Євген Борисович Яшунський, видатний дніпровський архітектор, лауреат Державної премії у галузі архітектури.
Постать Євгена Яшунського може бути віднесена до числа найвідоміших архітекторів нашого міста другої половини XX ст., (як Олег Петров і Павло Нірінберг), роботи яких визначили архітектурне обличчя та основні тенденції містобудівного розвитку мегаполіса…
Творча спадщина Є.Б. Яшунського цікава, насамперед, у двох іпостасях: проєкти реконструкції будівель та розбудови житлових масивів і його напівсюрреалістичні стратегічні проєкти реконструкції центральної частини тодішнього Дніпропетровська («Німб», «Брама»), ідеї яких фрагментарно використовують сучасні архітектори вже у нову, ринкову епоху.
Євген Борисович Яшунський народився 2 серпня 1929 р. у Харкові. Цікаво, що його батько, Борис Наумович, був родом з єврейської колонії в Софіївському районі Дніпропетровщини. Таким чином, пізніше архітектор повернувся на свою малу батьківщину.
У 1951 р. Є.Б. Яшунський закінчив архітектурний факультет Харківського інженерно-будівельного інституту...
Починаючи з 1968 р., Є.Б. Яшунський зосередив свою творчу діяльність у Дніпропетровську, де нарешті в повній мірі розкрилився його талант архітектора та містобудівника. З 1968 по 1990 рр. працював у державному головному територіальному проєктному інституті «Дніпроцивільпроєкт»: головний архітектор проєктів, засновник і керівник архітектурно-планувальної майстерні (АПМ) в складі інституту.
Є.Б. Яшунський мав яскраво виражений талант архітектора-містобудівника. З його творчістю тісно пов’язані масштабні містобудівні зрушення у період перетворення Дніпропетровська на мегаполіс протягом 1970–1980-х рр. АПМ під його керівництвом разом із ГоловАПУ та іншими міськими організаціями, а також профільними інститутами Києва та Москви у цей період забезпечувала керівництво містобудівним розвитком Дніпропетровська. Зокрема, АПМ виконувала найважливіші проробки у період підготовки генерального плану міста. Зважаючи на це, Є.Б. Яшунського з повним правом можна назвати головним містобудівником Дніпропетровська 1970–1980-х рр.
Думаю, не буде перебільшенням стверджувати, що архітектор Яшунський є «батьком» багатьох житлових масивів нашого міста. У житлових районах і будівлях, до проєктування яких мав стосунок Є.Б. Яшунський, живе сьогодні ледь не половина мільйонного Дніпра. Євген Борисович є автором або співавтором проєктів забудови таких житлових масивів як Червоний Камінь, Комунар (нині Покровський), Парус, Перемога, Тополя, Сокіл, Фрунзенський (нині Ломівський та Кам’янський) та інших.
Зокрема, починаючи з 1971 р., під керівництвом Є.Б. Яшунського відбувалася забудова житлового району «Петровський» (офіційна назва, нині забута й не використовується), який складався з трьох масивів «Червоний Камінь», «Комунар» і «Парус».
Найбільш відомий житловий масив, створення його відбувалось за активної участі Є.Б. Яшунського – житловий масив «Перемога». У 1983 р. Є.Б. Яшунський, в складі групи архітекторів – авторів житломасиву «Перемога» (О. Хавкін, П. Нірінберг, М. Розанов, С. Зубарєв, М. Кудрявський, А. Щербакова, В. Сотников, А. Воловик, В. Гудзь та інші) був удостоєний Державної премії СРСР у галузі архітектури.
У своїй архітектурно-містобудівній діяльності Є.Б. Яшунський піднявся до історіософського рівня. У 1970-х – на початку 1980-х рр. у надрах його майстерні сформувався проєкт Великого Дніпровського ансамблю – якісно нове вирішення проблеми реконструкції центральної частини тодішнього Дніпропетровська.
