Світлана Політика: «Коли починаю вишивати – біль минає»

Світлана Політика: «Коли починаю вишивати – біль минає»

Україна, Дніпропетровська область

  • Роки життя 7 травня 1957 |
  • Місце народження: с. Барок, Вінницька область |
  • Майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, мати-героїня, громадська діячка.

Керівниця «Майстерні радості» Центру інклюзивного бібліотечного обслуговування людей з інвалідністю, Мати-героїня, волонтерка щедро ділиться своїми талантами.

Якщо людина хоче вишивати, 
Побачить в цьому радість і красу. 
І по узорах буде мандрувати, 
І вишиє на квіточці росу, 
І створить диво, первозданну казку,
Їй усміхнеться сонечко в вікні, 
Бо відіб’ється і любов, і ласка 
У хрестиках на білім полотні. 

Н. Красоткіна

Є така приказка: коли Бог закриває двері, він обов’язково десь відчиняє вікно. Яскравий тому приклад – поклик до творчості Світлани Політики, який прийшов тоді, коли здавалося, що крім відчаю та безвиході нічого у майбутньому не чекає. А зараз ця людина, відома у Кривому Розі та за його межами майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, незважаючи на свою фізичну обмеженість, завдяки своєму таланту, доброті, щедрості душі, – створює чудові вироби у різній техніці та ще й навчає інших.

Родина, творчість, громадська робота

Біографія Світлани Корніївни Політики проста і звичайна: народилась у робочій родині 7 травня 1957 року в мальовничому селі Барок Вінницької області, яке досі згадує з особливою теплотою. Маленькою мешкала кілька років у Казахстані, де батьки освоювали цілинні землі. У 1968 році разом із родиною переїхала до Кривого Рогу, де проживає і нині. Після закінчення середньої школи працювала санітаркою у лікарні. У 1978 році вийшла заміж, народила і гідно виховала п’ятьох дітей: трьох синів і двох дочок. Невичерпної енергії жінці вистачало не лише на власну родину, а й на громадське життя – з 1996 року Світлана Політика очолила Раду багатодітних сімей Саксаганського району м. Кривого Рогу, а з 2002 по 2006 роки – і Раду багатодітних сімей міста. У 2012 році удостоєна високого звання «Мати-героїня». 

1996 рік – початок випробувань на міцність та силу духу. Після перелому однієї, а невдовзі й другої руки, отримала інвалідність. Але нещастя на цьому не скінчились: через 10 років, після тривалої хвороби майже відмовили ноги. У 2006 році, після чергового п’ятимісячного перебування у лікарні, коли не вщухав біль, прочитала в газеті, що якійсь жінці допомогла вилікуватись вишита нею ікона. «Чому б і мені не спробувати?» – подумала Світлана. До цього вона тільки шила та в'язала для великої родини. Першою вишитою хрестиком іконою стала «Нев’янучий цвіт». І – допомогло! З візка вона встала, тепер пересувається на милицях. Зараз Світлана Корніївна має інвалідність ІІ групи. Каже, що під час творчості забуває про біль і свої проблеми, душа співає.

Вишивка, печворк, шиття, плетіння, карвінг, декупаж

...починати треба із добрим настроєм, з молитвою. Якщо настрій поганий, краще не братись, особливо це стосується весільних рушників...

Світлана Політика

З тих пір минуло багато років. У доробку Світлани Політики десятки творчих робіт у різних жанрах: вишивка нитками, бісером, стрічками – ікон, рушників, картин; художнє оздоблення одягу; печворк; виготовлення капелюшків, сумок, штучних квітів; шиття; плетіння; карвінг; декупаж. Здається, немає нічого, чого ця людина не вміла б. Взяти хоча б карвінг.

Мистецтво вирізьблювання з овочів і фруктів зародилося в далекому Таїланді, де митці відточують свою майстерність роками, використовуючи спеціальні дуже гострі ножі різної форми. Світлана Корніївна оволоділа цим східним мистецтвом самотужки й зараз в її доробку незвичайної краси кошики, троянди з кавунів і буряків, черепахи з яблук, хризантеми з дайкону, фігурки тварин із баклажанів і ще багато всіляких цікавинок. Вправні руки майстрині оволоділи і технікою плетіння на спицях і гачком. В її колекції плетених виробів є літні капелюшки, витончені серветки й навіть парасольки!

Але все ж-таки найбільша її пристрасть – вишивка. Картини, рушники, ікони, вишиванки – вона використовує давні українські техніки, традиції, обов'язково з молитвою. Майстриня пам’ятає свою першу роботу на замовлення  і, мабуть, символічно це були весільні рушники. Практично всі вишивки Світлани Політики авторські неповторні роботи.

