Спільнота «VivArt» як культурне явище сучасної української літератури
Україна, Дніпропетровська область, Україна, Дніпропетровська область, бібліотека ім. Т. Шевченка м. Кам’янське
Молодіжний літературно-мистецький клуб «VivArt» об’єднав талановиту творчу молодь Дніпропетровщини.
Сімнадцять років тому (2005 р.) при Центральній бібліотеці ім. Т. Шевченка м. Кам’янське Дніпропетровської області за ініціативи творчої молоді міста було створено молодіжний літературно-мистецький клуб «VivArt». Об’єднання очолила молода талановита поетеса, членкиня Національної спілки письменників України Марія Дружко. «VivArt» одразу заявив про себе як про потужну творчу організацію. Адже, крім літературних майстер-класів і мистецьких практикумів, що регулярно відбувалися на базі клубу, ще одним напрямком діяльності стало проведення молодіжного літературного конкурсу «VivArt» із подальшою публікацією творів переможців в однойменному альманасі, а також видання персональних книжок юних літераторів. Завдяки видавничій серії «VivArt» побачили світ поетичні збірки «Зоряна пектораль» (Юлія Купіч, 2007), «Жемчужина» (Владислав Матвєєв, 2008) і «Фантазія втечі» (Катерина Кравченко, 2010).
Головна мета проєкту «VivArt» – згуртування, підтримка і розвиток талановитої молоді (літераторів, журналістів, музикантів, художників), а відтак – формування молодої української мистецької еліти.
«ВівАртівці», як називають себе учасники мистецької спільноти, постійно розвивають свої таланти, працюють над удосконаленням авторського стилю, художнього слова, спираючись на досвід класиків, разом із тим беручи за орієнтир тенденції сучасного українського та світового мистецтва.
Історія розвитку
Спочатку «VivArt» був одним із клубів для творчо обдарованої молоді, що працювали на базі юнацького відділу Кам’янської центральної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка. Та незабаром стараннями його учасників проєкт набув міського, згодом обласного, а нині вже Всеукраїнського значення.
У 2006 році відбувся перший молодіжний літературний конкурс VivArt, за підсумками якого того ж року було видано перший випуск однойменного альманаху з творами переможців. Відтоді конкурс VivArt проводиться кожні 2 роки. Щодо альманаху, то на сьогодні маємо вже 5 випусків.
У 2021 році VIII конкурс мистецької спільноти «VivArt» зібрав більше 300 учасників з усіх куточків України. Творчі доробки переможців вражають інтелектуальною насиченістю, глибинним осмисленням життєвих явищ, афористичністю, музикою слова. І це стосується як поезії, так і прозових творів, представлених у різних жанрах. Чимало творів написано у жанрі фантастики та фентезі. Це характерно для молодих авторів – за браком життєвого досвіду ірреальний світ є для них доступнішим. Однак сувора дійсність дає про себе знати, і поступово вигадка з її містичними атрибутами відходить на другий план. Але, хоч би до яких тем зверталися літератори, головним об’єктом уваги для них залишається людина.
Муза спільноти «VivArt»
Проєкт «VivArt» народився з потреби часу. В освітніх закладах обдарованими підлітками займаються чимало. Проте, закінчуючи школу, творча памолодь, зазвичай, втрачає зв’язки з мистецьким простором, лишаючись сам-на-сам зі своїми талантами і мріями їх реалізувати. У 2005 році, коли Марія Дружко закінчила університет, адміністрація Кам’янської центральної бібліотеки звернулася до неї з пропозицією очолити Школу поезії. «Щоправда, – зізнається пані Марія, – виявилося, що школа поезії – визначення не зовсім точне. Адже навчити писати неможливо! Та, якщо є дар, ти допомагаєш митцеві розправити крила».
До творчого гурту прийшли юні літератори і художники. Організатори вирішили, що це буде клуб за інтересами, клуб творчої молоді. Учасники разом придумали назву «VivArt», створили емблему, статут і план діяльності. У червні 2022 року проєкту виповнюється вже 17 років! Якщо підрахувати всіх творчих людей, що пройшли через «VivArt», буде більше 100 осіб, троє з них наразі стали членами Спілки письменників України: Юлія Купіч (2014), Євгенія Яворська (2016), Сніжана Біла (2019). Серед активних учасників є автори, що вже мають персональні книжки і власні творчі проєкти: Олена Ляшенко-Федіна, Катерина Кравченко, Станіслав Чирченко, Яна Ловчинська, Єлизавета Кондрашова, Наталія Пірогова та інші.
Керувати творчими людьми нереально, тому Марію Дружко називають «музою» молодіжної мистецької спільноти «VivArt». Ось уже майже 20 років вона є головою журі літературного конкурсу «VivArt» і головною редакторкою й упорядницею однойменного альманаху. «Завдяки Марії Дружко, її волі та нестримній енергії обдарована молодь отримала можливість спробувати себе в царині художнього слова. В наш смутний час, коли корозія прагматизму і споживацтва, немов ракова пухлина, підточуює єство нації, коли одвічні цінності замінюють сурогатом культури, подібні видання – ковток свіжого повітря» – писав прозаїк, сатирик і публіцист, голова ДООНСПУ Володимир Луценко.
