Бойко Ірина Ігорівна
Світ графіки Ірці Бойко
Україна, Дніпропетровська область
- 22 лютого 1992 |
- Місце народження: м. Кривий Ріг |
- Художниця-графік, членкиня Національної спілки художників України
Графіка для Ірці Бойко – можливість дарувати людям радість пізнання світу прекрасного через безцінні духовні скарби українського народу.
«Малювання – це те, що допомагає мені жити!»
Кожен день, коли ми прокидаємося, перед нами двадцять чотири абсолютно нових години життя. Який дорогоцінний дар! У нас є можливість прожити ці двадцять чотири години так, щоб вони принесли спокій, радість і щастя нам, і оточуючим!
Тит Нат Хан
Фантастичне цікаве знайомство
Я познайомилася з Ірою випадково: у пошуках подарунка для колег зайшла в її маленький кіоск із продажу сувенірів і подарунків для свята. Відверто кажучи, я і не очікувала, чогось такого цікавого там знайти, думала, звичайна крамничка, де продають потрібні дрібниці. Одначе, кіоск виявився непростим: по суті, це творча майстерня творчої людини... Невеликі, оправлені в хороші рамки картини, паспарту, гравюри, художні листівки ручної роботи, подарунки цікаві та ексклюзивні... Словом, побачила «почерк» творчої людини. На вивісці про графік роботи та візитці, яку я отримала від молодої приємної господині, була інформація про особистий сайт.
Тема мистецтва цікава, і хвилює багатьох, і це закономірно, як то кажуть: на прекрасному світ тримається, от мене і «зачепило». Як з'ясувалося, це були роботи Іри в її магазинчику. Вибрала для себе гравюру, чесно кажучи, ту яка була по наших грошах. І була приємно здивована добротою і щедрістю господині, вона й ціну зменшила і в подарунок безкоштовно чудово стрічкою зав'язала цю картину.
На сторінці сайту всі (або майже всі) її роботи «вражають» глибиною змісту і сенсом про вічність, нескінченний плин часу і місце людини у цьому світі, наповнені життєвими символами. Роботи пронизані оптимізмом, любов'ю до життя, духовностю. Іра працює в особливому виді мистецтва – графіці, найдавнішому з образотворчих мистецтв.
Світ Ірці – унікальна графіка
Графіка в багатьох випадках є тією підготовчою стадією для інших мистецтв. Усі знають, і живопис, і скульптура починаються з графіки (як ескіз, начерк, проєкт, креслення). Цей вид мистецтва з неперевершеною відвертістю викриває думки і почуття художника, черпаючи свої образи цілком з його серця і підсвідомості.
Світ графіки різноманітний і тим самобутній, її різновиди об'єднує особлива емоційність, проникливість художнього образу. Якщо прийняти це за смислову основу, позначається коло графічних мистецтв, серед яких відводиться належне місце і унікальному. Унікальна графіка – прояв особистого, інтимного в творчості художника. Вона зародилася й існує, переважно, як мистецтво художника для себе, як його потаємна творча майстерня. Малюючи, він поетапно прямує шляхом створення задуманого художнього твору в діапазоні від легкої замальовки до фундаментального ескізу – продуманої композиції. Малюнок втілює ідею автора, формуючи художній образ, який причаївся в лініях і плямах, властивий тільки йому. Унікальна графіка – це різновид мистецтва графіки, твори якої створюються і призначаються для існування виключно в єдиному екземплярі. Життя не стоїть на місці, і цей вид образотворчого мистецтва стрімко еволюціонує. Зрозуміло і те, що сприйняття всіх людей дуже суб'єктивні, але роботи Іри пронизані теплом душевним, потаємним. Так, це чорно-біле мистецтво наповнене життєвим світлом, душевністю і теплом.
Після ближчого знайомства з Ірцею, стало зрозуміло, що вона дійсно цілеспрямована, талановита людина і неймовірна трудівниця! А до всього – дуже відкрита, щира в спілкуванні. Її день розписаний по хвилинах, вільний час для неї – рідкісне явище, в голові завжди щось планується, потрібно не упустити ідею, думку, образ. А ще, все це відобразити, «накидати», щоб потім реалізувати – «подарувати життя». Ця чарівна людина дуже пряма і чесна, приємна в спілкуванні, має безліч друзів. Крім того в неї, як і у кожної людини, є звичайні щоденні турботи: про дім, близьких і рідних, про свою справу, яка надає можливості якось виживати в цьому непростому житті.
