Гість із космосу в Дніпропетровській обласній універсальній науковій бібліотеці

Гість із космосу в Дніпропетровській обласній універсальній науковій бібліотеці

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

У Дніпропетровській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася зустріч дніпрян з американським астронавтом Рендольфом Брезніком.

14 березня – 2018 р. в приміщенні Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки на пр. Яворницького, 18, як кажуть, яблуку ніде було впасти. Всі хотіли стати свідками епохальної події – побачити в Дніпрі на власні очі справжнього астронавта. Близько 400 представників студентської та учнівської молоді, КБ «Південного», громади нашого міста зібралися в патентно-технічному відділі ДОУНБ, відділі документів іноземними мовами, де зустріч транслювалася по скайпу, і центрі «Вікно в Америку». Добра сотня смартфонів, які висіли у повітрі на витягнутих руках, сповіщали, що майбутнє вже настало. Кожен намагався хоч на мить зафіксувати зустріч. І це, між іншим, була середина робочого дня!

Зустріч із американським астронавтом у патентно-технічному відділі ДОУНБ. З колекції ДОУНБ Скайп-конференція у відділі документів іноземними мовами. З колекції ДОУНБ На зустрічі з Рендольфом Брезніком  в бібліотеці. З колекції ДОУНБ

Повернення додому

Великий банер Конструкторського бюро «Південне» сповіщав, що десь там, за головами сотень гостей заходу, почнеться цікава зустріч. Американський астронавт NASA Рендольф «Комрад» Брезнік лише три місяці тому повернувся з космосу, і наразі, в березні 2018 року – відвідує міста Дніпро, Київ та Житомир, аби поділитися власним досвідом із українцями. 

Чому Дніпро, чому саме Україна? По-перше, сім’я Ренді Брезніка ще десять років тому всиновила хлопчика з Дніпра. Зараз Уайету 12 років, він теж разом із батьком мандрує нашою країною. По-друге, Рендольф – другий після Леоніда Каденюка астронавт, який розгорнув український прапор на навколоземній орбіті.
 
Цей прапор він придбав у Дніпрі пару років тому, коли приїздив до міста з сином. І по-третє, з собою у космос Ренді брав сувенірний магнітик з гербом Дніпропетровської області. Разом із хазяїном сувенір налітав 108 млн. кілометрів. Тож, коли гості зустрічі запитали астронавта, яка в нього була мотивація приїхати до Дніпра, Ренді просто відповів: «Мені було потрібно повернути речі, які побували в космосі».

Ренді Брезнік з прапором України З сайту: https://www.facebook.com/uspace.dp/?hc_ref=ARQ4cMX85vlOnOC13WQSWjYNAK4BCtPks4Sm2oVv1L8h5YdgX_fxoxbrQv6i6YMYUZQ# Ренді Брезнік у центрі «Вікно в Америку» . З колекції ДОУНБ

Колонізаторські плани

Організатори зустрічі ознайомили гостя з діяльністю КБ «Південне» й загалом із розвитком ракетно-космічної галузі в Україні. 

Несподіванкою для громадськості виявилася стратегія створення науково-дослідної бази на Місяці. Розробка КБ «Південне» розпланована на п’ять етапів дій, від вибору місця для бази на супутнику Землі та встановлення маячків для вдалих посадок аж до налагодження транспортування модульних відсіків і побудови та розширення самої місячної бази.

Гадаю, що ноги цих ідей ростуть ще з тих часів, коли батько радянської космонавтики Сергій Корольов побував з візитом у Дніпропетровську і в спілкуванні з іншим батьком – радянських міжконтинентальних ракет – Михайлом Янгелем запропонував секретному ракетному заводу в Дніпрі долучитися до місячної програми. Підготовка до підкорення Місяця почалася, на Південмаші навіть встигли створити спеціальні місячні модулі «Е», але американські астронавти висадилися першими. Невдовзі радянську програму згорнули. 

