КЗК «Широківська публічна бібліотека»: шлях довжиною в століття

КЗК «Широківська публічна бібліотека»: шлях довжиною в століття

Україна, Дніпропетровська область, смт. Широке, Широківський район

Широківська бібліотека бере свій початок від заснованої в 1912 році першої земської бібліотеки, яка розміщувалася в народному домі.

Історична довідка свідчить, що наша бібліотека бере свій початок від заснованої в 1912 році першої земської бібліотеки, яка розміщувалася в малій окремій кімнаті в народному домі. Відкриття бібліотеки для жителів селища Широке було одним із перших культурних надбань. 

У 1921 році вона змінила своє місце розташування. Книжковий фонд бібліотеки розмістили в клубі. Більшість книг для бібліотеки було придбано за рахунок конфіскації з поміщицьких бібліотек Ушакова, Ковпака, Добровольського, Махоріна. Формуванням книжкового фонду займалась передова молодь селища та перші комсомольці. На той період книжковий фонд налічував понад 500 книг.

За наступні 26 років існування бібліотеки фонд оновився і став нараховувати близько 30 тис. екземплярів, а працівники установи обслуговували понад 2000 читачів.

Подальший розвиток бібліотеки перервали роки Другої Світової війни. З приходом нацистських окупантів бібліотека була пограбована, книги викидали з вікон і спалювали поряд із приміщенням, але частину книг вдалося зберегти. 

Важко було відроджувати бібліотеку після війни. Треба було починати практично з нуля, адже весь книжковий фонд було знищено. Але, не зважаючи на життєві труднощі, Широківська бібліотека піднялася і відновила свою роботу в березні 1946 року. Фонд її на той час налічував всього 300 книг.

Активно розвивається бібліотека у 60-х роках. У 1956 році завідуючою Широківської районною бібліотекою стала Устименко Любов Іванівна. Вона підняла роботу бібліотеки на такий рівень, що у 1961 році установі було присвоєно почесне звання «Бібліотека відмінної роботи». І це завдяки її наполегливості та авторитету бібліотека зі старого непристосованого приміщення перейшла до районного будинку культури, а пізніше, у 1974 році, – до новозбудованого, де перебуває і до цього часу.

Новий етап у житті Широківської бібліотеки пов’язаний із проведенням у жовтні 1976 року процесу централізації, в результаті якого було створено нові структурні відділи, значно покращилась матеріально-технічна база бібліотек. Це був період розквіту бібліотечної справи в районі. 

Переломними для центральної бібліотеки виявилися 90-ті роки. З січня 1997 року почалося скорочення штату, було закрито деякі відділи. Дефіцит бюджету негативно вплинув на матеріальне становище бібліотеки. 

Ну рубежі віків і тисячоліть у діяльності бібліотеки відбулися позитивні зміни. Бібліотечні працівники з новими силами, піднесенням та надією на краще включилися в роботу із залучення читачів, формування читацьких інтересів громади, виховання їхньої інформаційної культури та забезпечення вільного доступу до інформації; впровадження нових форм популяризації книги, організації та проведення різноманітних масових заходів.  У 2006 році централізовану бібліотечну систему очолила молода енергійна перспективна директорка – Бондарчук Лілія Володимирівна. Під її керівництвом колектив районної бібліотеки запрацював ще енергійніше та завзятіше. 

 

У вересні 2012-го Широківська районна бібліотека з розмахом відзначила свій 100-річний ювілей. На площі біля приміщення книгозбірні розгорнулося незвичайне святкове дійство під назвою «Бібліотека запрошує на зустріч». А наприкінці року колектив бібліотеки взяв участь в конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету – ІV» в межах програми «Бібліоміст». За його результатами Широківська районна бібліотека, а також Андріївська, Карпівська та Олександрівська сільські бібліотеки стали переможцями і отримали техніку для функціонування Інтернет-центрів із вільним доступом до Мережі.

У 2014 році  РКЗ «Широківська районна бібліотека» взяла участь у конкурсі співпраці з місцевими громадами від програми «Бібліоміст». Проєкт «Кінозал вільного часу» було обрано переможцем, і для його реалізації бібліотека отримала ноутбук «Lenovo».

Значимою подією для колективу цього року також стало відзначення 65-тої річниці створення Широківської районної дитячої бібліотеки, що є структурним підрозділом районної книгозбірні. 

2015 рік для нашої бібліотеки ознаменувався активним пошуком «формули успіху», в якому взяли участь всі учасники обласної виїзної проблемно-творчої лабораторії «Сільська бібліотека у форматі сучасності: пошук формули успіху». Також з 2015 року бібліотекарі почали випускати інформаційне видання «Бібліотечна веселка», яке висвітлює різні напрями діяльності книгозбірень Широківщини. У 2016 році наша установа  презентувала свою газету для участі у Всеукраїнському конкурсі бібліотечних видань для молоді та юнацтва, що проводився під егідою Державної бібліотеки України для юнацтва. За рішенням журі працівники бібліотеки нагороджені Дипломом ІІІ ступеня за створення і регулярне видання інформаційного вісника «Бібліотечна веселка». А ще з 2016 року РКЗ «Широківська районна бібліотека» долучилася до реалізації регіонального корпоративного бібліотечного проєкту «Електронний каталог». 

2017-й рік для всього Широківського району був дуже важким і насиченим. Тривав поділ на об’єднані територіальні громади, розпочатий ще наприкінці 2016 року. Зі створенням Широківської територіальної громади розпочинається новий етап існування та функціонування КЗК «Широківська публічна бібліотека». 

На сьогодні наша книгозбірня – це координаційний центр із обслуговування жителів місцевої громади, центр спілкування, осередок інформаційної, просвітницької та культурної роботи. Приваблива для жителів селища та його гостей бібліотека здатна задовольнити найрізноманітнішні як читацькі, так і дозвіллєві інтереси кожного, надати користувачам максимум інформації, використовуючи власні ресурси і можливості Інтернету.

І ми будемо й надалі прагнути підтримувати імідж установи, розвивати її і розвиватися самі, йти в ногу з часом, працювати на задоволення найменших потреб і вимог місцевої громади.

Тетяна Ільчишина
Бібліографія:

Широківська центральна районна бібліотека: шлях довжиною у 100 років / Широківська централізована бібліотечна система; уклад.: Л.В. Бондарчук, Л.І. Кращенко.– Широке, 2011.– 134 с.
Бондарчук Л. Доторкнемося до історії чистим серцем // Вісник.– 2012.– 9 черв.– С. 7.
Бондарчук Л. Люди. Події. Роки… // Вісник.– 2012.– 23 черв.– С. 7.
Бондарчук Л. Люди. Події. Роки… // Вісник.– 2012.– 7 лип.– С. 7.
Бондарчук, Л. Люди. Події. Роки… // Вісник.– 2012.– 21 лип.– С. 7.
Бондарчук, Л. Люди. Події. Роки… // Вісник.– 2012.– 11 серп.– С. 7.
Створено: 02.12.2019
Редакція від 23.09.2020