Проєкт «Відчуй Дніпро»: козацькому батькові, Дмитру Івановичу Яворницькому присвячується

Проєкт «Відчуй Дніпро»: козацькому батькові, Дмитру Івановичу Яворницькому присвячується

Подвижницьке життя та наукова діяльність Дмитра Івановича Яворницького.

Подвижницьке життя та наукова діяльність Дмитра Івановича Яворницького (06.11.1855–05.08.1940), видатного українського історика, археографа, лексикографа, фольклориста, етнографа, письменника та поета – яскравий приклад самовідданого і безкорисливого служіння своєму народу. 

Д. І. Яворницький був одним із перших некабінетних учених; він започаткував жанр краєзнавчої або, туристської літератури. Наукові подорожі Яворницького охоплювали значну територію – Катеринославську, Херсонську, Таврійську, Полтавську, Чернігівську та Харківську губернії. Дмитро Іванович був одним із перших в Україні організаторів музейної справи, теоретиком-музеєзнавцем, архівістом та археографом, знавцем архівної справи. Популяризація найкращих зразків національної архітектури, декоративно-ужиткового мистецтва, кобзарства України – справа життя видатного науковця.

5 серпня 2024 р. у Дніпрі відбулася урочиста церемонія відкриття 16-ї мініскульптури проєкту «Відчуй Дніпро» https://vidchuy.dp.ua/ «Кобза Дмитра Яворницького» https://vidchuy.dp.ua/kobza. Мініскульптура встановлена в історичному середмісті Дніпра, біля Меморіального будинку-музею «Садиба Дмитра Яворницького» на площі Шевченка, перед Центральним парком культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка.

Скульптура закріплена на унікальному історичному ліхтарі, що є частиною ансамблю з колонадою та огорожею парку ім. Т. Г. Шевченка. У скульптурці багато відсилок до особи та діяльності Д. І. Яворницького. Кіт, що є центральним персонажем скульптури, – алегоричний образ, що уособлює самого Дмитра Івановича. Він представлений із вусами, метеликом та тростиною – так, зазвичай, вдягався сам історик. Поряд з котом скульптор зобразив кобзу, що уособлює участь Д. Яворницького у відродженні кобзарства, а з іншого боку – кам’яна «скіфська баба», археологічна пам’ятка, які збирав вчений. Також до скульптурної композиції введені дві шаблі, які є відсилкою до досліджень Д. І. Яворницьким українського козацтва. Скульптурну групу доповнюють стос книг, на яких лежить капелюх – ще одна річ, в яку вбирався Д.І. Яворницький.

 

Створено: 02.09.2024.
Редакція від 02.09.2024.
Віра Піскун