Верхньодніпровська центральна районна бібліотека
Україна, Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровська центральна районна бібліотека – одна з найстаріших в області, головна книгозбірня району, інформаційно-освітній і культурний центр міста.
Історія бібліотеки
Історія Верхньодніпровської центральної районної бібліотеки почалася з далекого 1875 року, коли за ініціативою повітової ради у місті Верхньодніпровську була заснована публічна бібліотека. Першу сотню книг для неї відібрав у Петербурзі особисто В.К. Абаза, один із членів повітової ради. Відкриття публічної бібліотеки стало однією з перших культурних подій провінційного містечка. Прогресивні кола краю покладали у зв’язку з цим надії на зростання кількості освічених людей. Містилася бібліотека в маленькому пристосованому приміщені. Читачами в цей час були, переважно, заможні чиновники міста, бо користування бібліотекою було платним.
У 1880 році бібліотека була передана в земську управу (вул. Дніпровська, 56) і перейменована у земську публічну бібліотеку Верхньодніпровського повіту. Відразу ж видано й циркуляр, згідно з яким службовці земства користувалися бібліотекою безкоштовно, а з усіх інших брали плату по 6 карбованців на рік. Бібліотека обслуговувала близько 120 читачів, фонд поповнювався від земських закладів, установ та приватних осіб і складав трохи більше 2 тис. примірників.
Демократичні зміни, які відбулися в суспільстві в роки революції 1917-1921 років зумовили нестримний потяг трудящих людей до найкращих зразків загальнолюдської культури. Швидко зростала кількість читачів бібліотеки. Бібліотечний фонд стрімко поповнювався творами класиків світової літератури та новими іменами пролетарських письменників.
Війна 1941 року припинила діяльність бібліотеки. За розпорядженням місцевої влади, фонди бібліотек міста: районної, сільськогосподарського технікуму та районної лікарні злили і закрили для зберігання. І лише після звільнення міста від німецьких окупантів у 1943 році фонди бібліотек розділили і районна бібліотека відновила свою роботу під керівництвом Н.О. Даниленко, яка очолювала бібліотеку з 1943 по 1952 рік. Пізніше, з 1952 по 1955 рік, директором працювала О.І. Тимофієнко, з 1955 по 1957 – Н.А. Хацкевич.
У 1957 році бібліотека змінила приміщення і до 1978 року була розташована за адресою: проспект Шевченка, 7.
У 1978 році бібліотека переїхала в новобудову – приміщення районного Будинку культури за сучасною адресою: площа О. Поля, 1.
З року в рік покращувався бюджет бібліотеки, збільшувався фонд, який в 70-их роках становив до 33 тисяч примірників, а кількість читачів зросла до 2 тисяч. Бібліотечні працівники здійснювали подвірні обходи, відкривали пункти видачі у віддалених мікрорайонах, обслуговували читачів за місцем роботи, служили книзі та читачеві.
У 1975 році однією з перших в області районна бібліотека перейшла на нову систему обслуговування – централізацію державних масових бібліотек і стала координаційним і методичним центром для 39 бібліотек району.
22 роки районна бібліотека була школою передового досвіду для методистів і 12 років для директорів централізованих бібліотечних систем області.
За досягнення високих показників в роботі Верхньодніпровська центральна районна бібліотека була нагороджена дипломом ВНДГ СРСР.
Колишні директори ЦРБ Л.Ф. Афанасьєва (1968–1982) та Л.Ф. Чорнойван (1982–2005) одержали звання «Заслужений працівник культури України».
Сьогодення бібліотеки
З 2000 року бібліотека розширила коло взаємодії з органами місцевого управління, державними установами та закладами, громадськими організаціями, творчими спілками; стрімко набувала рис осередку духовного і творчого спілкування, центру освіти, професійної орієнтації, правового захисту, здорового способу життя та розвитку творчого потенціалу.
