Томаківська районна бібліотека для дорослих
Україна, Дніпропетровська область, смт Томаківка, Томаківський район
Томаківська районна бібліотека для дорослих є головним інформаційним центром суспільного життя району.
Бібліотека в смт Томаківка існує з 1911 року. В архівних документах згадується про її заснування. Ось як про це пише Катеринославська газета «Русская правда» за 25 лютого 1911 року: «…В усій Російській імперії святкується 50-річчя звільнення селян від кріпацтва. Значною подією ознаменувався цей день і в Томаківці. Земський начальник (адміністративно-судова посада) Григорій Тимофійович Гаркушевський при великому скупченні народу відкрив в народній аудиторії бібліотеку-читальню…» (народна аудиторія – це нинішній клуб чи палац культури). Ось як змалював сучасник: «На підвищеному місці, поблизу церкви, пишається величезний будинок в півтора поверхи з мезоніном-вежею. За красою свого стилю ця споруда в повіті суперників майже немає, тонкий мистецький смак явлено в кожній її колоні, в кожному архітектурному завитку. Будівельником цієї споруди є місцевий діяч, почесний наглядач церковно-парафіяльних шкіл Катеринославського повіту Г.Т.Гаркушевський. Книжки було дібрано здебільшого морально-релігійного змісту. До фонду бібліотеки-читальні він доклав щедрий дарунок-пожертву у 100 карбованців і пообіцяв при цьому й надалі не забувати своєю опікою цього корисного просвітницького закладу» .
В Томаківському районій бібліотечна справа одержала широкий розвиток після революції 1917 року. Майже в кожному селі була організована хата-читальня. А фонд районної бібліотеки на період з 1920 по 1935 роки нараховував 3500 примірників книг.
З початку Великої Вітчизняної війни бібліотека перестала функціонувати. За цей період будівля будинку культури, де зберігався бібліотечний фонд, згоріла. Книги частково вдалося зберегти.
В 1954 році книжковий фонд бібліотеки нараховував більше 20 000 тисяч примірників книг. Працівники бібліотеки організовували пересувні бібліотеки в бригадах, на фермах, у окремих віддалених селах.
14 січня 1963 року бібліотека була підпорядкована Нікопольському району в зв’язку з адміністративно-територіальною реорганізацією (Томаківський район входить до складу Нікопольського).
В 1965 році Томаківці повернули статус районного центру, і бібліотека знову отримує статус районної бібліотеки.
1975 рік. Бібліотека робить перші кроки до централізації державних масових бібліотек. 19 бібліотек сіл району були об’єднані в єдину систему, з єдиним штатом, керівництвом, фондом. Була введена нова посада – директор ЦБС, районна бібліотека стала називатися центральною районною, яка стала відповідати за стан бібліотечного обслуговування населення району.
28 грудня 1990 року в культурному житті селища сталася визначна подія: було здано в експлуатацію нову будівлю Томаківської районної бібліотеки, на першому поверсі якої було розміщено дитячу бібліотеку, на другому – бібліотеку для дорослих. Велика заслуга в цьому була колишнього директора Томаківської ЦБС Ольги Григорівни Смереки, яка на тендітних жіночих плечах витримала будівництво, та ввела в дію цю красуню-споруду, яка і донині є візитною карточкою Томаківки.
Впродовж свого існування Томаківська бібліотека завжди займала активну позицію в культурному житті громади.
Неодноразово на базі Томаківської районної бібліотеки проводилися обласні заходи по підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників: обласна школа для методистів (2005 рік), виїзна проблемно-творча лабораторія «Сільська бібліотека: нові бібліотечні послуги для користувачів місцевої громади» (2013 рік), засідання обласного клубу ділового спілкування «Професіонал» на тему: «Бібліотека для дітей в світлі інноваційних змін» (2015 рік).
