Центральна бібліотека КЗК «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради

Центральна бібліотека КЗК «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради

Україна, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг

Сучасний культурно-освітній центр з розгалуженою системою електронно-інформаційних ресурсів.

Історія Центральної бібліотеки Комунального закладу культури «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради почалась у 1934 році з публічної бібліотеки для робітників, розташованої на проспекті Карла Маркса. Містилася бібліотека в одноповерховій споруді, яка колись належала управителю Криворізькими банками. Ця дореволюційна будівля була неповторної краси, чимось нагадувала готичний стиль, з великими венеціанськими вінками і світлими просторими кімнатами, з ліпними стелями та паркетною підлогою. На вікнах були чавунні віконниці. В 1946 році в бібліотеці був пересувний фонд, читальний зал, абонемент і відділ обробки. 

Перша будівля бібліотеки була знесена в 1945 році. Бібліотека перемістилась в будинок інституту «Кривбаспроект», де перебуває й донині.

Книжковий фонд бібліотеки під час війни був знищений. А вже з квітня 1944 року силами ентузіастів почалося його відновлення.

Комунальний заклад культури «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради створено рішенням Криворізької міської ради від 30.06.1999 року № 224 на базі Централізованої бібліотечної системи для дорослих, створеної у Кривому Розі у 1979 році.

До складу закладу входить Центральна бібліотека та 25 бібліотек-філіалів, які розташовані по всій території міста. До Центральної бібліотеки належать:
– адміністрація;
– методичний відділ;
– відділ формування фондів;
– інформаційно-бібліографічний відділ;
– відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів;
– відділ обслуговування;
– юнацький відділ;
 – відділ мистецтв.

 

Так, у відділі обслуговування ЦБ працюють 9 кваліфікованих бібліотекарів, які обслуговують користувачів не тільки Центрально-Міського району, а й всього міста Кривого Рогу та Криворізького району. 

Бібліотечний фонд відділу обслуговування нині складає більше 106 000 примірників книг і періодичних видань. У читальному залі відділу велику цікавість становить архів журналів, який зберігається більш ніж 20 років.

За рік працівники відділу обслуговування Центральної бібліотеки обслуговують майже 8 000 користувачів і видають більше ніж 147 000 примірників видань.

Відділ обслуговування ЦБ щорічно проводить майже 60 масових заходів різноманітної тематики. Розташування бібліотеки в самому старому районі, що є історичним і культурним центром міста Кривого Рогу, близькість до неї Криворізького театру драми та музичної комедії ім. Т.Г Шевченка, міської виставкової зали, історико-краєзнавчого музею, зумовлює те, що частими гостями на заходах бібліотеки є артисти театру, історики, художники. Запрошені на масові заходи учні шкіл Центрально-міського району мають змогу поспілкуватися з цікавими людьми міста.

З 2006 року працівники інформаційно-бібліографічного відділу Центральної бібліотеки беруть участь у регіональному проекті з аналітичного розпису краєзнавчої періодики «Дніпропетровщина». 

З 2014 року найважливіші події з життя бібліотек закладу висвітлюються на сайті: http://bibliokruiz.nethouse.ua/. У 2017 році впроваджено в роботу нову рубрику «Віртуальна довідка», яка з кожним днем набуває популярності серед користувачів сайту.

У 2014 році на базі закладу було проведено триденну квітневу школу методистів області «Публічна бібліотека – простір змін: професійне бачення і складові успішної роботи». Працівники методичного відділу підготували мультимедійну презентацію щодо обміну досвідом роботи методичної служби та організували «Бібліотечний автобан», який справив незабутнє враження на учасників квітневої школи. Для методистів області проведено екскурсію до краєзнавчого музею та по визначних місцях Кривого Рогу. Закінчилась обласна квітнева школа методистів традиційно – висадженням «Дерева дружби».

У 2016 році бібліотека за підтримки Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія взяла участь у реалізації регіонального проекту «Електронний каталог» – створення електронного каталогу бібліографічних записів на книжкові фонди публічних бібліотек області. Таким чином відбувається автоматизація головних технологічних процесів, пов’язаних із комплектуванням фонду.

