Бібліотека для дітей міста Покров: історія і сьогодення

Бібліотека для дітей міста Покров: історія і сьогодення

Україна, Дніпропетровська область, м. Покров

Протягом уже п’ятдесяти років дитяча бібліотека міста Покрова виховує юних громадян, вносить в їхні душі світло знань і добра.

Історична довідка

Без минулого немає майбутнього. Ця мудра істина дуже точно відображає суть історії. Це стосується й історії нашого міста Покрова (колишнього Орджонікідзе). А дитяча бібліотека є його невід’ємною частиною. І історію її створення, і людей, які стояли біля витоків, ми повинні з вдячністю пам’ятати! 

 Центральна міська бібліотека для дітей майже ровесниця міста. Починалося все у 1968 році. Саме тоді було прийнято рішення Орджонікідзевської міської Ради про створення міської дитячої бібліотеки з 1 серпня 1968 року. На посаду завідуючої була прийнята Волчкова Алевтина Гаврилівна. Виконком міської Ради виділив кошти на придбання книг і обладнання. За короткий термін на Орджонікідзевському рудо-ремонтному заводі виготовили найнеобхідніший бібліотечний інвентар: стелажі, вітрини для книжкових виставок, шухляди для книг і формулярів. Для бібліотеки виділили приміщення у тодішньому центрі міста. Воно займало дві кімнати у міському будинку піонерів по вулиці Калініна, 5. Одна з кімнат була абонементом, друга – читальним залом.

Книг спочатку було дуже мало, їх приносили з дому мешканці міста, діти. В комплектуванні фонду велику допомогу надавали обласна дитяча бібліотека та гірничо-збагачувальний комбінат – найбільше промислове підприємство міста. Перша інвентарна книга була розпочата 26 серпня 1968 року. 

Поступово книжкові надходження збільшилися і до 18 березня 1969 року, коли було закінчено першу інвентарну книгу, їх стало 5 025. Бібліотека почала передплачувати також низку пізнавальних і науково-популярних журналів і газет. Фонди бібліотеки збільшувалися, зростала кількість користувачів і відвідувань. Для пропаганди книги та читання працівники бібліотеки організовували книжкові виставки з актуальних тем, відкриті перегляди літератури, проводили читацькі конференції, зустрічі з цікавими людьми, обговорення, диспути.

Стабільний колектив злагоджено працював багато років. Ці милі жінки – розумні та щирі – дійсно були патріотами бібліотеки, які віддавали їй та відвідувачам свої знання, уміння, любов до дітей і бажання збагатити їх знаннями, прищепити любов до читання та книги. Вони стояли біля витоків і розбудови дитячої бібліотеки у місті. Назвемо їхні імена: Волчкова Алевтина Гаврилівна – незмінний багаторічний директор, Суха Раїса Василівна, Савченко Варвара Іванівна, Кравцова Марія Мар’янівна, Губа Любов Іванівна, Таран Ганна Федорівна, Русінова Галина Михайлівна, Літвінова Галина Петрівна, Волкова Тетяна Євгенівна. Саме ці люди працювали у бібліотеці не один десяток років і віддали їй часточку свого життя, тепло своїх сердець – дітям. 

Життя бібліотеки, її історію творили люди, віддані своїй справі. Успішна робота бібліотеки багато у чому залежить від її керівника. За весь період існування бібліотеку очолювали:
1968–1988 роки – Волчкова Алевтина Гаврилівна
1988–1994 роки – Волкова Тетяна Євгенівна 
1995–2003 роки – Литвинова Галина Петрівна
2003–2010 роки – Потапова Наталія Володимирівна
З 2011 року заступником директора ЦБС у роботі з дітьми є Литвиненко Тетяна Іванівна.

У 1979 році відбулось об’єднання міських бібліотек у централізовану бібліотечну систему, до складу якої увійшла і дитяча бібліотека. Також у 1979 році її перемістили в нове приміщення за адресою: вулиця Калініна, 7, де вона розташована і зараз. Приміщення стало набагато більшим і мало абонемент і читальний зал для дошкільнят і учнів 1–4 класів, абонемент і читальний зал для учнів 5–9 класів, книгосховища обох відділів – молодшого та старшого. Кімнати для обслуговування користувачів стали просторими, світлими. Вмістили в себе значно більше стелажів із книгами, книжкові вітрини, столи, стільці, іншу бібліотечну техніку. Було розділено книжковий фонд для молодших і старших школярів, утворилося два повноцінні відділи.

