Дніпровський стріт-арт

Дніпровський стріт-арт

Україна, Дніпропетровська область

  • Роки життя 1776- |
  • Місце народження: Дніпро |
  • стріт-арт

Стріт-арт – глобальний тренд в українському мистецтві, який останнім часом лунає все більш впевнено.

Улицы – наши кисти.
Площади – наши палитры.
В.В. Маяковский 

Стріт-арт – соціальне явище, що відбиває думки і прагнення суспільства, часом він максимально соціальний і злободенний, і головне в цьому мистецтві – втягнути глядача в діалог, а не привласнити територію.

Стріт-арт (англ. Street art – вуличне мистецтво) – напрям у сучасному образотворчому мистецтві, характерною особливістю якого є яскраво виражений урбаністичний характер.

Малюнок – це своєрідний меседж стріт-арту, який містить ідею і думку, де важлива кожна деталь, дрібниця, тінь, колір, лінія. Жанрове розмаїття стріт-арту практично безмежне. Стріт-арт об’єднує різні техніки, течії, форми, його складно класифікувати або прив’язати до будь-якої традиції.

Сучасний стріт-арт часто ототожнюють із графіті, адже перші вуличні малюнки були зроблені саме аерозольною фарбою у цій техніці. Трафаретне графіті – спосіб, коли малюнок на стіну наноситься за допомогою заздалегідь вирізаного контуру.

Однак, сьогодні поняття стріт-арту стало набагато більш об’ємним і включає в себе також мурали, мозаїки, світлодіодне мистецтво, фотошпалери, стікер-арт, ярнбомбінг та інші види.

Стікер-арт – різні стікери, знаки, які розклеюють в різних місцях у місті.

Ярнбомбінг – обв’язування дерев, лавочок, транспорту, труб тощо.

Мозаїка – складання з квадратиків різних малюнків на фасадах будинків.

Світлодіодне мистецтво – вид мистецтва, де світло є основним засобом вираження.

Фотошпалери – шпалери із нанесеним на них зображенням.

Продуктом стріт-арту, серед іншого, є і мурал.

​​

Мурал (Mural; від ісп. «muralla» – стіна – означає «настінний» або «фреска») – різновид монументального мистецтва, живопис на архітектурних спорудах та інших стаціонарних місцях. У всі часи так називали картини, виконані в різній техніці (фреска, живопис, ліпнина) – на стіні, стелі або будь-якій іншій великій постійній поверхні. 

Сучасний мурал може бути виконаний, як картина, намальована фарбами, трафаретний малюнок, постер і все інше, на що здатна фантазія митця. Відмінною характеристикою муралу, як настінного живопису, є те, що всі його архітектурні елементи на заданому просторі гармонійно включені в загальну картину. 

Мурали – це сучасне вуличне мистецтво, спрямоване на надання краси будівлям. Мурал і графіті – досить схожі види вуличного мистецтва. Однак, мурали є дійсно творами мистецтва, які крім красивої картинки покликані передавати глибоку ідею або якийсь прихований зміст, персонажів чи образів, а часто і чіткі послання або ж просто настрій. 

Таким чином, дані зображення мають набагато більше спільного з класичними фресками, на яких були зображені різні сцени із життя, або міфології. З цього можна зробити висновок, що мурали – це еволюціонована форма фресок.

По суті, сьогодні мурал – це одиниця виміру сучасного вуличного живопису. Найчастіше мурал виконується в техніці «а секко» (по сухій штукатурці), яка більш стійка до атмосфери сучасних міст. Альсекко, або асекко, або а секко (від італ. al secco, або італ. a secco, – по сухому), – настінний живопис, який виконується, на відміну від фрески, на твердій, висохлій штукатурці, вдруге зволоженій. Її застосовують для виконання робіт як на внутрішніх, так і на зовнішніх поверхнях будинків. Техніка припускає наступні поправки темперою і промивання чистою водою.

Ще однією характерною відмінністю муралу є схильність до реалістичності картини. Як правило, подібні настінні малюнки практично мають вигляд світлин, перенесених на стіни. У багатьох мегаполісах муніципальна влада використовує вуличне мистецтво як інструмент декору міського середовища. Використовують стріт-арт і як засіб соціальної реклами.

З 21 червня по 23 липня 2017 року за ініціативи міського голови м. Дніпро Б.А. Філатова і Департаменту стратегічного розвитку та інвестицій Дніпра, проводився міський фестиваль стріт-арту «Mural Fest Dnipro». Протягом місяця у Дніпрі з’явилися десять муралів. Прикрашали Дніпро муралісти з Харкова, Одеси, Маріуполя, Львова та Києва.

Вони розташовані за адресами: проспект Героїв, 12 (початок Китайської стіни); ж/м Покровський, 5т; вул. Староказацька, 44; проспект Мануйлівський, 8; проспект Слобожанський, 108; площа Шевченка, 4а (готель «Жовтневий»); вул. Метробудівників, 13 (ж/м Парус); Донецьке шосе, 121 (ж/м Лівобережний-3). Фіналом фестивалю стала колективна робота 30 професійних художників та жителів міста. Вони осучаснили паркан на набережній біля ж/м Покровський, довжина якого складає близько 450 метрів. Вартість одного муралу складає від 1 тис. грн. до 50 тис. грн. На один мурал використовується понад 300 балончиків із фарбою. З міського бюджету на захід було виділено близько 900 тисяч гривень, а також залучено кілька спонсорів.

Стріт-арт розвивається найшвидшими темпами з усіх існуючих видів мистецтва. Для вуличних художників весь світ – одне велике полотно. Не стало винятком і наше місто. Дніпро прикрашений десятками малюнків, виконаних у різних техніках. Малюнки прикрашають міський пейзаж, урізноманітнюють типові споруди, закликають до роздумів, розважають мешканців. Розміщені на стінах будинків і вуличних огорожах, вони поступово стають полотнами, на яких сміливі художники залишають потужні за змістом повідомлення, висловлені в малюнках.

https://drgbl.net/shho-take-mural/

https://coda.report/mural

Створено: 29.03.2018
Редакція від 06.10.2020
Віра Піскун