Бібліотеки КЗК «Міська бібліотека для дорослих» міста Кривого Рогу активно працюють в напрямку створення та реалізації бібліотечних проектів, які отримують високу оцінку серед представників органів влади, громади та, звісно, користувачів.

Проектна діяльність приносить бібліотекам не тільки матеріальне забезпечення, вона допомагає підняти її статус в громадській думці, знайти нових партнерів, розширити коло установ і організацій, націлених на співпрацю.

Все більшої популярності в місті набувають проекти Центральної бібліотеки. 

Проект «Бібліотека без кордонів»

Підвищенню доступності бібліотеки сприяє розвиток позастаціонарного обслуговування. Мета проекту – наблизити книгу до місця роботи, відпочинку та інших місць перебування читачів, для того, щоб зробити книгу і читання більш доступними. Проект «Бібліотека без кордонів» виконує важливу соціальну роль – дозволяє отримати основні бібліотечні послуги тим, хто не має можливості отримати їх у бібліотеці. 

Проект «Літній читальний зал «Нескучное лето» у парку ім. Ф. Мершавцева»

Здійснюється завдяки партнеру – Благодійному фонду «Громадська ініціатива мешканців Кривбасу».

Сьогодні бібліотека залишається центром спілкування, місцем цікавого і змістовного відпочинку всіх членів родини не тільки в стінах бібліотеки, а й за її межами.

Щонеділі, з 10 до 13 години, протягом всього літнього періоду і до кінця вересня в літньому читальному залі збирається чимало сімей із дітьми, бабусі й дідусі з онуками, постійні відвідувачі парку, які із задоволенням беруть участь у різноманітних заходах, що відбуваються в дерев’яній альтанці та біля неї. Поки діти малюють, читають чи беруть участь у вікторинах, їх батьки, бабусі та дідусі мають змогу відпочити за читанням періодичних видань, поспілкуватись на різні теми.

Родзинкою проекту є проведення занять для молодих батьків на теми спілкування в сім’ї в межах школи «Компетентні батьки» за участю волонтерів: психологів, лікарів, юристів та інших спеціалістів. Під час таких корисних інтерактивних ігор, міні-тренінгів, бесід, батьки мають нагоду підвищити свій психолого-педагогічний рівень, переглянути власні засоби поведінки, проаналізувати їх за допомогою навичок емоційної компетентності та на основі отриманих знань побудувати більш гармонійні, щасливі стосунки зі своєю дитиною.

Проект «Бібліотека та практична медіа-грамотність»

Формування медіа та інформаційної грамотності користувача – новий функціонал сучасної бібліотеки. Працівники Центральної бібліотеки мають всі можливості для того щоб долучитись до формування медіа-грамотного споживача і, таким чином, сформувати і для себе нову компетентність і новий імідж для аудиторії. Пройшовши спеціальне навчання, бібліотекарі Центральної бібліотеки проводять тренінги не лише для колег і читачів, а й в різних установах міста за запрошенням їхніх керівників. Сьогодні медіа-грамотність – життєво необхідна навичка в контексті інформаційно-пропагандистських війн.

Центр громадських ініціатив «Молодь в культурному середовищі»

У межах Центру громадських ініціатив «Молодь в культурному середовищі», що функціонує на базі Центральної бібліотеки, вже другий рік поспіль підтримують молодіжну ініціативу щодо роботи мовного клубу «Speed English» з вивчення англійської. Керівником клубу є волонтер, викладач англійської педагогічного інституту – Ірина Лобода, яка пройшла стажування з організації та ведення англійських клубів: в Києві від Amerika House і в Харкові від організації «Ed Camp Ukrain».

Основною метою клубу є вдосконалення розмовної англійської мови. Перегляд англійських фільмів, музичних кліпів і наступне обговорення дає можливість навчатись та удосконалювати свої знання. На заняттях можна не тільки практикувати спілкування англійською, а знайти нових друзів і поспілкуватись із цікавими людьми. 

Дебатний клуб, який також працює на базі відділу обслуговування в межах Центру громадських ініціатив «Молодь в культурному середовищі», це учнівська ініціатива. Основною метою діяльності клубу є розвиток інтелектуальної молоді через унікальну технологію «дебати». Клуб діє на засадах відкритості, саморозвитку, толерантності та активності. Кожен із учасників має змогу приміряти роль оратора. Учасники клубу обговорюють і вивчають теорію та практику ораторського мистецтва, публічних виступів, інших видів комунікацій, пов’язаних чи близьких цьому (переговори, спілкування, психологія, нейролінгвістичне програмування та інше).

