На фермі страуси поводяться практично так само, як і в дикій природі – бігають один за одним, кокетливо роблять реверанси, качаються в піску та пилюці, танцюють і постійно їдять. Якщо їм не вистачає корму, починають дзьобати все підряд, а це дуже небезпечно. Екскурсовод попереджає гостей, що страус може проковтнути навіть неїстівний предмет та з'їсти все, що його зацікавить, починаючи від олівця, закінчуючи звичайним блискучим камінчиком. 

Цікаво подивитися відвідувачам на шлюбні танці птахів. Самці привертають увагу партнерок, згинаючи шию й хитаючи головою з боку в бік, а якщо самиця схвалює залицяння, вона притискає голову і шию до землі і розводить крила в боки, демонструючи тим самим покірність. Цікаво, що для кожної пташиної сім'ї в період гніздування організовується окреме приміщення. Традиційного гнізда з сіна або трави страуси не роблять, місцем для відкладання яєць використовують невеликі заглиблення в ґрунті, які самці викопують за допомогою потужних кігтів на ногах. Вольєри при цьому орють і заново засівають травою, позбавляючись таким чином мікробів і можливого інфікування яєць. Самиці несуть одне яйце за дві доби. Збирають їх робітники ферми дуже швидко та обережно. До стада тихенько заїжджають на автомобілі, не роблячи різких рухів. Якщо страус для захисту приплоду вдарить людину ногою – то може пробити грудну клітину. Співробітники спостерігають за поведінкою страусів, коли птахи почитають тримати груди й крила високо, піднімати вертикально хвіст і сичати з відкритим дзьобом, треба негайно залишити небезпечне місце.

Загалом страуси поводяться доброзичливо та вважаються боязкими птахами. На фермі всі вони народилися в інкубаторі та не бачили своїх батьків, тож людина для них наче мати: вони бігають і лащяться. Під час екскурсій є унікальна можливість погодувати цих дивовижних птахів, сфотографуватися з ними та придбати сувеніри. Страусів годують переважно рано вранці. Головна їхня їжа – рослинність, вони залюбки їдять опале з дерев листя, плоди, ягоди та насіння.

Страуси дуже обережні та уважні птахи, які пильнують в будь-який час доби й за будь-яких обставин. Саме тому вони не уявляють життя поодинці, навіть хворий птах прагне знайти собі товариство. Страуси стають один для одного не тільки сусідами, а своєрідними патрульними та дозорними. Вони оберігають відпочинок і сон родичів, своєчасно попереджаючи про небезпеку. 

У селі Майське не побачиш звичних кам'яних корівників і свинарників. Під час екскурсії відвідувачів запрошують оглянути будівлі, де утримують інших тварин, відвідати просторі механізовані корівники з системою мікроклімату. Гостей вражає ангар-модуль, який можна нарощувати необмежену кількість разів. На перший погляд, легка металева конструкція з тентової тканини виявляється надійною та комфортною будівлею для тварин.

Не залишає відвідувачів байдужим вигляд страусового яйця, яке вважається найбільшим серед пташиних яєць. Його вага може становити до 2 кг, тож одного яйця вистачить для приготування грандіозного омлету на 25 осіб! Склад і смакові якості страусових яєць близькі до курячих, й омлети досить складно розрізнити на смак. Енергетична цінність вмісту страусових яєць у 1,35 разів нижча, ніж курячих. Але при цьому яйця страуса характеризуються чудовими харчовими якостями. А ось щоб зварити таке яйце, враховуючи його вагу і товщину шкаралупи, знадобиться не менше 75 хвилин. Шкаралупа страусовго яйця настільки міцна й об'ємна, що деякі племена в Африці досі використовують її як посуд для води. На згадку про подорож до ферми можна придбати сувенірні вироби: художній розпис і декупаж на фактурній шкаралупі страусовго яйця робить виріб унікальним, а ваш подарунок – незвичним і незабутнім.

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Каргина Г. Страусоводство в Украине: экзотика или отрасль? // Ефективне птахівництво.– 2011.– № 2.– С. 27–29.
Передерко Л.П. Перспективи розведення африканських страусів // Ефективне птахівництво.– 2011.– № 4.– С. 34–38.
***
Страусиная ферма Агро-Союз, село Майское: [Електронний ресурс] // Режим доступу:
https://ua.igotoworld.com/ru/poi_object/79441_strausina-ferma-agro-soyuz.htm
Фоторепортаж: Экскурсия на страусиную ферм: [Електронний ресурс] // Режим доступу:
https://dp.vgorode.ua/news/dosuh_y_eda/127529
Створено: 08.04.2020
Редакція від 01.10.2020