Але ж, саме графіка для Ірці – привід для самовираження, а також образ художнього мислення. Вона малює, «щоб свято відбулося, трудиться, щоб глядачі змогли долучитися до цього свята...» – це слова її вчителів, і, звичайно, вони розуміють її напевно більш ніж будь- хто.
Ще до вступу до університету Іра вже давно була захоплена цим видом мистецтва, почала малювати в ранньому дитинстві, зовсім маленькою. Вона поділилась спогадами про цей період і згадала слова своєї мами, що росла дуже хворобливою дитиною, але при цьому була непосидючою. Щоб якось утримати її від підвищеної фізичної активності (це було вимогою лікування), їй давали олівці – тільки це заняття допомагало змусити її забути про рухомі ігри.
Художник-графік свідомо обмежує свої можливості, працює не кольоровими плямами, а більше лінією і крапкою. Кропітка робота вимагає витримки, скрупульозності та посидючості. Ось таким чином графіка змінила і загартувала характер дівчини. Ірина рано почала брати участь у районних, міських і обласних виставках, була багаторазовим переможцем (2003–2007 рр.) обласного конкурсу «Собори наших душ». У 2007 році стала лауреаткою премії «Обдаровані діти – надія Криворіжжя». З 2005 року стала членкинею спілки творчо обдарованих дітей Кривого Рогу. У липні 2009 року в Криворізькому міському виставковому залі відбулася перша персональна виставка графічних робіт Ірці Бойко «На початку шляху».
У 2009 році Ірина Бойко вступила до Педагогічного інституту в місті Кривий Ріг на відділення мистецтва на художньо графічному факультеті. Протягом 5 років навчання брала участь у Всеукраїнських виставках. Графікою займалася факультативно під керівництвом кандидата педагогічних наук, члена спілки дизайнерів України, члена НСХУ, доцента кафедри ОМ КДПУ Ірини Олександрівни Красюк. У 2014 році отримала червоний диплом магістра на факультеті мистецтва. Бере участь у виставках, готує персональні виставки, розвиває свої творчі можливості.
«Кожен день, коли ми прокидаємося, перед нами двадцять чотири абсолютно нових години життя. Який дорогоцінний дар! У нас є можливість прожити ці двадцять чотири години так, щоб вони принесли спокій, радість і щастя нам, і оточуючим!» – це і моя формула життя», – так вона каже про своє життєве кредо.
Ірина Бойко (творчий псевдонім – Ірця Бойко) в січні 2017 року стала членкинею Національної спілки художників України. І до цього дня є наймолодшим її членом.
Двома роками раніше Ірця познайомилася на просторах Інтернету з вірменської поетесою Arev Baldryan, яка довго і марно шукала художника для оформлення своєї першої книги «Едем». Вона побачила роботи Іри і була вражена тим, що картини ці – те саме, що було в її уяві, те, чого давно шукала. Словом, ця співпраця вилилася в творчу дружбу для обох: Ірця подарувала, а не продала свої роботи, чим дуже зворушила авторку книги. 18 жовтня 2017 року, в музеї «Літературно-мистецьке Криворіжжя» було презентовано п'ятий випуск культурологічного альманаху «Символ». Альманах був представлений у межах Першого криворізького фестивалю дитячої та юнацької книги «Пріндік-фест». Стаття Наталії Мельник «На початку шляху...» й ілюстрації Ірці Бойко увійшли до книги вірменської поетеси Arev Baldryan.
А в підсумку цієї історії, утворився дивовижний ланцюжок, який об'єднав і з’єднав дружбою творчих людей і патріотів. Завдяки Ірці Arev Baldryan знайшла для себе ще одного друга: вона познайомилася з Арміне Амірханян – директоркою вірменської школи в Кривому Розі. Протягом багатьох років Арміне докладає багато зусиль для того, щоб її співвітчизники і за кордоном не забули вірменської мови, щоб люди знали про Вірменію і її культуру. Ірі тема патріотизму дуже близька: тема любові до своєї країни – сокровенний початок усього.