Проект «Історичні походеньки разом з Центральною бібліотекою»

На базі відділу обслуговування Центральної бібліотеки з 2015 року діє Центр бібліотечного туризму і краєзнавчої інформації. Центр надає мешканцям і гостям міста довідково-інформаційні послуги у туристичній сфері безпосередньо в бібліотеці та он-лайн. Також розвиває екскурсійну діяльність в межах проекту «Історичні походеньки разом з Центральною бібліотекою». Бібліотечні працівники проводять пішохідні екскурсії вулицями старого міста для юнацтва та молоді.

У 2017 році було створено базу даних про важливі краєзнавчі, цікаві та унікальні туристичні об’єкти міста та продовжено роботу з модернізації краєзнавчого фонду відділу обслуговування Центральної бібліотеки. 

Створено в електронному та друкованому вигляді такі документи: 
– дайджест «Архітектура Кривого Рогу»;
– дайджест «Кривий Ріг літературний»;
– дайджест «Іноземці на Криворіжжі»;
– дайджест «Старі Нові Вулиці» (по районах).

Було продовжено роботу зі збору інформації про перейменування вулиць, якою скористалися більш ніж 100 користувачів. Серед них: учнівська молодь, викладачі географії та історії, екскурсоводи. 

Послугами Центру користувались екскурсоводи агенцій «Кривий Ріг – туристичний», «Криворізький меридіан». У своїй екскурсійній діяльності вони використовували інформаційно-краєзнавчі кейси: «Знайомтесь, Поштова», «Друга молодість парку», «Вулиці Центрально-Міського району», «Вулиці Металургійного району».

Проект «Бібліотечний вернісаж. Творчий початок»

Мета проекту – створення середовища, що сприяє розвитку та реалізації творчих можливостей користувачів. У межах проекту в читальному залі відбулися такі творчі виставки талановитих користувачів».

А також, завдяки партнерству бібліотеки з виставковим залом, в читальному залі демонструвалися картини професійних художників-земляків: Олени Плотнікової «Літні пейзажі» та «Зимовий настрій», Тетяни Фурси «Картини зі шкіри», Артема Панасовського (фотохудожник) – «Моя Україна», Вікторії Галех – виставка прикрас з криворізького каменю та інших.

Проект «Створення Центру інклюзивного бібліотечного обслуговування «Культурний світ без меж»

У грудні 2016 року бібліотека-філіал №24 здобула перемогу у конкурсі проектів «Громадський бюджет-2017» та отримала сертифікат на суму 200 тисяч гривень для реалізації проекту «Створення Центру інклюзивного бібліотечного обслуговування «Культурний світ без меж», метою якого є забезпечення комфортних умов для бібліотечного обслуговування користувачів з особливими потребами.

У 2017 році на базі бібліотеки-філіалу № 24 відкрито єдиний у місті Центр інклюзивного бібліотечного обслуговування людей з особливими потребами «Культурний світ без меж». Діяльність Центру направлена на реалізацію громадської ініціативи для надання можливості людям із особливими потребами реалізувати свій потенціал в соціальній, культурній та інших сферах діяльності шляхом створення рівного безперешкодного доступу до документно-інформаційних ресурсів бібліотеки. Завдяки функціонуванню Центру, бібліотека розширила категорію читачів і мала можливість обслуговувати людей із особливими потребами. Протягом 2017 року було обслужено 56 осіб даної категорії громадян, які відвідали 15 культурно-масових заходів різноманітної тематики.
Протягом року проводилися години творчості, майстер-класи, які бібліотекарі проводили разом із волонтером, членом громадської ради бібліотеки, також людиною з особливими потребами – Світланою Політикою.

Активно позиціонують себе бібліотечні працівники КЗК «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради, впевнено трансформуючи простір бібліотек, обравши своїм професійним гаслом такі тези – «Читач завжди правий» та «Чим менше «табу», тим краще людині».

