Краєзнавчий альманах «Верхньодніпровські обрії» містить цікаві нариси про природу, історію, культуру, міста і села, видатних діячів Верхньодніпровщини.
Поява населених пунктів пов’язана з розвитком шляхів як транспортних комунікацій. «Злодійський шлях» сприяв виникненню та розвитку міст Дніпропетровщини.
Олександр Макаров, інженер-ракетобудівник, директор «Південмашу», почесний громадянин Дніпра належить до найбільш знакових особистостей Дніпропетровщини.
Фото-проєкт галереї «Це моє місто – в ритмі зі мною пульсує» Центральної дитячої бібліотеки Нікополя відкриває незвичні ракурси знайомих будівель міста.
Стрімкий розвиток Катеринослава у 1880–1900-х рр. дав поштовх широкому будівництву. Саме тоді й виникла основна цегляна забудова, яку ми можемо бачити сьогодні.
1932 року постановою Президії ЦВК СРСР в Україні було створено п’ять нових адміністративно-територіальних одиниць, серед них і Дніпропетровська область.
Життєвий шлях Андрія Виноградова – спеціаліста у галузі прокатного виробництва, зачинателя наукових шкіл прокатників і термістів у металургійній науці.
Історія розпорядилася так, що А. Синявський не увійшов до числа корифеїв української науки. Хоча саме він зробив величезний внесок у розвиток її різних галузей.
Він мав сміливість вдатися до жанру історичного епосу в поезії, для душі малював, впроваджував найсучасніші методи лікування у стоматології, був меценатом.
Відомий у Північній Америці та Німеччині менонітський письменник Арнольд Дік народився на Катеринославщині й ніколи не забував своєї малої Батьківщини.
Артем Позняк – відомий український актор театру і кіно, популярний ведучий, режисер-постановник, засновник театральної студії, викладач, літератор, волонтер.
Історія будівлі головного банку Дніпра цікава і багата подіями – він пережив махінації, руйнування, пограбування, переїзди, зміну валюти та назв самої установи.
Верхньодніпровськ виник на місці слободи Новогригорівки, яку 1785 року було передано до казенного відомства і призначено для поселення відставних солдатів.
У кінці ХІХ – на початку ХХ ст. військові духові оркестри та капельмейстери відігравали певну роль у культурному середовищі та розвитку музичної освіти краю.
Почесний громадянин міста Дніпра, людина багатогранного таланту, автор цікавих і глибоких за змістом романів і повістей, телевізійних та художніх фільмів.
На початку Першої світової війни на території Російської імперії була запроваджена воєнна цензура. Катеринославські джерела зберегли багато інформації про це.
Ім’я колекціонера-фалериста, краєзнавця Володимира Кунцера у першій половині 1980-х досить часто з’являлося на шпальтах не тільки придніпровських часописів.
Вулиця Михайла Грушевського - історичний центр Дніпра. Вона бере свій початок від проспекту Дмитра Яворницького та переходить у проспект Богдана Хмельницького.
Микола Капустянський, видатний український військовий і політичний діяч, один із засновників і керівників ОУН, відомий у світі та невідомий серед земляків.
Громадський діяч Катеринославщини Георгій Алексєєв доклав чимало зусиль для розвитку інфраструктури краю, освітніх і культурних закладів Катеринослава.
Одним із найуспішніших представників менонітської спільноти Катеринослава був великий землевласник Г.А. Бергман, відомий меценат, філантроп і громадський діяч.
Важливою віхою в історії економічного розвитку Покровщини стала поява одного з перших ремісничих училищ краю – училища, заснованого філантропом Дмитром Гнєдіним
Григорій Бораковський зробив вагомий внесок не лише у розвиток земської медицини на Катеринославщині, а й мав значний вплив на українську драматургію XIX–XX.
Його багатогранна діяльність – юриста, земця, освітянина, літератора, етнографа та фольклориста – завжди викликала захоплення сучасників і нинішніх дослідників.