У 2005 році Верхньодніпровську центральну районну бібліотеку очолила Ліна Миколаївна Сопіна. Під її керівництвом суттєво змінилося обличчя бібліотеки: сучасний дизайн, нові структурні підрозділи, нові послуги, повне перезавантаження діяльності.
Рухаючись у ногу з технологічним прогресом, у 2007 році бібліотека брала участь у відкритому Всеукраїнському конкурсі проектів «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP) – IV», який був оголошений Відділом преси, освіти та культури США в Україні. За перемогу в конкурсі бібліотека отримала грант Посольства США в Україні на придбання техніки і програмного забезпечення. В бібліотеці був створений Інтернет-центр. На його урочистому відкритті бібліотека приймала вельмишановних гостей: пана Вільяма Тейлора – Надзвичайного та Повноважного Посла США в Україні, пана Райана Коха – заступника Прес-аташе Посольства США в Україні та пані Любинецьку Ольгу Олександрівну – заступника радника з питань преси, освіти та культури Посольства США в Україні.
У 2013 році бібліотека брала участь у проекті програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» та отримала перемогу. В цьому ж проекті завдяки допомозі ЦРБ ще три бібліотеки району взяли участь і отримали комп’ютерну техніку та відкрили Інтернет-центри.
З початку заснування Інтернет-центру і дотепер при бібліотеці працює Школа комп’ютерних технологій, яка надає безкоштовне навчання усім бажаючим.
Як і в попередні роки, бібліотека багато уваги приділяє професійно-освітнім поїздкам із обміну досвідом роботи, проведенню на своїй базі заходів для професійного навчання. У 2006 році в межах Всеукраїнської науково-практичної конференції директорів державних і обласних універсальних наукових бібліотек Верхньодніпровська центральна районна бібліотека приймала учасників виїзної сесії «Роль публічних бібліотек у формуванні краєзнавчого інформаційного ресурсу регіону». У 2008 році на базі бібліотеки проводилася школа керівника-менеджера для директорів і методистів ЦБС області «Менеджмент якості – шлях до успішної бібліотеки». У 2009 році директор бібліотеки Л.М. Сопіна брала участь у програмі «Відкритий світ», фінансованій Конгресом США та отримала 10-денне стажування в США з питань вивчення досвіду діяльності бібліотек штатів.
Безус Є. Ми тебе не забудемо, Олександре // Придніпровський край.– 2018.– 7 квітня.– С. 2.
Борисенко В. Лялькова чаклунка // Придніпровський край.– 2018.– 3 лютого.– С. 3.
Борисенко В. Старість не застане її вдома. // Придніпровський край.– 2018.– 14 квітня.
Борисенко М. Фотолірик, поет, журналіст – ювіляр очима друзів і колег // Придніпровський край.– 2017.– 28 жовтня.– С. 3.
Верхньодніпровська районна рада, Верхньодніпровська РДА та Дніпропетровська обласна організація Спілки письменників України започатковують обласний патріотичний літературний конкурс ім. Миколи Невидайла // Зоря.– 2017.– 13 січня.
Жидкіх М. Секрети молодості // Придніпровський край.– 2018.– 10лютого.– С. 6.
Карлаш Н.С. Вдячна долі за такий дарунок // Придніпровський край.– 2018.– 5 травня.– С. 7.
Романюха А. На крилах туги // Придніпровський край.– 2017.– 4 лютого.– С. 1.
Чернявська О. Верхньодніпровськ зібрав письменників області // Голос України.– 2017.– 17 травня.
Янченко В. Бібліотечний новорічний вогник // Придніпровський край.– 2018.– 6 січня.– С. 8.
Янченко В. Вишиті шедеври верхньодніпровських майстринь // Придніпровський край.– 2017.– 25 листопада.– С. 6.
Яценко В. Видавець у бібліотеці // Придніпровський край.– 2017.– 11 листопада.– С. 3.
Редакція від 14.09.2020