Діяльність клубу
Окрім конкурсної та видавничої діяльності, учасники проєкту «VivArt» постійно організовують мистецькі акції та культурні заходи, проводять творчі вечори, під час яких знайомлять аудиторію не лише з власними творами, а й з творчістю своїх колег.
«ВівАртівці» тісно співпрацюють з бібліотеками Придніпров’я, з навчальними закладами та пресою, залучаються до культурного життя регіону і всієї країни, є активними учасниками різних мистецьких фестивалів і форумів: «Материк» (Кам’янське, 2017, 2018), «МамайФест» (Кам’янське, 2016, 2021), «Підкова Пегаса» (Вінниця, 2018), «Ірпіньський Парнас» (Ірпінь, 2019), «Dnipro-book-fest» (Дніпро, 2019, 2020), «Book space» (Дніпро, 2019, 2021), «ГогольФест» (Дніпро, 2021), «Форум видавців (Львів, 2019, 2021 та багатьох інших.
Учасниками спільноти «VivArt» разом із Національною спілкою письменників України та бібліотеками Дніпропетровщини проведено чимало цікавих онлайн-проєктів. Наймасштабніші з них «АртВиклик» (2019) і «Письменники та діти» (2020). Ідея першого полягає в тому, щоб об’єднати в соцмережах творчих людей незалежно від напрямку мистецтва, віросповідання та мови. Творчі люди викладали на своїх сторінках у Facebook відео, в яких демонстрували свій талант, а потім оголошували ім’я наступного учасника, якому передавали свій артвиклик. Головною ідеєю проєкту був слоган: «Мистецтво єднає світ». Другий онлайн-квест мав на меті познайомити маленьких читачів із творчістю сучасних письменників Дніпропетровщини. Його маленькі учасники читали на камеру вірші й оповідання сучасних письменників рідного краю, а потім «ВівАртівці» разом із бібліотеками Дніпропетровської області викладали творчі відеошедеври в Інтернет під хештегом #письменники_та_діти. Завдяки цьому проєкту твори місцевих авторів розлетілися всією Україною. Згодом до онлайн-квесту долучилися й інші регіони.
Наприкінці 2021 року Марія Дружко та команда започаткували новий онлайн-проєкт «VivArtГостини», в межах якого відбуваються зустрічі з цікавими творчими особистостями: молодими прозаїками, поетами, журналістами, літературознавцями та культурними діячами.
Мистецька спільнота «VivArt» відкрита усім молодим митцям, що прагнуть творчого спілкування і розвитку власних талантів. Недаремно, девіз ВівАртівців – «Пізнай себе у творчості».
Дружко М. Сталася приємна подія – вийшла моя п’ята книжка // Зоря.– 2013.– 2 січня.– С. 5.
Дружко М. Хочу – значит будет: [Интервью] // Событие.– 2009.– №8.– 25 февр.– С. 4.
Мещерякова О. «Казочка про рукавички»: (Нова книжка М. Дружко) // Вісті Придніпров’я.– 2005.– 15 груд.
Прудченко В. Поезії палітра чарівна: [в обласному Палаці студентів відбулася зустріч молодих літераторів з членами НСПУ поетесами Л. Левченко і М. Дружко] // Вісті Придніпров’я.– 2007.– 13 берез.– С. 5.
Тарасюк Г. Високе світло майстра: (М. Дружко – лауреат Міжнародної недержавної українсько-німецької літературної премії ім. О. Гончара за роман «Шейла» // Літературна Україна.– 2008.– 10 квіт.– С. 1.
Чабан М. Людина прийшла у світ радіти життю і розвиватися, вважає поетеса і прозаїк Марія Дружко // Зоря.– 2012.– 11 серп.– С. 8.
***
Дружко Марія Олександрівна [про неї] // Прозаїки, поети, публіцисти…: Дніпропетровська обласна організація Національної спілки письменників України: наук.-допоміжн. біобібліограф. покажчик / упоряд. І. Голуб.– Дніпроперовськ: ДОУНБ, 2006.– С. 38.
В Каменском наградили победителей молодежного литературного конкурса «VivArt» //
Відбулася зустріч із дніпровськими письменниками //
Каменские поэтессы побывали на Всеукраинском фестивале «Ирпенский Парнас» //
Назвали фіналістів цьогорічного літературного конкурсу «VivArt» //
V-й альманах «VivArt» в Каменском //
Стартує восьмий Всеукраїнський молодіжний літературний конкурс «VivArt» //
У Дніпрі відбулась різдвяна зустріч із молодими літераторами //
У м. Кам’янському відбулась акція «Соборність Молода» //
Уникальные каменчане: писательница Мария Дружко //
Дніпропетровська обласна організація НСПУ //
VivArt
Редакція від 08.02.2022