Мікрорайон Даманський – острівець серед степу, який за сучасними багатоповерхівками і потужними підприємствами приховує історичні таємниці та природні дива.
Життя та діяльність видатного вченого, популяризатора запорозького козацтва, громадського діяча Дмитра Яворницького – гідний приклад для наслідування, м. Катери
Катеринослав завдячує розвитком відкриттю наприкінці XIX ст. на Криворіжжі покладів залізної руди. Почалося стрімке економічне та культурне зростання міста.
м. Дніпро виникло на місці козацьких зимівників, займищ і слобід. Дата заснування міста поглибилась завдяки дослідженням сучасних археологів та істориків.
На початку ХХ століття губернські земські установи розробили проєкт відкриття сільськогосподарського відділення при Катеринославському вищому гірничому училищі.
Одне з найстаріших підприємств Придніпров'я, «Дніпропетровський комбайновий завод», у 1895 році заснував талановитий інженер І.Я. Езау як сталеливарний завод.
На початку Першої світової війни Катеринослав став місцем перебування великої кількості вимушених переселенців, які прибували з прифронтових губерній імперії.
Багатогранна діяльність верхньодніпровського землевласника, громадського діяча і мецената Ераста Бродського залишила значний слід у розвитку Придніпров’я.
Видатний вчений, доцент Дніпропетровського національного університету, краєзнавець разом із братом Володимиром Бінкевичем досліджував історію рідного краю.
Результатом двадцятирічних досліджень воєнного історика Івана Стороженка стало точне визначення місця славнозвісної Жовтоводської битви і туристичний маршрут.
Верхньодніпровськ на початку ХХ ст. активно розвивався і був центром суспільного життя краю, головним організатором дозвілля і культурного відпочинку населення.
Антін Синявський, маючи статус «не благонадійного», все ж завдяки знанням і професійним якостям зміг посісти доволі високі посади в системі середньої освіти.
На початку ХХ ст. у маєтку землевласників Макаренків заснована практична школа садових робітників, яка готувала кадри для садівничих і городницьких господарств.
Завдяки давнім мапам і фотографіям, які збереглися в архівах і музеях, можемо нині реконструювати місце розташування зниклих храмів і їхній зовнішній вигляд.
Видатний вчений-природознавець, педагог, громадський діяч Іван Акінфієв був і залишається непересічною постаттю культурного життя Катеринослава (Дніпра).
Діяльність краєзнавця, винахідника, постійного автора «Екатеринославских губернских ведомостей» і багатьох періодичних видань Івана Шмакова на Катеринославщині.
Чому віддати перевагу – історії чи літературі? Нелегке питання вибору професії вирішили бібліотечна справа і краєзнавство, захопивши і заполонивши на все життя.
Мальовниче село Волоське, яке розкинулося на крутих дніпровських пагорбах, має багату історію і приваблює туристів численними пам’ятками та краєвидами.
Краєзнавча робота на Дніпропетровщині у 70–80-ті р. XX ст. всупереч усьому нагадувала краянам про славне минуле краю, виховувала любов до рідної землі.
Із загартованого післявоєнним дитинством випуску 1953–54 років Дніпропетровської СШ №18 вийшли вчені, лікарі, підполковник міліції, льотчик дальньої авіації...
Протягом другої половини XIX ст. на території майбутнього Криничанського району засновані численні села, виникли промисловість і залізничне сполучення.
Нинішнє с. Олександрівка в Дніпровському районі засноване як німецька лютеранська колонія Біллерфельд. Історія поселення від заснування до радянського періоду.
Селище Самарівка, нині у межах м. Дніпра, засноване у XVIII ст. як колонія німців-лютеран Йозефсталь. Його історія від заснування до середини 20-х рр. XX ст.
У 1842 році з Полтави до Катеринослава переведене училище садівництва, яке згодом отримало офіційну назву Катеринославське училище садівництва другого розряду.
1901 року в Катеринославі створено наукове товариство, покликане об’єднати фахівців різних галузей науки, промисловості, діячів освіти та культури краю.