Майстриня розповідає, що вишиває рушник нитками місяць-півтора, але це так, якщо вишиваєш понад 8 годин за день, хоч вишивальниця має працювати не більше чотирьох годин поспіль. На вишивку бісером використовується менше часу, але й це дуже кропітка праця. Наприклад, на вишивання весільного рушника у неї пішло 47 750 бісеринок.

Невгамовний характер Світлани Корніївни завжди у пошуку, в процесі творчості.  Зараз вона освоює нову техніку: вишивку бісером «арочним» швом – вишиває картину «Троянди» і мріє передати свою любов до творчості та секрети майстерності онучкам.

«Майстерня радості»

Але чим більше віддаєш, тим більше отримуєш. Ділячись своїми знаннями, ви отримуєте нові знання. Даруючи щастя іншим, ви стаєте щасливішими. 

Мрінал Кумар Гупта

Світлана Політика охоче передає свій досвід іншим. З 2015 року після відкриття Центру інклюзивного бібліотечного обслуговування людей з інвалідністю «Культурний світ без меж» на базі криворізької міської бібліотеки-філіалу № 24 для дорослих вона є незмінною керівницею «Майстерні радості», яка діє у межах Центру. Щомісяця вона проводить творчі заняття для людей з інвалідністю та активних читачів бібліотеки.

Як ніхто, розуміючи проблеми людей із обмеженими фізичними можливостями, вона намагається розвивати саме практичні навички, навчити тому, що допоможе прикрасити побут і в той же час зекономити. Так, вона проводила заняття з виготовлення сумок, гаманців, косметичок зі старих джинсових речей, прикрасивши їх вишивкою та стрічками; з виготовлення стільців-пуфів з пластикових пляшок; штучних квітів із паперу і цукерок. А жіночі прикраси зі старих чоловічих краваток! А плетені гачком капелюшки та парасольки! А «різьба по овочах і фруктах» – карвінг! При цьому вона сама чудова кулінарка, і її випічка та смачні прикраси – то окрема тема. Кажуть же, що талановита людина талановита у всьому. У Світлани Корніївни навіть у дворі під вікнами – наче казковий острівець із квітами та іграшками. 

Даруючи людям красу

Світлана Корніївна – учасниця і дипломантка багатьох виставок декоративно-ужиткового мистецтва, її картини неодноразово виставлялись у міському виставковому залі, у Центрі творчості інвалідів «Разом», у бібліотеках. Не зважаючи на свій фізичний стан, Світлана Корніївна знаходить в собі сили підтримати інших – вона брала участь у благодійних виставках на підтримку воїнів, які боронять Україну на Сході та благодійному аукціоні на підтримку людей із обмеженими фізичними можливостями. Є її роботи у приватних колекціях у Києві та навіть за кордоном – у Німеччині та Італії.

Жодна міська чи районна виставка до Дня Незалежності України чи Дня міста не обходиться без її яскравих і неповторних робіт. Особливо запам’яталась містянам виставка-воркшоп творчих робіт людей із інвалідністю «Обмежені можливості – необмежені таланти» з елементами майстер-класів, яка проводилася 25 травня 2019 року з нагоди Дня міста у парку Саксаганському.  16 майстрів привезли свої роботи, щоб показати їх городянам і поділитися своїми вміннями. Серед робіт, які створили люди з інвалідністю – об’ємні картини зі стрічок, найдовший гердан, фігурки з паперу або борошна, вишивка нитками та бісером, орігамі та багато іншого вражаючого. Серед інших майстрів демонструвала свої роботи та проводила майстер-клас із вишивки стрічками Світлана Політика.  Ця подія викликала зацікавленість  обласного телебачення. Прикметна індивідуальність і колоритність майстрині привернула увагу телевізійників –  «34 канал» зі всіх учасників виставки вибрав саме її та взяв у неї інтерв'ю.

Коли ми спитали Світлану Корніївну, чи є у неї мрія, вона відповіла, що у неї дуже багато творчих задумок, було б тільки здоров'я, а найкращі її роботи – ще попереду. А заповітна мрія – потрапити на лікування до Німеччини, де її можуть поставити на ноги.

Створено: 12.04.2021
Редакція від 12.04.2021
Інна Павлів
Бібліографія:

Думанський В. Вишиті обереги Світлани Політики // Вісті Придніпров’я.– 2018.– 17 трав.– С. 16.
Думанський, В. Культурний світ без меж // Вісті Придніпров’я.– 2017.– 26 верес.– С. 7.
Чубенко А. Імпровізації Світлани Політики // Червоний гірник.– 2010.– 16 груд.– С. 19.
Якимчук Т. Рукотворне диво Політики // Червоний гірник.– 2011.– 26 лип.– С. 4.