З 1981 року у дитячій бібліотеці створено театр ляльки і книги. Його назвали на честь казкового героя – «Буратіно». Про історію його створення слід розповісти окремо. 

На одному з обласних семінарів, які регулярно відвідувала директор ЦДБ, для покращення роботи дитячих бібліотек з наймолодшими користувачами, було рекомендовано придбати бібліотечні лялькові театри. Головною задачею таких театрів у бібліотеках була «екранізація» літературних творів – казок, віршів, оповідань. 

Оскільки Орджонікідзевська ЦДБ була зацікавлена в якнайширшій популяризації книг, у 1979 році у мережі магазинів «Книга – поштою» було замовлено кілька комплектів ляльок. Так спільними зусиллями ляльковий театр був готовий до роботи. Відповідальна місія очолити його випала Літвіновій Галині Петрівні – старшому бібліотекареві молодшого відділу ЦДБ. Вона пропонувала відвідувачам стати юними акторами, ляльководами. Діти погоджувались, наввипередки розподіляли ролі, бігли після уроків до бібліотеки, репетирували. Їм було цікаво не так грати певну роль, чи озвучувати персонажа, як погратися незвичайними ляльками. Але наполеглива робота керівника спрямовувала роботу у правильне річище. У процесі цієї роботи формувалися навички водіння ляльок, добір і обробка текстів, набувався досвід у керівника і «акторів».  

    

Першою, дебютною виставою, була «Книжкова лікарня». Її текст взяли з репертуарного збірника. Тема була актуальною – бережливе ставлення до книги. Готувалися ретельно, хвилювались. Прем’єра відбулася у 1980 році. Школярі показали виставу для дошкільників. Успіх був неймовірним. Першими акторами були Юля Волкова, Катя Шевченко, Оксана Савченко. Таким чином у бібліотеці у 1981 році створився гурток юних лялькарів. У ньому завжди набиралося з десяток постійних учасників, а решта – тимчасові. Діти – це такий непосидючий контингент, вони швидко захоплюються справою, але і швидко розчаровуються, шукаючи інше захоплення. Та і підростають вони швидко, переходять з класу в клас, у них з’являються інші інтереси й справи. Тож й у театрі ляльки і книги «Буратіно» охочих акторів було багато, а вірних цій справі – одиниці.

Важко перерахувати, скільки дітей займалися у гуртку ляльки і книги за весь час його існування (1981–2016). Разом із дітьми виготовляли елементи декорацій, добирали музичний супровід, обговорювали репертуар. Керівник заохочувала дітей маленькими призами, солодкими подарунками. З роками накопичувався репертуар і досвід. Гурток переріс у клуб.

З роками, з часом, робота дитячої бібліотеки удосконалювалась, змінювалася. Цей процес невпинний. За велінням часу, наприкінці 90-х років минулого століття бібліотека стала надавати відвідувачам додаткові платні послуги, що сприяло активному поповненню книжкових фондів новими надходженнями, покращенню матеріально-технічної бази. Це був один із кращих періодів роботи дитячої бібліотеки. 

Сьогодення

У вересні 2018 року центральна міська бібліотека для дітей відзначила свій ювілей – 50 років. Щирі та вірні друзі не забули її привітати і завжди залишаються з нею. Цей життєвий рубіж бібліотека зустріла гідними показниками. Кількість її відвідувачів не зменшилася. На цьому наголошували представники міської влади та громадськості. До цієї визначної дати дитяча бібліотека підготувала і випустила путівник «Міська дитяча бібліотека», мандрівку дитячою бібліотекою «Як стати хорошим читачем» і дайджест «Роки бібліотеці до лиця». Нині книжковий фонд дитячої бібліотеки є універсальним і становить близько 30 000 примірників. 

