Щаслива зірка Неллі Масальської

Масальська Неллі Павлівна
Щаслива зірка Неллі Масальської

Україна, Дніпропетровська область

  • 1954 |
  • Місце народження: м. Луганськ |
  • актриса драматичного театру, заслужена артистка України

Провідна актриса Дніпровського академічного театру драми та комедії присвятила улюбленій справі понад 40 років, відтворивши цілу галерею театральних образів.

Ще мить, ще мить, ще тільки мить і мить,
І раптом озирнусь, а це вже роки й роки!

Ліна Костенко

 

 

 

 

На акторському небосхилі Дніпровського академічного театру драми та комедії у 70-і роки двадцятого століття засяяла яскрава творча зірка надзвичайно самобутньої та оригінальної актриси Неллі Масальської.

Масальська Неллі Павлівна народилася у місті Луганськ. З 1961 по 1971 рік навчалася у Луганській середній школі. Рік потому працювала старшою піонервожатою у цьому ж навчальному закладі. З 1972–1976 рік навчалася у Харківському інституті мистецтв ім. І. Котляревського на акторському факультеті. З 1976 року і по теперішній час служить актрисою у Дніпровському академічному театрі драми та комедії. У 2002 році їй присвоєно почесне звання «Заслужена артистка України».

У 1976 році до Харківського інституту мистецтв ім. І.П. Котляревського на дипломну виставу приїхав народний артист УРСР, на той час директор Дніпропетровського російського драматичного театру ім. Максима Горького Андрій Рудяков. І коли на сцені студентського театру він побачив незвичної краси юну актрису з природним почуттям гумору, з відкритою емоційністю, Андрій Павлович відразу ж запросив її до театру на посаду актриси. Це була Неллі Трибрат (в подальшому Масальська). Запросили її на службу до театру не одну, а разом з Ігорем Масальським, благородним, інтелігентним, високоосвіченим. І це було дуже доречно, бо ще на студентській лаві між ними розгорілося полум’я кохання. Тут, у Дніпрі, їх долі поєдналися, і вони вже 40 років разом.

Акторська харизма

Неля, яскрава, натхненна, ніби нічна комета, потрапила на підмостки театру ім. М. Горького. Режисери відразу ж оцінили її акторську харизму, емоційність та працездатність, і молоду актрису просто засипали ролями першого і другого плану у виставах класичного та сучасного репертуару: Людмила «Пізнє кохання» О. Островського, Софі «Обеж» Б. Нушича, Анастасія «Пригвожденные» В. Винниченка і багато-багато інших.

Любов до Театру, закоханість у свою справу, жадоба до праці – ось головні риси актриси Масальської. Вони допомагали їй рости від вистави до вистави, брати все нові і нові вершини професійної майстерності. І як результат у 2002 році її акторський труд був високо і достойно оцінений: вона отримала почесне звання «Заслужена артистка України». Проте, як говорить сама Неллі Павлівна, у неї ніколи не було бажання стати знаменитою, бути відомою. Для неї більш важливо бути професіоналом своєї справи. Кожен вихід на сцену, незалежно від ролі – для неї як для Актриси – справжнє свято! Особливо, коли відчувається єдність з глядацькою залою; коли віддаєш глядачам частинку свого серця, а вони тобі платять тим же. 

Cцена з вистави «Vita bella! Жизнь прекрасна!» (Н. Масальська і Е. Звягін)

Театр – команда однодумців

Пані Неля надзвичайно цінує своїх партнерів по сцені. Їй пощастило грати у виставах «Деревья умирают стоя» А. Касона, «Странная миссис Сэвидж» Дж. Патріка разом з театральною легендою, народною артисткою України Людмилою Вершиніною, у виставі «Иван и Мадонна» Кудрявцева – з народним артистом України Жаном Мельниковим. Це була і є справжня школа акторської майстерності. Проте вона вважає, що кожен, з ким їй довелось працювати на театральних підмостках, завжди ділився з нею своїм акторським – сокровенним; допомагав їй, особливо тоді, коли вона тільки прийшла до театру.  А зараз, з висоти свого досвіду, Неллі Павлівна завжди підтримує та допомагає молодим і любить з ними працювати. Адже, працюючи з молоддю, вона надихається їхньою енергією, їхнім новим поглядом на мистецтво Театру та новими підходами. Саме такою є вистава «Лісова пісня» Лесі Українки, яку талановито поставили два молодих режисери Валерій Зубчик і Олексій Клейменов. У цій виставі Неллі надзвичайно переконливо зіграла роль матері Лукаша. 

  Cцена з вистави «Лісова пісня» (Н. Масальська)

А які режисерські особистості зустрічалися на творчому шляху актриси Масальської! З народним артистом України Володимиром Саранчуком вона співпрацювала у виставах «Сердце не камень» О. Островського, «Гнездо глухаря» В. Розова, «Касатка» О. Толстого, «Деревья умирают стоя» А. Касона, «Сирена и Виктория» О. Галіна і багато інших. Гострохарактерна роль Сирени з вистави «Сирена и Виктория» стала візитівкою актриси. Вистава на сцені театру – 20 років! І глядачі по кілька разів приходять на цей спектакль, щоб знову і знову поринути у позитивний світ вистави, відчути радість від спілкування з акторами, особливо від акторської гри Неллі Павлівни.

