«Академія досліджень та винахідництва» в бібліотеці
Україна, Дніпропетровська область
Інтелектуальне об’єднання винахідників і творчих працівників «Академія досліджень та винахідництва» багато років працює в Дніпропетровській обласній бібліотеці.
Світова економіка третього тисячоліття розвивається під впливом новітніх технологій, які потребують значних інтелектуальних витрат. Тому головною цінністю сучасного суспільства, джерелом оновлення та прогресу є інтелектуальний капітал – висококваліфіковані фахівці, здатні генерувати нові ідеї, спрямовані на удосконалення техніки, технологій, методів управління.
Популяризація творчих здобутків новаторів Дніпропетровщини, сприяння активізації винахідництва і раціоналізації краю – один із пріоритетних напрямків діяльності обласної універсальної наукової бібліотеки. Творчий пошук винахідників і раціоналізаторів має своєрідну інформаційну систему, що складається з аналізу, синтезу та переробки інформації з метою одержання нових технічних рішень. Тому патентна інформація має велику питому вагу в загальних довідково-інформаційних фондах країни. Вона містить підтверджені державною науково-технічною експертизою дані про достовірність і практичну корисність науково-технічних завдань і зведень економіко-правового характеру.
Патентно-технічний відділ ДОУНБ надає активну інформаційну підтримку найбільш актуальним сучасним винаходам і проєктам. Партнерами бібліотеки в цій справі впродовж багатьох років є регіональна громадська організація «Академія досліджень та винахідництва», яку очолює винахідник, патентознавець, спеціаліст у галузі евристичного проєктування ракетно-космічних комплексів, організації винахідництва і винахідницької творчості, голова Ради ВТВР, почесний винахідник Міністерства загального машинобудування СРСР, почесний читач і активний помічник обласної наукової бібліотеки, засновник і президент першої в Україні регіональної громадської організації «Академія досліджень та винахідництва» Євген Репетя.
Це – об’єднання відомих винахідників, творчих працівників – усіх, хто робить серйозний внесок у справу винахідництва. «Академія» сприяє розробці та формуванню загального підходу до захисту законних прав та інтересів її членів, розвитку їхньої ділової ініціативи, інноваційної діяльності, участі у прискоренні соціально-економічного розвитку області, країни в цілому на основі науково-технічного прогресу.
Головні завдання «Академії» – сприяти впровадженню винаходів в економічні, соціальні, виробничі, науково-технічні, інвестиційні та інші програми та проєкти, становлення й розвиток наукового винахідництва та затвердження наукових ступенів для успішних винахідників.
Працівники бібліотеки постійно беруть участь в організаційних і просвітницьких заходах ради ТВР (товариство винахідників і раціоналізаторів), а зі створенням у патентно-технічному відділі ДОУНБ інформаційно-правового центру «Інтелектуальна власність» творча співпраця з цією громадською організацією наповнилась новим змістом: проведено маркетингове дослідження інформаційних потреб винахідників і раціоналізаторів, більша увага стала приділятися комплектуванню літератури з питань винахідництва та раціоналізації, проблем інтелектуальної власності, законодавчої бази охорони її об’єктів. Творці винаходів отримали можливість безкоштовного доступу до Інтернет-ресурсів, їм надаються бібліографічні довідки відповідно до тематики запитів, консультаційні послуги з питань новаторської діяльності. Голова ради Дніпропетровської обласної організації винахідників і раціоналізаторів України Юрій Винокуров – фахівець у галузі винахідництва – є абонентом індивідуальної інформації патентно-технічного відділу. Майже одночасно з відкриттям консультаційного пункту виникла ідея знайти таку форму співпраці і просвітницької діяльності, яка забезпечувала б системність і комплексність роботи для сприяння активізації винахідництва і раціоналізації Дніпропетровщини. Так у 2001 році було започатковано спільний творчий проєкт – інтелектуальний клуб «Академія досліджень та винахідництва».
Клуб об’єднав творчу еліту Дніпропетровщини, став центром спілкування науковців, інженерно-технічних працівників, представників влади, керівників підприємств малого і середнього бізнесу з читачами бібліотеки, оберегом інтелектуальної скарбниці нашого краю. Двічі на квартал у межах засідань інтелектуального клубу проводяться години спілкування, творчі зустрічі з особистостями, які здобули визнання в Україні та за її межами, відкриваються нові імена, влаштовуються книжкові виставки, виставки авторських творчих досягнень, презентації нових книг, ексклюзивних моделей, виробничі екскурсії.
