Центральна міська бібліотека для дорослих КЗ «ЦБС Покровської міської ради »
Україна, Дніпропетровська область, м. Покров
Історія Центральної міської бібліотеки для дорослих починалася у 1967 році, коли місту виповнилося лише 11 років.
У світі, що змінюється, саме бібліотеки забезпечують
нерозривний зв’язок із минулим і майбутнім
окремої особи, громади, нації, цивілізації.
Історія Центральної міської бібліотеки для дорослих нерозривно пов’язана з історією Покрова, а починалася вона у 1967 році, коли місту виповнилося лише 11 років. Спочатку це була невелика книгозбірня, філія Нікопольської районної бібліотеки з двох кімнат за адресою: вул. Пушкіна, 13. Від початку приміщення виявилося затісним, хоча книжковий фонд налічував лише понад дві з половиною тисячі примірників. Очолила бібліотеку Пучкова Аза Антонівна – бібліотекарка і директорка в одній особі, обслуговувала на абонементі та в читальному залі до ста відвідувачів щоденно. Прискорити розширення допоміг випадок. Під час чергової комісії з області перевіряльниця не лише констатувала, що у бібліотеці тісно, а й почала клопотатися перед міським керівництвом про надання іншого приміщення. Переїзд добре пам’ятає одна з перших працівниць закладу – Катерина Воронкіна. У 1974 році вузол зв’язку, який тоді займав праве крило першого поверху по Центральній, 7, переїхав на своє теперішнє місце, а вивільнене приміщення віддали під бібліотеку для дорослих. Абонемент перебуває там і донині, а зараз запрацював ще й коворкінговий центр. Близько місяця зайняв переїзд. Візками через стару площу бібліотекарки перевозили книги, майно, облаштовували стелажі. Зате на новому місці було просторіше. Особливо після того, як читальний зал «переїхав» на другий поверх у вивільнене Будбанком приміщення. На абонементі одночасно можна було побачити не менше семи читачів, а в читальному залі – до трьох десятків відвідувачів. Тут готувалися до сесій, читали періодику, якої було дуже багато, починаючи від «Літературної газети» та «Нового мира» до «Правди» й «Известий». Майже щоденно до книжкового фонду надходила нова література, значна частина якої була ідеологічного характеру. Працював міжбібліотечний абонемент, городяни мали можливість замовити книги, яких не було у місті. Охоче бібліотеку відвідували як молодь, так і літні люди, однаково активно читали робітники й інтелігенція, службовці та студенти.
Згідно рішення виконкому Орджонікідзевської міської ради народних депутатів від 14 лютого 1979 року за №54 з 1 червня 1979 року міські бібліотеки були об’єднані в єдину ЦБС на базі міської бібліотеки для дорослих з єдиним книжковим фондом і штатом.
У різні часи бібліотеку очолювали Віра Решетняк, Раїса Чичикало, Світлана Бикова, Тетяна Волкова, Лариса Распутна. З 2015 року директором КЗ «ЦБС Покровської міської ради Дніпропетровської області» є Лариса Смислова.
Бібліотека сьогодні
Щоб поширити вплив бібліотеки, зробити
її по справжньому культурним центром для
всіх верств населення, потрібно працювати
інакше: неспокійно, з ініціативою.
Е. Сукіасян
Нині ми спостерігаємо значне зростання інформаційних потреб людини. З огляду на це, в бібліотеці дедалі більше запроваджуються нові інформаційні технології, в т.ч. комп’ютерні. Обов’язком бібліотекарів стає як навчання, консультування користувачів, так і посередництво, оскільки величезний обсяг інформації вимагає від працівників бібліотек володіти навичками пошуку інформації та вмінням аналізувати й оцінювати різноманітні ресурси і потреби користувачів.
