Творче життя Марії Пікуш

Творче життя Марії Пікуш

Марія Іванівна Пікуш народилася 23 червня 1954 року в селі Мирне Солонянського району. Марійка була четвертою дитиною у родині, поміж братів і сестер вирізнялася дивовижним вмінням малювати. Часто батько запрошував сусідів, щоб подивилися малюнки дочки, розвішані на стінах. Особливо гарно вдавалося дівчинці малювати квіти. Понад усе її вражали малюнки жінок з Петриківки, виконані на папері.

Одна з сусідок повезла Марійку до іншого села – подивитися роботи художника-самоука. В його будинку все вразило дівчинку, але особливо запах олійної фарби. Вибір був зроблений. У шкільному творі Марійка написала: «Буду художником».

У 1971 році закінчила середню школу. Свій виробничий і творчий шлях почала з посади художника-виконавця на фабриці «Дружба» селища Петриківка, куди її привезла мати. Директор фабрики Я.М. Ламза одразу відчула у дівчинки неабияке обдарування. Її вчителями на той час були майстри петриківського розпису Ніна Чернуська та Василь Соколенко. Багато зробив для розвитку дару Марії її чоловік - заслужений майстер народної творчості Андрій Пікуш.

Роботам пані Марії властива особлива безпосередність, особливий почерк. Звиваються квіти та трави у вінок, гарячі та холодно-прозорі фарби то сяють блиском і розкішшю літнього лука, то надвечір бліднуть. І у всьому відчувається милування життям і радість.

Марія Іванівна працювала у Дніпропетровському художньому фонді при обласній Спілці художників України творчим майстром петриківського розпису. Надалі – майстром петриківського розпису в Центрі народного мистецтва «Петриківка». Уже понад 30 років працює викладачем спеціалізованих предметів у Петриківській дитячій художній школі, яку очолювала 22 роки. Успішно передає свій багаторічний досвід молодому поколінню.

Марія Пікуш є членом Національної спілки художників України з 1984 року. Бере участь у професійних художніх виставках (обласних, Всеукраїнських, Міжнародних), а також фестивалях і конкурсах. 

Має пані Марія і державні нагороди та відзнаки: «Заслужений майстер народної творчості України», орден Княгині Ольги ІІІ ступеня, нагрудний знак «За розвиток духовності», нагрудний знак «За заслуги перед громадою».

Зі слів майстрині: «Моє творче життя – це барвиста квітка чарівного степу, тому петриківський розпис спонукає, надихає на неповторні життєдайні композиції у моїх творах. Природність елементів, простота та чарівність фантазії гарно передаються глядачам моїх творів». 


     


Джерело: Моє Придніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2024 рік: бібліограф. видання /упоряд. С.Ю. Жилінська.– Дніпро: ДОУНБ, 2023.

 


Бібліографія:

Пикуш Мария Ивановна // Художники Днепропетровщины: биобиблиограф. справочник. – Днепропетровск, 1991. – С. 150–151.


 29.05.2024
 (41 переглядів)