Історія і сучасність пивоваріння нашого міста у проєкті «Відчуй Дніпро»
Україна, Дніпропетровська область
Історія пивоваріння нашого міста поєднує традиції, культуру та сучасні інновації. Першим осередком цієї галузі став «Пивоварний завод ім. Ф.Ф. Боте», заснований у 1873 р.
20 грудня 2024 р. в Дніпрі відбулося відкриття 17-ї мініскульптури проєкту «Відчуй Дніпро», яка отримала назву «Пиво «Дніпро». Мініскульптура розмістилася на фасаді будівлі колишнього пивзаводу Ф.Ф. Боте за адресою пр. Дмитра Яворницького, 111, яка сьогодні є пам’яткою архітектури місцевого значення № 113/1 «Пивзавод Боте. Корпус №1» і знаходиться під охороною.
Ініціатором встановлення мініскульптури стала Пивоварня MOVA.
Мініскульптура «Пиво «Дніпро» зображає дві пляшки. Перша – оригінальна пляшка із першого пивоварного заводу ім. Ф.Ф. Боте, на стіні якого і знайшла своє місце мініскульптура. Друга – сучасний нащадок цього історичного пива у виконанні Пивоварні MOVA. Також поруч із пляшкою пива «Дніпро» зображений кіт, що сидить на бочці з пивом. Об’єкт супровождується табличкою, що містить відомості про авторів проєкту та QR-код, перейшовши по якому можна детальніше ознайомитися з композицією.
Мініскульптура «Пиво «Дніпро» символізує багатогранну історію пивоваріння, пивні традиції міста, підкреслює значення історичної спадщини та водночас є одним із символів сучасного Дніпра, який гармонійно поєднує минуле і майбутнє.
Історія пивоваріння нашого міста поєднує традиції, культуру та сучасні інновації. Першим осередком цієї галузі став «Пивоварний завод ім. Ф.Ф. Боте», заснований у 1873 р. На 1882 р. на виробництві заводу працювало 10 робітників.
Підприємство знаходилось на Озерній площі, на розі вулиці Гімнастичної (сучасна Степана Бандери) та Катерининського проспекту (сучасний пр. Д.І. Яворницького). Будівля була побудована у 1890 р. На першому поверсі розміщувалися магазини, на другому – контора броварні та квартира керуючого, у підвалі – склади заводу і магазинів, а також котельня.
Підприємство мало розвинену інфраструктуру та займало значну площу, випускало марочне європейське пиво світлих і темних сортів, яке мало надзвичайний попит. Серед марок «Мартовське», «Пільзеньське», «Імперіал», «Віденьське», «Бок-бір». Водночас реклама пивоварні була дуже витонченою.
Після смерті власника пивзавод був проданий спадкоємцями у 1893 р. із умовою збереження назв торгових марок і отримав назву «Паровий пиво-медоварений завод торгівельного дому «Спадкоємці Ф.Ф. Боте». Завод випускав близько двох десятків сортів пива, фруктові води, лід для льохів і холодильників міста. У цей час на пивних корках продукції з обох боків ставиться штемпель «Боте». У 1898 р. завод став Акціонерним товариством «Броварня спадкоємців Ф.Ф. Боте», яке мало монополію на торгівлю пивом на станціях Катерининської залізниці, представництва та склади у всіх великих містах півдня України. У 1901 р. з 48 пивоварень, що існували у місті, 22 належали АТ «Броварня спадкоємців Ф.Ф. Боте». У цей час на виробництві працювало 170 робітників. Підприємству також належала найбільш розгалужена мережа закладів, що торгували пивом, і один ресторан. З 1912 р. завод має фірмові пляшки та використовує корки марки «Ідеал» з клеймом Боте. За час роботи броварня мала нагороди на виставках: схвальний відгук (1880), медаль (1886), медаль (1890).
Після більшовицького перевороту всі приватні пивоварні зникли вслід за своїми власниками. З 1920 р. підприємство спадкоємців Ботте називалося Першим Катеринославським держпивзаводом. У приміщеннях контори заводу розмістився Центральний райком Комуністичної партії (більшовиків). У 1926 р. Держпивзавод включений до складу Дніпропетровського харчотресту. У 1940-х рр. будівлю було відремонтовано. Після завершення ремонту на другому поверсі розмістилася контора Дніпропетровської пивоварні «Укрголовпиво», а на першому – магазини та гастрономи. У наступні роки проводилися лише поточні ремонти, заміна інженерних мереж, вікон, дверей та іншого обладнання. Після 1945 р. завод реконструювали. У 1966 р. Дніпропетровський пивзавод визнаний непридатним до подальшої експлуатації. 10.04.1984 р. було прийняте рішення щодо його закриття. У липні 1984 р. відбулося остаточне закриття виробництва.
З середини XX ст. Дніпропетровськ потребував нових пивоварних підприємств. Було вирішено спроєктувати та здійснити будівництво підприємства, яке забезпечувало б місто сімома мільйонами декалітрів пива щорічно, а також газованими напоями і ячмінним солодом. У 1971 р. у місті був відкритий Пиво-безалкогольний комбінат «Дніпро». У 1972 р. було розлито перше пиво – «Жигулівське». Серед оригінальних марок були представлені «Дніпровське», «Дніпровське оригінальне», «Мисливське», «Старий лоцман», «Дніпро» та «Ячмінний колос». У 1990-х рр. комбінат співпрацював з британськими підприємцями. Утворився підприємство «Дніпро-Бенфілд». Навесні 2000 р. комбінат було модернізовано. Підприємство випускало «живе» пиво без використання пастеризації, терміном зберігання до 30 днів. Серед безалкогольної продукції були напої «Дюшес», «Лимонад», «Крем-сода» та квас. Та згодом через неконкурентоспроможність з пивним імпортом комбінат був закритий.
Культура споживання пива змінюється. Сучасним представником мистецтва пивоваріння у м. Дніпро є крафтова пивоварня MOVA Brewing Co., створена однодумцями Борисом Гільдіним і Богданом Точкою у 2017 р. Пивовари компанії створили лінійку постійних та експериментальних сортів пива. Mova варить пиво на власному обладнанні, що дозволяє контролювати його якість і пропонувати сучасному ринку. Команда не лише варить смачні напої, а й активно бере участь у соціальному житті рідного міста. За ініціативою компанії було створено Музей пивоваріння Дніпра, експонати якого розповідають про три епохи пивоваріння: часи Катеринослава, часи Радянського Союзу та сьогодення. Компанія також видала книгу «Історія пивоваріння в Дніпрі», яка розповідає про традиції, культуру та сучасні тенденцій пивоваріння нашого краю.
Редакція від 04.02.2025