Центральна міська бібліотека для дорослих сьогодні є складовою соціально-культурної інфраструктури громади, яка сформувала навколо себе особливе культурне та інформаційно-комунікативне середовище, забезпечує рівні можливості різним категоріям населення, стала центром спільноти, зручним і комфортним для всіх верств населення, майданчиком соціального партнерства, а бібліотечний простір – функціональним і орієнтованим на потреби цієї спільноти.
Залучаючи населення до багатьох своїх заходів і акцій, бібліотека сприяє підвищенню соціальної активності людей, формує у них громадянську свідомість, допомагає створювати особливий суспільний мікроклімат у місті. У 2017 році Центральна міська бібліотека для дорослих святкувала свій ювілей – 50-річчя.
Бібліотека – єдиний заклад у місті, який має вільний безкоштовний громадський простір (коворкінг). Реалізація проєкту «Коворкінговий простір у бібліотеці» і створення молодіжного арт-центру на базі центральної міської бібліотеки – це бібліотечний проєкт, діяльність, внаслідок чого відбуваються зміни в бібліотечній сфері. А результатом є створення нових ефективних бібліотечних продуктів і послуг, спрямованих на задоволення освітніх, виховних, соціальних і культурних потреб юнацтва, молоді та інших вікових груп населення. Завданням бібліотекарів було показати громаді альтернативні форми проведення вільного часу, створити умови для культурного, творчого розвитку громадян, пошуку та підтримки обдарованої молоді в місті.
Коворкінговий простір у бібліотеці – це місце, де до послуг відвідувачів обладнані конференц-зала, Інтернет-майданчик, кінозал, релакс-зона, місце для клубного спілкування, приміщення для групової та індивідуальної роботи, де вони матимуть змогу проводити конференції, семінари, тренінги, презентації, лекції, майстер-класи, зустрічі, організувати художні та фотовиставки. Це можливість вийти на абсолютно новий рівень роботи бібліотеки, альтернативна форма проведення змістовного дозвілля городян, об’єднання груп людей різних вікових категорій і соціального статусу, налагодження внутрішніх і зовнішніх комунікацій.
Простір обладнано зручними меблями, швидкісним Інтернетом, Wi-Fi, мультимедійним обладнанням, комп’ютерною та копіювально-розмножувальною технікою, електронними книгами, медіатекою, цікавою відпочинковою зоною. Все це було би неможливо без підтримки та взаємодії з місцевою владою, яка допомагає з придбанням комп’ютерної техніки, мультимедійним обладнанням, комплектуванням фонду, та іншим.
Місією бібліотеки як соціальної інституції є залучення до читання найбільшої частини населення, популяризація книги як важливої складової інтелектуалізації суспільства, основи його духовності та культури. Мета бібліотекарів центральної книгозбірні нашого міста – відродити й зберегти потребу людей у читанні. На популяризацію класичної та світової літератури спрямовує свою роботу міська бібліотека. Форми заходів різноманітні: це і тематичні вечори, присвячені знаним майстрам слова, презентації нових видань, мультимедійні матеріали, експозиції книг одного жанру, одного стилю, ретро-виставки, тижні зарубіжної літератури та української літератури.
Інноваційному розвитку бібліотеки сприяють нові інформаційні технології, зі впровадженням яких міська бібліотека здійснює стратегію переходу від традиційної книгозбірні до динамічного центру інформації, необхідного абсолютній більшості населення міста. Інформаційна функція стає пріоритетною, відмінною рисою якої є аналіз, обробка, оперативне доведення до користувача. Правова освіта, популяризація екологічних знань, патріотичне виховання, краєзнавство, народознавство, самоосвіта й освітні програми, естетичне виховання – це головні складові соціокультурної та популяризаторської діяльності ЦМБ для дорослих в умовах сьогодення.