Бібліотека брала участь та ставала переможницею різноманітних обласних конкурсів та Регіональних програм. Так працівники бібліотеки брали участь в обласному конкурсі «Дніпропетровщина моя! Перлина України»(2007); регіональному конкурсі «Бібліопані» (2013 р.), мистецько-літературному фестивалі, присвяченому 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка «От де, люде, наша слава, слава України» (2014 р.). Томаківська центральна районна бібліотека зайняла призове місце у обласному Марафоні, присвяченому 70-річчю Великої Перемоги у ІІ світовій війні «Пам’ять – нескінченна книга» (2015 р.); у регіональній кампанії «Дмитро Яворницький – ім’я, овіяне легендами» (2016 р.). У конкурсі читців-декламаторів «Читаємо разом поетів Дніпропетровщини» (2017 р.) учасниця А. Чепець зайняла перше місце в онлайн-голосуванні.
У 2012 році в результаті перемоги у конкурсі проектів програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІІІ» було виграно 15 комп’ютерів для всієї ЦБС. Таким чином, в бібліотеці було відкрито Інтернет-центр. Обслуговування в бібліотеці переходить на новий сучасний рівень.
З травня 2017 року Томаківська районна бібліотека передана в Томаківську селищну раду ОТГ, і згідно статуту носить назву «Томаківська центральна бібліотека КЗ «Томаківська ЦБС», бібліотека залишилася методичним центром для 6 сільських бібліотек-філій Томаківської ОТГ.
До послуг користувачів бібліотечний фонд її складає на 01.01.2018 р. 18 723 примірників, а 60% літератури розташовані у креативних зонах вільного доступу.
Функціонує безкоштовна зона вай-фай для роботи в Інтернеті. Ведеться аналітичний розпис статей та проводиться внесення краєзнавчої інформації до Електронного корпоративного каталогу «Дніпропетровщина».
Бібліотека працює в рамках проекту «Електронний каталог».
На сьогоднішній день бібліотека є інформаційно - дозвіллевим центром. В межах бібліотеки та поза її стінами проводяться безліч заходів для всіх категорій користувачів, а також великий перелік різноманітних послуг.
Открытие библиотеки-читальни // Русская правда .– 1911.– 25 лют.
Юрик П. Нове вирує джерело // Радянське життя.– 1991.– 9 січ.
Мірошниченко Л. Працювати для людей – наше покликання [районній бібліотеці – 95] // Наш край.– 2006.– 17 лют.– С. 5.
Мірошниченко Л. Живи, храм книги, завжди! [Томаківській бібліотеці – 100 років] // Наш край.– 2011.– 18 лют.– С. 3.
Рванець А. Бібліотека відсвяткувала своє сторіччя // Наш край.– 2011.– 4 берез.– С. 2.
Мірошниченко Л. Томаківській бібліотеці – 100! // Зоря.– 2011.– № 34.– С. 4.
Мірошниченко Л. Бібліотека виграла грант // Наш край.– 2012.– 2 берез.– С. 4.
Жарчинська О. Відкрито бібліотечний Інтернет-центр // Наш край.– 2012.– 26 жовт.– С. 2.
Рванець А. Відкрито центр слов’янської писемності і культури // Наш край.– 2013.– 31 трав.– С. 2.
Мірошниченко Л. Ювілей храму книг: [районній бібліотеці – 105] // Наш край.– 2016.– 19 лют.– С. 4.
Франко В. Книга, бібліотека – житимуть вічно // Наш край.– 2016.– 26 лют.– С. 4.
Рубльова Ж. Душа рідного краю на полотні земляка: [виставка картин в Томаківській ЦРБ] // Наш край.– 2016.– 10 черв.– С. 4.
Літауер Ю. Відкрито жіночий клуб «Берегиня»: [в Томаківській ЦРБ] // Наш край.– 2017.– 31 берез.– С. 4.
Мірошниченко Л. Бібліотека для громади // Я люблю Томаківщину.– 2017.– 15 лип.– С. 3.
Редакція від 30.09.2020