1873 року в Катеринославі створено Товариство порятунку на водах, яке переймалося організацією спасіння жертв корабельних трощ і транспортних пригод на Дніпрі.
Він втілив у життя чимало різноманітних проєктів, які й досі визначають архітектурний колорит Дніпра, посідаючи вагоме місце в культурницькому просторі міста.
14 грудня 1840 року в Катеринославі відкрито спеціалізований дитячий притулок, в якому на кошти міської влади та благодійників утримувалися міські сироти.
Розташування, спосіб господарювання і природні умови вплинули на економічний розвиток Покровського та його інфраструктуру: від першопоселенців до більшовиків.
Люди і невблаганний час знищили чудовий маєток Алексєєвих у Котівці, лише фото та архівні свідчення повертають із небуття цю перлину придніпровського краю.
Відома письменниця Марко Вовчок тричі побувала в Катеринославі та Новомосковську. Але не через літературні справи, а трагічні обставини сімейного життя.
Останній Герой Радянського Союзу, що проживав у місті Новомосковську. Він часто жартував, казав «Очень не просто дожить до девяноста» і прожив 92 роки.
Юрій Пархоменко – ліквідатор аварії на ЧАЕС, організатор Криничанської районної організації «Союз Чорнобиль України», автор художньо-документальних книг.
Серед тих, хто сприяв економічному та соціокультурному розвитку Катеринослава, був також видатний фінансист і громадський діяч Михайло Мартинович Алексеєнко.
Михайло Нездійминога – відомий на Приоріллі краєзнавець із Бабайківки, автор багатьох статей і трьох книг, присвячених історії рідного села та його жителям.
Верхньодніпровськ – одне з найстаріших міст області з унікальною історією, цікавою сучасністю, талановитими людьми, які жили, працювали і прославляли його.
У старій частині Нікополя збереглися пам’ятники історії та культури, які можуть стати об’єктом національних і міжнародних туристично-екскурсійних маршрутів.
Покров – місто, де минуле і сучасність сплелися воєдино у славетній історії, що від скіфів та запорозьких козаків дорогоцінним скарбом плекають нащадки.
Кінотеатри Катеринослава-Дніпра – цікава сторінка історії краю, яка стала вже легендою, бо жоден із цих закладів не витримав тиску нових часів і конкуренції.
Наталія Василенко – дослідниця історії літератури Придніпров’я другої пол. ХІХ – поч. ХХ ст., одна з тих, хто стояв біля витоків музею «Літературне Придніпров’я
Наполегливо і невтомно Володимир Дубовик досліджував історію підпільної антифашистської організації Амур-Нижньодніпровського району в окупованому Дніпропетровсь
Діяч громадянської війни, видатний полководець, анархіст Нестор Махно, безперечно, був непересічною особистістю і залишив глибокий слід в історії нашого краю.
Історичній спадщині Нікополя позаздрить кожен, саме промисловість стала головним маркером міста, де впроваджують маршрути по об’єктах індустріального туризму.
Завод № 906 із переробки уранових руд у м. Дніпродзержинську був у свій час потужним хімічним підприємством, потрапити туди на роботу було дарунком долі.
Біографія таємничого губернатора багата на захопливі мандри країнами Центральної та Східної Азії, які супроводжувались ризикованими авантюристичними пригодами.
Фах хірурга покликаний рятувати життя людей – це неймовірна відповідальність, але і величезна радість! Олександр Кублицький все життя присвятив цій професії.
Олександр Поль об’їздив майже всю Катеринославську губернію, бував у різних українських та інших містах Російської імперії, відвідав кілька європейських країн.
До маловідомих діячів періоду Української національної революції 1917–1921 рр. належить постать Михайла Мелашка. Тож, яким був український отаман повстанців?
1919–1921 роки в історії країни позначились вибухом повстань під національно-визвольними гаслами. Не залишилось осторонь старовинне козацьке село Бабайківка.