Сучасні бібліотеки трансформуються та розвиваються разом із суспільством, беручи на себе роль громадських центрів – інформаційних, культурних, просвітницьких, соціальних тощо. Для реалізації різноманітних культурних і громадських ініціатив, розширення спектру бібліотечних послуг на основі вільного доступу та економічної доцільності, а також потреб місцевої громади, Центральна міська бібліотека для дорослих стала центром інформаційної культури і дозвіллєвої підтримки молоді, регіональним центром краєзнавства, інформаційно-ресурсним центром для людей із обмеженими можливостями та творчим майданчиком для кожного.
У 2016 році було реалізовано проєкт «Коворкінговий простір у бібліотеці», відкрито молодіжний арт-центр. 2017–2018 рр. – перемога Центральної міської бібліотеки для дорослих у міжнародному Конкурсі проєктів «Ініціативи із застосування принципів універсального дизайну та доступності» в межах другого етапу Програми «Сприяння інтеграції політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні». Участь і перемога у «Громадському бюджеті участі 2019» у м. Покров «Бібліотечний коворкінг – інформаційний і дозвіллєвий центр розвитку громади».
Щороку міська бібліотека бере участь у Всеукраїнських і обласних дослідженнях, конкурсах, проводить роботу за власними проєктами і цільовими програмами. Участь у регіональних проєктах:
- Web-сайт ДОУНБ «Бібліотечна Дніпропетровщина»;
- Електронний корпоративний краєзнавчий каталог «Дніпропетровщина»;
- Корпоративний бібліотечний проєкт «Електронний каталог».
Одним із напрямків діяльності міської бібліотеки є видавнича діяльність. За останні роки бібліотека випустила п’ять збірок поезії місцевих авторів, один путівник «Покров туристичний», календар пам’ятних дат «Знаменні події міста Покров», інформаційно-бібліографічні покажчики «Місто Покров: рік 2016, 2017, 2018».
Центральна міська бібліотека для дорослих є методичним та координаційним центром для бібліотек міста.
Бібліотека активно взаємодіє з органами місцевого управління, державними установами, з громадськими організаціями, закладами культури. Це забезпечується завдяки професійній майстерності всього колективу.
Працюють три бібліотечних клуби літературного, дозвіллєвого та інформаційно-освітнього напрямку.
Бібліотека представлена у мережі Інтернет, соціальній мережі Фейсбук, має власний веб-сайт. Створена локальна мережа з 9 комп’ютерів. Діє Wi-Fi зона.
У 2019 році до Централізованої бібліотечної системи м. Покров згідно рішення 39 сесії 7 скликання від 23.11.2018 р. №1 «Про добровільне приєднання Шолохівської сільської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області (сіл Шолохове, Миронівка, Ульянівка)» до територіальної громади м. Покров Дніпропетровської області, від 23.11.201 8р. №2 «Про реорганізацію Шолохівської сільської ради», були приєднанні Шолохівська, Миронівська та Базавлуцька сільські бібліотеки та надано їм статус бібліотек-філій № 4; 5; 6.
Сьогодні КЗ «ЦБС Покровської міської ради Дніпропетровської області» налічує 7 структурних підрозділів, 4 з яких розташовані в межах міста Покров, а саме: Центральна міська бібліотека для дорослих, дитяча бібліотека, бібліотека-філія №2, бібліотека-філія №3 та три сільські бібліотеки-філії: Шолохівська бібліотека-філія №4, Миронівська бібліотека-філія №5, Базавлуцька бібліотека-філія №6.
Центральна міська бібліотека – це особливий простір, з особливою енергетикою, настроєм, затишком. Тут можна зустріти відомих людей міста, побувати на презентаціях, виступах, побачити виставки творів мистецтва. Люди різного віку приходять сюди не лише за книгою, а й поспілкуватись, взяти участь у масовому заході, тренінгу, майстер-класі, у засіданнях літературного Пен-клубу, відвідати бібліотечний кінозал, змістовно провести своє дозвілля. Люди похилого віку мають можливість відвідати уроки комп’ютерної грамотності, створені безбар’єрні умови для людей з інвалідністю.
