Історія Дніпровського академічного театру опери та балету
26-го грудня 1974 року урочисті звуки фанфар проголосили відкриття в Дніпропетровську театру опери та балету. Цією подією була відновлена історична спадкоємність, бо, власне, оперний театр у Дніпропетровську існував і раніше, з 1931 року як ДРОТ (Дніпропетровський робітничий оперний театр) і до війни.
У 1941 р. театр був евакуйований до Красноярська, де об’єднався з Одеською трупою. Але після війни його артисти поповнили трупи Одеси, Донецька, Харкова, у Дніпропетровську ж його діяльність не відновилась. Та жива пам’ять про «свою Оперу» і традиції, нею закладені, створювали передумови для відродження театру, що і здійснилося в 1974 р. Ухвала Ради Міністрів УРСР від 31 серпня 1973 р. (№ 405) офіційно ствердила ідею створення Дніпропетровської опери.
Засновниками театру були: Марк Григорович Литвиненко, заслужений працівник культури України (директор); Анатолій Васильович Ареф’єв, народний художник СРСР, лауреат державної премії ім. Т. Г. Шевченка (головний художник); Петро Семенович Варивода, заслужений діяч мистецтв України, лауреат державної премії ім Т. Г. Шевченка (головний диригент); Людмила Володимирівна Воскресенська, заслужена артистка Росії (головний балетмейстер), Василь Васильович Кіосе, заслужений артист України, лауреат державної премії ім. Т. Г. Шевченка (головний хормейстер). Багато в чому завдяки їх енергії і таланту у новоствореному театрі були зібрані чудова оперно-балетна трупа, колективи хору і оркестру з великим потенціалом творчих можливостей.
Художніми орієнтирами для тих, хто тільки починав театральну біографію – співаків, музикантів, танцівників, – служили ті, чию обдарованість доповнювали набуті раніше сценічний досвід і професійна майстерність. Всіма визнаними лідерами стали: Нонна Суржина, Анатолій Даньшин, Микола Полуденний, Микола Український – солісти-вокалісти; Леонора Еллінська, Алла Петріна, Ольга Загуменникова, Віктор Рогачов, Микола Войтенко – солісти балету; Гаррі Логвин – концертмейстер оркестру. Об’єднуючим стимулом слугувало загальне бажання створити свій театр, з індивідуальним обличчям і характером. Реальність мрії забезпечували могутній потенціал, невичерпна працездатність, щирий ентузіазм.
В результаті на момент відкриття театр вже мав певний репертуар. Презентація його тривала тиждень. Дев’ять спектаклів були представлені глядачам. Серед них і ті, що надовго стали візитною карткою Дніпропетровського державного театру опери і балету: «Князь Ігор», «Ріголетто», «Лебедине озеро», «Бахчисарайський фонтан». Тільки за перші два роки в театрі було поставлено 18 спектаклів. Їх відрізняла жанрова різноманітність: велика класична опера і камерна, балети і дивертисменти, оперети, дитячі вистави, концерти, тематичні музичні програми.
Творчий розвиток молодого колективу йшов у двох магістральних напрямах: освоєння і популяризація світової класичної спадщини («Кармен», «Севільський цирульник», «Євгеній Онєгин», «Жизель», «Лускунчик») і звернення до творів сучасних композиторів, музики ХХ ст., зокрема – до кращих українських зразків («Спартак» Хачатуряна, «Порги і Бесс» Гершвина, «Панночка і хуліган» Шостаковича, «Богдан Хмельницький» Данькевича, «Лісова пісня» Скорульського).
Повага до традицій реалістичного театру не виключала експериментального пошуку нових виразних засобів. Цьому сприяла відкритість театру, його готовність до контактів з визнаними майстрами.
