Філоненко Василь Давидович
Василь Філоненко: краса, знайдена в повсякденному
Україна, Дніпропетровська область
- 22 квітня 1929 – 4 травня 1983 |
- Місце народження: с. Миколаївка Новомосковського району Дніпропетровської області |
- художник-живописець
Художник-живописець, автор пейзажів, портретів і натюрмортів.
Настільки емоційною, поетичною людиною був
цей художник, що навіть індустріальний пейзаж
часом перетворювався у нього в ліричне живописання.Л. Богданова, мистецтвознавець
Василь Давидович Філоненко – один із плеяди самобутніх дніпропетровських художників-живописців. Головний напрямок його художньої діяльності – станковий живопис. Він писав тематичні картини, пейзажі та натюрморти. Василь Давидович знаходив і талановито відображував у своїх творах красу в повсякденних, звичайних сюжетах. Він умів виявляти суть образу тонкими нюансами кольору, уникаючи яскравих фарб.
У портретах пензля Філоненка, таких як «Портрет Костабира», «Портрет М. Таушмарової» виявляється вміння підкреслити значимість і цілісність людської особистості. У ранній період своєї творчості художник часто писав ліричні пейзажі, кращі з яких: «Берізки», «Річка Снов», «Зимовий вечір».
Василь Філоненко народився 22 квітня 1929 р. у селі Миколаївка Новомосковського району Дніпропетровської області. Більшу частину життя він прожив в місті Дніпропетровську. Щира любов до рідного міста відображена в картинах «Старе місто Катеринослав», «Стара Чечелівка», «Чечелівка», «Старий будинок», «Останній сніг». Дніпропетровськ також відображений в одній з найвідоміших робіт майстра – «Індустріальній пейзаж».
У 1950 році Василь Давидович закінчив Дніпропетровське державне художнє училище. Чималий вплив на творчість молодого художника справили його вчителі – Михайло Микитович Панін і Микола Стефанович Погребняк.
У 1962 р. Філоненко прийнято до Спілки художників СРСР.
Певну роль у творчому формуванні художника зіграли його поїздки з групою художників по шевченківських місцях в Середній Азії в 1961 і 1963 роках. Результатом цих подорожей став Шевченківський цикл живописних робіт.
З 1950 р. художник брав участь в обласних виставках, з 1960 р. – в республіканських, з 1961 р. – у всесоюзних. У 1979 році в Художньому музеї Дніпропетровська відбулася персональна виставка, присвячена 50-річчю митця та 25-річчю його творчої діяльності.
Василь Давидович Філоненко помер 4 травня 1983 року в м. Дніпропетровську, залишивши після себе багату спадщину прекрасних творів мистецтва. Його твори зберігаються в Дніпропетровському художньому музеї, музеї українського живопису (м. Дніпро) та приватних колекціях.
Богданова Л. Здивування красою: (Про персональну виставку творів худож. В.Д. Філоненка у Дніпропетр. худож. музеї) // Зоря.– 1979.– 2 трав.
Богданова Л. Чистий і світлий образ: (Виставка худож. В.Д. Філоненка) // Зоря.– 1989.– 26 квіт.
Санина Н. Украшающие город: (О бригаде худож.-оформ. города. Руководитель – В.Д. Филоненко) // Днепр вечерний.– 1976.– 24 апр.
Васіль Філоненко // Робітнича газета.– 1963.– 3 квіт.
Шелихова Н. Хвала земле: (Группа художников в колхозе им. Суворова Магдалин. р-на. В их числе – В.Д. Філоненко) // Днепр вечерний.– 1978.– 25 авг.
Філоненко В.Д. Виставка творів: каталог.– Дніпропетровськ, 1962.– 15 с.
Філоненко Василь Давидович // Українські радянські художники: довідник.– К., 1972.– С. 480.
Редакція від 15.09.2020