Особливим натхненням відзначалася підготовка до першого засідання клубу 27 квітня 2001 року. До Всесвітнього дня інтелектуальної власності був проведений круглий стіл, на якому відбулась презентація інтелектуального клубу. Вирішили основні організаційні питання, а головою клубу обрали Євгена Репетю, який все життя працював на громадській і науково-просвітницькій ниві, знає справжню ціну інтелектуальної праці та всіляко її підтримує. Він є президентом суспільної регіональної «Академії досліджень та винахідництва. Обрали й ініціативну групу у складі директорки ДОУНБ Надії Тітової, заступника директора Тетяни Абраїмової, завідувачки патентно-технічного відділу Тетяни Мищенко, викладача Дніпропетровської Національної металургійної Академії України Миколи Резніка, фахівця у галузі ракетно-космічної техніки Вадима Камеко, винахідника Івана Стеценка. Також обговорили і затвердили емблему та девіз клубу: «Інтелект нації – на службу суспільству», гімн, статут, раду клубу, план роботи.
Традиційно засідання інтелектуального клубу творчих особистостей відбуваються в патентно-технічному відділі ДОУНБ.
Широке коло співрозмовників зібрала творча зустріч із заслуженим винахідником України, кандидатом технічних наук, патентним повіреним України, вченим-винахідником, Леонідом Арістом. На зустрічі були представлені його творчі здобутки: науково-технічні та науково-популярні книги, винаходи, статті з періодичних видань, описи до патентів України на корисні моделі, нагороди вченого, книжки.
Дуже корисною і пізнавальною була зустріч із головою Дніпропетровської обласної ради товариства винахідників і раціоналізаторів України Юрієм Винокуровим. Спілкування з цією авторитетною постаттю в клубі відкрило сторінки історії науково-технічних товариств на Дніпропетровщині, напрямки їхньої діяльності. Протягом десятиліть завдяки енергії, ініціативі, наполегливості Юрія Олександровича науково-технічні товариства діяли на кожному підприємстві області, організовувались конференції, семінари, громадські огляди та конкурси на кращі пропозиції. Понад три тисячі науковців, інженерно-технічних працівників, робітників були залучені до вирішення актуальних проблем виробництва. В усіх цих заходах брали участь фахівці патентно-технічного відділу бібліотеки.
Великий інтерес викликала також виставка-експозиція «Інтелектуальна еліта Придніпров’я: науковці-винахідники – читачі ДОУНБ». Ця виставка розповідала про видатних людей Дніпропетровщини, які зробили значний внесок у розвиток винахідництва і раціоналізації та науково-технічного прогресу. Увага приділялася не лише історичним відкриттям, а й сучасним інноваціям і винахідникам. Окрім того, ми не забули й про огляд українського винахідницького простору, ця виставка сприяла популяризації ідей винахідників.
Після проголошення незалежності України Євген Репетя виступає ініціатором представлення десяти кращих винаходів Дніпропетровщини для саміту Україна-Польща, що проводився у Дніпропетровську в 2003 році за участі Президентів України та Польщі. Винаходив були опубліковані у журналі «Дніпропетровськ».
Євген Репетя брав активну участь у всіх 10-ти міжнародних науково-практичних конференціях із проблем захисту об’єктів права інтелектуальної власності. На всіх засіданнях клубу «Академія досліджень та винахідництва» він був активним доповідачем відносно проблемних питань із захисту інтелектуальної власності. Знаходить нові форми залучення різних груп населення до технічної творчості.
За час діяльності клубу зустрічі відбулись із заслуженим винахідником України, вченим, поетом Юрієм Поліським. Цікавими були зустрічі зі заслуженими раціоналізаторами Яном Шифрісом, Ігорем Баласою, Юрієм Чиновим, патентними повіреними Валерієм Авраменком, Юрієм Руденком, Тамарою Єгоровою, Надією Рясковою, Валентиною Ручкіною, Феліксом Кліменком, винахідниками Олександром Козловим, Олександром Харченком, Геннадієм Кановим, заступником директора Дніпропетровського державного центру науково-технічної й економічної інформації Володимиром Калеником, із головним лікарем дорожньої клінічної лікарні, доктором медичних наук Сергієм Мунтяном, завідувачкою відділу Українського державного НДІ медико-соціальних проблем інвалідності, кандидатом медичних наук Ольгою Дніпровою, професором кафедри «Основи творчості, інноватики й інтелектуалізації» ДМетАУ, кандидатом технічних наук, головою міської ГО «ДніпроТриз» Миколою Резніком, головою Дніпропетровської обласної ГО «Асоціація ділового партнерства» Олександром Маліком, письменником Віктором Савченком, керівником ГО «Центр економічної інтеграції та сталого розвитку» Володимиром Тітовим. Ці постаті вписали свою сторінку в історію винахідництва та раціоналізації на Дніпропетровщині, збагатили інтелектуальну скарбницю краю. Кожна зустріч завжди є неповторною, як і неповторною є кожна творча особистість, що особливо яскраво засвідчено в серії виготовлених брошур з портретними нарисами про винахідників і раціоналізаторів.
У багатьох засіданнях інтелектуального клубу творчих особистостей брав участь голова Дніпропетровської обласної ради товариства винахідників і раціоналізаторів України Юрій Винокуров. Семінари, зустрічі, години спілкування, виставки, презентації відвідували представники обласної адміністрації.