Тим часом театр продовжує стратегічний курс на збагачення репертуару: класичного («Травіата», «Трубадур», «Шопеніана», «Дон Кіхот») і сучасного (опера І. Дзержинского «Тихий Дон», балет К. Молдобасанова «Материнське поле», А. Мелікова «Легенда про любов»). До театру приходить молоде покоління перспективних диригентів – М. Шпака і А. Чепурного; режисерів-лідерів – Ю. Чайки і Є. Бузіна. У спільній роботі над новими виставами – «Багато галасу даремно», «Дзвоник», «Дон Жуан» – складаються успішні професійні союзи: балетмейстер З. Кавац, диригенти М. Шпак, А. Чепурной, хормейстер Й. Недзвецький, художник В. Ареф’єв, режисер Є. Бузін. Високоосвічені, талановиті, не заспокоєні у пошуках сучасних театральних форм, – вони вносять у діяльність колективу свіже осмислення музичної драматургії, елементи й нюанси нової естетики і стилістики. Особливо плідні їх звернення до творів українських авторів («Запорожець за Дунаєм», «Грім з Путивля», «Повернений травень», «Прапороносці»). Подіями в історії театру є постановка прокоф’євських балетів («Блазень», «Блудний син», пізніше – «Ромео і Джульєтта»), пуччинівська «Мадам Баттерфляй» і «Джоконда» Понк’єллі. Справжнім святом для глядачів стали балет «Великий вальс» та оперета «Сильва».
Театр постійно бере участь в конкурсах та фестивалях, його артисти отримують престижні нагороди. Так, хореографічне сказання «Княгиня Ольга» та фольклорне дійство «Колиска життя» на музику видатного українського композитора, Героя України Євгена Станковича були висунуті на здобуття Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка в номінації «Музика».
В основі вистав – найважливіші події української історії та особливості національного характеру, сьогодні ці вистави відповідають потребі суспільства звернутися до неминучих духовних цінностей українського народу, його історичної пам’яті, яка рятує націю від забуття. У 2017р. сучасний балет Дмитра Омельченка «Carmen&Jose» отримав державну премію ім. А. Шекери.
Справжнім творчим проривом для театру стає 2019 рік. У театрі відбуваються гучні прем’єри – балети: повертається до репертуару в новому оформленні «Великий вальс» (червень), «Білосніжка та семеро гномів» (листопад); вперше за останні 10 років ставиться нова оперета «Містер Ікс» (жовтень); повертається до репертуар шедевр Дж. Верді опера «Набукко» з новими костюмами, декораціями; відбуваються прем’єри нових концертних програм «Симфо-шоу «БаROCKо» (лютий), грандіозне музичне шоу «Ніч в опері» (березень) за участю оперної діви Марії Максакової, концерт класичної музики та пісочної анімації «Пори року».
В 46 театральному сезоні наш театр знов починають запрошувати на гастролі до європейських країн, у США та Китай. В листопаді відбуваються гастролі балету у Франції та Швейцарії, гучні оплески глядачів було чути після кожної вистави «Білосніжка та семеро гномів» та «Лебедине озеро».
В листопаді та грудні відбуваються гастролі артистів балету в США з виставою «Лускунчик». В січні та лютому 2020р. у Нідерландах театр з аншлагами презентував оперу Дж. Верді «Набукко». У виставі приймали участь солісти опери, артисти хору та симфонічний оркестр. У лютому 2020р. з успіхом пройшли гастролі театру в Італії у м. Трієст з оперою «Борис Годунов», в якому брали участь солісти опери, артисти хору, балету.
Саме наш театр було обрано для гастролей в Італії, тому що продюсеру Антоніо ді Лючія дуже сподобалися декорації нашої вистави «Борис Годунов» видатного театрального художника А. Ареф’єва – лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка. Диригентом вистави було запрошено видатного диригента сучасності О. Анісімова.
В 47 театральному сезоні після тривалої перерви у зв’язку з пандемією Covid-19, у листопаді відбулася довгоочікувана прем’єра опери Дж. Пуччіні «Мадам Баттерфляй». До ювілею Л. Ван Бетховена за підтримки Генерального консульства Німеччини в театрі вперше пролунала «Дев’ята симфонія» у виконанні солістів опери, артистів хору та симфонічного оркестру.