Cцени з вистави «Сирена и Виктория»» (Н. Масальська і Т. Захарова)Cцени з вистави «Сирена и Виктория»» (Н. Масальська і Т. Захарова)

Знакова роль

Однією з найбільш яскравих творчих сторінок для Неллі Масальської була драматична роль Варвари з вистави «Осенние скрипки» І. Сургучова у постановці Григорія Богомаза-Бабія. Про цю роботу актриси надзвичайно тепло і точно написала газета «Вісті Придніпров’я»: «Истинное наслаждение почитателям театра доставляет в этом спектакле своей блестящей игрой Нелли Масальская, сумевшая показать глубокие переживания из-за расставания с любимым человеком, тем самым она помогает гуманному ходу режиссёра и удерживает этот прекрасный спектакль на уровне лирической мелодрамы…»

Сьогодні Неллі Павлівна багато зайнята у репертуарі театру. У її творчому багажі яскраві гротескні ролі у виставах «Женский ум и мужская наивность» С. Моема, «Леди на день» О. Данилова, «Пижама на шестерых, или Ужин по-французски» М. Камолетті, «Ханума» А. Цагарелі та інші. 

Cцена з вистави «Леди на день» (Н. Масальська, В. Рудавська) Cцена з вистави «Ханума» (Н. Масальська)Cцена з вистави «Пижама на шестерых, или Ужин по-французски» (М. Філенко, Н. Масальська, засл. артист України О. Голубенко) 

Восени 2019 року на сцені театру з’явилася ще одна комедія – «Маскарад», у якій актриса виходить до глядача знову у гротескній комедійній ролі Амалії, дружини прокурора. Її вихід на сцену викликає у залі сміх і аплодисменти. Усі ці вистави поставив режисер, заслужений артист України Олександр Голубенко, якого вона називає «своїм режисером». І цілком виправдано. Як говорить сама актриса, вона вдячна йому за те, що він запрошує її у свої спектаклі, бо вона любить і вміє грати комедії.

Хочеться побажати пані Неллі, щоб трепетні скрипки її акторської душі багатогранно звучали на сцені театру, даруючи глядачам радість від спілкування з високим та вічним.

 

Галина Бабій
Бібліографія:

Бабий Г. Нам 80 лет: Днепропетровский академический театр русской драмы им. М. Горького: буклет.– Днепропетровск, 2007.– 14 с.
90 років: Дніпровський академічний театр драми та комедії: буклет.– Дніпро, 2017.– 50 с.
Саранчук В. Исповедь ученика, или Учителя моей жизни: Театральные мемуары.– Днепропетровск: Полиграфия, 2002.– 226 с.
Тулянцев А. Днепропетровский академический театр русской драмы имени М. Горького.– Днепропетровск: Монолит, 2007.– 189 с.
Шпаковська Т. Дніпропетровський російський драматичний театр імені М. Горького // Театри Дніпропетровщини: енциклопедія.– Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2003.– С. 605–713.
Шпаковская Т. Пленительная игра в жизнь: Театральная повесть, посвящённая 75-летию со дня основания Днепропетровского русского драматического театра имени М. Горького.– Днепропетровск, 2002.– 164 с.
***
Бабій Г. Щаслива зірка Неллі Масальської // Театр плюс.– 2019.– №36.– С. 58–59.
Букреева А. Люблю играть героинь с трудной судьбой // Вісті Придніпров'я.– 2009.– № 14 (19.02).– С. 13.
Клименко Ю. Серенада для Сирены // Днепр вечерний.– 2019.– 27 февр.– С. 6.
Кокошко Ю. Не стала Кармен, зато стала Сиреной // Днепр вечерний.– 2014.– 5 марта.– С. 6.
Николенко В. Эти трепетные «Осенние скрипки»: труппа русского драматического театра им. М. Горького представила зрительской аудитории любителей театрального искусства интересный и многоплановый спектакль по пьесе Ильи Сургучева «Осенние скрипки» // Вісті Придніпров'я.– 2004.– № 35 (20.05).– С. 11.
Овсянникова А. Килограмм смеха – это по Неллиной части // Наше місто.– 2004.– № 74 (22.05).– С. 12.
Овсянникова А. Нелли Масальская: «Мне повезло встретить человека, готового ради меня на все»: сегодня на сцене театра им. М. Горького состоится спектакль «Осенние скрипки». В главной роли – заслуженная артистка Украины Нелли Масальская // Наше місто.– 2009.– № 28 (28.02).– С. 5.
Тулянцев А. Нелли Масальская: «Моя жизнь началась с отцовской балалайки»: заслуженная артистка Украины переиграла весь театральный репертуар // Днепр вечерний.– 2009.– № 36 (11.03).– С. 12.
Створено: 06.03.2020
Редакція від 07.10.2020