Але зараз інші часи. Тому сучасна розробка дніпровських фахівців, метою якої є промислова здобич корисних копалин на Місяці та космічний туризм, невдовзі може стати по-справжньому актуальною. Представники КБ «Південне» наголосили, що проект є дорогим і здійснити його можливо тільки через співпрацю різних країн.

Досвід астронавта

Ренді Брезнік поділився з дніпрянами власним досвідом підготовки до космічних польотів. А побував він у космосі вже двічі, загалом перебуваючи поза Землею 150 днів. У складі екіпажу шатлу «Атлантіс» брав участь у завершенні будівництва міжнародної космічної станції. В цей час робив три виходи у відкритий космос. По поверненні – працював інструктором з підготовки астронавтів.

Під час заходу астронавт демонстрував на проекторі світлини, на яких він з підопічними здійснював спуски в глибокі печери. Це максимально наближувало тренування до умов космічного простору. Біля штату Флорида є модуль розміром з тролейбус, в якому людина може перебувати дуже довгий час. Тут майбутні астронавти вчилися співіснувати разом в єдиному просторі.

Після тренувань на природі в житті Ренді Брезніка почалася безпосередня підготовка до наступної космічної місії. Довелося вчити такі специфічні речі як курси виживання при посадці на воду. Якщо за першої місії астронавт повертався на Землю на «шатлі», приземлення якого мало чим відрізняється від посадки пасажирського літака, то друга місія відбувалася в дуже тісному модулі корабля «Союз». Приземлення в останньому схоже з двома автомобільними аваріями, як жартують астронавти.

Про другу подорож до космічної станції Ренді розповідав найбільше. Він наголосив, що частина обладнання МКС була вироблена саме в Україні. На космічній станції екіпаж мав багато фізичних навантажень, аби не сталася атрофія м’язів в умовах невагомості. Через постійну працю та дослідження вільного часу на станції практично не було, але в рідкісні хвилини спокою можна було дивитися на Землю з ілюмінаторів.

Ренді демонстрував велику кількість слайдів, які він зробив на високоякісну техніку. Сфотографував він кілька місяців тому і Дніпро та Київ.

Дніпро з космоса . Фото Ренді Брезніка  з колекції ДОУНБ Україна з космоса . Фото Ренді Брезніка з колекції ДОУНБ
 

На запитання дніпрян відповів, що якби мав більше часу, то тільки і робив би, що споглядав і спостерігав за красою нашої планети. Дивовижний вигляд мали вершини Евересту над хмарами та полярне сяйво в атмосфері. Усі світлини Ренді публікував у соцмережах у межах проекту «Один світ – багато поглядів».

Погляд у майбутнє

Після розповіді астронавта молодь Дніпра буквально засипала Рендольфа найрізноманітнішими питаннями. Що треба вчити, аби стати космонавтом? Чи правда, що посадка на Землю є м’якою? Чи хотів би Ренді полетіти на Марс? Чи вірить він у позаземне життя? Якою фототехнікою користувався для зйомки? Які найсильніші відчуття стресу в космосі? Чи зручно спати у невагомості? Чи є Земля живим організмом?

На ці та інші питання астронавт відповідав терпляче, з доречним гумором. Бо найбільша цінність такої зустрічі – передача досвіду юному поколінню, яке продовжуватиме освоєння космосу в ХХІ столітті. Для найменшої дитини, яка взяла участь в спілкуванні з астронавтом, ці відповіді лишаться пам’ятними на все життя.

«Земля здалеку має вигляд маленької кульки, – поділився Ренді Брезнік своїми враженнями. – Тут живуть всі ті, кого ти любиш. Неможливо не бути зворушеним, коли бачиш цю красу Землі... Мріємо збільшити присутність людей у космічному просторі».

Після зустрічі у Дніпровській обласній науковій бібліотеці Ренді з сином також відвідали центр аерокосмічної освіти молоді. Вже наступного дня астронавт вирушив до столиці України, а 16 березня відвідав місто Житомир – батьківщину засновника радянської ракетної програми, українця Сергія Корольова.

 

Віктор Єкшов
Створено: 20.03.2018
Редакція від 22.09.2020