У 2018 році Ірця успішно працювала волонтеркою в цікавому проєкті Мистецька студія «Генії» на базі КЗ «Центральна Дніпровська районна бібліотека». Це був унікальний і чудовий проєкт з дітьми, метою якого було залучення дітей до світу прекрасного через простий інструмент – олівець. У тандемі з працівниками бібліотеки вона вчила дітей малювати і ненав'язливо посвячувала їх в дивовижне мистецтво графіки. Популярність діяльності Ірці на цьому терені серед дітей і їхніх батьків тоді була просто приголомшливою. Вона і зараз займається цим і не кидає своєї педагогічної діяльності, яка вже відбулась. Працює в арт-проєктах, і з дітьми теж. Є в неї вже «свої» талановиті зірочки – її учні, які дійсно стануть творчими особистостями.
Цілком зрозуміло, що в нашому світі бути талановитим – не означає, що можна легко реалізовувати всі свої задуми і роботи так, як тобі цього хочеться. Мистецтво – це завжди велика жертва. Художник жертвує всім заради ідеї, треба лише не впадати у відчай і вірити в себе. І бути трудоголіком – інакше нічого не вийде. Щоби жити і відчувати себе нормальною людиною потрібно вміти заробляти. Іра в цьому сенсі самодостатня, вона має і прагматичний розум, і вміє реалізовувати задумане. Брати участь у виставках необхідно, однак, це дуже непросте і недешеве задоволення. Ірця не зупиняється, її творчі задуми мають своє продовження: завдяки своїй природній непосидючості, вона знаходить якісь цікаві рішення, «виходи» в потрібне русло.
Восени 2019 року в м. Кривий Ріг Ірця взяла участь в конкурсі муралів «Місто яскравих кольорів» від Криворізького фонду майбутнього. Конкурс – інфраструктурний проект, він мав на меті змінити сірі міські пейзажі. Втілити задуми криворізьких художників допомагає компанія Метінвест. Дівчина здобула перемогу: кращими були визнані дві роботи Ірини – «Бутон: в серці ніжність зародилася» і «Солодкий смак весни». Ці роботи прикрасять будівлі в мікрорайонах Інгулець і Даманський.
«Буває, часом сліпну від краси. Спинаюся, не знаю, що воно за диво...»
Коли Ірцю відвідує черговий задум або виникає те, що називається зачатком нового її творіння, вона повністю розчиняється в цьому процесі. Ось це таїнство поглинає її цілком. Для неї така робота і є щастям. Вона каже, що це непередавані відчуття крил за спиною, сходження, проникнення в глибину своєї душі, помислів.
Якось, переглядаючи на сайті та насолоджуючись вчергове, численними її роботами, які вражають глибинною «українськістю» – дуже тонкими інтелектуальними візерунками, в яких приховані думки, емоції, – я запитала при зустрічі: звідки такі дивні сюжети беруться? Книги? На що, вона відповіла: «Ось не знаю, раптом «побачилось», і все... Ну і книги теж... Швидше – всередині свідомості, або в душі щось відбувається».
– Чому ми малюємо? Для мене це життя, це повітря, це як серцебиття, це кров, яка біжить по моїх судинах! Малювання – це те, що допомагає мені жити! А найголовніше, ми – творці! Ми створюємо нову картину, вона, як наше дитя, зароджується в нашій голові, потім ми можемо її виношувати, тільки потім здійснити і створити! Ми ніколи не знаємо, який буде кінцевий результат! Ми творці нового життя, яке потім продовжує своє життя в чиїхось руках і, головне, що воно радує людину щодня, який вона проживає на цій Землі! А ще так приємно бачити щасливу людину і її очі, й усмішку, коли вона купує твій твір і йде.
Дуже тут доречні слова великої Ліни Костенко: «Буває часом сліпну від краси. Спинаюся, не знаю, що воно за диво...», – вони і про Ірцю теж…
Виставки:
- Криворізький міський виставковий зал – збірна виставка, 9 робіт, грудень 2008 р.
- Криворізький міський виставковий зал – Персональна виставка графічних робіт «На початку шляху...», липень 2009 р.
- Київ, Будинок Художника – трієнале графіки, всеукраїнський конкурс графіки ім. Г. Якутовича, робота «Ракушка-красуня», липень 2010 р.
- Криворізький міський виставковий зал – збірна студентська виставка «Творчі пошуки 2010 р.», 4 роботи, липень-серпень 2010 р.
- Київ, Музей сучасного мистецтва України – «Український тиждень мистецтва», I і II місце в конкурсі графіки, номінація «Авангардна графіка (ілюстрація)», категорія – студент з роботами «Плід любові», «День пройшов, а милий не прийшов...», «Душа», 23–28 листопада 2010 р.