Десятки років небуття зазнав отаман повстанців Бабайківки Афанасій Левенець. Влада все робила, щоб стерти з пам’яті українців ім’я її жертовного героя.
Микола Пасічний не став учителем як інші з його роду. Життя змінила Громадянська війна. 1920 року він пішов у повстанський загін боротися за самостійну Україну.
Давид Киприч був останнім отаманом повстанців із Бабайківського загону Самарського-Пасічного-Левенця. Він був непохитним у спротиві й вірним побратимом.
Никандр Дудка, ад’ютант кількох бабайківських отаманів фактично був начальником штабу, в загоні мав незаперечний авторитет, користувався великою повагою в селі.
14 січня 2023 р. війська рф крилатою ракетою варварськи зруйнували житловий будинок на житловому масиві Перемога-6 у Дніпрі. Загинули та поранені десятки людей.
Діяльність Пастерівської станції, провідного центру боротьби зі сказом в Катеринославській губернії, врятувала не одне життя мешканців міста та регіону.
Він поспішав закарбувати побачене і накопичене за роки плідного цікавого життя, мав особливий дар «розплітати» літописи долі багатьох поколінь рідного краю.
Аварія на ЧАЕС розколола його життя навпіл: на мирну творчу працю вченого і на важку жорстоку виснажливу діяльність на межі всіх сил «після Чорнобиля».
Даремно шукати це iм’я в енциклопедіях радянських часів, тоді воно звикло у безвість. Лише зараз ім’я і справи Стасюка повертаються в омріяну ним Вільну Україну
Про участь у радянській місячній програмі дніпровських ракетників розповідає один із провідних розробників посадкового блоку місячного корабля Микола Лемех.
Африкан Криштофович залишив після себе багато наукових досліджень з геології та ботаніки. У Павлоградському повіті в 1911 році з ним трапилася дивна пригода.
Світлана Абросимова, авторитетний музеєзнавець, багато років займалася краєзнавчими дослідженнями, упорядкувала епістолярну спадщину Д.І. Яворницького.
Портрет настоятеля Нікопольської Покровської церкви Григорія Крем’янського зберіг не лише ім’я художника, а й первинний задум будівників святині XVIII ст.
Мости – не лише технічні споруди, це своєрідні свідки історії та символи зв’язку між поколіннями. Одним із таких є міст у Тернівському районі Кривого Рогу.
За допомогою історичних карт і співставлення їх із сучасною топографією можна зазирнути у давні часи козацького селища Таромського, овіяного міфами та легендами
Протягом XIX ст. землі майбутнього Солонянського району заселялися новими мешканцями, утворилися села, розвивались сільське господарство та промисловість.
Поблизу села Капулівка, під водами «рукотворного моря», назавжди зникло місце Чортомлицької Січі, лише народна пам'ять нагадує про славетні традиції краю.
Губернатори, земські гласні, підприємці, інженери, педагоги – вони служили в різних галузях та було те, що їх об’єднувало: самовіддана праця на благо свого краю
Розгадавши цей тест, ви дізнаєтесь про деякі факти, пов’язані з Кодацькою фортецею, запорозькими поселеннями нашого краю та легендарними козацькими ватажками.
У селищі Токівському на Апостолівщині знайдено пам’ятку археології доби середньої бронзи – раннього залізного віку. Це – культове місце степових племен.
У 1893 році в Катеринославі було створено Товариство циклістів-аматорів, яке згодом отримало офіційну назву «Катеринославське товариство велосипедистів».
Запрошуємо прогулятися цікавими та привабливими пішохідними бульварами міста Дніпра, за своєю архітектурою схожими з європейськими, – Кельнськім і Південним.
1986 року він проводив радіаційну розвідку на даху третього блоку Чорнобильської АЕС. П’ятірку добровольців-розвідників згодом назвали групою смертників.
Чумакування проіснувало до 70–80 років XIX століття. Разом із ним зник цілий пласт української культури, пам’ять про яку залишилася в історичних свідченнях.