 

Тамара Вознюк
Бібліографія:

Щокіна О. Осінь // Трудовий Кривбас.– 2017.– 9 листоп .
Осика В.І. Довгинцівський шансон // Трудовий Кривбас.– 2017.– 26 жовт.
Савельєва Т.П. Відкрий сторінку щастя! // Трудовий Кривбас.– 2017.– 26 жовт.
Скирта Н.В. Великий рід великої людини // Трудовий Кривбас.– 2017.– 26 жовт.
Савельєва Т.П. Диво-день календаря // Трудовий Кривбас.–2017.– 12 жовт.
Ткачук В. Первые шаги «Криворожского хронографа» // Домашняя газета.– 2017.– 4 окт.– С. 8.
Баранник Г.Г. Відкрий бібліотеку, що поруч // Трудовой Кривбасс.– 2017.– 28 сент.
Савельєва Т.П. «Книжкова дрібничка» // Трудовий Кривбас.– 2017.– 28 верес.
Цуркан І.В. День бібліотек // Трудовой Кривбасс.– 2017.– 14 сент.
Баранник А.Г. Закохані в Кривбас // Трудовой Кривбасс.– 2017.– 17 авг.
Думанський В. Поетичним рядком про рідне // Під знаком руди і металу.– 2017.– №7.
Козачинська О. Поезія – це завжди неповторність... // Шахтар Кривбасу.– 2017.– 1 лип.
Моісеєнкова Н.В. Якщо ви раніше не читали – йдіть до нас // Трудовий Кривбас.– 2017. – 15 черв.
Трипутень А.Д. Сынам и внукам о мужестве отцов и дедов // Трудовой Кривбасс.– 2017.– 25 мая.
Журавская Л. Праздник слова // Домашняя газета. – 2017.– 24 мая.– С.28.
Денисюк О. Війни немає забуття // Шахтар Кривбасу.– 2017.– 20 трав.
Осика В.І. Квітка пам'яті // Трудовий Кривбас.– 2017.–13 трав.
Баранник Г.Г. Дзвони Чорнобиля душу тривожать // Трудовий Кривбас.– 2017.– 4 трав.
Сміяненко Т.І. Чорнобиль – горе і біль // Трудовий Кривбас.– 2017.– 4 трав.
Голубкова З.О. Воркшоп // Трудовой Кривбасс.– 2017.– 20 апр.
Савельєва Т.П. Хто розумніші: хлопці чи дівчата? // Трудовий Кривбас.– 2017.– 6 квіт.
Голубкова З.О. Струни серця // Трудовой Кривбасс.– 2017.– 30 марта.
Баранник Г.Г. Тарасова доля – то правда жива // Трудовий Кривбас.– 2017.– 16 берез.
Осика, В.І. У Тарасовій світлиці // Трудовий Кривбас.– 2017.– 9 берез.
Савельєва Т.П. Спілкуймося українською! // Трудовий Кривбас.– 2017.– 23 лют.
Кононенко И. Жива ли книга? // Пульс.– 2017.– 22 февр.– С. 25.
Маргина К. Библиотеки без границ // Пульс.– 2016.– 8 червня.– С. 25.
Домрачова, М. Плідна співпраця бібліотеки та клубу // Трудовой Кривбас.– 2015.– 29 жовт.
Стебельська К. Бібліотека – дім мудрості, аптека для душі // Червоний гірник.– 2015.– 6 жовт.– С. 2.
Самойлик Т. З любов'ю до рідного краю // Шахтар Кривбасу.– 2015.– 7 жовт.
Миза О. Побачити серцем // Червоний гірник.– 2015.– 9 лип.
Творча "Троянда" // Червоний гірник.– 2015.– 26 трав.– С. 6.
Миза О. Мистецтво бути здоровим //Червоний гірник.– 2015.– 5 берез.– С.16.
І серце поетичне в серцях добром озветься // Шахтар Кривбасу.– 2015.– 5 берез.– С. 13.
Крамаренко М. Добро і світло бардів // Червоний гірник.– 2015.– 24 лют.– С.12.
Пам'яті героїв Крут // Червоний гірник.– 2015.– 3 лют.– С. 6.
Штельмах В. Татьянин день // Домашняя газета.– 2015.– 28 янв.– С. 10.
Створено: 14.05.2018
Редакція від 09.09.2020