Санаторій «Курорт Орлівщина» – відпочинок для тих хто цінує магію природи
Україна, Дніпропетровська область, с. Орлівщина
Родинний відпочинок в сосновому лісі дарує не лише приємні моменти дорослим і дітям, але й оздоровлення для кожного члена сім'ї.
Шукайте лікаря в природі
Ліси ніколи не бувають безмовні для тих, Фенімор Купер |
Сьогодні люди все менше приділяють часу своєму здоров’ю. Не черпаючи енергії природи, ми відмовляємося від природних потреби людини. Адже тисячі років тому люди жили поруч з природою, дихали свіжим повітрям, полювали та користувалися цілющими властивостями природи. Прогулянка в лісі – чудовий засіб від депресії, проблем із серцем і легенями. Коли занурюєшся в атмосферу лісу, відбувається «перезавантаження» нервової системи, в організмі запускається механізм зцілення. Перебування в лісі відчутно впливає на органи людини: стабілізується артеріальний тиск, минає депресія, відчувається приплив енергії.
Лісотерапія впливає не тільки на фізичний, а й на емоційний стан людини: у неї підвищується працездатність, покращується розумова активність. Після прогулянки в лісі нормалізується частота пульсу, підвищується вміст гемоглобіну в крові та стійкість організму до інфекцій. Але, на жаль, міському жителю не завжди вдається вирватися на природу за порцією аероіонів, або повітряних вітамінів. Адже саме чисте повітря лісових масивів містить безліч корисних сполук, яких немає в міських квартирах.
Якщо є бажання подихати свіжим і чистим повітрям, – вибирайте сосновий ліс. Найкращим часом для відпочинку є літо і теплі дні весни та осені. У цей період глиця максимально збагачує киснем повітря. Викидаючи корисні речовини, так звані фітонциди, хвойні дерева посилюють нашу імунну систему киснем і очищують від шкідливих бактерій. Провівши кілька днів на свіжому повітрі, помітно відчуваєш приплив енергії, дихати стає легше.
Не варто недооцінювати хвойний ліс, бо ще здавна наші предки ламали гілки дерев і заносили постраждалим і тяжкохворим в кімнату, тим самим запобігаючи поширенню бактерій. Сосновий ліс має унікальні властивості у боротьбі навіть із хворобами кісток і зубів, хребта та нервової системи, авітамінозом і проблемами кишківника.
Свої дивовижні властивості виявляють дерева сімейства соснових, коли їх багато. Це обумовлюється тим, що ефект посилюється, і людина отримує найбільшу користь. Не варто забувати й про психологічний чинник. Високі стрункі дерева ніби зачаровують кожного мандрівника, чисте повітря підносить їх, відчувається приплив енергії та сил. Серце починає битися сильніше, ноги стають ватяними. Це одні з багатьох ознак очищення організму від шкідливих бактерій, які оточують мешканців мегаполісів.
Ефірні олії, що виділяються хвоєю ялівцю, кедра, сосни, ялини та ялиці знімають напругу, втому, лікують нервові розлади й безсоння, допомагають при захворюваннях органів дихання, збільшують життєву місткість легень. Тож надумавши їхати в сосновий ліс, людина робить прекрасний вибір, нагородивши себе та близьких унікальною можливістю відчути чистоту і легкість природи.
Більше здоров'я, більше комфорту!
Лікує хвороби лікар, але зцілює природа
Гіппократ
Санаторій «Курорт «Орлівщина» розташувався в одному з найкрасивіших і екологічно чистих куточків Дніпропетровщини – на території села Орлівщина Новомосковського району. Навколо здравниці розкинувся реліктовий лісовий масив, поруч річка Самара та природні пам'ятки. Навіть повітря тут цілюще: воно благодійно впливає на дихальні органи та покращує загальний стан організму. Тут можна оздоровитися та просто відпочити.
Курорт «Орловщина» розташований у центрі історичної колиски запорозького козацтва. Ще в XVI столітті в Самарській паланці був зведений козацький Пустинно-Миколаївський монастир, який став духовним і культурним центром краю. Тут були створені школи – духовна, живопису, побудований храм святої Покрови. При монастирі був також створений шпиталь для козаків, які отримали рани та травми в боротьбі з ворогами. І вже тоді в лікуванні користувалися цілющими мінеральними водами цієї місцевості. З давніх-давен людям були відомі цілющі властивості молодильної сосни, яка росла на території нинішнього санаторію. Саме тут козаки зупинялися, щоб зарядитися енергією диво-сосни, наповниться від неї сонячною силою, очистити серце і душу. Сила сосен направляла активну добру людину на щастя й добробут, допомагаючи їй легше переносити неприємності та швидше виходити з душевної кризи. Молодильна сосна знімала депресії, підвищувала імунітет організму, усувала різні блоки та затиски, які могли стати причиною захворювань фізичного тіла.