- Виставковий зал факультету мистецтва КДПУ (м. Кривий Ріг) – персональна виставка графічних робіт «Кохання – джерело натхнення», лютий-березень 2011 р.
- Виставковий зал молодіжної галереї в торгово-розважальному комплексі «Сонячна галерея» (м. Кривий Ріг) – виставка сучасного мистецтва «Карт-Бланш», 11 графічних робіт, з 9 по 23 квітня 2011 р.
- Криворізький міський виставковий зал – збірна виставка «Повір у себе», 3 роботи, з 20 квітня 2011 р., 3-тє місце за роботу «Магічне дихання Сходу».
- Криворізький міський виставковий зал – збірна виставка студентських робіт «Творчі пошуки 2011 року», 2 роботи, з 23 червня 2011 р.
- Галерея «ARTL», м. Запоріжжя, персональна виставка-продаж графічних робіт «Світ дівочих мрій», 5–28 вересня 2011 р.
- Виставковий зал факультету мистецтв КДПУ (м. Кривий Ріг) – участь зі своїми роботами у виставці педагога Ірини Олександрівни Красюк «Красюк & Co», грудень 2011 р.
- Криворізький міський виставковий зал – збірна виставка студентських робіт «Творчі пошуки 2012 року», липень 2012 р., 2 роботи.
- Київ, Центральний будинок художника – велика щорічна Всеукраїнська художня виставка до Дня художника, робота «Пливе у океані мрій своїх», 12–19 жовтня 2012 р.
- Виставковий зал факультету мистецтв КДПУ (м. Кривий Ріг) – збірна виставка студентських робіт до Дня художника, 3 роботи графіки і 2 роботи живопису, з 12 жовтня 2012 р.
- Виставковий зал факультету мистецтв КДПУ (м. Кривий Ріг) – персональна виставка «Ілюзорній світ графічних вражень», з 29 березня 2013 р.
- Криворізький міський виставковий зал – збірна виставка студентських робіт «Творчі пошуки 2013 року», серпень 2013 р., 3 роботи
- Київ, Центральний будинок художника – велика щорічна Всеукраїнська художня виставка до Дня художника, присвячена 75-річчю Спілки художників України, робота «Господар комірчини», з 11 жовтня 2013 р.
- Кривий Ріг, Палац Металургів – виставка 15 робіт на врученні премій 100 кращим студентам міста, до Дня студента, 14 листопада 2013 р.
- м. Львів, Галерея Марійського товариства, вул. Російська, 10 – колективний арт-проєкт молодих художників України «Менестрелі», 20 листопада – 15 грудня 2013 р., 6 робіт
- Київ, Музей «Духовні скарби України» – SLAVA FROLOVA-GROUP представляє мистецький проект «Українська мова», конкурс «Мозаїчне панно в стилі примітивізму» збірна виставка разом із роботами Марії Приймаченко, 25 січня – 11 лютого 2014 р., 2 роботи
- Київ, Центральний будинок художника – Всеукраїнська художня виставка, присвячена 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка, робота «Солодкий смак весни», з 7 березня 2014 р.
- Київ, Центральний будинок художника – Всеукраїнська художня виставка «Мистецький майдан», 4 графічні роботи, 28 березня – 6 квітня 2014 р.
- Виставковий зал галереї в торгово-розважальному комплексі «Сонячна галерея» (Кривий Ріг) – спільна виставка «Контраст», з 5 вересня 2015 р., 20 робіт
- Київ, Андріївський узвіз, 21, галерея Vasilenko.art group – конкурс-виставка «Різдвяна феєрія», 1.12.2015–19.01.2016, Диплом за I місце в номінації «Графіка» за картину «Викрадення на Різдво».
- Київ, Центральний будинок художника – Всеукраїнська різдвяна виставка, 29.12.2015–7.01.2016, робота «Ангел першого снігу».
- Київ, Центральний будинок художника – ІІІ Всеукраїнське трієнале книжкової графіки, 18.03.2016–3.04.2016, 4 графічних роботи.
- Виставковий зал факультету мистецтв КДПУ (м. Кривий Ріг) – персональна виставка «Пісенна графіка», 22.02.2017–6.03.2017, 31 робота.
Редакція від 28.01.2021