Підсумком діяльності клубу є бібліографічні покажчики з серії «Вчені Дніпропетровщини», яку започаткував патентно-технічний відділ у 2004 році. Ці видання містять відомості про наукові доповіді, статті, описи до патентів на винаходи, описи на промислові зразки.
Для того, щоб донести до громадськості краю інформацію про діяльність клубу, чергові зустрічі, спілкування з винахідниками, спеціалістами у сфері технічної творчості, презентації винахідницьких здобутків використовуються такі новітні технології як паблік-рілейшнз та Інтернет. За кілька днів до визначеної дати засідання клубу виходить анонс на вебсайті бібліотеки, запрошуються ЗМІ. Інформація про роботу клубу розміщується на вебсайті бібліотеки. Відгуки про роботу клубу публікувались у місцевих газетах «Днепр вечерний» і «Наше місто». Така тісна співпраця зі ЗМІ сприяє зростанню популярності клубу, налагодженню взаємодії з органами влади, громадськістю, популяризації досягнень у сфері технічної творчості, підвищенню суспільного престижу інтелектуальної праці.
Робота клубу спрямовується на активізацію творчості винахідників, науковців, фахівців-виробничників, а також студентської молоді. Завдання клубу – інформаційне забезпечення науки і техніки, популяризація наукової та винахідницької діяльності, сприяння розвитку культури інновацій та творчості, популяризація фондів бібліотеки, формування читацької культури, ознайомлення відвідувачів і віртуальних користувачів із діяльністю відділу. Цільова аудиторія клубу розподіляється на дві групи. Перша – це науковці, фахівці-виробничники, які мають власні винаходи та раціоналізаторські пропозиції, друга–студентська молодь.
У роботі клубу використовуються просвітницькі заходи, інформаційні ресурси, різноманітні послуги. Для винахідників і патентознавців проводяться заходи з підвищення кваліфікації, набуття теоретичних і практичних знань та обміну досвідом у галузі інтелектуальної власності та винахідництва. У читальному залі відділу, а також за межами бібліотеки організовуються Дні патентознавця, Дні інформації, круглі столи, семінари та науково-практичні конференції, Тижні винахідника і стандартизатора, готуються тематичні виставки та тематичні добірки, виставки нових надходжень, віртуальні виставки, лекції патентних повірених.
Досвід проведення інформаційно-просвітницьких заходів, наявність фонду патентної документації та методичної літератури забезпечують безперервний процес підвищення професійних і освітніх компетенцій патентознавців, винахідників, науковців і студентів. У межах клубу проводились майстер-класи, тренінги з інформаційного супроводження інтелектуальної власності, презентації винаходів, інтелектуальні квести тощо. Відвідувачі клубу брали участь у просвітницьких заходах, що проводяться у місті, в організації Всеукраїнської олімпіади зі спеціальності «Інтелектуальна власність».
У 2013 році була організована міжрегіональна науково-практична конференція у Харкові «Космонавтика: історія досягнень та крок у майбутнє». До участі запрошено співробітників обласної наукової бібліотеки та користувачів книгозбірні, спілкування з якими відбувалося за допомого скайп-зв’язку.
Тож діяльність клубу «Академія досліджень та винахідництва» у патентно-технічному відділі сприяє популяризації винахідницької діяльності серед широких верств науково-технічної громадськості й заохочує до впровадження результатів інтелектуальної праці у виробництво.
В умовах повномасштабної війни вкрай важливим для нашої держави та її оборони є створення новітніх технічних засобів, що напряму або опосередковано можуть бути використані на фронті та допомагати в цивільному житті. Наукова еліта України, об’єднавшись у своїй роботі, здатна допомогти ЗСУ в найскорішому подоланні ворога та пришвидшити відновлення економіки нашої держави. На заходах клубу «Академія досліджень та винахідництва» винахідники і науковці мають можливість розповісти про свої інноваційні ідеї та винаходи, що сприяють економічному розвитку і наближають нашу Перемогу.
Фото з архіву патентно-технічного відділу
Юрій Крівченко: Успіх визначають люди / упоряд. О.Д. Давидов.– Дніпропетровськ. Журфонд, 2005.– 130 с. (Особистість у дзеркалі преси).
Проблеми винахідницької та раціоналізаторської діяльності в Харківській області.– Харків, 2009.– 72 с.
***
Аріст Леонід Михайлович: Людина-легенда: бібліограф. покажчик / упоряд. Т.М. Мищенко.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2006.– 72 с.
Юрій Поліський. Вчений. Поет. Романтик: бібліограф. покажчик / упоряд. Т.М. Мищенко.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2008.– 104 с.
Репетя Євген Іванович: Евронавт №1: бібліограф. покажчик / упоряд. Т.М. Мищенко.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2008.– 44 с.
Редакція від 04.10.2022