Серед місцевих мешканців існує легенда, про те, що з далекого важкого походу повертався знеможений козак на прізвисько Цвіт. По дорозі до хутору, розташованого на території нинішнього села Орловщина, він зустрів молоду дівчину на ім'я Ярина. Козак не мав сил, і Ярина допомогла йому дійти до найближчої молодої сосни, під якою він звалився з ніг від утоми. Ярина пішла за водою до Самари, а повернувшись, була дуже вражена побаченим. Перед нею сидів Цвіт не ослаблений, а сповнений сил. Після тієї зустрічі вони більше ніколи не розлучалися. Чудо-сосна допомогла відновити здоров'я й з'єднала серця! Тож і сьогодні, щоб отримати від сосни силу та енергетичну молодість, досить встановити з нею дружні стосунки. Треба притулитися до стовбура на 15 хвилин, а коли відчуєте прилив сил і бадьорості, відійдіть від дерева та подякуйте. Природа – найкраще джерело натхнення, людської творчості, людського мислення. Спокійна прогулянка сосновими стежками, занурення у лісову атмосферу, наповнену хвойними ароматами, дає можливість кожному відвідувачу реалізувати творчий потенціал. Хтось творить мальовничі пейзажі, а хтось пише легенди, зіткані з розкішних квітів і трав…
Багато є легенд про це мальовниче місце, але всі вони сходяться в одному: молодильна сосна і зараз цілюще впливає на нас, а цілюща вода використовується в лікувальних цілях.
На початку XX століття в Орлівщині стали з'являтися перші бальнеолікарні. Враховуючи цілющі особливості природи цього краю, Центральний Комітет профспілок працівників металургійної промисловості заснував тут у 1937 році будинок відпочинку. В повоєнні роки здравниця функціонувала як піонерський табір, а в зимовий період – будинок відпочинку для металургів. У травні 1963-го було відкрито цілорічний будинок відпочинку «Новомосковський».
У 1993 році Український науково-дослідний інститут курортології вивчив мінеральні води новомосковського джерела і зробив висновок про їхні цілющі властивості. Таким чином медики отримали підтвердження того, що «Новомосковську» мінеральну воду можна використовувати в лікувальних цілях. Більше того, за характеристиками вона ні в чому не поступається «Миргородській». Це і дозволило створити на місці будинку відпочинку бальнеокурорт. 15 грудня 1997 року постановою Кабміну України Орлівщина визнана курортом обласного значення. З метою ефективного та раціонального використання курортних факторів пансіонат із лікуванням «Новомосковський» був реорганізований в однойменний санаторій та введений в експлуатацію в листопаді 1999 року. З листопада 2016 санаторій став називатися «Санаторій «Курорт Орлівщина».
Спеціалізацією здравниці є лікування органів травлення, серця та судин, хвороб опори та руху, нервової та ендокринної систем, патологій обміну речовин. «Курорт Орлівщина» – серед небагатьох санаторіїв Дніпропетровщини, які мають відділення естетичної терапії. Тут проводиться ряд процедур, метою яких є оздоровлення організму, нормалізація ваги тіла та корекція фігури.
Санаторно-курортне лікування базується на використанні мінеральної води «Новомосковська». Вона видобувається зі свердловини № 911n на території санаторію з глибини 76 м. Це – унікальна за своїм складом холодна хлоридо-натрієва слаболужна вода середньої мінералізації без специфічних домішок і компонентів. До складу її входять біологічно активні мікроелементи та сполуки: йод, бром, метакремнієва кислота, ортоборна кислота, селен, хром, мідь, цинк, фтор та інші.
У санаторії велика зелена територія площею 5,32 га з парковою зоною. Тут побудовано п'ять спальних корпусів, стоянка, їдальня, клуб, бювет із мінеральною водою «Новомосковська». Інфраструктура здравниці повноцінно розвинена і містить кафе, аптеку, пральню, перукарню, бібліотеку, цілодобову охорону та медичні пости. Для охочих дізнатися більше про історію санаторію працює музей, де представлені цікаві експонати. Любителі активного відпочинку можуть грати в баскетбол та бадмінтон – у санаторії є спортмайданчики. Для найменших гостей обладнано дитячі ігрові майданчики. Великим плюсом санаторію є наявність власного пляжу на березі Самари.
Дозвілля відпочивальників насичене розважальними заходами: танцювальними вечорами та екскурсійними поїздками. На території санаторію працює кінозал, який має відмінну акустику, обладнаний необхідною апаратурою для проведення різних концертів, фестивалів, творчих вечорів і демонстрацій кінофільмів. У центрі дозвілля проводяться цікаві вистави за участю запрошених артистів, різні тематичні та розважальні вечори.
В їдальні санаторію для відвідувачів організовано смачне і корисне харчування, збалансоване за складом білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мікроелементів. У меню є не тільки дієтичні продукти та свіжі фрукти, а й ще смачна та запашна випічка.
Завдяки стратегічно правильним рішенням, безмежній відданості справі та невтомній праці керівництва і співробітників санаторій став відомим потужним санаторним закладом. Здравниця взяла курс на підвищення ефективності роботи та забезпечення рентабельності, вдосконалення медичного обслуговування хворих, поліпшення культурно-масової роботи та розвитку соціальної сфери. І сьогодні санаторій «Курорт «Орлівщина» є одним із кращих санаторіїв регіону. Це – справжній райський куточок природи, який протягом багатьох років зцілив тисячі людей.
Андрієнко О. І. Дім, де відігрівають душу і лікують тіло // Позиция.– 2004.– 8 окт.– С. 7.
Бабенко Ю. Лечат вода, природа и забота // Наше місто.– 2017.– № 27 (6.07).– С. 20.
Чабан М. Орлівщина. Від Запорізького зимівника – до курорту // Зоря.– 2016.– № 26 (6.04).– С. 1, 7.
Шаханська А. Скарбниця здоров'я – санаторій «Новомосковський» // Зоря.– 2010.– № 54 (27.05).– С. 6.
Редакція від 18.09.2020