В лютому 2021р. відбулася довгоочікувана прем’єра балету «Попелюшка» на музику С. Прокоф’єва. До вистави зшили майже 100 ексклюзивних костюмів, 5 великих задників декорацій, було виготовлено багато бутафорії, все дуже яскраве та барвисте. Казкова вистава стала справжнім святом танцю та музики, вона цікава як дорослим, так і малечі, в ній багато комічних моментів, яскравих гротескних персонажів, а головне – це історія про перемогу добра та безмежну віру у щастя.
24 серпня 2021р. відбулася грандіозна культурна подія, до 30-річчя Незалежності України театр презентував прем’єру театру балет «Лісова пісня» на музику М. Скорульського. А вже 28 серпня вперше за роки Незалежності країни наш театр мав честь виступати на сцені Національної опери України в Києві. Київські глядачі мали можливість переглянути дві балетні вистави «Білосніжка та семеро гномів» та «Лісова пісня». З 20 по 24 вересня в театрі за підтримки Українського культурного фонду проходить міжнародний музично-театральний фестиваль «Перехрестя епох», присвячений 150-річчю Лесі Українки. В рамках фестивалю відбулися концерти, майстер-класи, світові музичні прем’єри, презентації. На фестивалі була присутня почесна гостя з Угорщини внучата племінниця Аріадна Бартаї.
У грудні 2021р. в рамках програми «Подорож у казку» за підтримки Дніпропетровської обласної державної адміністрації розпочалися гастролі артистів опери, хору з казковим мюзиклом «Красуня і Чудовисько» в ОТГ Дніпропетровської області. Мюзикл був на замовлення театру автором лібрето Аліною Штефан та композитором Анною Сегал, це ексклюзивна вистава, яку можна побачити тільки на сцені нашого театру. 17 грудня вперше, за ініціативи директора Пінчука К.М., в театрі відбулася творча зустріч, в концертному форматі, «УКРАЇНСЬКИЙ БАТЛ» артистів театру та вокально-хореографічного ансамблю «Славутич».
Сьогодні театр активно займається благодійною діяльністю. Артисти театру постійно організовують та приймають участь у благодійних концертах для воїнів та поранених із зони АТО у лікарнях, госпіталях та військових частинах, тим самим підтримають бойовий дух та настрій захисників. Театр постійно запрошує безкоштовно відвідати свої вистави та концерти воїнів з АТО та переселенців з ТОТ. Також наші артисти опери, балету та музиканти приймають активну участь у благодійних концертах на підтримку хворих дітей відділення гематології в обласній лікарні.
Важливо, що Дніпропетровський академічний театр опери та балету зберігає класичні традиції, не боїться постійно експериментувати, шукати нові театральні форми, постійно враховує різний вік та смак сучасного глядача. З самого початку й до сьогодення основою діяльності театру є глибока повага до світових і національних культурних традицій, бажання донести до глядачів гуманістичну суть високого мистецтва.
Джерело: Сайт Дніпровського академічного театру опери та балету https://www.opera-ballet.com.ua/about-us/
Бібліографія
Дніпропетровський театр опери та балету // Катеринослав-Дніпропетровськ – 225 : Видатні особистості та обличчя міста. Вид. 2–ге. – Дніпропетровськ : ІMA-прес. 2001. – С. 244–247.
Шпаковська Т. Дніпропетровський державний академічний театр опери та балету/ Т. Шпаковська // Театри Дніпропетровщини : енциклопедія. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2003. – С. 233–333.
Шпаковская Т.А. Театральная летопись длиною в четверть века : Очерки, статьи, творч. портреты, интервью, информации : К 25-тию со дня основ. Днепр. гос. театра оперы и балета / Т.А. Шпаковская. – Днепропетровск : Пороги, 1999. – 318 с.