Органічне входження в життя громади міста, внесок у виховання молоді, роль у створенні культурного середовища, підтримка інвалідів та інших соціально-незахищених верств населення – все це чинники, які зробили цю бібліотеку важливою складовою соціуму міста. І в цьому велика заслуга працівників Центральної міської бібліотеки для дорослих.
Професіоналізм, ентузіазм, комунікативні навички, вміння працювати у команді та вирішувати проблеми, ініціативність, гнучкість, інноваційність і креативність бібліотекарів Центральної міської бібліотеки для дорослих складають концепцію успіху справи, якою вони займаються. Ми постійно прагнемо до вдосконалення.
Жежела, А. Хорошая книга – величайшее сокровище [Текст] [Работа центральной городской библиотеки] / А. Жежела // За марганець. – 2017. - № 37. – 28 вересняя. – С. 5, фото
Креативні й сучасні форми роботи в бібліотеці [Текст] [Центральна міська бібліотека] // Козацька вежа. – 2017. - № 8. – 24 лютого. – С. 2
Сіліна, О. Річниця хрещення Русі. Подія, яка створила епоху [Текст] [В арт-центрі міської бібліотеки відбувся круглий стіл] / О. Сіліна // Козацька вежа. – 2017. - № 31. – 4 серпня. – С.2, фото
Так про що ти співаєш вдалині, саксофон? [Текст] [Творча зустріч в арт-центрі Центральної міської бібліотеки] // Козацька вежа. – 2017. - № 7. – 17 лютого. – С. 7, фото
Веселянський, А. Вечір музики і поезії [Текст] [В арт-центрі центральної міської бібліотеки відбувся вечір фортепіанної музики] / А. Веселянський // Козацька вежа. – 2018. – № 13. – 30 березня. – С. 4
Веселянський, А. Черговий проект втілено в життя [Текст] [В бібліотеці-філії № 3 створено повноцінний медійний простір] / А. Веселянський // Козацька вежа. – 2018. – № 44. – 2 листопада. – С. 4, фото
Дощенко, О. Минуле й сучасність [Текст] [В арт-центрі центральної міської бібліотеки відбувся концерт класичної музики в сучасній обробці «Ностальгія»] / О. Дощенко // Козацька вежа. – 2018. – № 5. – 2 лютого. – С. 5, фото
Дощенко, О. Світ творчості запрошує [Текст] [У приміщенні арт-центру центральної міської бібліотеки почала працювати «Художня студія для всіх»] / О. Дощенко // Козацька вежа. – 2018. – № 43. – 26 жовтня. – С. 5, фото
Дощенко, О. «Свобода слова та захист прав журналістів» [Текст] [У приміщенні арт-центру ЦМБ відбувся навчальний тренінг-практикум в рамках проекту «Свобода слова та захист прав журналістів»] / О. Дощенко // Козацька вежа. – 2018. – № 10. – 9 березня. – С.4
Сіліна, О. Відбувся тренінг “Жінки плюс” [Текст] [За ініціативи депутата Дніпропетровської обласної ради Марини Петросянц в арт-центрі міської бібліотеки відбувся тренінг] / О. Сіліна // Козацька вежа. – 2018. – № 39. – 28 вересня. – С. 2
Дощенко, О. Відкриття і таємниці – на книжковій полиці! [Текст] [Працівники Централізованої бібліотечної системи разом зі шкільними бібліотекарями провели заходи до Всеукраїнського дня бібліотек] / О. Дощенко // Козацька вежа. – 2019 - № 40. – 4 жовтня. – с. 4, фото
Смислова, Л. Бібліотеки – двері в майбутнє [Текст] [Про бібліотеки міста Покров та їх сучасне призначення] / Л. Смислова // Козацька вежа. – 2019. - № 33. – 16 серпня. – с. 5, ф
Редакція від 11.12.2019