Найбільші складові цього проєкту: 1) ансамбль «Німб» (варіант назви – «Корона»), який увінчує височину центрального пагорба – Соборної гори; 2) проєкт організації простору з виходом до р. Дніпро в місці початку проспекту К. Маркса (нині Яворницького) та Монументу Вічної Слави; 3) проєкт організації придніпровської частини міста в районі між площею Леніна (нині Героїв Майдану) та Набережною, з будівництвом комплексу «Брама».
Серед архітектурних проєктів Є.Б. Яшунського, яким, на жаль, не судилося втілитися в життя, перше місце посідає «Брама» – проєкт гігантського за масштабами (для тодішнього міста 1970–1980-х рр.) хмарочоса на відповідальній ділянці центральної частини міста, поблизу Набережної перед Новим мостом.
Проєкти «Брама» та «Німб» Є.Б. Яшунського в цілому можна характеризувати як своєрідну архітектурну домінанту міста на Дніпрі 1970-х рр., і як творчу планку, поставлену поколінням архітекторів 1970-х рр., яка з різних причин так і залишилася недосяжним архітектурним ідеалом. Водночас, ці проєкти дали низку концептуальних планувальних ідей, які потроху (на жаль, дуже повільно та у вельми зміненому і спрощеному вигляді) реалізують вже сучасні архітектори у часи, коли тенденції розвитку міської архітектури фактично повністю диктують закони ринку.
Однією з найвідоміших реалізованих архітектурних робіт Є.Б. Яшунського стала реконструкція будівлі Українського музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка, здійснена в 1979 р. у співавторстві з відомим майстром ландшафтного зодчества Л.П. Халявським. Реконструкція вилилася фактично в спорудження нової, набагато більшої за розмірами будівлі, в яку вмонтовано частину старого приміщення (колишнього театру Англійського клубу), збудованого в 1913 р. При цьому збережено глядацький зал із фігурами каріатид. Новий фасад будівлі (у 5 разів більший за розмірами, ніж старий) прикрасили три скульптурні барельєфи на теми етапних постановок театру, а також скульптура «Муза», створені відомим скульптором Ю.П. Павловим.
Одним із напрямків, де здобув широке визнання Є.Б. Яшунський, стала ландшафтна архітектура. На цій ниві він працював разом із талановитим зодчим Л.П. Халявським. Головні результати творчої співпраці – реконструкція протягом 1970-х рр. двох найстаріших і найбільших парків Дніпропетровська – ім. Т.Г. Шевченка та ім. В.П Чкалова (нині – Л. Глоби), а також «Сад Червоний Камінь» на місці колишнього кар’єру (створений 1976 р. на честь 200-річного ювілею міста Дніпропетровська). Є.Б. Яшунський та Л.П. Халявський – «архітектурні батьки» Театрального бульвару в нашому місті, прокладеного в 1978–1979 рр.
Максим Кавун
Повністю статтю опубліковано: Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат області на 2024 рік: бібліограф. покажчик / упоряд. С. Жилінська.– Дніпро: ДОУНБ, 2023.
Бібліографія
Днепропетровск. Архитекторы / Н. П. Андрущенко, М. Э. Кавун, Н. А. Лопатюк и др.; под общ. ред. Н. Н. Кондель-Перминовой. – Киев: Издательский дом «А+С», 2006. – 196 с.
Лазаренко А. Зодчий: [Про члена-кореспондента Академії архітектури України, лауреата Державної премії СРСР, професора Євгенія Борисовича Яшунського] // Світло у вікнах. Життя видатних людей / А. Лазаренко. - К.: Літопис-ХХ, 2007.– С. 126-132.
Родионов И. В. Корона над Днепром. Евгений Яшунский – архитектор-градостроитель : биогр. очерк / И. Родионов. – Запорожье: Привоз Принт, 2018. – 174 с.
***
Внуков В. Закоханий у свою професію: [Про професора Є. Б. Яшунського] / В. Внуков // Молодий будівельник. – 2005.– 2 листоп.– С. 2.
Подолинный С. И. Архитектор Евгений Борисович Яшунский: основные этапы жизненного и творческого пути / С. И. Подолинный, М. О. Ходченко // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури: Збірник наукових праць.– 2013.– № 11.– С. 44-49.