Бібліотека для дітей є повноправним членом міської громади і позиціонує себе у суспільстві як книжкову скарбницю, як небайдужого учасника всіх міських подій, загальноміських свят, вшанування пам’яті героїв війни, воїнів-інтернаціоналістів, воїнів АТО, ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Бібліотекою опікується міський відділ культури, міський голова, міська влада. Центральна міська бібліотека для дітей входить до складу централізованої бібліотечної системи Покрова і є її невід’ємною частиною.

  

У сьогоднішньому світі інформація та знання стають основою економіки, інтелектуальний розвиток і культура особистості набувають стратегічного значення. Поняття освіченої людини постійно розширюється, включаючи в себе все нові складові. Як і раніше, головною сполучною ланкою між людиною і знаннями залишається читання, яке стає ключем до століття знань.

Місія всіх бібліотек – створювати людям умови для духовного росту, самоосвіти і самовиховання. Місія ж дитячої бібліотеки – виховувати у читачів інформаційну культуру читання, навчити їх користуватися бібліотекою, набути потребу систематичного читання, яке сприяє розвитку творчої думки, пізнавальних інтересів.

Бібліотека бере участь у всіх конкурсах, запропонованих обласною дитячою бібліотекою та Всеукраїнських конкурсах, зокрема «Кращий читач року». До речі, у 2013 році наша читачка Євсюкова Юлія стала кращим читачем Дніпропетровщини і представляла область на заключному етапі «Кращого читача України 2013» у Львові. Крім того бібліотека провела багато конкурсів на своєму бібліотечному рівні: щорічні бенефіси читача, «Бібліопанночка»,  «Найкраща телеграма Дідові Морозу», «Мій портрет у бібліотечному інтер’єрі», «Моя бібліотека майбутнього» та інші.

Центральну міську бібліотеку для дітей міста Покрова пам’ятають і відвідують її колишні читачі. Влітку 2018 року до неї завітали гості з Німеччини, Польщі, Австрії та Данії. Приємно зазначити, що хоча вони живуть за межами нашої країни, але з теплотою згадують про свої  дитячі роки і дитячу бібліотеку. І, буваючи на Батьківщині, щиро цікавляться життям бібліотеки, заходять до неї, дарують власні книги для сьогоднішніх читачів. 

Центральна бібліотека для дітей Покрова є територією добра, центром розвитку сімейного читання та змістовного дозвілля. Сьогодні вона активно популяризує читання, прагне стати справжнім культурним та інформаційним центром. У бібліотеці також можна вивчити уроки, поспілкуватися з ровесниками, відзначити свято, малювати, читати вголос, ремонтувати книги, подивитися лялькову виставу і взяти в ній участь, переглянути мультик. До послуг юних користувачів – мережа Інтернет, куточки відпочинку. В бібліотеці комфортний температурний режим, приміщення чисті, світлі. Персонал бібліотеки уважний і завжди надасть потрібну книгу, інформацію, довідку.

Тетяна Литвиненко
Бібліографія:

Дощенко О.Читання – найкраще навчання/Олена Дощенко//- Козацька вежа.- 2018.-30 березня (№13).- С.5 фото
Дощенко Олена. У світ краси знайди дорогу/Олена Дощенко//- Козацька вежа.– 2017.– 3 лютого (№5).– С.2 фото
Дощенко Олена.Кинь «мишку» - візьми книжку/Олена Дощенко//- Козацька вежа.– 2017.– березня(№13).– С.2 фото
Дощенко Олена. «Краю рідного давно минула доля»/Олена Дощенко//Козацька вежа.– 2016.– 12 лютого (№7).– С.6.фото
Литвиненко Т.Подорож у книжкове море/Тетяна Литвиненко//Козацька вежа.– 2016.– 18 листопада (№47).– С.7.фото
Сізова О. Дім, де живуть книги/О.Сізова//Козацька вежа.– 2013.– 11 жовтня (№41).– С.6-7. фото
Мета – популяризація книги. / Тетяна Литвиненко // Козацька вежа. – 2012. – 24 серпня (№34). – С.6.
Ковальчук А.Змагалися бібліопанночки /А.Ковальчук//Козацька вежа. – 2012. – 7 грудня (№49). – С.6.
Створено: 04.03.2019
Редакція від 08.09.2020